Czar (Woo)

Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa - Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.
talent według Gallupa (ang. talent, rzeczownik)
naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie
#aktywator   #analityk   #bezstronność   #bliskość   #czar  #dowodzenie  #dyscyplina   #elastyczność  #empatia  #indywidualizacja #integrator  #intelekt  #komunikatywność  #kontekst  #maksymalista  #naprawianie  #odkrywczość  #odpowiedzialność  #optymista #organizator  #osiąganie #poważanie  #pryncypialność  #rozwaga  #rozwijanie innych  #rywalizacja #strateg  #uczenie się   #ukierunkowanie  #wiara w siebie  #wizjoner #współzależność  #zbieranie  #zgodność
Uwaga!
Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane poniżej opisy bazują na publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

Czar (Woo)


Ludzie z silnym talentem Czar (Woo – Winning Others Over) czerpią satysfakcję z wchodzenia w kontakt z nowymi osobami i zdobywania ich aprobaty. Z łatwością poznają i zjednujesz sobie nowych ludzi. Nie ma dla nich znajomych, tylko są tacy, których jeszcze nie spotkałeś. Mają dużą dozę uroku osobistego.

Uważasz, że nie ma ludzi, których nie znasz, są tylko tacy, których jeszcze nie spotkałeś? Traktujesz spotkania z nowymi ludźmi jako wyzwanie? Jesteś zauważany przez innych i ludzie szybko obdarzają cię sympatią. Wykazujesz się zdolnością odczytywania cudzych oczekiwań i elastycznością w dostosowywaniu swojego zachowania?

Pytasz: czy my to się już kiedyś nie spotkaliśmy? z kim tu jesteś? czy znasz tą osobę? jak ci się tu podoba? czy mogę ci jakoś pomóc? czy chcesz żeby cię poznać z kimś? co lubisz? czego potrzebujesz? co cię interesuje? czy wysłać ci swoją wizytówkę? a może spotkamy się na kawę po pracy? a nasze dzieci to nie chodzą czasem razem do szkoły?

A głównym wyzwaniem talentu Czar (Woo) jest to aby elastyczne dostosowywanie się do innych nie działo się kosztem siebie, ani innych. Jeśli z łatwością zjednujesz sobie ludzi i potrafisz efektywnie korzystać z tego zasobu, to szybko przełamujesz lody i masz całą rzeszę serdecznych znajomości, a nawet profesjonalny network. Jeśli korzystasz z niego nierozważnie lub bez świadomości – dajesz się wciągać w gierki manipulacyjne (zarówno manipulując, jak i będąc manipulowanym). Łatwo wtedy wykorzystać sympatię innych do realizacji własnych interesów.

Dodatkowo, to, że łatwo poznajesz nowe osoby to wcale nie znaczy, że zawiązujesz z nimi głębokie relacje. Może się okazać, że prawdziwa bliskość będzie dla ciebie większym wyzwaniem niż zagadnie kogoś nowego. Może to prowadzić do ślizgania się od jednej znajomości do drugiej, bez dania szansy na zbudowanie relacji. Jeśli zależy ci na tym aby budowane przez ciebie kontakty miały szansę stać się relacjami, ucz się od ludzi z talentami Bliskości (Relator), Zgodności (Harmony) albo Współzależności (Connectedness) tego jak słuchać i zadawać pytania jakie one by zadały.

Jeśli potrzeba to idź na psychoterapię aby przepracować nadmierne poszukiwanie akceptacji w oczach innych osób.

