Współzależność (Connectedness)

Talent Współzależność (Connectedness) jest talentem budowania relacji. Ludzie z nim wiedzą, że wszystko jest ze sobą połączone. Wierzą, że jest bardzo mało przypadków, że niemal każde zdarzenie ma swoją przyczynę. Naturalnie widzą i myślą systemowo.
Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa - Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.
talent według Gallupa (ang. talent, rzeczownik)
naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie
#aktywator   #analityk   #bezstronność   #bliskość   #czar  #dowodzenie  #dyscyplina   #elastyczność  #empatia  #indywidualizacja #integrator  #intelekt  #komunikatywność  #kontekst  #maksymalista  #naprawianie  #odkrywczość  #odpowiedzialność  #optymista #organizator  #osiąganie #poważanie  #pryncypialność  #rozwaga  #rozwijanie innych  #rywalizacja #strateg  #uczenie się   #ukierunkowanie  #wiara w siebie  #wizjoner #współzależność  #zbieranie  #zgodność
Uwaga!
Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane poniżej opisy bazują na publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

Współzależność (Connectedness)


Ludzie z talentem Współzależność wiedzą, że wszystko jest ze sobą połączone. Wierzą, że jest bardzo mało przypadków, że niemal każde zdarzenie ma swoją przyczynę. Naturalnie widzą i myślą systemowo. Talent Współzależność (Connectedness) jest talentem budowania relacji.

Uważasz, że wszystko jest ze sobą połączone? Przewidujesz konsekwencje i następstwa, nawet jeśli są odroczone i na pierwszy rzut oka ze sobą nie powiązane? Głęboko wierzysz, że świat, ludzie i zdarzenia wpływają wzajemnie na siebie nawet jeśli dla innych nie jest to tak oczywiste? Dbasz o przejrzystość swoich działań i nie cierpisz nieuczciwości, bowiem wiesz, że to w pewien sposób wróci do Ciebie? Wierzysz w boga lub inną siłę spajającą wszechświat?

Pytasz: w jaki sposób wpłynie to na nas? na kogo i na co jeszcze wpłyną te decyzje? kogo dotkną zmiany i jak bardzo dotkliwie? jak duże zmiany będą dla poszczególnych osób, grup, środowisk? kto jeszcze jest za to odpowiedzialny? jaki jest sens tych działań? kto powinien o tym się dowiedzieć? czy możemy to ujawnić?

A głównym wyzwaniem jest radzenie sobie z poczuciem nadmiernej odpowiedzialności i przecenianiem własnego wpływu na bieg zdarzeń i losu innych osób. Rozwijaj swoją zdolność do rozróżniania tego w jakim zakresie i na co masz bezpośredni wpływ. Pomoże ci to działać i nie straszyć siebie możliwymi konsekwencjami. Może się okazać, że tylko ty je postrzegasz.

Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.
Gandhi

Connectedness

Gallup theme thursday: webinar Gallup Strengths Center


O talencie Współzależność

Anna Iwona Staszek

ania foto

Psycholożka z zamiłowania i zawodu. Pracuje indywidualnie oraz z grupami metodami facylitacji oraz coachingu. Ćwiczy jogę, tańczy, lubi ludzi i naturę.

tel. 501 67 39 71

Maksymalista| Empatia | Współzależność | Strateg | Bliskość

Marta Bara: Słowo współzależność opisuje wzajemny związek zachodzący między rzeczami lub zjawiskami. W teorii gier, psychologowie nazywają współzależnością społeczną sytuację, w której osiągnięcie pożądanych celów zależy nie tylko od własnych działań poszczególnych osób znajdujących się w tej sytuacji, ale także od działań pozostałych jej uczestników. Zwrotem tym określa się więc każdą sytuację, w której ktoś inny – oprócz nas samych – ma wpływ na nasze wyniki. Znaczenie to jest podobne do tego co Instytut Gallupa rozumie poprzez talent Connectedness. Co dla ciebie znaczy talent Współzależność?

Anna Iwona Staszek: Współzależność to szeroka umiejętność dostrzegania powiązań i zależności pomiędzy poszczególnymi elementami całości, obrazu lub sytuacji. To sposób spostrzegania rzeczywistości podczas, którego mamy świadomość, że wpływamy na siebie nawzajem oraz tego,że żadna myśl, działanie, nie pozostaje bez echa i wpływu na innych. Jeśli sadzę drzewo to widzę, że ma ono szeroki wpływ na otoczenie w którym to robię oraz to jak otoczenia oddziałuję na zasadzone drzewo.

