Współzależność (Connectedness)

Talent Współzależność (Connectedness) jest talentem budowania relacji. Ludzie z nim wiedzą, że wszystko jest ze sobą połączone. Wierzą, że jest bardzo mało przypadków, że niemal każde zdarzenie ma swoją przyczynę. Naturalnie widzą i myślą systemowo.
Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa - Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.
talent według Gallupa (ang. talent, rzeczownik)
naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie
#aktywator   #analityk   #bezstronność   #bliskość   #czar  #dowodzenie  #dyscyplina   #elastyczność  #empatia  #indywidualizacja #integrator  #intelekt  #komunikatywność  #kontekst  #maksymalista  #naprawianie  #odkrywczość  #odpowiedzialność  #optymista #organizator  #osiąganie #poważanie  #pryncypialność  #rozwaga  #rozwijanie innych  #rywalizacja #strateg  #uczenie się   #ukierunkowanie  #wiara w siebie  #wizjoner #współzależność  #zbieranie  #zgodność
Uwaga!
Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane poniżej opisy bazują na publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

Współzależność (Connectedness)


Ludzie z talentem Współzależność wiedzą, że wszystko jest ze sobą połączone. Wierzą, że jest bardzo mało przypadków, że niemal każde zdarzenie ma swoją przyczynę. Naturalnie widzą i myślą systemowo. Talent Współzależność (Connectedness) jest talentem budowania relacji.

Uważasz, że wszystko jest ze sobą połączone? Przewidujesz konsekwencje i następstwa, nawet jeśli są odroczone i na pierwszy rzut oka ze sobą nie powiązane? Głęboko wierzysz, że świat, ludzie i zdarzenia wpływają wzajemnie na siebie nawet jeśli dla innych nie jest to tak oczywiste? Dbasz o przejrzystość swoich działań i nie cierpisz nieuczciwości, bowiem wiesz, że to w pewien sposób wróci do Ciebie? Wierzysz w boga lub inną siłę spajającą wszechświat?

Pytasz: w jaki sposób wpłynie to na nas? na kogo i na co jeszcze wpłyną te decyzje? kogo dotkną zmiany i jak bardzo dotkliwie? jak duże zmiany będą dla poszczególnych osób, grup, środowisk? kto jeszcze jest za to odpowiedzialny? jaki jest sens tych działań? kto powinien o tym się dowiedzieć? czy możemy to ujawnić?

A głównym wyzwaniem jest radzenie sobie z poczuciem nadmiernej odpowiedzialności i przecenianiem własnego wpływu na bieg zdarzeń i losu innych osób. Rozwijaj swoją zdolność do rozróżniania tego w jakim zakresie i na co masz bezpośredni wpływ. Pomoże ci to działać i nie straszyć siebie możliwymi konsekwencjami. Może się okazać, że tylko ty je postrzegasz.

Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.
Gandhi

Connectedness

Gallup theme thursday: webinar Gallup Strengths Center


O talencie Współzależność

Anna Iwona Staszek

ania foto

Psycholożka z zamiłowania i zawodu. Pracuje indywidualnie oraz z grupami metodami facylitacji oraz coachingu. Ćwiczy jogę, tańczy, lubi ludzi i naturę.

tel. 501 67 39 71

Maksymalista| Empatia | Współzależność | Strateg | Bliskość

Marta Bara: Słowo współzależność opisuje wzajemny związek zachodzący między rzeczami lub zjawiskami. W teorii gier, psychologowie nazywają współzależnością społeczną sytuację, w której osiągnięcie pożądanych celów zależy nie tylko od własnych działań poszczególnych osób znajdujących się w tej sytuacji, ale także od działań pozostałych jej uczestników. Zwrotem tym określa się więc każdą sytuację, w której ktoś inny – oprócz nas samych – ma wpływ na nasze wyniki. Znaczenie to jest podobne do tego co Instytut Gallupa rozumie poprzez talent Connectedness. Co dla ciebie znaczy talent Współzależność?

Anna Iwona Staszek: Współzależność to szeroka umiejętność dostrzegania powiązań i zależności pomiędzy poszczególnymi elementami całości, obrazu lub sytuacji. To sposób spostrzegania rzeczywistości podczas, którego mamy świadomość, że wpływamy na siebie nawzajem oraz tego,że żadna myśl, działanie, nie pozostaje bez echa i wpływu na innych. Jeśli sadzę drzewo to widzę, że ma ono szeroki wpływ na otoczenie w którym to robię oraz to jak otoczenia oddziałuję na zasadzone drzewo.

