Zbieranie (Input)

Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa - Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.
talent według Gallupa (ang. talent, rzeczownik)
naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie
#aktywator   #analityk   #bezstronność   #bliskość   #czar  #dowodzenie  #dyscyplina   #elastyczność  #empatia  #indywidualizacja #integrator  #intelekt  #komunikatywność  #kontekst  #maksymalista  #naprawianie  #odkrywczość  #odpowiedzialność  #optymista #organizator  #osiąganie #poważanie  #pryncypialność  #rozwaga  #rozwijanie innych  #rywalizacja #strateg  #uczenie się   #ukierunkowanie  #wiara w siebie  #wizjoner #współzależność  #zbieranie  #zgodność
Uwaga!
Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane poniżej opisy bazują na publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

Zbieranie (Input)

Ludzi z silnym talentem Zbierania charakteryzuje pragnienie wiedzy. Lubią zbierać i archiwizować wszelkiego rodzaju informacje. Potrzebują dużej ilości danych lub informacji i lubią z nimi pracować. Tworzą mniej lub bardziej skomplikowane systemy gromadzenia informacji, które kiedyś im albo komuś innemu będą przydatne. Mogą także gromadzić przedmioty. W ich domach najczęściej znajdziesz imponującą bibliotekę, uporządkowaną w jakiś określony sposób (nie zawsze dla Ciebie intuicyjny). Domeną talentu Zbieranie (Input) jest myślenie strategiczne.

Uważasz, że warto poświęcać czas na gromadzenie informacji i danych, które kiedyś mogą okazać się potrzebne? Lubisz mieć swoje miejsca gdzie gromadzisz i skąd wyciągasz informacje? Czy chcesz wiedzieć jak najwięcej na jakiś temat, a podczas nabywania wiedzy, gromadzisz ją w formie zapisków, książek, płyt albo plików? Czy lubisz spędzać czas na szperaniu w internecie w poszukiwaniu wiedzy? Czy często ściągasz pliki z internetu?

Pytasz: skąd to wziąłeś? czy chcesz zobaczyć więcej informacji na ten temat? na jakich danych bazujesz? gdzie mogę je zobaczyć? gdzie znajdę dane źródłowe? skąd mogę je pozyskać? czy mogę je zarchiwizować? gdzie możemy to zapisać żeby móc wrócić kiedy będzie to potrzebne? czy wiesz, że mam te i nawet więcej informacji u siebie? czy chcesz żeby ci to udostępnić? czy ci to wysłać?

A wyzwaniem talentu Zbieranie (Input) jest zarządzanie swoim procesem archiwizowania wiadomości i potrzeba gromadzenia. Talent ten może sprawiać, że chęć posiadania jakichś informacji jest silniejsza niż gotowość na zapoznanie się z nimi. Wtedy ściągane pliki w nieskończoność czekają na komputerze na przejrzenie ich. Gromadzenie informacji nie jest równoznaczne z gromadzeniem wiedzy, bowiem możesz nawet nie wiedzieć co masz. Wprawdzie dyski komputerów i przenośnych sprzętów  są coraz bardziej pojemne, ale w pewnym momencie możesz gromadzić informacje zupełnie bez sensu; tylko żeby je mieć. Warto tworzyć własne systemy archiwizacji, wyszukiwania i tagowania plików, dodawania im pomocnych komentarzy oraz notatek dotyczących możliwego wykorzystania. Zaś w przypadku gromadzenia przedmiotów, regularne akcje porządkowania (np. elektroniczne wersje książek mogą ci uratować życie).

Zadbaj o to aby Twoje źródła informacji zawsze były rzetelne, a dane aktualne. Niech to motywuje Cię do regularnego porządkowania plików. Dziel się informacjami i danymi, które posiadasz. Współpracuj z działem i ludźmi, którzy potrzebują reserchera. Analitycy (Analytical) docenią Twoje źródła. Zaoszczędzisz także wiele czasu osobom z talentem Rozwagi (Deliberative), którzy potrzebują dużej ilości danych aby podjąć bezpieczną decyzję. Twoje zasoby mogą zaabsorbować niejedną osobę z talentem Uczenia się (Learner).

Nie wiem jaka jest prędkość dźwięku. Nie noszę w swoim umyśle informacji, które są łatwo dostępne w książkach
A. Einstein

Input

Gallup theme thursday 1: webinar Gallup Strengths Center

Input

Gallup theme thursday 2: webinar Gallup Strengths Center

O talencie Zbieranie

Magdalena Kwiecińska

magda_kwiecinska

Specjalistka w dziale HR dużej spółki, psycholog, pasjonatka rozwoju osobistego.
Współzależność | Kontekst | Zbieranie | Empatia | Uczenie się

Marta Bara: Potoczne znaczenie słowa zbieranie przywodzi na myśl kolekcjonowanie. O ile osoby z talentem Zbierania chyba najwięcej ściągają z Interetu, a gromadzenie rzeczy może zdarzać im się częściej niż innym osobom, to rozumienie talentu Zbierania wyłącznie jako kolekcjonerstwa zdecydowanie nie wyczerpuje jego możliwości. Według twórców StregthsFinder osoby z silnym talentem Zbieranie (Input) mają nieodpartą chęć aby wiedzieć więcej, lubią kolekcjonować i archiwizować różne rodzaje informacji. Nazwa talentu Input została przetłumaczona jako Zbieranie, chociaż dosłownie znaczy „wkład”. Co dla Ciebie znaczy talent Zbierania?

