Press enter to begin your search

Naprawianie (Restorative)

Talent Naprawianie (Restorative) jest talentem wykonywania. Osoby, które wyróżnia ta cecha, dobrze radzą sobie z problemami. Są skuteczne w znajdowaniu odpowiedzi na pytanie o to, co nie działa i jak to naprawić. Cieszy ich i pociąga wyzwanie znajdowania rozwiązania, bo muszą przeanalizować symptomy, namierzyć co nie działa i dlaczego. Lubią przywracać do życia, to co z jakiegoś powodu przestało działać. Krótko mówiąc, sytuacje problematyczne dodają odwagi i uruchamiają ich kreatywność.

Czy masz ten talent?

 1. Uważasz, że problem to ekscytujące wyzwanie?
 2. Masz więcej energii gdy trzeba rozwiązać jakąś trudność?
 3. Czy z łatwością dostrzegasz wszystko, co nie działa tak jak powinno?
 4. Widzisz błędy i niedociągnięcia popełniane przez siebie i innych?
 5. Czy uważasz, że niepowodzenia i porażki są trampoliną do zmiany i uczenia się?

Jak często zadajesz innym te pytania?

 • Czy widzisz, że to nie działa tak jak powinno?
 • Czemu to nie działa?
 • Dlaczego tego nie naprawisz?
 • Czy wiesz jak to zrobić?
 • Zajmiesz się tym od razu?

Wnosisz wartość w pracę innych!

Lubisz rozwiązywać problemy. Kiedy inni załamują się napotykanymi problemami, ciebie mobilizują i napędzają. Nakierowujesz na rozwiązywanie codziennych problemów. Chętnie podejmujesz się projektów, które inni spisali na straty i którym nikt więcej nie daje szans. Jako osoba z silnym talentem Naprawianie (Restorative) możesz przeanalizować sytuację, zidentyfikować możliwe niedociągnięcia i wprowadzić niezbędne korekty oraz pokazać innym, że błędami warto się zająć.

Jak bardzo unikalny jest Twój talent?

#09
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (grudzień, 2018)
Ranking PL
#09
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (marzec, 2018)
Ranking ogólnoświatowy

Charles Kettering

„Problem dobrze ujęty to problem w połowie rozwiązany.”

 

Rozwiń talent Naprawianie (Restorative)

Niedojrzałość i nieproduktywność talentu

Posiadając silny talent Naprawianie (Restorative) możesz mierzyć się z wyzwaniem jakim jest radzenie sobie z krytycznym myśleniem o sobie i innych. Wyostrzając zmysł dostrzegania błędów możesz zacząć się czepiać rzeczy, które spokojnie mogą funkcjonować na takim poziomie na jakim są, albo wręcz nie ma sensu ich naprawiać. Możesz nie znać na wielu rzeczach, których nie potrzebujesz każdego dnia, ani do realizacji swoich celów. Uważaj, aby nie zajmować się naprawianiem całego świata, a tylko tymi rzeczami, które się wiążą z Twoimi celami i wartościami.

Odpowiedz na pytania, aby korzystać lepiej z talentu

 • Czy ten problem mnie dotyczy?
 • Czy powinienem się nim zająć?
 • Czy ktoś inny powinien się nim zająć?
 • Co da rozwiązanie go?
 • Czy zrobienie czegoś zupełnie od początku nie będzie lepszą alternatywą?
 • Czy nakład wysiłku i pracy równoważy korzyści wynikające z działania tej rzeczy, czy też inwestycja się nie zwróci?

Książki i filmy polecane przez moich klientów

 • Książka „ Pozytywna psychologia porażki. Jak z cytryn zrobić lemoniadę” P. Fortuna
 • Książka „Bez pośpiechu. Jak mądrze rozwiązywać problemy i nie zwariować w szybkim świecie.” C. Honoré
 • Książka „The Thinker’s Toolkit: 14 Powerful Techniques for Problem Solving” M. D. Jones
 • Film „W pogoni za szczęściem” (2006)
 • Film „Forrest Gump” (1994)
 • Film „Skazani na Shawshank” (1994)

Przykładowe działania dla osób z talentem Naprawianie (Restorative)

 • Szukaj ról, w których będą ci płacić za rozwiązywanie problemów lub w których twój sukces zależy od twojej zdolności naprawiania. Możesz się czyć dobrze w doradztwie, obsłudze klienta lub medycynie.
 • Śmiało przyznawaj się do tego, że lubisz rozwiązywać problemy. Wiele ucieka od problemów i możesz wnieść wiele dobrego we wspólną pracę.
 • Nie wtrącaj się w cudze problemy. Ludzie powinni samodzielnie się nimi zajmować. Jeśli jesteś z kimś blisko daj mu swoje wsparcie i zapewnij, że pomożesz. Nie narzucaj się, bo możesz pogorszyć sprawę. Albo jej zaszkodzisz, albo nikt się z niej niczego nie nauczy.
 • Rozwijaj profesjonalną wiedzę i umiejętności branżowe. Doskonal się w jakimś temacie. Tylko znając się na czymś dobrze będziesz mógł tworzyć trafione programy naprawy. Inaczej będziesz tylko dobrym we wskazywaniu błędów, ale już nie w rozwiązywaniu ich.

Dowiedz się więcej o talencie

Podcast Dominka Juszczyk Gallup Certified Strengths Coach (pl)

Restorative Gallup Strengths (eng)

Restorative Gallup theme thursday season 1: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Restorative Gallup theme thursday season 2: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Restroative Gallup theme thursday season 3: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Zobacz także: Tom Wujec, Masz skomplikowany problem? Po pierwsze, powiedz mi, jak robisz tosty (eng)

Talenty Gallupa (Clifton Strengths, StrengthsFinder)

Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Talent według Gallupa (ang. theme) to naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie. Talent różni się od mocnej strony. Silna strona lub mocna strona to umiejętność stałego, bliskiego doskonałości wykonywania konkretnego zadania.

Uwaga! Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane przeze mnie opisy bazują na oryginalnych publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

No Comments

Post a Comment