Press enter to begin your search

Odpowiedzialność (Responsibility)

Talent Odpowiedzialność (Responsibility) jest talentem wykonywania. Osoby, które wyróżnia ta cecha, podejmują się psychologicznej odpowiedzialności za wszystko, do czego się zobowiążą. Wielkość zobowiązania, to czy jest duże czy małe, nie ma znaczenia. Czują się bowiem emocjonalnie zobowiązani do zrealizowania tego. Chcą robić wszystko, aby nie zawieść innych i będą bardzo ciężko pracować, aby wypełnić swoje zobowiązania i dotrzymać słowa. Ich sumienność, dążenie do robienia rzeczy we właściwy sposób i nienaganna etyka łączą się, budując reputację osoby całkowicie niezawodnej.

Czy masz ten talent?

 1. Uważasz, że dane słowo jest warte więcej niż jakiekolwiek pieniądze?
 2. Zdarza Ci się pracować po godzinach, tylko dlatego, że obiecałeś coś zrobić?
 3. Czujesz się winny, że zawiodłeś czyjeś zaufanie jeśli nie udało Ci się zrobić tego, co obiecałeś?
 4. Czujesz się winny nawet nawet jeśli wiesz, że nie była to Twoja wina i że ze swojej strony zrobiłeś wszystko co w Twojej mocy?
 5. Zależy Ci, aby postępować właściwie oraz żeby ludzie myśleli o Tobie jako o osobie niezawodnej, rzetelnej i słownej?

Jak często zadajesz innym te pytania?

 • czy mogę to zrobić?
 • co mogę dla Ciebie zrobić?
 • jak to ma wyglądać albo działać?
 • kto się tego podejmie?
 • czy się tym zajmiesz?
 • w jaki sposób mogę Ci w tym pomóc?

Wnosisz wartość w pracę innych!

Osobista odpowiedzialność wynika z Twojego głębokiego poczucia poświęcenia za sprawy, których się podejmujesz. Jesteś osobą, która robi to, co mówi. Tym samym uczysz innych, że mogą Ci ufać i na Tobie polegać. Pokazujesz innym jak się podjąć zadania, jak go zrealizować i zyskać wdzięczność lub uznanie innych. Jako osoba z silnym talentem Odpowiedzialność (Responsibility) pokazujesz innym jak mogą budować swój wizerunek oraz brać odpowiedzialność za sprawy, których się podejmują.

Jak bardzo unikalny jest Twój talent?

#03
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (grudzień, 2018)
Ranking PL
#03
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (marzec, 2018)
Ranking ogólnoświatowy

Winston Churchill

„Ceną wielkości jest odpowiedzialność.”

 

Rozwiń talent Odpowiedzialność (Responsibility)

Niedojrzałość i nieproduktywność talentu

Posiadając silny talent Odpowiedzialność (Responsibility) możesz mierzyć się z wyzwaniem jakim jest celowy wybór zadań i odpowiedzialności, których się podejmujesz. Możesz bowiem brać na siebie zbyt wiele i tym samym zostawiać sobie za mało czasu na najważniejsze zobowiązania. Możesz także przejmować odpowiedzialność w zadaniach, których odpowiedzialność jest zespołowa lub należy do większej ilości osób. Wtedy możesz mieć ograniczony wpływ na rezultat końcowy, a traktować emocjonalnie jak by to tylko od Ciebie zależało. Przemyśl za jakie sprawy, chcesz być odpowiedzialny i podejmuj świadomą decyzję odnośnie tego, w co się zaangażujesz. Naucz się mówić „tak” temu co na prawdę jest dla Ciebie ważne.

Odpowiedz na pytania, aby korzystać lepiej z talentu

 • Za co tak na prawdę jestem odpowiedzialny?
 • Jaki jest mój rzeczywisty wpływ na sytuację lub wyniki?
 • Czy mój wpływ jest pełny, bezpośredni, pośredni, czy też znikomy?
 • Który z tych rodzajów wpływu dotyczy danej sytuacji?
 • Jak to wpływa na postrzeganą przeze mnie odpowiedzialność?
 • Czy na prawdę chcę wziąć za to swoją odpowiedzialność?

Książki i filmy polecane przez moich klientów

 • Książka „Szybkość zaufania” S. Covey
 • Książka „Zaczynaj od dlaczego” S. Sinek
 • Książka „7 nawyków skutecznego działania” S. Covey
 • Książka „Wywieranie wpływu na ludzi” R. Cialdini
 • Film „Siedem dusz” (2008)
 • Film „Operacja Argo” (2012)
 • Film „Choć goni nas czas” (2007)

Przykładowe działania dla osób z talentem Odpowiedzialność (Responsibility)

 • Szukaj pracy w której możesz podejmować się odpowiedzialności za sukces lub porażkę danego projektu. Masz silną niechęć do niedokończonych spraw, oraz potrzebę naprawienia sytuacji kiedy jakieś zobowiązanie nie zostało wypełnione.
 • Naturalnie „przejmujesz na własność” każdy projekt, w który jesteś zaangażowany. Upewnij się, że nie zamyka Cię to na dzielenie się odpowiedzialnością i zadaniami. Może okazać się, że wcale nie jesteś najlepszą osobą, aby się nim zająć.
 • Głęboko oddychaj kiedy nikt nie zgłasza się do wzięcia zadania, a czujesz wewnętrzną presję, że należy się tym zająć. Trzymaj przy sobie ręce i opóźnij maksymalnie moment zgłoszenia się. Możesz reagować szybciej niż Twoi koledzy, a tym samym odbierać im możliwość zgłoszenia. Inaczej Ty weźmiesz na siebie niechcianą pracę, a inni nie będą mieć okazji wykazania.

Dowiedz się więcej o talencie

Podcast Dominka Juszczyk Gallup Certified Strengths Coach (pl)

Responsibility Gallup Strengths (eng)

Responsibility Gallup theme thursday season 1: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Responsibility Gallup theme thursday season 2: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Responsibility Gallup theme thursday season 3: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Zobacz także: Dr. Carylin Aviv, Say No To Say Yes (eng)

Zobacz także: Kenny Nguyen, The Art of Saying No (eng)

Talenty Gallupa (Clifton Strengths, StrengthsFinder)

Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Talent według Gallupa (ang. theme) to naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie. Talent różni się od mocnej strony. Silna strona lub mocna strona to umiejętność stałego, bliskiego doskonałości wykonywania konkretnego zadania.

Uwaga! Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane przeze mnie opisy bazują na oryginalnych publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

No Comments

Post a Comment