Komunikatywność (Communication)

Talent Komuniktywność (Communication) jest talentem wywierania wpływu. Osobom, z silnym talentem Komunikatywności, radość przynosi ubieranie myśli w słowa, szukanie najlepszych określeń, mówienie i poruszanie innych za pomocą słów.
Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa - Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.
talent według Gallupa (ang. talent, rzeczownik)
naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie
#aktywator   #analityk   #bezstronność   #bliskość   #czar  #dowodzenie  #dyscyplina   #elastyczność  #empatia  #indywidualizacja #integrator  #intelekt  #komunikatywność  #kontekst  #maksymalista  #naprawianie  #odkrywczość  #odpowiedzialność  #optymista #organizator  #osiąganie #poważanie  #pryncypialność  #rozwaga  #rozwijanie innych  #rywalizacja #strateg  #uczenie się   #ukierunkowanie  #wiara w siebie  #wizjoner #współzależność  #zbieranie  #zgodność
Uwaga!
Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane poniżej opisy bazują na publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

 

Komunikatywność (Communication)

Ludziom z silnym talentem Komunikatywności, na ogół łatwo przychodzi „ubieranie swoich myśli w słowa”. Są dobrymi rozmówcami i mówcami. Lubią barwne opowieści. Czerpią satysfakcję ze skupiania na sobie uwagi słuchaczy. Szukają ciekawych historii, barwnych przykładów, zwrotów i słów, które przyciągają uwagę. Najmocniejszą stroną talentu Komunikatywność (Communication) jest wywieranie wpływu.

Uważasz, że warto mówić. Potrafisz tworzyć opowieści i przyciągać uwagę ludzi. Chętnie mówisz, albo piszesz. Szukasz przy tym ciekawych zwrotów, bawisz się słowami. Zainteresowanie innych sprawia, że opowiadasz jeszcze chętniej, a do twojej głowy napływają nowe pomysły, którymi warto się podzielić. Uwielbiasz odpowiadać na pytania i snuć opowieści. Mówienie jest tak przyjemne, że możesz tracić kontakt ze swoimi słuchaczami i nie przejmować się tym, czy jeszcze cię słuchają

Pytasz: czy wiesz o tym, że …? czy ktoś ci powiedział, że …? czy znasz historię o…? czy chcesz usłyszeć o tym więcej? do czego można by to porównać? czy jasno się wyrażam? wyjaśnię o co chodzi, dobrze? czy chcesz usłyszeć więcej? a znasz to…? na pewno o tym nie wiesz, że…, prawda? powiem ci to inaczej

A wyzwaniem talentu Komunikatywność (Communication) jest gadulstwo. Utrzymanie uwagi słuchaczy wymaga skoncentrowania się na innych, a nie na opowiadanej historii. Talent ten, aby być produktywnym wymaga ciągłego zabiegania o uwagę i sprawdzania czy czas wypowiedzi wzmacnia jego przekaz. Łatwo zgubić główny przekaz kiedy wypowiedzi są zbyt długie, zbyt barwne. Zbędne dygresje sprawiają, że siła przekazu maleje, a dodatkowe słowa nie wzmacniają go. Ucz się tego jak aktywnie utrzymywać uwagę innych. Zgromadź ciekawe, ale niezbyt długie czy wymyślne przykłady. Zadbaj o to, aby nie robić komuś wykładów, ale łatwość wypowiedzi wpleść w dyskusję a nie monolog. Sprawdź, które twoje opowieści lub tematy przyciągają najwięcej uwagi i dają ci możliwości największego wpływu na innych. Naucz się używać trafnych metafor i ćwicz pytania. Dowiedz się więcej o tym, jak formułować celowe pytania (otwarte, zamknięte, ukierunkowane na przyszłość lub poszukiwanie przyczyn, kreatywne lub na temat danych i faktów itd). Pytania mogą stanowić twoje najpotężniejsze narzędzie wpływu na innych.