Magdalena Kwiecińska: Dla mnie oznacza on przede wszystkim ciekawość świata i chęć poznawania różnych punktów widzenia. Jestem do niego bardzo przywiązana. Pozwala na łapanie „helicopter view” i traktowania wielu spraw jako układanek zbudowanych z różnych puzzli. Bardzo podobało mi się jak ujęła to jedna pani coach; powiedziała, że jestem bardziej jak kombajn niż wiertarka 😉

MB: Jak byś wyjaśniła osobie, która go nie ma, czym on jest?

MK: Dla mnie to świadomość tego, że w życiu tak naprawdę trudno o obiektywizm. Każdy patrzy ze swojego punktu widzenia, co z jednej strony jest ograniczające, a z drugiej fascynujące. Im więcej poznam tych punktów, im więcej informacji z różnych źródeł zbiorę tym, pełniejszy będę miała obraz, no i tym ciekawszy oraz bogatszy zasób wiedzy do wykorzystania!

MB: Co kochasz w nim i czego w nim nienawidzisz?

MK: Kocham w nim różnorodność i wielowymiarowość, którą daje. Korzystanie z niego pozwala na sporą elastyczność i uniwersalność, trudno jest stać się fanatykiem tylko jednego punktu widzenia albo przynajmniej ma się tą świadomość, że jest się fanatykiem jednego punktu widzenia, a nie że istnieje tylko jeden.
Nienawidzę, to zdecydowanie za mocne słowo, ale w cięższych chwilach można mieć frustrujące wrażenie, że zna się trochę na wszystkim, ale na niczym na poziomie eksperckim. Świadomość tego, jak wiele się jeszcze nie wie, że zawsze jest coś jeszcze do odkrycia. Sądzę jednak, że to jest talent, który bardzo procentuje z czasem.

MB: Kiedy jest bezcenny, a kiedy cię wkurza?

MK: Talent zbierania jest bezcenny, kiedy zachodzi potrzeba, aby z fragmentarycznych informacji składać jakiś obraz w całość. Wewnętrzny system cały czas je kataloguje i nierzadko mam poczucie, że nagle coś wskakuje na swoje miejsce! Jakaś kolejna informacja, spostrzeżenie łączy się z zasłyszanymi/zebranymi wcześniej, dając nowy wgląd czy zrozumienie sytuacji. Wkurzające bywa to, że często można mieć poczucie, że wie się ciągle za mało, że czegoś istotnego się jednak nie uwzględniło w swoim spojrzeniu na sprawę… I wydaje mi się, że czasami może włączać się przesadny relatywizm lub poczucie chaosu spowodowane nadmiarem informacji. Trzeba sobie wypracowywać sprytne i mądre systemy porządkowania. No i pamiętać, że wiedza to nie wszystko. Nie zastąpi doświadczenia.

MB: Pracujesz jako specjalista w dziale Human Resources. Współpracujesz z różnorodnymi osobami. Różnią się szczeblem kariery, doświadczeniem życiowym i zawodowym. Stykasz się także z wieloma metodologiami rozwoju pracowników, procesami wewnętrznymi, aż wreszcie żywymi problemami i wyzwaniami kadry. Gdzie i w jakich sytuacjach talent Zbieranie (Input) może być użyteczny?

MK: Praca w HR wymaga bycia między innymi oczami i uszami w firmy (w pozytywnym znaczeniu). Zbieranie informacji, feedbacków, składanie w całość różnych punktów widzenia jest niezwykle pomocne w patrzeniu na firmę jako całość i wspieraniu rozwoju jej i Pracowników. Po drugie mam w mojej pracy kontakt z bardzo różnorodnymi ludźmi – pod kątem stanowiska, doświadczeń, osobowości itd. a wrodzona ciekawość do poznawania i dowiadywania się różnych rzeczy na pewno bardzo ułatwia nawiązywanie kontaktów.

MB: Co inni zyskują dzięki Twojemu talentowi Zbierania?

MK: Ludzie mówią mi czasem, że cenią we mnie umiejętność patrzenia na sprawy z różnych perspektyw, znajomość różnych podejść i koncepcji. I że na wiele tematów mam coś do powiedzenia.

MB: Co każda osoba z talentem Zbierania powinna twoim zdaniem przeczytać albo obejrzeć aby lepiej nim zarządzać?

MK: Myślę, że po pierwsze powinna zapoznać się lepiej z koncepcją talentów. To jest ogrom ciekawej wiedzy. Ja bardzo cenię sobie autorów, którzy cechują się systemowym i holistycznym myśleniem, lubię różnego rodzaju meta analizy. W dobrym wydaniu, to takie Zbieranie w pigułce, które jednocześnie jest przejrzyście i logicznie poukładane.

POTRZEBUJESZ OMÓWIENIA?

SESJE INFORMACJI ZWROTNYCH - bezpośrednio (Warszawa), via Skype lub telefonicznie
 • wsparcie w diagnozie talentów i przygotowanie do omówienia
 • poszukiwanie szczegółowych informacji, np.
  # talenty w obszarach menadżerskich,
  #
  talenty w przedsiębiorczości,
  #
  parametry środowiska rozwojowego,
  #
  warunki dla najwyżej efektywnych zadań i in.
 • pisemne podsumowanie najważniejszych informacji po sesji oraz spis literatury i szkoleń rekomendowanych dla rozwijania poszczególnych talentów
 • dwugodzinna sesja informacji zwrotnych z elementami coachingu talentów obejmująca wymienione zagadnienia omówione w analizie talentów:
  • charakterystyka Twojego układu talentów
  • wyzwania Twojego układu talentów
  • potrzeby wynikające z Twojego układu talentów
  • nawiązania do realnych sytuacji działania poszczególnych talentów w Twoim życiu
Written By
More from Marta

Asertywność – sztuka mówienia TAK

Pyskować czy nie? Dla większości osób asertywność to sztuka stanowczego mówienia nie...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *