Press enter to begin your search

Strateg (Strategic)

Talent Strateg (Strategic) jest talentem myślenia strategicznego. Osoby, które wyróżnia ta cecha, mają zdolność do wymyślania i wynajdywania najlepszych sposobów działania. To nie jest umiejętność, która może być wyuczona. To jest wyraźny sposób myślenia – patrzenia z odległej perspektywy. Ten ogląd umożliwia dostrzeżenie w całej złożoności powtarzających się schematów, oraz określenie alternatywnych sposobów działania, które mogą być szybko zastosowane w odpowiedzi na problemy.

Czy masz ten talent?

 1. Uważasz, że temat musi być przemyślany zanim przejdziesz do działania?
 2. Czy zanim zaczniesz działać chcesz przemyśleć możliwe kierunki rozwoju akcji?
 3. Czy chcesz przemyśleć co zrobisz w poszczególnych sytuacjach?
 4. Wyczuwasz rozwiązania, które są najefektywniejsze, a odrzucasz te, które prowadzą donikąd, albo wprowadzają niepotrzebne zamieszanie?
 5. Potrzebujesz zobaczyć całość zanim zagłębisz się w szczegóły?

Jak często zadajesz innym te pytania?

 • po co to robimy?
 • czemu to ma służyć?
 • jakie mam możliwości?
 • jakimi drogami mogę tam dotrzeć?
 • co jeszcze może się wydarzyć?
 • czy już to widzieliśmy?
 • czy może się to powtórzyć?
 • co posunie działania do przodu?
 • co zamknie nam drogę działania?

Wnosisz wartość w pracę innych!

Wnosisz wyobraźnię i twórcze przewidywanie w pracę grupy oraz projekty, które realizujecie. Możesz szybko dostrzec i ocenić różne drogi działania i określić tę, która będzie działać dla was najlepiej i najbardziej wydajnie. Znajdujesz najlepszą drogę, która prowadzi na naprzód. Jako osoba z silnym talentem Strateg (Strategic) możesz wnieść w pracę przygotowanie na niezliczoną ilość różnych scenariuszy wydarzeń.

Jak bardzo unikalny jest Twój talent?

#13
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (grudzień, 2018)
Ranking PL
#05
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (marzec, 2018)
Ranking ogólnoświatowy

Winston Churchill

„Bez względu na to jak świetna jest strategia, zawsze powinieneś patrzeć na rezultaty.”

 

 

Rozwiń talent Strateg (Strategic)

Niedojrzałość i nieproduktywność talentu

Posiadając silny talent Strateg (Strategic) możesz mierzyć się z wyzwaniem jest radzenie sobie z potrzebą przeglądania możliwych alternatyw kiedy istnieje potrzeba działania, oraz uszczegóławianiem dotychczas ogólnie zarysowanego planu. Aby korzystać z tego talentu konieczne jest zapewnienie sobie czasu i przestrzeni umożliwiającej do zmiany perspektywy (niezaburzonej emocjami, zadaniami, obecnością innych).

Odpowiedz na pytania, aby korzystać lepiej z talentu

 • Po czym poznam, że to najlepsza decyzja?
 • Czym się powinienem kierować przy wymyślaniu możliwych kierunków działania?
 • Jak wiele mam czasu na podjęcie decyzji?
 • Kiedy najpóźniej powinienem zacząć działać?
 • Kto powinien być włączony w podjęcie decyzji? Kogo ona dotyczy?
 • Czy mam wszystkie informacje?
 • Czy zmiana jest w ogóle potrzebna?

Książki i filmy polecane przez moich klientów

 • Książka „Learning to Think Strategically” J. Sloan
 • Książka „Sztuka podejmowania decyzji. Dlaczego mądrzy ludzie dokonują złych wyborów” G. Klein
 • Książka „Harvard Business Review. Doskonalenie strategii” zbiór
 • Książka „Sztuka wojny” Tzu Sun
 • Książka „Understanding Sun Tzu on the Art of War” Tzu Sun
 • Serial „Gra o tron” (2011)

Przykładowe działania dla osób z talentem Strateg (Strategic)

 • Upewnij się, że jesteś zaangażowany w początkowej fazie nowych projektów i zadań. Wniesiesz najwięcej wartości, zadając pytania, które pomogą uporządkować co już jest wiadome, jakie są cele do osiągnięcia oraz po czym poznacie pozytywny rezultat działań. Uchroni was to przed jednostronnym patrzeniem na zagadnienie.
 • Daj sobie czas, na myślenie o celu, który chcesz osiągnąć. Działasz najefektywniej kiedy z tego myślenia wyłonią się schematy i kluczowe kwestie. Ten czas refleksji jest istotny dla strategicznego myślenia.
 • Czasem trzeba działać pod presją czasu i nie zawsze Twoja potrzeba czasu na zadumę jest możliwa do spełnienia. Opracuj swój sposób dochodzenia do wniosków mimo niewystarczającego czasu (prawdopodobnie zawsze będziesz mieć go zbyt mało).
 • Jako, że stale analizujesz możliwe opcje i scenariusze, to może z łatwością przychodzić Ci zmienianie planów. Zauważasz szybsze, albo sprawniejsze drogi dotarcia do celu. Pamiętaj jednak, że zanim wprowadzisz zmianę w pracę innych, wyjaśnić powody zmian. Może się okazać, że w działaniu postrzegana przez Ciebie zmiana wniesie więcej zamieszania niż korzyści. Nie zapominaj, aby rozmawiać o strategiach.

Dowiedz się więcej o talencie

Podcast Dominka Juszczyk Gallup Certified Strengths Coach (pl)

Strategic Gallup Strengths (eng)

Strategic Gallup theme thursday season 1: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Strategic Gallup theme thursday season 2: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Strategic Gallup theme thursday season 3: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Zobacz także: najlepsze wystąpienia na TEDx na temat strategii (eng, pl)

Talenty Gallupa (Clifton Strengths, StrengthsFinder)

Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Talent według Gallupa (ang. theme) to naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie. Talent różni się od mocnej strony. Silna strona lub mocna strona to umiejętność stałego, bliskiego doskonałości wykonywania konkretnego zadania.

Uwaga! Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane przeze mnie opisy bazują na oryginalnych publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

No Comments

Post a Comment