Strateg (Strategic)

Talent Strateg (Strategic) jest talentem myślenia. Ludzie z talentem Stratega mają zdolność do wymyślania i wynajdywania najlepszych sposobów działania. Umożliwia to patrzenie z odległej perspektywy, dostrzeganie w całej złożoności powtarzających się schematów.
Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa - Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.
talent według Gallupa (ang. talent, rzeczownik)
naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie
#aktywator   #analityk   #bezstronność   #bliskość   #czar  #dowodzenie  #dyscyplina   #elastyczność  #empatia  #indywidualizacja #integrator  #intelekt  #komunikatywność  #kontekst  #maksymalista  #naprawianie  #odkrywczość  #odpowiedzialność  #optymista #organizator  #osiąganie #poważanie  #pryncypialność  #rozwaga  #rozwijanie innych  #rywalizacja #strateg  #uczenie się   #ukierunkowanie  #wiara w siebie  #wizjoner #współzależność  #zbieranie  #zgodność
Uwaga!
Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane poniżej opisy bazują na publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

Strateg (Strategic)


Ludzie z talentem Stratega mają zdolność do wymyślania i wynajdywania najlepszych sposobów działania. To nie jest umiejętność, która może być wyuczona. To jest wyraźny sposób myślenia – patrzenia z odległej perspektywy. Ten ogląd umożliwia dostrzeżenie w całej złożoności powtarzających się schematów, oraz określenie alternatywnych sposobów działania, które mogą być szybko zastosowane w odpowiedzi na problemy. Talent Strateg (Strategic) jest talentem myślenia.

Uważasz, że temat musi być przemyślany zanim przejdziesz do działania? Zastanawiasz się nad alternatywami dla możliwej drogi działania? Wyczuwasz rozwiązania, które są najefektywniejsze, a odrzucasz te, które prowadzą donikąd, albo wprowadzają niepotrzebne zamieszanie? Potrzebujesz zobaczyć całość zanim zagłębisz się w szczegóły?

Pytasz: po co to robimy? czemu to ma służyć? jakie mam możliwości? jakimi drogami mogę tam dotrzeć? co jeszcze może się wydarzyć? czy już to widzieliśmy? czy może się to powtórzyć? co posunie działania do przodu? co zamknie nam drogę działania?

A głównym wyzwaniem jest radzenie sobie z potrzebą przeglądania możliwych alternatyw kiedy istnieje potrzeba działania, oraz uszczegóławianiem dotychczas ogólnie zarysowanego planu. Aby korzystać z tego talentu konieczne jest zapewnienie sobie czasu i przestrzeni umożliwiającej do zmiany perspektywy (niezaburzonej emocjami, zadaniami, obecnością innych).

 

Bez względu na to jak świetna jest strategia, zawsze powinieneś patrzeć na rezultaty.
Winston Churchill

Strategic

Gallup theme thursday: webinar Gallup Strengths Center


O talencie Stratega

Dorota Krasnodębska-Wnorowska

dodo

Strateg, trener, coach, współautorka metody Prowokacji Strategicznych, wykorzystujących techniki kreatywne w projektach biznesowych, wspierająca rozwój z użyciem technik kreatywnych.

tel. 600 365 548

Strateg | Rozwijanie innych | Współzależność | Indywidualizacja | Uczenie się

 

Marta Bara: Potoczne znaczenie słowa strategia kojarzy się ze sztuką wojenną i taktyką działań, tworzeniem, przygotowaniem i wykorzystaniem sił zbrojnych dla osiągnięcia celów w określonych warunkach. Strategia ogólnie rozumiana to przewidywanie spraw najważniejszych, które pozwolą coś utrzymać w pozycji co najmniej nie gorszej, a najlepiej żeby lepszej niż wyjściowa, co akurat jest bliższe rozumieniu talentu Stratega, tak jak to nazywają twórcy testu StreghtsFinder. Co dla Ciebie znaczy talent Strateg?

Dorota Krasnodębska-Wnorowska: Ten talent to możliwość patrzenia na sytuację, problem, zdarzenie „szkieletowo” – czyli w ogólnym zarysie. Każdy problem dla mnie to emocjonująca zagadka, a jego rozwiązanie – najlepsza zabawa. Krótko mówiąc – nie spocznę, póki danego wyzwania nie rozwiążę, nie znajdę rozwiązania.

MB: Jak byś wyjaśniła osobie, która go nie ma, czym on jest?

DKW: Talent stratega to talent patrzenia na rzeczy, wyzwania, problemy z lotu ptaka. To wewnętrzny przymus zobaczenia całego obrazu, a nie jego części. Każde wyzwanie musi być ogarnięte w całości – uwaga – nie w każdym szczególe. To już nie jest domena stratega. Nas strategów już podchodzenie bliżej do obrazu i zagłębianie się w szczegóły już tak bardzo nie cieszy, jak naszkicowanie jego całości.

MB: Co kochasz w nim i czego w nim nienawidzisz?

DKW: Kocham moment, kiedy pracuję nad jakimś zadaniem i dochodzę do obrazu całości. Tworzę szkielet. Jest – powstał, jaki jest wspaniały. Wszystko jest logiczne i każda kosteczka ma swoje miejsce w systemie. Jest zawsze moment pełen pozytywnych emocji z mojej strony, z towarzyszącą mi myślą – jest! Znalazłam rozwiązanie! Hurraaaaa

Nienawidzę, to za mocne słowo. Nie lubię czasem (tez nie zawsze) – kiedy za dużo kombinuję, naprawdę za dużo. Wtedy czuję, że mogę zatrzymywać proces – szczególnie kiedy pracuję w zespole. Ludzie już chcą działać, wypełniać temat szczegółami, a ja dalej zastanawiam się, czy szkielet, który stworzyliśmy ma wystarczająco długie kończyny.

MB: Kiedy jest bezcenny, a kiedy cię wkurza?

DKW: Jest bezcenny przy zawiłościach myślowych, przy planowaniu całego procesu, przy zagubieniu się innych we wchodzenie w dużą ilość szczegółów. To pomaga wszystkim przywrócić dystans, klarowność myślenia i obrać kierunek, który posuwa do przodu.

A wkurza, kiedy perspektywa lotu ptaka nie wystarcza, i trzeba zakasać rękawy i wchodzić w szczegóły, których jest bardzo dużo, a ich przemyśliwanie nie zawsze przynosi rozwiązania ułatwiające wybór.

MB: Pracujesz jako strateg, ale także jako trener i coach. Współpracujesz z firmami w ramach marketingowych projektów strategicznych, ale także z osobami indywidualnymi na otwartym rynku szkoleniowym. Gdzie i w jakich sytuacjach talent Stratega może być on użyteczny?

DKW: W obszarach strategii: w pracy nad strategią tworzenia marek, strategią komunikacji oraz wypracowywaniem pomysłów kreatywnych.

W obszarach biznesu: w pracy nad innowacjami (w obszarze produktów, usług, budową struktur, itd.), w pracy w ramach procesu design thinking.

W obszarach rozwojowych: w pracy coachingowej nad zmianą, w pracy warsztatowej (przy tworzeniu scenariuszy, przy tworzeniu zarysów programów i projektów, przy patrzeniu na proces grupowy w trakcie warsztatu).

MB: Co inni zyskują dzięki Strategowi w tobie?

DKW: Na pewno zyskują szerszą perspektywę danego tematu. Zadaję dużo pytań, które umożliwiają mi stworzenie obrazu w głowie, a mojemu rozmówcy „układanie” tematu w całość (nierzadko ze szczegółów). Dodatkowo, inni mogą dostrzec inne rzeczy, które ze swojej perspektywy mogą nie widzieć.

POTRZEBUJESZ OMÓWIENIA?

SESJE INFORMACJI ZWROTNYCH - bezpośrednio (Warszawa), via Skype lub telefonicznie
 • wsparcie w diagnozie talentów i przygotowanie do omówienia
 • poszukiwanie szczegółowych informacji, np.
  # talenty w obszarach menadżerskich,
  #
  talenty w przedsiębiorczości,
  #
  parametry środowiska rozwojowego,
  #
  warunki dla najwyżej efektywnych zadań i in.
 • pisemne podsumowanie najważniejszych informacji po sesji oraz spis literatury i szkoleń rekomendowanych dla rozwijania poszczególnych talentów
 • dwugodzinna sesja informacji zwrotnych z elementami coachingu talentów obejmująca wymienione zagadnienia omówione w analizie talentów:
  • charakterystyka Twojego układu talentów
  • wyzwania Twojego układu talentów
  • potrzeby wynikające z Twojego układu talentów
  • nawiązania do realnych sytuacji działania poszczególnych talentów w Twoim życiu
Written By
More from Marta

Rozwój talentów i mocnych stron zespołu

Podejście bazujące na mocnych stronach przekłada się na biznesowe wyniki firm. Rozwój...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *