Press enter to begin your search

Rozwijanie innych (Developer)

Talent Rozwijanie innych (Developer) jest talentem budowania relacji. Osoby, które wyróżnia ta cecha, rozpoznają i wspierają potencjał, który tkwi w ludziach. Dostrzegają każde oznaki rozwoju i czerpią z niego satysfakcję. W naturalny sposób widzą ich możliwość zmiany i rozwoju na lepsze. Z tego powodu ciągnie ich do ludzi. Bycie częścią czyjegoś rozwoju innej osoby jest dla nich jednym z najlepszych na świecie doświadczeń.

Czy masz ten talent?

 1. Uwielbiasz być w otoczeniu ludzi, którzy się uczą i rozwijają?
 2. Zauważanie tego, czego ktoś się nauczył przychodzi Ci z łatwością?
 3. Widzisz możliwości innych osób i to na może być ich stać w przyszłości?
 4. Trudno Ci zrozumieć, że niektóre osoby nie korzystają ze swoich możliwości, tylko trwają w wygodnych dla siebie pozycjach?
 5. Masz cierpliwość wielokrotnego tłumaczenia komuś tej samej rzeczy?

Jak często zadajesz innym te pytania?

 • jak możesz to osiągnąć?
 • co już umiesz, żeby sobie z tym poradzić?
 • w czym będziesz potrzebować pomocy?
 • kto może ci w tym pomóc?
 • czy wyjaśnić Ci to jeszcze raz?
 • co już wiesz, a w czym pomóc?

Wnosisz wartość w pracę innych!

Przez cały czas śledzisz oznaki postępu i wzrostu, szukając ich wszędzie tam gdzie ich nie było. W związku z tym dostrzegasz zmiany czyjegoś zachowania, nowe sposoby reagowania i działania, najmniejszą nawet poprawę umiejętności, przebłyski czyjejś doskonałości. Oznaki tego wzrostu są dla ciebie motywującym i satysfakcjonującym paliwem. Dostrzegasz niedojrzały i nieoszlifowany potencjał oraz postępującą zmianę. To popycha Cię do aktywnego inwestowania w ten rozwój. Pomagasz i zachęcasz innych, ułatwiając im umożliwiają innym naukę, rozwój i doskonalenie. Jako osoba z silnym talentem Rozwijanie innych (Developer) pomagasz grupom rozwijać mocne strony i zapewniać w przyszłości indywidualne i zespołowe powodzenie.

Jak bardzo unikalny jest Twój talent?

#10
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (grudzień, 2018)
Ranking PL
#12
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (marzec, 2018)
Ranking ogólnoświatowy

George Eliot

„Nigdy nie jest za późno, by stać się tym, kim chcemy być.”

 

Rozwiń talent Rozwijanie innych (Developer)

Niedojrzałość i nieproduktywność talentu

Posiadając silny talent Rozwijanie innych (Developer) możesz mierzyć się z wyzwaniem jakim robienie większych inwestycji w ludzi, niż tego oczekują, albo niż jest potrzebne. Bardzo mocno wierzysz w ludzi. Może Cię to zwodzić. Może Ci się czasem wydawać, że odpowiedni impuls uruchomi w kimś chęć do zmiany. Niestety nie wszyscy będą chcieli rozwijać się na Twoich zasadach. Każdy jest właścicielem swojego rozwoju i nie można nikogo do niego zmusić. Niektórzy ludzie będą długo dojrzewać zanim coś zrobią. Mają też prawo do tego, aby tej zmiany nigdy nie dokonać. Ty skup się na tym, aby nauczyć się rozpoznawać kiedy ludzie korzystają z Twojego wsparcia, a kiedy je ignorują, albo wykorzystują żebyś robił za nich różne rzeczy.

Odpowiedz na pytania, aby korzystać lepiej z talentu

 • Kto najlepiej skorzysta z mojej pomocy?
 • Czy ta osoba życzy sobie mojej obecności i wsparcia?
 • Jakiej pomocy potrzebuje ta osoba, a z czym poradzi sobie sama?
 • Czy czasem nie odbieram jej inicjatywy?
 • Po czym poznam, że jestem albo nie jestem tej osobie dłużej potrzebny?

Książki i filmy polecane przez moich klientów

 • Książka „7 nawyków skutecznego działania” S. Covey
 • Książka „O stawaniu się osobą” C. Rogers
 • Książka „ Jak się uczymy. 26 naukowo potwierdzonych mechanizmów” D. Schwartz, J. Tsang, K. Blair
 • Książka „Motywacja i uczenie się. Psychologia. Kluczowe koncepcje. Tom 2” P. Zimbardo Philip, R. Johnson, V. McCann
 • Film „Praktykant” (2015)
 • Film „Buntownik z wyboru” (1997)
 • Film „Stowarzyszenie umarłych poetów” (1989)

Przykładowe działania dla osób z talentem Rozwijanie innych (Developer)

 • Szukaj ról w których możesz wspierać rozwój. Uczenie innych, albo zarządzanie innymi mogą okazać się dla ciebie szczególnie ciekawe.
 • Zauważaj kiedy ludzie osiągają powodzenie. Zwracaj na to uwagę. Znajdź proste i niewydumane słowa, aby powiedzieć o tym na głos. Szczególnie zwróć uwagę na działania, które przyczyniły się do tego sukcesu.
 • Pomyśl o osobach, którym dotychczas pomogłeś. Stwórz listę osób i tego, czego się nauczyli lub co w sobie zmienili. Korzystaj z tej listy i przeglądaj ją kiedy potrzebujesz dodatkowej motywacji.
 • Pomyśl o osobach w swoim otoczeniu osobistym i zawodowym, którym możesz pomóc. Porozmawiaj z wybranymi osobami o tym, czy potrzebują Twojej pomocy. Zaoferuj co możesz dla nich zrobić. Rozmawiaj otwarcie i licz się z tym, że ktoś może nie chcieć pomocy. Nie narzucaj się, nie forusuj i nie przymilaj. Dzięki temu unikniesz nietrafionej inwestycji swojego wysiłku względem tego, co druga osoba oczekuje. Czasem danie świadomości, że jesteś w razie potrzeby może dla drugiej osoby więcej znaczyć, niż faktyczne wsparcie.

Dowiedz się więcej o talencie

Podcast Dominka Juszczyk Gallup Certified Strengths Coach z Dominiką Stróżyńską (pl)

Developer Gallup Strengths (eng)

Developer Gallup theme thursday season 1: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Developer Gallup theme thursday season 2: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Developer Gallup theme thursday season 3: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Zobacz także: Rita Pierson, Każde dziecko potrzebuje mistrza (pl)

Zobacz także: Ernesto Sirolli, Chcesz komuś pomóc? Zamknij się i słuchaj (pl)

Talenty Gallupa (Clifton Strengths, StrengthsFinder)

Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Talent według Gallupa (ang. theme) to naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie. Talent różni się od mocnej strony. Silna strona lub mocna strona to umiejętność stałego, bliskiego doskonałości wykonywania konkretnego zadania.

Uwaga! Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane przeze mnie opisy bazują na oryginalnych publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

No Comments

Post a Comment