Analityk (Analytical)

Talent Analityk (Analytical) jest talentem myślenia, wyjaśniającym to w jaki sposób zbierasz i przetwarzasz informacje. Analitycy poszukują powodów i przyczyn. Mają zdolność brania pod uwagę wszystkich czynników mogących mieć wpływ na daną sytuację. Udowodnią, że każda teoria to ściema.
Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa - Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.
talent według Gallupa (ang. talent, rzeczownik)
naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie
#aktywator   #analityk   #bezstronność   #bliskość   #czar  #dowodzenie  #dyscyplina   #elastyczność  #empatia  #indywidualizacja #integrator  #intelekt  #komunikatywność  #kontekst  #maksymalista  #naprawianie  #odkrywczość  #odpowiedzialność  #optymista #organizator  #osiąganie #poważanie  #pryncypialność  #rozwaga  #rozwijanie innych  #rywalizacja #strateg  #uczenie się   #ukierunkowanie  #wiara w siebie  #wizjoner #współzależność  #zbieranie  #zgodność
Uwaga!
Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane poniżej opisy bazują na publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

Analityk (Analytical)

Ludzie z talentem Analityka, poszukują powodów i przyczyn. Mają zdolność brania pod uwagę wszystkich czynników mogących mieć wpływ na daną sytuację. Dobre radzą sobie z analizą różnych problemów. Potrafisz zadawać pytania umożliwiające weryfikację stabilności twierdzeń i teorii. Stawiasz tym samym ludziom wyzwania, szczególnie jeśli ich myślenie jest bardziej życzeniowe niż obiektywne. Talent Analityk (Analytical) jest talentem myślenia, wyjaśniającym to w jaki sposób zbierasz i przetwarzasz informacje.

Uważasz, że warto poświęcić czas na to żeby zebrać wiele informacji? Uważasz, że nie ma wiadomości, które nie mają znaczenia? Lubisz widzieć sytuację pod wieloma kątami? Potrafisz znaleźć niespójności i nieścisłości w każdej koncepcji? Masz umysł i zmysł śledczy? Nie lubisz podejmować decyzji i działań bez zebrania informacji i wybrania najlepszego rozwiązania?

Pytasz: na czym opierasz swoje rozumowanie? na czym opierasz swoje opinie? gdzie to przeczytałeś? gdzie ja mogę o tym przeczytać? o czym powinienem wiedzieć? jakie są słabe strony tego pomysłu? skąd o tym wiesz? o czym jeszcze mogą świadczyć te rezultaty? co jest przyczyną? co jeszcze jest przyczyną? czy cokolwiek innego może być przyczyną?

A wyzwaniem talentu Analityk (Analytical) jest to aby nie niszczył on cudzych marzeń. Beznamiętny sposób rozmowy prowadzący do przeanalizowania informacji może być odebrany jako surowość. Jeśli brakuje Ci talentów społecznych i umiejętności komunikacyjnych rozmowa z Tobą może być odebrana jako dotkliwa krytyką.

Spędzaj czas i inspiruj się tym jak działają osoby z talentami Stratega (Strategic), Empatii (Empathy) i Pryncypialności (Belief). Ich intuicje nie będą możliwe do zmierzenia, ani wskazania wiarygodnych źródeł, ale pomogą Ci one przekonać się, że często także bywają adekwatne. To pomoże Ci docenić i wyciszyć potrzebę gromadzenia i przetwarzania informacji.

Wiecznie niezrozumiałe w przyrodzie jest to, że można ją zrozumieć.
Albert Einstein

Analytical

Gallup theme thursday: webinar Gallup Strengths Center

O talencie Analityk

Michał Wnorowski

24c49e5

Dyrektor Inwestycyjny i Zarządzający Funduszami w Grupie PZU

Zgodność | Analityk | Dyscyplina | Bliskość | Ukierunkowanie

Marta Bara: Marta Bara: Określenie „analizować” potocznie oznacza przemyśleć i rozłożyć na czynniki, za to analitykiem określa się specjalistę zajmującym się analizą danych i prognozowaniem w oparciu o nie. Znaczenia te precyzyjnie oddają to w jaki sposób twórcy StrengthsFinder rozumieją talent Analityk (Analytical).
Według nich osoby z silnym talentem Analityka (Analytical) naturalnie poszukują przyczyn i powodów. Mają zdolność do myślenia o wszystkich czynnikach mających wpływ na sytuację. Twórcy określają ten talent szeroko, jako pewną perspektywę poznawania i rozumienia świata poprzez szukanie zależności między informacjami, teoriami, danymi itp.
Co dla Ciebie znaczy talent Analityk?

Michał Wnorowski: To mój sposób podejścia do rozwiązywania problemów, czy szerzej radzenia sobie w zasadzie z wszystkimi sytuacjami w życiu. Mój Analityk pozwala mi zdystansować się od emocji i podjąć optymalną decyzję na podstawie chłodnej analizy faktów.

MB: Jak byś wyjaśnił osobie, która go nie ma, czym on jest?

MW: Najlepiej na przykładzie. Jeśli trzeba kupić pralkę to przeciętna osoba wybierze się do sklepu AGD, porozmawia ze sprzedawcą i wybierze w miarę ładną pralkę mającą dwie najważniejsze cechy i mieszczącą się w budżecie, na ogół jedną z dwóch zaproponowanych przez sprzedawcę. Analityk nigdy tak szybko nie podejmie decyzji. Najpierw przeanalizuje raporty i artykuły na temat producentów AGD. Potem wybierze segment cenowy, w którym zamierza się poruszać. Zapozna się z całą ofertą pralek najwyżej ocenionych producentów z danego segmentu. Porówna ich szczegółowe parametry i funkcje, które oferują. Decyzja zostanie podjęta na podstawie wyznaczonych najważniejszych kryteriów i zoptymalizowana cenowo. Kolor wybierze żona. Rozmowa ze sprzedawcą w sklepie może mieć raczej charakter pogawędki z kimś, kto stał kiedyś koło kilku pralek. Taki tryb podejmowania decyzji daje Analitykowi poczucie, że sprzedawca go nie naciągnął, a pralka będzie spełniać oczekiwania rodziny. Zabiera to niestety sporo czasu i może powodować dziwne uśmieszki wśród nieAnalityków.

MB: Co kochasz w nim i czego w nim nienawidzisz?

MW: Cenię komfort poczucia, że podjąłem najbardziej optymalną decyzję, zarówno w wymiarze materialnym jak i społecznym. Szczególnie ważna jest dla mnie sprawiedliwa ocena i traktowanie ludzi, właśnie na podstawie obiektywnej analizy ich zachowania i postaw. Nienawidzę, kiedy pojawi się jednak dyskomfort, że coś pominąłem w mojej analizie, albo była ona nieobiektywna. Oczywiście człowiek z natury jest subiektywny, więc dysonans pojawia się często.

MB: Kiedy jest bezcenny, a kiedy cię wkurza?

MW: Talent Analityk okazuje się bezcenny, kiedy innych paraliżuje strach przed podjęciem decyzji, bo nie są w stanie ogarnąć ogromnej ilości sprzecznych danych i komunikatów. Wtedy siadamy z kartką papieru, dzielimy ją na dwie kolumny: ZA i PRZECIW, a potem zapełniamy kartkę tym, co wiemy o problemie. Potem trzeba się jeszcze zdystansować od problemu, czyli „przespać z decyzją”, aby całkowicie wyłączyć emocje. Wkurza mnie kiedy łapię się na tym, że nawet proste decyzje staram się optymalizować. Dlatego coraz częściej świadomie wyłączam Analityka. On daje poczucie bezpieczeństwa, ale może być utrapieniem, więc trzeba nim zarządzać.

MB: Pracujesz jako ekspert do spraw zarządzania inwestycjami. Współpracujesz zarówno z klientami, jak i oferującymi produkty finansowe. Gdzie i w jakich sytuacjach talent Analityk może być użyteczny?

MW: Przede wszystkim jest nieodzowny do oceny stosunku zysk/ryzyko – to podstawowy dylemat w inwestycjach. Muszę chłodnym okiem ocenić to, co oferuje mi dany partner: zarząd spółki, której akcje zamierzam kupić, makler, który ma „niepowtarzalną ofertę specjalnie dla mnie”, czy doradca, który chce pośredniczyć w jakieś transakcji. Oferujący jakiś produkt zawsze stara się zacierać ślady między aktualną bądź prawdopodobną sytuacją rynkową a ryzykami, które mogą pojawić się w związku z daną inwestycją. Mój Analityk pomaga mi te ślady jednak odkryć, pomimo zabiegów i sztuczek drugiej strony. To samo dotyczy również wyszukiwania możliwych szans, czyli zysków, tak aby wyprzedzić w tym konkurencję. Jeśli chodzi o kontakt z klientem, to pokazanie jak głęboko temat został przeanalizowany, daje poczucie bezpieczeństwa, czyli podstawową emocję, która wiąże się z lokowaniem pieniędzy.

MB: Co inni zyskują dzięki talentowi Analityka w Tobie?

MW: Staram się być fair wobec wszystkich i oceniać ich na podstawie faktów, a nie moich personalnych upodobań. Staram się również sprowadzać tok myślenia zespołu na ziemię, kiedy poniosą nas emocje czy oderwiemy się od realiów. Mam nadzieję, że zarówno w pracy jak i w domu ten talent podnosi „ogólne bezpieczeństwo systemu” dzięki racjonalnemu podejmowaniu decyzji.

POTRZEBUJESZ OMÓWIENIA?

SESJE INFORMACJI ZWROTNYCH - bezpośrednio (Warszawa), via Skype lub telefonicznie
 • wsparcie w diagnozie talentów i przygotowanie do omówienia
 • poszukiwanie szczegółowych informacji, np.
  # talenty w obszarach menadżerskich,
  #
  talenty w przedsiębiorczości,
  #
  parametry środowiska rozwojowego,
  #
  warunki dla najwyżej efektywnych zadań i in.
 • pisemne podsumowanie najważniejszych informacji po sesji oraz spis literatury i szkoleń rekomendowanych dla rozwijania poszczególnych talentów
 • dwugodzinna sesja informacji zwrotnych z elementami coachingu talentów obejmująca wymienione zagadnienia omówione w analizie talentów:
  • charakterystyka Twojego układu talentów
  • wyzwania Twojego układu talentów
  • potrzeby wynikające z Twojego układu talentów
  • nawiązania do realnych sytuacji działania poszczególnych talentów w Twoim życiu
Written By
More from Marta

Ukierunkowanie (Focus)

Ludzie z talentem Ukierunkowanie (Focus) potrafią wyznaczyć sobie kierunek, podążać nim i...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *