Wciśnij enter aby wyszukać

Analityk (Analytical)

Talent Analityk (Analytical) jest talentem myślenia. Osoby, które wyróżnia ta cecha, poszukują powodów i przyczyn. Wyciągają trafne wnioski z ograniczonego zbioru danych. Mają zdolność brania pod uwagę wszystkich znanych im czynników mogących mieć wpływ na daną sytuację. Potrafią zadawać pytania umożliwiające weryfikację stabilności twierdzeń i teorii. Stawiają tym samym ludziom wyzwania, szczególnie jeśli ich myślenie jest bardziej życzeniowe niż obiektywne.

Czy masz ten talent?

 1. Czy uważasz, że warto poświęcić czas na to żeby zebrać wiele informacji?
 2. Uważasz, że nie ma wiadomości, które nie mają znaczenia?
 3. Lubisz widzieć sytuację rozłożoną na czynniki pierwsze?
 4. Potrafisz znaleźć niespójności i nieścisłości w każdej koncepcji?
 5. Masz umysł i zmysł śledczy?
 6. Nie lubisz podejmować decyzji i działań bez zebrania informacji i wybrania najlepszego rozwiązania?

Jak często zadajesz innym te pytania?

 • na czym opierasz swoje rozumowanie?
 • na czym opierasz swoje opinie?
 • gdzie to przeczytałeś?
 • gdzie ja mogę o tym przeczytać?
 • o czym powinienem wiedzieć?
 • jakie są słabe strony tego pomysłu?
 • skąd o tym wiesz?
 • o czym jeszcze mogą świadczyć te rezultaty?
 • co jest przyczyną? co jeszcze jest przyczyną? czy cokolwiek innego może być przyczyną?

Wnosisz wartość w pracę innych!

Pomagasz zespołowi rozważyć, co może się wydarzyć. Stale poszukujesz i analizujesz informacje pomagając podejmować lepsze decyzje. Masz krytyczne podejście do tego, co inni mogą szybko zaakceptować jako prawdziwe. Kwestionujesz. Szukasz powodów, dla których rzeczy są takie, jakimi są. Jako osoba z silnym talentem Analityk (Analitycal) możesz wnieść obiektywny i trzeźwy ogląd, który pozwala namierzyć przyczyny i skutki, a następnie stworzyć logiczne wnioski bazujące na faktach.

Jak bardzo unikalny jest Twój talent?

#12
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (grudzień, 2018)
Ranking PL
#15
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (marzec, 2018)
Ranking ogólnoświatowy

Albert Einstein

„Wiecznie niezrozumiałe w przyrodzie jest to, że można ją zrozumieć.”

 

Rozwiń talent Analityk (Analitycal)

Niedojrzałość i nieproduktywność talentu

Posiadając silny talent Analityk (Analitycal) możesz mierzyć się z wyzwaniem jakim jest dostęp do wiarygodnych źródeł informacji. Bazując na zdroworozsądkowej wiedzy możesz wyciągać naiwne teorie (nie bazujące na osiągnięciach naukowych). Pamiętaj, że czasami nie wiesz wszystkiego, co Twoi rozmówcy. Szczególnie, że beznamiętny sposób rozmowy prowadzący do przeanalizowania informacji może być odbierany jako surowy i oschły. Jeśli brakuje Ci talentów społecznych i umiejętności komunikacyjnych rozmowa z Tobą może być odebrana jako dotkliwa krytyką.

Spędzaj czas i inspiruj się tym jak działają osoby z talentami Stratega (Strategic), Empatii (Empathy) i Pryncypialności (Belief). Ich intuicje nie będą możliwe do zmierzenia, ani wskazania wiarygodnych źródeł, ale pomogą Ci one przekonać się, że często także bywają adekwatne. To pomoże Ci docenić i wyciszyć potrzebę gromadzenia i przetwarzania informacji.

Odpowiedz na pytania, aby korzystać lepiej z talentu

 • Czy mam wszystkie dostępne dane?
 • Kto jeszcze ma informacje, które mogą być użyteczne?
 • Czy wybrana przeze mnie perspektywa analizy uwzględnia kontekst sytuacji, której dotyczy?
 • W jaki sposób mogę sprawdzić prawdziwość moich danych i informacji?

Książki i filmy polecane przez moich klientów

 • Książka „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” D. Kahneman
 • Książka „Inteligencja analityczna w biznesie” T. Davenport, J. Harris
 • Seria książek „Myślę więc jestem. 50 łamigłówek” P. Charles
 • Film „Piękny umysł” (2001)
 • Film „Adwokat Diabła” (1997)
 • Serial „Teoria wielkiego podrywu” (2007)
 • Serial „Dr House” (2004)

Przykładowe działania dla osób z talentem Analityk (Analitycal)

 • Zaplanuj czas, w którym możesz optymalnie przemyśleć, zarówno przeanalizować, jak i dokonać syntezy w jakiejś kwestii. Unikniesz sytuacji, w której zaczynasz analizować informacje, których włączanie nie przekłada się na efektywność uzyskanych rezultatów.
 • Upewnij się, że zebrane informacje i wypracowane wnioski zawsze prowadzą do ich użycia i wdrożenia. Jeśli nie przychodzi Ci to naturalnie, szukaj osób, które popchną cię od teorii do praktyki, od myślenia do robienia. Unikniesz paraliżu.
 • Pomóż innym zrozumieć, że twoje analityczne podejście wymaga danych oraz dodatkowych informacji. Pomóż innym zrozumieć, że dzięki zebraniu i analizie ich pomożesz im dopracować pomysły i wyciągnąć najlepsze wnioski.
 • Ćwicz umiejętności komunikowania się z innymi. Szczególnie użyteczne może być dla Ciebie trenowanie umiejętności zadawania otwartych pytań i odraczanie momentu oceny czyichś pomysłów.

Dowiedz się więcej o talencie

Podcast Dominka Juszczyk Gallup Certified Strengths Coach sezon 1 (pl)

Podcast Dominka Juszczyk Gallup Certified Strengths Coach sezon 2 (pl)

Analitycal Gallup Strengths (eng)

Analitycal Gallup theme thursday season 1: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Analitycal Gallup theme thursday season 2: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Analitycal Gallup theme thursday season 3: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Analitycal Gallup theme thursday season 4: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Zobacz także: Daniel Kahneman, Thinking, Fast and Slow (eng)

Talenty Gallupa (Clifton Strengths, StrengthsFinder)

Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Talent według Gallupa (ang. theme) to naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie. Talent różni się od mocnej strony. Silna strona lub mocna strona to umiejętność stałego, bliskiego doskonałości wykonywania konkretnego zadania.

Uwaga! Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane przeze mnie opisy bazują na oryginalnych publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

Brak komentarzy

Skomentuj