MB: Jak byś wyjaśniła osobie, która go nie ma, czym on jest?

AIS: Wyjaśniłabym to powiedzeniem „Nie czyń  drugiemu co Tobie niemiłe” lub reinterpretację myśli Gandhiego „Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie.” Zapytałabym, czy i jak ktoś widzi swój wpływ na bliskie osoby w otoczeniu i co z tego najczęściej wynika. Jednym słowem – zaangażowałabym w refleksję oraz obserwację otoczenia pod kątem wzajemnych zależności.

MB: Co kochasz w nim i czego w nim nienawidzisz?

AIS: Lubię w nim szeroką perspektywę patrzenia, ponad i czasem poza horyzont. Lubię używać przy tym otwartości mojego umysł, w którym mieszczą się różne zależności i powiązania. Lubię wreszcie obserwować jak wpływamy nawzajem na siebie i to, jak dynamiczna jest nasza rzeczywistość. Wierzę tez w poczucie wpływu jaki mamy na rzeczywistość.
Nie ma negatywnych uczuć wobec tego talentu.

MB: Kiedy jest bezcenny, a kiedy cię wkurza?

AIS: Jest bezcenny przy analizie problemowej, przy obserwacji splatanych ludzkich atomów, jako metafory relacji. Nadaje poczucie sensu i znaczenia że świat jest miejscem spotkań, a każdy gest ma znaczenie, aż wreszcie uruchamia odpowiedzialność.
Widzę czasem jak naturalna skłonność do widzenia wielu moim zdaniem realnych i potencjalnych zależności opóźnia podejmowanie decyzji i działanie.

MB: Pracujesz jako trener i psycholog. Masz doświadczenie w wykorzystaniu metodologii myślenia systemowego Petera Senge ale także i metody Hellingera. Gdzie i w jakich sytuacjach korzystasz z tego talentu, albo w jakich sytuacjach może być on użyteczny?

AIS: Prowadzę szkolenia z obszaru myślenia i działania systemowego dla firm – pokazuje tam dynamiki i prawa rządzące systemem – uruchamiam ludzka perspektywę postrzegania swojego miejsca w całości. Pracując coachingowo i terapeutyczne pokazuję jak inne elementy wpływają na nas i nasze widzenie świata. Pomagam wracać perspektywom i przekonaniom do ich właścicieli, co odciąża klientów.

MB: Co inni zyskują dzięki Współzależności w tobie?

AIS: Myślę, że mogą zyskać szerszą i bardziej złożoną perspektywę rzeczywistości. Uruchomić i wzmocnić swoją wrażliwość i poczucie społecznej odpowiedzialności na przykład na rozwój inicjatyw lokalnych, jakość relacji, które tworzymy.

MB: Co każda osoba z talentem Współzależności powinna twoim zdaniem przeczytać/obejrzeć aby lepiej nim zarządzać?

AIS: Przeczytać P. Senge „Piąta Dyscyplina”, B. Hellinger „Porządki miłości”. Obejrzeć „Efekt Motyla”, „Samsara” i „Koyanisquatsi”.

POTRZEBUJESZ OMÓWIENIA?

SESJE INFORMACJI ZWROTNYCH - bezpośrednio (Warszawa), via Skype lub telefonicznie
 • wsparcie w diagnozie talentów i przygotowanie do omówienia
 • poszukiwanie szczegółowych informacji, np.
  # talenty w obszarach menadżerskich,
  #
  talenty w przedsiębiorczości,
  #
  parametry środowiska rozwojowego,
  #
  warunki dla najwyżej efektywnych zadań i in.
 • pisemne podsumowanie najważniejszych informacji po sesji oraz spis literatury i szkoleń rekomendowanych dla rozwijania poszczególnych talentów
 • dwugodzinna sesja informacji zwrotnych z elementami coachingu talentów obejmująca wymienione zagadnienia omówione w analizie talentów:
  • charakterystyka Twojego układu talentów
  • wyzwania Twojego układu talentów
  • potrzeby wynikające z Twojego układu talentów
  • nawiązania do realnych sytuacji działania poszczególnych talentów w Twoim życiu
Written By
More from Marta

Jak talenty łączą się z sukcesem rynkowym? Historia talentów Instytutu Gallupa

W jaki sposób talenty łączą się z osiągnięciami biznesowymi i sukcesem rynkowym?...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *