Wciśnij enter aby wyszukać

Zbieranie (Input)

Talent Zbieranie (Input) jest talentem myślenia strategicznego. Osoby, które wyróżnia ta cecha charakteryzuje pragnienie wiedzy. Lubią zbierać i archiwizować wszelkiego rodzaju informacje. Potrzebują dużej ilości danych lub informacji i lubią z nimi pracować. Tworzą mniej lub bardziej skomplikowane systemy gromadzenia informacji, które kiedyś im albo komuś innemu będą przydatne. Mogą także gromadzić przedmioty. W ich domach najczęściej znajdziesz imponującą bibliotekę, uporządkowaną w jakiś określony sposób (nie zawsze dla Ciebie intuicyjny).

Czy masz ten talent?

 1. Uważasz, że warto poświęcać czas na gromadzenie informacji i danych, które kiedyś mogą okazać się potrzebne?
 2. Lubisz mieć swoje miejsca gdzie gromadzisz i skąd wyciągasz informacje?
 3. Czy chcesz wiedzieć jak najwięcej na jakiś temat, a podczas nabywania wiedzy, gromadzisz ją w formie zapisków, książek, płyt albo plików?
 4. Czy lubisz spędzać czas na szperaniu w internecie w poszukiwaniu wiedzy?
 5. Czy często ściągasz pliki z internetu?

Jak często zadajesz innym te pytania?

 • skąd to wziąłeś?
 • czy chcesz zobaczyć więcej informacji na ten temat?
 • na jakich danych bazujesz?
 • gdzie mogę je zobaczyć?
 • gdzie znajdę dane źródłowe? skąd mogę je pozyskać?
 • czy mogę je zarchiwizować?
 • gdzie możemy to zapisać żeby móc wrócić kiedy będzie to potrzebne?
 • czy wiesz, że mam te i nawet więcej informacji u siebie?
 • czy chcesz żeby ci to udostępnić? czy ci to wysłać?

Wnosisz wartość w pracę innych!

Możesz przynieść narzędzia, które mogą ułatwić wzrost i wydajność. Uwielbiasz udzielać innym istotnej i wymiernej pomocy. Twoja ciekawość i łatwość pozyskania informacji i prowadzi do pozyskiwania wiedzy, którą można udostępnić. Jako osoba z silnym talentem Zbieranie (Input) możesz wnieść we wspólną pracę dane i informacje, które pomogą zespołowi podejmować lepsze decyzje.

Jak bardzo unikalny jest Twój talent?

#07
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (grudzień, 2018)
Ranking PL
#06
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (marzec, 2018)
Ranking ogólnoświatowy

Albert Einstein

„Nie wiem jaka jest prędkość dźwięku. Nie noszę w swoim umyśle informacji, które są łatwo dostępne w książkach.”

Rozwiń talent Zbieranie (Input)

Niedojrzałość i nieproduktywność talentu

Posiadając silny talent Zbieranie (Input) możesz mierzyć się z wyzwaniem jakim jest zarządzanie swoim procesem archiwizowania wiadomości i potrzeba gromadzenia. Talent ten może sprawiać, że chęć posiadania jakichś informacji jest silniejsza niż gotowość na zapoznanie się z nimi. Wtedy ściągane pliki w nieskończoność czekają na komputerze na przejrzenie ich. Gromadzenie informacji nie jest równoznaczne z gromadzeniem wiedzy, bowiem możesz nawet nie wiedzieć co masz. Wprawdzie dyski komputerów i przenośnych sprzętów  są coraz bardziej pojemne, ale w pewnym momencie możesz gromadzić informacje zupełnie bez sensu; tylko żeby je mieć. Warto tworzyć własne systemy archiwizacji, wyszukiwania i tagowania plików, dodawania im pomocnych komentarzy oraz notatek dotyczących możliwego wykorzystania. Zaś w przypadku gromadzenia przedmiotów, regularne akcje porządkowania (np. elektroniczne wersje książek mogą ci uratować życie).

Odpowiedz na pytania, aby korzystać lepiej z talentu

 • W jakim momencie i komu może się to do tego i tego przydać?
 • Jakie sytuacje w mojej firmie lub zespole zależą od szybkiego i sprawnego poruszania się w gąszczu informacji lub danych?
 • W jaki sposób mogę przyczynić się do usprawnienia firmowego procesu i metod archiwizacji, wsparcia lub świadczenia usług, których istotą jest udostępnianie jakiś danych/informacji, ale także uczenie innych?

Książki i filmy polecane przez moich klientów

 • Książka „Sygnał i szum. Sztuka prognozowania w erze technologii” N. Silver
 • Książka „Esencjalista” G. Mckeown
 • Film „Iris” (2014)
 • Film „Moneyball” (2011)

Przykładowe działania dla osób z talentem Zbieranie (Input)

 • Szukaj prac, takich jak nauczanie, badania lub dziennikarstwo, w których każdego dnia będziesz rozliczany z pozyskiwania nowych informacji.
 • Zadbaj o to aby Twoje źródła informacji zawsze były rzetelne, a dane aktualne. Niech to motywuje Cię do regularnego porządkowania plików. Dziel się informacjami i danymi, które posiadasz. Współpracuj z działem i ludźmi, którzy potrzebują reserchera. Analitycy (Analytical) docenią Twoje źródła. Zaoszczędzisz także wiele czasu osobom z talentem Rozwagi (Deliberative), którzy potrzebują dużej ilości danych aby podjąć bezpieczną decyzję. Twoje zasoby mogą zaabsorbować niejedną osobę z talentem Uczenia się (Learner).
 • Pamiętaj, żeby być kimś więcej niż tylko kolekcjonerem informacji. W pewnym momencie, będziesz potrzebować wykorzystać tą wiedzę i obrócić ją w działanie. Namierzaj i podkreślaj fakty i dane, które mogą być dla innych najbardziej wartościowe; używaj tych informacji dla ich pożytku.
 • Określ swoje obszary specjalizacji i aktywnie poszukuj informacji na ten temat.

Dowiedz się więcej o talencie

Podcast Dominka Juszczyk Gallup Certified Strengths Coach (pl)

Input Gallup Strengths (eng)

Input Gallup theme thursday season 1: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Input Gallup theme thursday season 2: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Input Gallup theme thursday season 3: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Zobacz także: JP Rangaswami, Informacja to jedzenie (pl)

Talenty Gallupa (Clifton Strengths, StrengthsFinder)

Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Talent według Gallupa (ang. theme) to naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie. Talent różni się od mocnej strony. Silna strona lub mocna strona to umiejętność stałego, bliskiego doskonałości wykonywania konkretnego zadania.

Uwaga! Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane przeze mnie opisy bazują na oryginalnych publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

Skomentuj