
Komunikatywność (Communication)
Talent Komuniktywność (Communication) jest talentem wywierania wpływu. Osobom, z silnym talentem Komunikatywności, radość przynosi ubieranie myśli w słowa, szukanie najlepszych określeń, mówienie i poruszanie innych za pomocą słów. Na ogół łatwo przychodzi „ubieranie swoich myśli w słowa”. Są dobrymi rozmówcami i mówcami. Lubią barwne opowieści. Czerpią satysfakcję ze skupiania na sobie uwagi słuchaczy. Szukają ciekawych historii, barwnych przykładów, zwrotów i słów, które przyciągają uwagę.
Czy masz ten talent?
- Czy lubisz i uważasz, że warto mówić? Chętnie mówisz, albo piszesz?
- Czy potrafisz tworzyć opowieści i przyciągać uwagę ludzi?
- Czy lubisz bawić się słowami? Czy szukasz ciekawych określeń i zwrotów?
- Kiedy ktoś jest zainteresowany, tym co mówisz, czy to sprawia, że opowiadasz jeszcze chętniej, a do twojej głowy napływają nowe pomysły, którymi warto się podzielić?
- Jak bardzo lubisz odpowiadać na pytania i snuć opowieści?
Jak często zadajesz innym te pytania?
- czy wiesz o tym, że …?
- czy ktoś ci powiedział, że …?
- czy znasz historię o…?
- czy chcesz usłyszeć o tym więcej?
- do czego można by to porównać?
- czy jasno się wyrażam?
- wyjaśnię o co chodzi, dobrze?
- czy chcesz usłyszeć więcej?
- a znasz to…?
- na pewno o tym nie wiesz, że…, prawda?
- powiem ci to inaczej
Wnosisz wartość w pracę innych!
Możesz przyciągać uwagę innych i skupiać ją na ważnych wiadomościach. Możesz znajdować słowa do opisu nie tylko dla własnych myśli i uczuć, ale także aby pomóc innym ubrać w słowa to co myślą i czują. Dzięki temu mogą dotrzeć do innych i nawiązać z nimi istotny kontakt. Jako osoba z silnym talentem Komunikatywność (Communication) możesz pomóc innym zostać usłyszanym i zrozumianym.
Jak bardzo unikalny jest Twój talent?
Ranking PL
Ranking ogólnoświatowy
William Shakespeare
„Mówić – to mało, trzeba mówić do rzeczy.”
Rozwiń talent Komunikatywność (Communication)
Niedojrzałość i nieproduktywność talentu
Posiadając silny talent Komunikatywność (Communication) możesz czerpać satysfakcję z mówienia. Mówienie może być tak przyjemne, że możesz tracić kontakt ze swoimi słuchaczami i nie przejmować się tym, czy jeszcze cię słuchają. Największym wyzwaniem talentu jest gadulstwo. Utrzymanie uwagi słuchaczy wymaga skoncentrowania się na innych, a nie na opowiadanej historii. Talent ten, aby być produktywnym wymaga ciągłego zabiegania o uwagę i sprawdzania czy czas wypowiedzi wzmacnia jego przekaz. Łatwo zgubić główny przekaz kiedy wypowiedzi są zbyt długie, zbyt barwne. Zbędne dygresje sprawiają, że siła przekazu maleje, a dodatkowe słowa nie wzmacniają go. Ucz się tego jak aktywnie utrzymywać uwagę innych. Zgromadź ciekawe, ale niezbyt długie czy wymyślne przykłady. Zadbaj o to, aby nie robić komuś wykładów, ale łatwość wypowiedzi wpleść w dyskusję a nie monolog. Sprawdź, które twoje opowieści lub tematy przyciągają najwięcej uwagi i dają ci możliwości największego wpływu na innych. Naucz się używać trafnych metafor i ćwicz pytania. Dowiedz się więcej o tym, jak formułować celowe pytania (otwarte, zamknięte, ukierunkowane na przyszłość lub poszukiwanie przyczyn, kreatywne lub na temat danych i faktów itd). Pytania mogą stanowić twoje najpotężniejsze narzędzie wpływu na innych.
Odpowiedz na pytania, aby korzystać lepiej z talentu
- Co powinno zostać usłyszane?
- Jakim pomysłom, ideom, wartościom, grupom mogę pomóc zostać usłyszanym?
- Kiedy udaje mi się skupić uwagę słuchaczy?
- Co takiego robię, że uwaga ich jest wzbudzana i utrzymywana?
- Jak długo moi słuchacze potrafią się skupić aby dotarło do nich to co chcę przekazać?
- Po czym poznam, że ciągle mam ich uwagę i że ją tracę?
Książki i filmy polecane przez moich klientów
- Książka „Sztuka zadawania pytań w coachingu. Jak opanować najważniejszą umiejętność coacha?” T. Stoltzfus
- Książka „Mosty zamiast murów. Podręcznik komunikacji interpersonalnej” J. Stewart
- Książka „Sztuka rozmawiania” F.S. von Thun
- Książka „Natural Storytelling” J. Wagner
- Książka „Visual Storytelling” M. Panov
- Książka „Made to stick” P. Brown
- Film „Kawa i papierosy” (2003)
- Film „Sprzedawcy” (1994)
Przykładowe działania dla osób z talentem Komunikatywność (Communication)
- Namierz, kto jest twoją najlepszą publicznością, komu i co opowiadać, aby dać z siebie to co najlepsze. Najwięcej uwagi poświęcaj właśnie tym grupom, osobom i poruszaj te tematy, które dla tej grupy są najcenniejsze. Wzmocnisz dzięki temu ich uznanie.
- Możesz pomóc swoim współpracownikom, znajomym i najbliższym dogadywać się między sobą. W naturalny sposób znajdujesz słowa aby wyrazić czyjeś myśli, a być może i uczucia.
- Daj się poznać jako osoba, która służy innym swoją komunikatywnością. Pomagaj innym osobom prezentować ich idee, tworzyć ciekawe przemówienia itp.
- Zwróć uwagę na to, że komunikujesz się z innymi nie tylko poprzez słowa, ale także obrazy, postawę ciała, mimikę itp. Poświęć uwagę także i tym elementom kiedy będziesz przygotowywać wystąpienie.
- Nie zaniedbuj przygotowań do wystąpień. Będziesz ciekawiej opowiadać, a więcej informacji pozostanie zapamiętanych kiedy skupisz się w wystąpieniu na kilku kluczowych informacjach. Improwizując, ryzykujesz, że rozmyjesz główny przekaz, popłyniesz w dygresje i nie opowiesz rzeczy najważniejszych.
Dowiedz się więcej o talencie
Podcast Dominka Juszczyk Gallup Certified Strengths Coach (pl)
Communication Gallup Strengths (eng)
Communication Gallup theme thursday season 1: webinar Gallup Strengths Center (eng)
Communication Gallup theme thursday season 2: webinar Gallup Strengths Center (eng)
Communication Gallup theme thursday season 3: webinar Gallup Strengths Center (eng)
Zobacz także: 6 najlepszych wystąpień TED Talks na temat storytellingu (pl)
Talenty Gallupa (Clifton Strengths, StrengthsFinder)
Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.
#aktywator #analityk #bezstronność #bliskość #czar #dowodzenie #dyscyplina #elastyczność #empatia #indywidualizacja #integrator #intelekt #komunikatywność #kontekst #maksymalista #naprawianie #odkrywczość #odpowiedzialność #optymista #organizator #osiąganie #poważanie #pryncypialność #rozwaga #rozwijanie innych #rywalizacja #strateg #uczenie się #ukierunkowanie #wiara w siebie #wizjoner #współzależność #zbieranie #zgodność
Uwaga! Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane przeze mnie opisy bazują na oryginalnych publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.
No Comments