MB: Jak byś wyjaśniła osobie, która go nie ma, czym on jest?

AIS: Wyjaśniłabym to powiedzeniem „Nie czyń  drugiemu co Tobie niemiłe” lub reinterpretację myśli Gandhiego „Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie.” Zapytałabym, czy i jak ktoś widzi swój wpływ na bliskie osoby w otoczeniu i co z tego najczęściej wynika. Jednym słowem – zaangażowałabym w refleksję oraz obserwację otoczenia pod kątem wzajemnych zależności.

MB: Co kochasz w nim i czego w nim nienawidzisz?

AIS: Lubię w nim szeroką perspektywę patrzenia, ponad i czasem poza horyzont. Lubię używać przy tym otwartości mojego umysł, w którym mieszczą się różne zależności i powiązania. Lubię wreszcie obserwować jak wpływamy nawzajem na siebie i to, jak dynamiczna jest nasza rzeczywistość. Wierzę tez w poczucie wpływu jaki mamy na rzeczywistość.
Nie ma negatywnych uczuć wobec tego talentu.

MB: Kiedy jest bezcenny, a kiedy cię wkurza?

AIS: Jest bezcenny przy analizie problemowej, przy obserwacji splatanych ludzkich atomów, jako metafory relacji. Nadaje poczucie sensu i znaczenia że świat jest miejscem spotkań, a każdy gest ma znaczenie, aż wreszcie uruchamia odpowiedzialność.
Widzę czasem jak naturalna skłonność do widzenia wielu moim zdaniem realnych i potencjalnych zależności opóźnia podejmowanie decyzji i działanie.

MB: Pracujesz jako trener i psycholog. Masz doświadczenie w wykorzystaniu metodologii myślenia systemowego Petera Senge ale także i metody Hellingera. Gdzie i w jakich sytuacjach korzystasz z tego talentu, albo w jakich sytuacjach może być on użyteczny?

AIS: Prowadzę szkolenia z obszaru myślenia i działania systemowego dla firm – pokazuje tam dynamiki i prawa rządzące systemem – uruchamiam ludzka perspektywę postrzegania swojego miejsca w całości. Pracując coachingowo i terapeutyczne pokazuję jak inne elementy wpływają na nas i nasze widzenie świata. Pomagam wracać perspektywom i przekonaniom do ich właścicieli, co odciąża klientów.

MB: Co inni zyskują dzięki Współzależności w tobie?

AIS: Myślę, że mogą zyskać szerszą i bardziej złożoną perspektywę rzeczywistości. Uruchomić i wzmocnić swoją wrażliwość i poczucie społecznej odpowiedzialności na przykład na rozwój inicjatyw lokalnych, jakość relacji, które tworzymy.

MB: Co każda osoba z talentem Współzależności powinna twoim zdaniem przeczytać/obejrzeć aby lepiej nim zarządzać?

AIS: Przeczytać P. Senge „Piąta Dyscyplina”, B. Hellinger „Porządki miłości”. Obejrzeć „Efekt Motyla”, „Samsara” i „Koyanisquatsi”.

POTRZEBUJESZ OMÓWIENIA?

SESJE INFORMACJI ZWROTNYCH - bezpośrednio (Warszawa), via Skype lub telefonicznie
 • wsparcie w diagnozie talentów i przygotowanie do omówienia
 • poszukiwanie szczegółowych informacji, np.
  # talenty w obszarach menadżerskich,
  #
  talenty w przedsiębiorczości,
  #
  parametry środowiska rozwojowego,
  #
  warunki dla najwyżej efektywnych zadań i in.
 • pisemne podsumowanie najważniejszych informacji po sesji oraz spis literatury i szkoleń rekomendowanych dla rozwijania poszczególnych talentów
 • dwugodzinna sesja informacji zwrotnych z elementami coachingu talentów obejmująca wymienione zagadnienia omówione w analizie talentów:
  • charakterystyka Twojego układu talentów
  • wyzwania Twojego układu talentów
  • potrzeby wynikające z Twojego układu talentów
  • nawiązania do realnych sytuacji działania poszczególnych talentów w Twoim życiu
Written By
More from Marta

Talenty w pracy

Znasz takich ludzi, dla których ich praca to pasja? Znasz alpinistów, malarzy,...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Uzupełnij działanie: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.