Mówić – to mało, trzeba mówić do rzeczy.
William Shakespeare

Ranking PL #18 miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (maj, 2017)

Ranking #17 miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (maj, 2017)

Materiały

na temat talentu Komunikatywność (Communication)

KSIĄŻKI I FILMY

polecane przez inne osoby z tym talentem
 1. „Sztuka zadawania pytań w coachingu. Jak opanować najważniejszą umiejętność coacha?” T. Stoltzfus
 2. „Mosty zamiast murów. Podręcznik komunikacji interpersonalnej” J. Stewart
 3. „Sztuka rozmawiania” F.S. von Thun
 4. „Natural Storytelling” J. Wagner
 5. „Visual Storytelling” M. Panov
 6. „Made to stick” P. Brown
 7. Film „Kawa i papierosy” (2003)
 8. Film „Sprzedawcy” (1994)

Przykładowe działania

dla osób z talentem Komunikatywność (Communication)
 • Namierz, kto jest twoją najlepszą publicznością, komu i co opowiadać, aby dać z siebie to co najlepsze. Najwięcej uwagi poświęcaj właśnie tym grupom, osobom i poruszaj te tematy, które dla tej grupy są najcenniejsze. Wzmocnisz dzięki temu ich uznanie.
 • Możesz pomóc swoim współpracownikom, znajomym i najbliższym dogadywać się między sobą. W naturalny sposób znajdujesz słowa aby wyrazić czyjeś myśli, a być może i uczucia.
 • Daj się poznać jako osoba, która służy innym swoją komunikatywnością. Pomagaj innym osobom prezentować ich idee, tworzyć ciekawe przemówienia itp.
 • Zwróć uwagę na to, że komunikujesz się z innymi nie tylko poprzez słowa, ale także obrazy, postawę ciała, mimikę itp. Poświęć uwagę także i tym elementom kiedy będziesz przygotowywać wystąpienie.
 • Nie zaniedbuj przygotowań do wystąpień. Będziesz ciekawiej opowiadać, a więcej informacji pozostanie zapamiętanych kiedy skupisz się w wystąpieniu na kilku kluczowych informacjach. Improwizując, ryzykujesz, że rozmyjesz główny przekaz, popłyniesz w dygresje i nie opowiesz rzeczy najważniejszych.

Pytania dla Komuniakatywności

na które warto sobie odpowiedzieć
 • Co powinno zostać usłyszane? Jakim pomysłom, ideom, wartościom, grupom mogę pomóc zostać usłyszanym?
 • Kiedy udaje mi się skupić uwagę słuchaczy? Co takiego robię, że uwaga ich jest wzbudzana i utrzymywana?
 • Jak długo moi słuchacze potrafią się skupić aby dotarło do nich to co chcę przekazać? Po czym poznam, że ciągle mam ich uwagę i że ją tracę?

Communication

Gallup Strengths

Communication

Gallup theme thursday 3: webinar Gallup Strengths Center

Communication

Gallup theme thursday 2: webinar Gallup Strengths Center

Communication

Gallup theme thursday 1: webinar Gallup Strengths Center

 

O talencie Komunikaatywność

Sylwia Bogucka

Kobieca Liderka, Ewolucjonistka i założycielka Instytutu Kompetencji Liderów
www.sylwiabogucka.com

Aktywator | Maksymalista | Czar | Komunikatywność | Strateg

Marta Bara: Język pełni wiele funkcji. Komunikatywność oznacza dokładnie to samo co właśnie te funkcje. Po pierwsze, komunikując prezentujemy jakieś informacje. Po drugie, wyrażamy siebie – swoje uczucia, stosunek itp. Po trzecie, rozmawiając podtrzymujemy kontakt z rozmówcą. Możemy przy okazji wykorzystać poetyckość języka aby coś zobrazować. Aż wreszcie, mówiąc możemy nakłaniać kogoś do zrobienia czegoś. Funkcje te precyzyjnie oddają to w jaki sposób twórcy StrengthsFinder rozumieją talent Komunikatywność (Communication). Według nich osoby z silnym talentem Komunikatywność (Communication) są naturalnymi mówcami, szukają okazji do snucia opowieści i łapania uwagi słuchaczy. Domeną tego talentu jest wywieranie wpływu na innych za pomocą siły wypowiedzi i rysowanego słowem krajobrazu. Co dla Ciebie znaczy talent Komunikatywności?

Sylwia Bogucka: Dla mnie Komunikatywność to przede wszystkim umiejętność wyrażenia tego co mam w głowie, tego co czuję. Patrząc szerzej na ten temat – uważam, że Komunikatywność to taka super-moc dzięki której zbudujemy efektywne zespoły, przeprowadzimy sprawnie negocjacje i będziemy potrafili współpracować z przełożonymi, podwładnymi, klientami. Komunikatywność to też swego rodzaju flirt z życiem, bo kiedy potrafimy zaintrygować słowem i uważnością rozmówcę tworzy się bliskość. Myślę, że jest to niezwykle ważna kompetencja, jaką my ludzie powinniśmy rozwijać przez całe życie. Precyzja w wyrażaniu się zdecydowanie pomaga w budowaniu relacji. Można to podsumować jednym zdaniem. Chcesz ułatwić sobie codzienność – pracuj nad komunikacją.

MB: Jak byś wyjaśniła osobie, która go nie ma, czym on jest?

SB: Komunikatywność to umiejętność jasnego wyrażania myśli (w mowie i w piśmie), tak aby rozmówca (odbiorca komunikatu) zrozumiał to co chcemy przekazać. Wyznacznikiem komunikatywności jest: – odpowiadanie wprost na pytania (bez dygresji, bez uciekania od tematu); – dostosowanie sposobu mówienia  do osoby, z którą rozmawiamy; – słuchanie uważne; – wskrzeszanie entuzjazmu; – tworzenie opowieści, których chce się słuchać.

MB: Co kochasz w nim i czego w nim nienawidzisz?

SB: Kocham porozumiewanie się z drugim człowiekiem. Bez tego talentu zapewne byłabym słabym coachem, nudnym trenerem i kiepskim managerem. Zatem kocham komunikatywność za to, że doprowadziła mnie do bycia na swojej drodze, wyrażania jasno swoich potrzeb i czerpania frajdy z zabawy słowem.

Nie mogę powiedzieć, że nienawidzę. Natomiast to, że lubię opowiadać powoduje, że potrafię „zagadać” a kiedy jestem w stresie przestaję uważnie słuchać. I zdarza mi się, że chcę być pierwsza w zdaniu relacji, przekazaniu informacji. Myślę, że jest to połączone z moim drugim talentem Czar i potrzebą zdobywania uwagi ;). Zdarza się też, że przerywam moim rozmówcą w trakcie i tego nie lubię u siebie.

MB: Kiedy jest bezcenny, a kiedy cię wkurza?

SB: Mam wrażenie, że komunikatywność jest bezcenna na każdym etapie życia. W relacjach, w pracy. Naprawdę wierzę, że to jest nie tylko talent ale wartość i kompetencja. Warto poświęcić czas na zdobywanie wiedzy w tym temacie. Warto rozwijać umiejętności pozwalające lepiej wyrażać się. Warto wyrażać się – potrzeby, emocje, siebie.
Kiedy mnie wkurza? Zazwyczaj u innych wykurza mnie kiedy nie wiem czego ode mnie rozmówca oczekuje. Kiedy ktoś nie słucha i zgaduje, lub za mnie dokończa zdanie. Hmmm czyli wygląda na to , że wkurza mnie to co sama robię kiedy jestem nieuważna, zapracowana i nie w formie.

MB: Pracujesz jako coach i trener. Współpracujesz z Kobiecymi Liderkami Gdzie i w jakich sytuacjach talent Komunikatywności może być użyteczny?

SB: W zasadzie cała moja praca opiera się na komunikatywności. Precyzyjne zadawanie pytań, konkretne przekazywanie instrukcji podczas warsztatów, pisane bloga, tworzenie postów na FB, przemawianie podczas prezentacji, podczas spotkań sprzedażowych – mogłabym wymieniać bez końca.

MB: Co inni zyskują dzięki Twojemu talentowi Komunikatywności?

SB: Wiele osób często mi powtarza, że po prostu lubią ze mną rozmawiać, że dla nich to inspirujący czas. Ponieważ nie mam oporów aby dzielić się moim doświadczeniem, życiem i przemyśleniami to czuję, że zyskują ciekawego partnera do wartościowej i wielowątkowej rozmowy.

MB: Co każda osoba z talentem Komunikatywności powinna twoim zdaniem przeczytać albo obejrzeć aby lepiej nim zarządzać?

SB: Mam poczucie, że warto po prostu czytać. Różne książki. Poszerzać perspektywę, ubogacając język, aby tworzyć niezapomniane opowieści. Nie tylko osobom z talentem Komunikatywności polecam:

 • „Psychowzroczność” napisaną przez D, Siegl’a. Dla mnie to bardzo ważna książka, która otwiera oczy, daje do myślenia, układa i wiele tłumaczy. Przez pryzmat mózgu popatrzeć na nasze działanie i postrzeganie – bezcenne.
 • „Projekt życie” David’a Brooks’a, przewrotna książka z receptą na sukces gdzie komunikacja i percepcja odgrywają ważną rolę.
 • „Pięć dysfunkcji pracy zespołowej” Patrick‘a Lencioni’ego dla tych co pracują z zespołami lub chcą mocne zespoły zbudować. Jeśli szukacie wciągającej, rozwijającej i otwierającej oczy książki o przywództwie to ta lektura jest dla was.
 • „Prawy umysł” Jonathan’a Haidt’a to książka, która opowiada na pytania: dlaczego ludzi dzieli religia i polityka? Dlaczego nasi przywódcy polityczni nie potrafią ze sobą współpracować w obliczu zagrożeń i narastających problemów? Dlaczego ludzie tak chętnie przypisują bliźnim najgorsze motywy? Bardzo ciekawa pozycja.

I coś tylko dla kobiet 😉 Dwie pozycje z cyklu „musisz to przeczytać”:

 • Clarisa Pinkola Estes i jej „Biegnąca z wilkami”, pomaga nam dzisiejszym zabieganym, zapracowanym i czasem zdezorientowanym kobietom odkryć jak wspaniale być kobietą. Bogactwo i źródło inspiracji.
 • Julie Holland, w książce „Dlaczego bywam humorzasta zołzą” – zachęca do wsłuchiwania się w swoje emocje, uważności na ciało oraz znajomości tego jak funkcjonuje, bo dzięki temu zyskujemy najlepszą drogę do porozumienia się ze sobą i z całym światem.

POTRZEBUJESZ OMÓWIENIA?

SESJE INFORMACJI ZWROTNYCH - bezpośrednio (Warszawa), via Skype lub telefonicznie
 • wsparcie w diagnozie talentów i przygotowanie do omówienia
 • poszukiwanie szczegółowych informacji, np.
  # talenty w obszarach menadżerskich,
  #
  talenty w przedsiębiorczości,
  #
  parametry środowiska rozwojowego,
  #
  warunki dla najwyżej efektywnych zadań i in.
 • pisemne podsumowanie najważniejszych informacji po sesji oraz spis literatury i szkoleń rekomendowanych dla rozwijania poszczególnych talentów
 • dwugodzinna sesja informacji zwrotnych z elementami coachingu talentów obejmująca wymienione zagadnienia omówione w analizie talentów:
  • charakterystyka Twojego układu talentów
  • wyzwania Twojego układu talentów
  • potrzeby wynikające z Twojego układu talentów
  • nawiązania do realnych sytuacji działania poszczególnych talentów w Twoim życiu
Written By
More from Marta

O pasji

Nasze pasje i namiętności są kotwicami chwili obecnej :) PASJA jest powiązana:...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *