Press enter to begin your search

Czar (Woo)

Talent Czar (Woo – Winning Others Over) jest talentem wywierania wpływu społecznego. Osoby, które wyróżnia ta cecha, czerpią satysfakcję z wchodzenia w kontakt z nowymi osobami i zdobywania ich aprobaty. Z łatwością poznają i zjednują sobie nowych ludzi. Nie ma dla nich znajomych, tylko są tacy, których jeszcze nie spotkali. Mają dużą dozę uroku osobistego.

Czy masz ten talent?

 1. Czy nie ma ludzi, których nie znasz, są tylko tacy, których jeszcze nie spotkałeś?
 2. Traktujesz spotkania z nowymi ludźmi jako wyzwanie?
 3. Czy ludzie zwracają na Ciebie uwagę?
 4. Czy inni szybko obdarzają cię sympatią i dzielą się z Tobą osobistymi informacjami?
 5. Wykazujesz się zdolnością odczytywania cudzych oczekiwań i elastycznością w dostosowywaniu swojego zachowania?

Jak często zadajesz innym te pytania?

 • czy my to się już kiedyś nie spotkaliśmy?
 • z kim tu jesteś?
 • czy znasz tą osobę?
 • jak ci się tu podoba?
 • czy mogę ci jakoś pomóc?
 • czy chcesz żeby cię poznać z kimś?
 • co lubisz?
 • czego potrzebujesz?
 • co cię interesuje?
 • czy wysłać ci swoją wizytówkę?
 • a może spotkamy się na kawę po pracy?
 • czy nasze dzieci to nie chodzą czasem razem do szkoły?

Wnosisz wartość w pracę innych!

Prawdopodobnie wiesz co zrobić żeby wejść w grupę i z łatwością przychodzi ci rozmawianie z ludźmi. Niektórzy ludzie unikają rozpoczynania rozmów, ponieważ martwią się, że brakuje im rzeczy do powiedzenia. Dla ciebie nie ma obcych. Pomagasz swojemu zespołowi dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Możesz sprzedawać na zewnątrz zespołowe pomysły. Jako osoba z silnym talentem Czar (Woo) możesz pomóc zespołowi zostać usłyszanym.

Jak bardzo unikalny jest Twój talent?

#20
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (maj, 2017)
Ranking PL
#21
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (maj, 2017)
Ranking ogólnoświatowy

Zofia Nałkowska

„Największym urokiem świata jest urok drugiego człowieka.”

 

Rozwiń talent Czar (WOO)

Niedojrzałość i nieproduktywność talentu

Posiadając silny talent Czar (WOO) możesz mierzyć się z wyzwaniem jakim jest to, aby elastyczne dostosowywanie się do innych nie działo się kosztem siebie, ani innych. Jeśli z łatwością zjednujesz sobie ludzi i potrafisz efektywnie korzystać z tego zasobu, to szybko przełamujesz lody i masz całą rzeszę serdecznych znajomości, a nawet profesjonalny network. Jeśli korzystasz z niego nierozważnie lub bez świadomości – dajesz się wciągać w gierki manipulacyjne (zarówno manipulując, jak i będąc manipulowanym). Łatwo wtedy wykorzystać sympatię innych do realizacji własnych interesów.

Dodatkowo, to, że łatwo poznajesz nowe osoby to wcale nie znaczy, że zawiązujesz z nimi głębokie relacje. Może się okazać, że prawdziwa bliskość będzie dla ciebie większym wyzwaniem niż zagadnie kogoś nowego. Może to prowadzić do ślizgania się od jednej znajomości do drugiej, bez dania szansy na zbudowanie relacji. Jeśli zależy ci na tym aby budowane przez ciebie kontakty miały szansę stać się relacjami, ucz się od ludzi z talentami Bliskości (Relator), Zgodności (Harmony) albo Współzależności (Connectedness) tego jak słuchać i zadawać pytania jakie one by zadały.

Jeśli potrzeba to idź na psychoterapię aby przepracować nadmierne poszukiwanie akceptacji w oczach innych osób.

Odpowiedz na pytania, aby korzystać lepiej z talentu

 • Gdzie znajdę miejsce, w którym mogę spotykać nowych ludzi, z którymi mogę wchodzić w kontakt, aby realizować jakiś cel (np. idea, wydarzenie, działalność, misja, wolontariat)?
 • Z kim i na co mogę sobie pozwolić w kontakcie?
 • Co będzie stosowne, adekwatne, zabawne, a kiedy i z kim mogę przekroczyć tą granicę?

Książki i filmy polecane przez moich klientów

 • Książka „Kochaj siebie, a nie ważne z kim się zwiążesz” Zurhorst Eva Maria
 • Książka „Kłamstwa o miłości. Jak przestać zabiegać o miłość, aprobatę i uznanie, aby je w końcu znaleźć.” Katie Byron, Michael Katz
 • Książka „Praktyczny poradnik networkingu. Zbuduj sieć trwałych kontaktów biznesowych” Grzegorz Turniak, Witold Antosiewicz
 • Książka „Mosty zamiast murów” red. John Stewart, szczególnie”Komunikacja interpersonalna: kontakt między osobami” rozdział 2, „Między osobą a osobą” Martina Bubera, rozdział 18
 • Książka „Inteligencja społeczna” Daniel Goleman
 • Książka „Odwaga bycia nielubianym” Ichiro Kishimi
 • Film „Służące” (2011)
 • Film „Jasminum” (2006)

Przykładowe działania dla osób z talentem Czar (WOO)

 • Szukaj dla siebie aktywności, prac i zadań, w których możesz ciągle spotykać nowe osoby i nawiązywać z nimi kontakty. Stwórz swój system archiwizacji danych na temat spotkanych osób, ich imion, telefonów, zajęć itp.
 • Szukaj miejsc i okazji kiedy możesz być jedną z pierwszych osób, które spotykają inni np. po wejściu do budynku lub pomieszczenia. Pomożesz tym osobom poczuć się miło widzianymi i ważnymi.
 • Rób przypadkowe uprzejmości ludziom, których znasz. Pomyśl o robieniu drobnych przysług swoim sąsiadom, przyjaciołom, znajomym, współpracownikom. Wykorzystasz swój talent do wzmacniania relacji, które już nawiązałeś.
 • Pomóż się spotkać ze sobą ludziom, którzy w innych okolicznościach nigdy by nie mieli okazji porozmawiać. W naturalny sposób, jesteś jedną z tych osób, która zna wiele osób, a nawet jak nie zna to pozna. Umożliw ludziom networking.
 • Stwórz swoją listę sytuacji lub okoliczności, w których twój Czar (Woo) jest pożądany, oraz tych, w których twoje zachowanie może bagatelizować rzeczy ważne, odciągać czyjąś uwagę. W wielu sytuacjach, szczebiotanie będzie postrzegane jako niestosowne albo odbierane jako infantylne.

Dowiedz się więcej o talencie

SketchNotes by Kamila Draw Idea, MeetUp Strengths Community – Warszawa, wrzesień 2017

Podcast Dominka Juszczyk Gallup Certified Strengths Coach (pl)

WOO Gallup Strengths (eng)

WOO Gallup theme thursday season 1: webinar Gallup Strengths Center (eng)

WOO Gallup theme thursday season 2: webinar Gallup Strengths Center (eng)

WOO Gallup theme thursday season 3: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Pobierz przewodnik do pracy z talentem Czar (WOO) w roli liderskiej Download Theme Thursday Season 3 Companion Guide – WOO – Leadership (eng)

Zobacz także: Amy Cuddy, Język ciała może kształtować to, kim jesteś (pl)

Zobacz także: Kalina Silverman, How To Skip the Small Talk and Connect With Anyone (eng)

Talenty Gallupa (Clifton Strengths, StrengthsFinder)

Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Talent według Gallupa (ang. theme) to naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie. Talent różni się od mocnej strony. Silna strona lub mocna strona to umiejętność stałego, bliskiego doskonałości wykonywania konkretnego zadania.

Uwaga! Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane przeze mnie opisy bazują na oryginalnych publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

No Comments

Post a Comment