Press enter to begin your search

Rozwaga (Deliberative)

Talent Rozwaga (Deliberative) jest talentem wykonywania. Osoby, które wyróżnia ta cecha głęboko zastanawiają się przed podjęciem decyzji lub dokonaniem wyboru. Potrafią przewidzieć przeszkody. Ważą ryzyko, a także jego wpływ na ich działania. Działają celowo, rozważnie i ostrożnie.

Czy masz ten talent?

 1. Czy uważasz, że warto poświęcać czas na przemyślenie czarnych scenariuszy, bowiem pomaga to zabezpieczyć się przed nimi?
 2. Czy dostrzegasz niebezpieczeństwa, które inni zdają się bagatelizować?
 3. Nie lubisz zmieniać zdania, ani wycofywać się z podjętych działań, bo tylko przemyślane i ostrożne działanie umożliwia ci realizowanie zobowiązań?
 4. Nie szczędzisz energii i czasu na to, aby być gotowym na wszystko?
 5. Czy przemyśliwanie w szczegółach tego, co może pójść nie tak, czasami powstrzymuje cię przed działaniem, albo wręcz zaczyna przerażać?

Jak często zadajesz innym te pytania?

 • co może pójść nie tak?
 • co zrobimy, kiedy się to wydarzy?
 • jakie konsekwencje będzie miało kiedy to nie zadziała?
 • kiedy to nie zadziała, to co zrobimy?
 • czego możemy jeszcze nie wiedzieć?
 • jaki jest możliwie najgorszy scenariusz?
 • co możemy zrobić, aby się nie wydarzył?

Wnosisz wartość w pracę innych!

Wnosisz w pracę dokładne i sumienne podejście do podejmowanych wysiłków. Działasz ostrożnie, chcąc zabezpieczyć się na wszelkie możliwe nieprzewidziane sytuacje. Masz zdolność redukowania ryzyka i zapobiegania problemom poprzez naturalne przewidywanie i staranne przemyślenie. Jako osoba z talentem Rozwaga (Deliberative) możesz wnieść w pracę innych na prawdę doskonałe decyzje.

Jak bardzo unikalny jest Twój talent?

#15
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (maj, 2017)
Ranking PL
#26
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (maj, 2017)
Ranking ogólnoświatowy

Leibniz G.W.

Im bardziej w naszym postępowaniu kierujemy się rozumem, tym bardziej jesteśmy wolni – i zniewoleni, im bardziej ulegamy namiętnościom.

Rozwiń talent Rozwaga (Deliberative)

Niedojrzałość i nieproduktywność talentu

Posiadając silny talent Rozwaga (Deliberative) możesz mierzyć się z wyzwaniem jakim jest podejmowanie koniecznego działania mimo ryzyka. Zdarza się, że myślenie o negatywnych scenariuszach sprawia, że podjęcie działania jest bardzo trudne. Kiedy dostrzegasz tylko to, co może pójść źle, to przestajesz dostrzegać możliwości. To znaczy, że możesz czasami przeceniać rolę zagrożenia, czyli nieświadomie podkręcać go jako większe niż w rzeczywistości jest. Myślenie o wszystkim, co uniemożliwia ci bezpieczne działanie, chroni cię przed porażkami, ale może sprawiać, że przyszłość postrzegasz jako pełną zagrożeń. To może przyczyniać się do wysokiego poziomu stresu, a nawet przeżywanie strachu. Strach potrafi paraliżować. Jak sobie z tym radzić? Lubisz być przygotowanym w szczegółach, a więc rozpoznaj jakie informacje są ci niezbędne do zrobienia kolejnego kroku. Dzięki temu rozpoznasz moment, w którym kolejne gromadzone informacje lub przemyślenia nie wnoszą nic wartościowego do tematu. Może pomóc ci zrozumienie tego, że wiele twoich działań i decyzji będzie podszyte lękiem i strachem. Kiedy przyznasz, że tak jest to łatwiej będzie ci podejmować decyzję, w których momentach chcesz działań mimo tego, że się czegoś obawiasz. Dzięki temu, zapanujesz nad paraliżującą siłą strachu i podejmiesz się odważnych działań.

Odpowiedz na pytania, aby korzystać lepiej z talentu

 • Gdzie znajdę zadania, które wymagają skurpulatnej, szczegółowej analizy problemów?
 • Które drogi są obarczone najmniejszym ryzykiem?
 • Jak przenieść swoją uwagę na omijanie zagrożeń, a nie wypatrywanie nowych?
 • Kto w otoczeniu podejmuje nieprzemyślane działania i jak mogę tej osobie pomóc zarządzać jej efektywnością?

Książki i filmy polecane przez moich klientów

 • Książka „Pozytywna psychologia porażki. Jak z cytryn zrobić lemoniadę” P. Fortuna
 • Książka „Metoda czarnej skrzynki. Zaskakująca prawda o naturze sukcesu” M. Syed
 • Książka „Głaskologia. Faktyczne reguły motywowania i rozumienia motywacji” M. Brzeziński
 • Książka „W pułapce myśli. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem” S.C. Hayes, S. Smith
 • Książka „Z wielką odwagą. Jak odwaga bycia wrażliwym zmienia to, jak żyjemy i kochamy, jakimi jesteśmy rodzicami i jak przewodzimy” B. Brown
 • Książki branżowe na temat ryzyka specyficznego dla dziedziny działalności zawodowej, np. bezpieczeństwa w sieci, logistyce, finansach publicznych, pracy.
 • Film „Konopielka” (1981)

Przykładowe działania dla osób z talentem Rozwaga (Deliberative)

 • Uświadom swoich najbliższych i współpracowników, że kiedy wydaje się, że spowalniasz działanie to wewnątrz ciebie dzieje się intensywny proces zbierania informacji, który pomaga określić najbezpieczniejszy plan. Kiedy inni będą to wiedzieć, mogą dawać ci więcej czasu do namysłu i nie naciskać na podejmowanie pochopnych decyzji, czy nieprzemyślanych działań.
 • Wiedz, że właśnie dlatego, że rzadko chwalisz innych, twoja pochwała może dla wielu osób dużo znaczyć. Kiedy chwalisz innych, pomyśl o tym, czy nie wzmocnić tej okazji dając jakąś trwałą pamiątką twojego uznania. Widoczny dowód uznania pomoże utrzymać ją na długo w czyjejś pamięci.
 • Nie pozwól nikomu dać się popychać do odkrywania siebie zbyt wcześnie. Przed podzieleniem się poufnymi informacjami sprawdzaj ludzi. Naturalnie powoli budujesz przyjaźnie. Bądź dumy ze swojego niewielkiego kręgu dobrych przyjaciół.
 • Współpracuj z kimś z silnym talentem Dowodzenia, Wiary w siebie lub Aktywatora. Razem podejmiecie wiele dobrych decyzji. Namierz, kto jest twoją najlepszą publicznością, komu i co opowiadać, aby dać z siebie to co najlepsze. Najwięcej uwagi poświęcaj właśnie tym grupom, osobom i poruszaj te tematy, które dla tej grupy są najcenniejsze. Dzięki temu uzyskasz ich uznanie.
 • Nie pozwól, aby obawy przed możliwymi zagrożeniami sprawiały, że zaczynasz tworzyć zagrożenia. Podejmuj czasem działania mimo brakującej ilości informacji.

Dowiedz się więcej o talencie

Podcast Dominka Juszczyk Gallup Certified Strengths Coach (pl)

Deliberative Gallup Strengths (eng)

Deliberative Gallup theme thursday season 1: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Deliberative Gallup theme thursday season 2: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Deliberative Gallup theme thursday season 3: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Zobacz także: Thinking, fast and slow – animated D. Kahneman book review (eng)

Zobacz także: Google Talks z Danielem Kahnemanem (eng)

Talenty Gallupa (Clifton Strengths, StrengthsFinder)

Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Talent według Gallupa (ang. theme) to naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie. Talent różni się od mocnej strony. Silna strona lub mocna strona to umiejętność stałego, bliskiego doskonałości wykonywania konkretnego zadania.

Uwaga! Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane przeze mnie opisy bazują na oryginalnych publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

No Comments

Post a Comment