Największym urokiem świata jest urok drugiego człowieka.
Zofia Nałkowska

Ranking PL #20 miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (maj, 2017)

Ranking #21 miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (maj, 2017)

Materiały

na temat talentu Czar (Woo)

KSIĄŻKI I FILMY

polecane przez inne osoby z tym talentem
 1. Książka „Kochaj siebie, a nie ważne z kim się zwiążesz” Zurhorst Eva Maria
 2. Książka „Kłamstwa o miłości. Jak przestać zabiegać o miłość, aprobatę i uznanie, aby je w końcu znaleźć.” Katie Byron, Michael Katz
 3. Książka „Praktyczny poradnik networkingu. Zbuduj sieć trwałych kontaktów biznesowych” Grzegorz Turniak, Witold Antosiewicz
 4. Książka „Mosty zamiast murów” red. John Stewart, szczególnie”Komunikacja interpersonalna: kontakt między osobami” rozdział 2, „Między osobą a osobą” Martina Bubera, rozdział 18
 5. Książka „Inteligencja społeczna” Daniel Goleman
 6. Książka „Odwaga bycia nielubianym” Ichiro Kishimi
 7. Film „Służące” (2011)
 8. Film „Jasminum” (2006)

Przykładowe działania

dla osób z talentem Czar (Woo)
 • Rób przypadkowe uprzejmości ludziom, których znasz. Pomyśl o robieniu drobnych przysług swoim sąsiadom, przyjaciołom, znajomym, współpracownikom. Wykorzystasz dzięki temu swój talent Czar do wzmacniania relacji, które już nawiązałeś.
 • Szukaj miejsc i okazji kiedy możesz być jedną z pierwszych osób, które spotykają inni np. po wejściu do budynku lub pomieszczenia. Pomożesz tym osobom poczuć się miło widzianymi i ważnymi.
 • Użyj talentu aby pomóc się spotkać ze sobą ludziom, którzy w innych okolicznościach nigdy by nie mieli okazji porozmawiać. W naturalny sposób, jesteś jedną z tych osób, która zna wiele osób, a nawet jak nie zna to pozna. Użyj tego talentu aby umożliwić ludziom networking.
 • Stwórz swoją listę sytuacji lub okoliczności, w których twój Czar (Woo) jest pożądany, oraz tych, w których twoje zachowanie może bagatelizować rzeczy ważne, odciągać czyjąś uwagę. W wielu sytuacjach, szczebiotanie będzie postrzegane jako niestosowne albo odbierane jako infantylne.
 • Szukaj dla siebie aktywności, prac i zadań, w których możesz ciągle spotykać nowe osoby i nawiązywać z nimi kontakty. Stwórz swój system archiwizacji danych na temat spotkanych osób, ich imion, telefonów, zajęć itp.

Pytania dla Czar

na które warto sobie odpowiedzieć
 • Gdzie znajdę miejsce, w którym mogę spotykać nowych ludzi, z którymi mogę wchodzić w kontakt, aby realizować jakiś cel (np. idea, wydarzenie, działalność, misja, wolontariat)?
 • Z kim i na co mogę sobie pozwolić w kontakcie? Co będzie stosowne, adekwatne, zabawne, a kiedy i z kim mogę przekroczyć tą granicę?

Notatki o talencie Czar (Woo) by Kamila

MeetUp Strengths Community - Warszawa, wrzesień 2017
Przygotowanie by Draw Idea – www.drawidea.pl

Woo

Gallup Strengths

Woo

Gallup theme thursday 3: webinar Gallup Strengths Center

  Download Theme Thursday Season 3 Companion Guide – Woo – Leadership

 

Woo

Gallup theme thursday 3: webinar Gallup Strengths Center

Woo

Gallup theme thursday 1: webinar Gallup Strengths Center

 

O talencie Czar

Marta Panasiewicz

Kobieta, żona, mama, przedsiębiorca, maratończyk

Odkrywczość | Indywidualizacja | Poważanie | Czar | Bliskość

Marta Bara: Czarem określa się nadzwyczajne zjawiska, które nie są widoczne, ale którego konsekwencje ujawniają się w zdumiewający sposób. Jest to także określenie używane do opisania wdzięku, czy uroku osobistego. Autorzy badania Clifton Strengths (dawny StrengthsFinder) używają go do opisania tego określonego wpływu, jaki wywierają na inne osoby właściciele talentu Czar (Woo). Jakby ich oczarowywali. Ludzie ci z chętnie nawiązują kontakty z nowymi osobami i elastycznie reagując na ludzi aby atmosfera tego kontaktu była miła, sympatyczna i serdeczna. Przechodzą z poziomu zupełnej nieznajomości, do sympatycznej znajomości. Co dla Ciebie znaczy talent Czar (Woo)?

Marta Panasiewicz: Ten talent był największym zaskoczeniem w moim TOP5. Łatwość nawiązywania relacji, poznawania nowych osób, pozyskiwania partnerów biznesowych była dla mnie tak oczywista przez 14 lat pracy w sprzedaży, że nie sądziłam że za to może odpowiadać „talent”. Łatwo mi nawiązywać relacje, wchodzić w nowe kręgi biznesowe i prywatne. Znacznie łatwiej prowadzić mi negocjacje.
Czar widać także poprzez proaktywność i społeczne działania. W moim odczuciu dojrzały Czar pomaga łączyć i zjednywać odpowiednie osoby prywatnie czy też biznesowo. Osoba z Woo z łatwością pomoże innym wyjść z ich cienia.
Z dojrzałym Czarem łatwiej być bardziej wpływową osobą. Jako lider zespołu na przykład z łatwością będziesz mieć uwagę zespołu, ale możesz go także użyć przy przy promowaniu swojego zespołu/pracownika/kontrahenta. Widzę też inną zaletę. Jeśli np. szef/właściciel biznesu mam super produkt/usługę – potrafi dany projekt przygotować ale ma poczucie że networkingowo/PRowo nie czuje się na tyle śmiały by z tym wyjść do ludzi/mediów/innych firm to warto wykorzystać osoby w zespole /lub dobrać do zespołu osobę która w sposób naturalny wesprze daną organizację w „pokazaniu światu produktu/usługi”.

MB: Jak byś wyjaśniła osobie, która go nie ma, czym on jest?

MP: Czar przejawia się poprzez zdolność zdobywania sympatii i uznania innych ludzi. To łatwo nawiązywania relacji, poznawania nowych ludzi, brak skrępowania.

Wyobraź sobie, że organizujesz event w hotelu na 1000 osób i okazuje się na miejscu , że np. zaszła pomyłka i catering jest tylko dla na 500 osób… i ktoś to musi wyjaśnić – wysyłasz więc osobę z Czarem – i obsługa hotelu pomimo, że standardowo tego nie robi w ostatniej chwili – zorganizuje dodatkowy catering itp.

Gdy biegniesz maraton i na 37 kilometrze możesz już nie mieć kompletnie sił i głowa marzy już o mecie… to wyobraź sobie, że podbiega do Ciebie osoba z Czarem i wspiera Cię i kibicuje, dodaje Ci energii. Na ostatnich 5 km maratonu będziecie rozmawiać, do tego stopnia że się tak polubicie, że nie będziesz wiedzieć kiedy minęłaś/eś metę.

MB: Co kochasz w nim i czego w nim nienawidzisz?

MP: Jestem wdzięczna za ten talent w TOP5 bo dzięki niemu poznałam z łatwością wiele fantastycznych ludzi. Cieszę się, że dzięki temu talentowi mam łatwość wspierania innych – zarażam swoją energią, łączę inne kontakty ze sobą.
Kocham Czar za
ilość „otwartych drzwi” w życiu, za to, że:

 • mocno wspierał mnie ten talent na rozmowach rekrutacyjnych, negocjacjach;
 • w szkole było pomocny wielokrotnie 😉
 • nie czuję dystansu do nowych ludzi/grup/szkoleń/konferencji
 • towarzyszył mi przez wiele lat i pomaga w sprzedaży
 • czasem w trudnych sytuacjach umożliwia łamanie lodów
 • pomaga w pierwszym wrażeniu.

MB: Kiedy jest bezcenny, a kiedy cię wkurza?

MP: Jest bezcenny na spotkaniach networkingowych, przy rekrutacji, negocjacji umów, targowaniu się, zarażaniu innych energią, pomaganiu innym czy też wywieraniu wpływu na innych, wychodzenia z trudnych sytuacji, przejmowaniu sterów w grupie gdy nikt inny nie potrafi. Pomógł mi też ostatnio przy rozwiązaniu dużej reklamacji.

Wkurza mnie kiedy się czasem za dużo niepotrzebnie odezwę lub gdy w towarzystwie skupia się na mnie uwaga, kiedy nie mam takiej potrzeby. Ważniejsze dla mnie jest by ktoś skoncentrował się na merytorycznej rozmowie niż na tym jak mój Czar (Woo) zrobił na kimś wrażenie. Myślę, że to też kwestia dojrzewania talentu. W niedojrzałej formie można mieć potrzebę bycia na świeczniku, bycia w centrum uwagi itp.

MB: Co inni zyskują dzięki Twojemu talentowi Czaru?

MP: Lubię skupiać Czar wokół innych osób. Na przykład, swojego męża, który Czar ma na #32 miejscu wspieram w nawiązywaniu nowych znajomości, w których to on, a nie ja, jest beneficjentem.

Albo Joanna, która od 3 lat dba o zdrowie naszej rodziny. Pomogła nam wyprowadzić syna z alergii. Wiedząc jakim jest ekspertem, z ogromną łatwością poleciłam ją dużej liczbie swoich klientek, które wiem że po mojej rekomendacji i tym w jaki sposób opowiadałam o Asi bez zastanowienia skorzystały z jej usług i pomogły sobie i swoim rodzinom.

Stolarz, który wykonał nam 100% zgodnie z oczekiwaniami schody w domu – zyskał rekomendacje kolejnych klientów. O ekipach remontowych można napisać książki…. My współpracowaliśmy z kimś naprawdę na najwyższym poziomie profesjonalizmu – dlatego z ogromną przyjemnością i wdzięcznością do tej firmy rekomenduję ich i przyczyniam się do kolejnych zleceń.

Mogłabym wymienić wiele przykładów skutecznych poleceń, ale także pomocy wyjściu innym z cienia.

MB: Co każda osoba z talentem Czaru powinna twoim zdaniem przeczytać albo obejrzeć aby lepiej nim zarządzać?

MP: Na dzień dobry oczywiście książkę „TERAZ, ODKRYJ SWOJE SILNE STRONY” Marcus Buckingham Donald O . Clifton. Książka ta pozwala zrozumieć o co chodzi z talentami, jak z nimi pracować. Jak dzięki świadomości swoich talentów można wpłynąć na swoją wiedzę, umiejętności i finalnie na swoją postawę.

Ale jako osoba z Czarem nie mogę po prostu polecić bezpośredniego kontaktu z innymi – społeczność, w której możemy jeszcze lepiej zrozumieć swoje silne strony. Dla mnie poza grupami na FB bardzo wspierające i cenne są Twoje spotkania w Warszawie tak zwane „Spotkania Entuzjastów Silnych Stron – Meetupy

POTRZEBUJESZ OMÓWIENIA?

SESJE INFORMACJI ZWROTNYCH - bezpośrednio (Warszawa), via Skype lub telefonicznie
 • wsparcie w diagnozie talentów i przygotowanie do omówienia
 • poszukiwanie szczegółowych informacji, np.
  # talenty w obszarach menadżerskich,
  #
  talenty w przedsiębiorczości,
  #
  parametry środowiska rozwojowego,
  #
  warunki dla najwyżej efektywnych zadań i in.
 • pisemne podsumowanie najważniejszych informacji po sesji oraz spis literatury i szkoleń rekomendowanych dla rozwijania poszczególnych talentów
 • dwugodzinna sesja informacji zwrotnych z elementami coachingu talentów obejmująca wymienione zagadnienia omówione w analizie talentów:
  • charakterystyka Twojego układu talentów
  • wyzwania Twojego układu talentów
  • potrzeby wynikające z Twojego układu talentów
  • nawiązania do realnych sytuacji działania poszczególnych talentów w Twoim życiu
Written By
More from Marta

Regulamin

Niniejszy Regulamin określa zasady funkcjonowania i warunki korzystania ze sklepu internetowego dostępnego...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *