Rozwaga (Deliberative)

Osoby, które wyróżnia cecha Rozwagi głęboko zastanawiają się przed podjęciem decyzji lub dokonaniem wyboru. Potrafią przewidzieć przeszkody. Rozwaga (Deliberative) to talent z domeny Realizowania.
Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa - Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.
talent według Gallupa (ang. talent, rzeczownik)
naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie
#aktywator   #analityk   #bezstronność   #bliskość   #czar  #dowodzenie  #dyscyplina   #elastyczność  #empatia  #indywidualizacja #integrator  #intelekt  #komunikatywność  #kontekst  #maksymalista  #naprawianie  #odkrywczość  #odpowiedzialność  #optymista #organizator  #osiąganie #poważanie  #pryncypialność  #rozwaga  #rozwijanie innych  #rywalizacja #strateg  #uczenie się   #ukierunkowanie  #wiara w siebie  #wizjoner #współzależność  #zbieranie  #zgodność
Uwaga!
Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane poniżej opisy bazują na publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

 

Rozwaga (Deliberative)

Ludzie z silnym talentem Rozwaga głęboko zastanawiają się przed podjęciem decyzji lub dokonaniem wyboru. Potrafią przewidzieć przeszkody. Najmocniejszą stroną talentu Rozwagi (Deliberative) jest Realizowanie.

Uważasz, że warto poświęcać czas na przemyślenie czarnych scenariuszy, bowiem pomoże to zabezpieczyć się przed nimi. Dostrzegasz niebezpieczeństwa, które inni zdają się bagatelizować. Nie lubisz zmieniać zdania, albo wycofywać się z podjętych działań, a więc przemyślane i ostrożne działanie to coś, co pomaga ci realizować zobowiązania. Nie szczędzisz energii i czasu na to, aby być gotowym na wszystko. Czasem przemyśliwanie w szczegółach tego, co może pójść nie tak, powstrzymuje cię przed działaniem, albo wręcz zaczyna przerażać.

Pytasz: co może pójść nie tak? co zrobimy, kiedy się to wydarzy? jakie konsekwencje będzie miało kiedy to nie zadziała? kiedy to nie zadziała, to co zrobimy? czego możemy jeszcze nie wiedzieć? jaki jest możliwie najgorszy scenariusz? co możemy zrobić, aby się nie wydarzył?

A wyzwaniem talentu Rozwaga (Deliberative) jest radzenie sobie z hamującym talentem. Zdarza się, że myślenie o negatywnych scenariuszach sprawia, że podjęcie działania jest bardzo trudne. Kiedy dostrzegasz tylko to, co może pójść źle, to przestajesz dostrzegać możliwości. To znaczy, że możesz czasami przeceniać rolę zagrożenia, czyli nieświadomie podkręcać go jako większe niż w rzeczywistości jest. Myślenie o wszystkim, co uniemożliwia ci bezpieczne działanie, chroni cię przed porażkami, ale może sprawiać, że przyszłość postrzegasz jako pełną zagrożeń. To może przyczyniać się do wysokiego poziomu stresu, a nawet przeżywanie strachu. Strach potrafi paraliżować. Jak sobie z tym radzić? Lubisz być przygotowanym w szczegółach, a więc rozpoznaj jakie informacje są ci niezbędne do zrobienia kolejnego kroku. Dzięki temu rozpoznasz moment, w którym kolejne gromadzone informacje lub przemyślenia nie wnoszą nic wartościowego do tematu. Może pomóc ci zrozumienie tego, że wiele twoich działań i decyzji będzie podszyte lękiem i strachem. Kiedy przyznasz, że tak jest to łatwiej będzie ci podejmować decyzję, w których momentach chcesz działań mimo tego, że się czegoś obawiasz. Dzięki temu, zapanujesz nad paraliżującą siłą strachu i podejmiesz się odważnych działań.

Im bardziej w postępowaniu naszym kierujemy się rozumem, tym bardziej jesteśmy wolni – i zniewoleni, im bardziej ulegamy namiętnościom.
G.W. Leibniz

Ranking PL #15 miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (wrzesień, 2017)

Ranking #26 miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (maj, 2017)

Materiały

na temat talentu Rozwaga (Deliberative)

KSIĄŻKI I FILMY

polecane przez inne osoby z tym talentem
 1. „Pozytywna psychologia porażki. Jak z cytryn zrobić lemoniadę” P. Fortuna
 2. „Metoda czarnej skrzynki. Zaskakująca prawda o naturze sukcesu” M. Syed
 3. „Głaskologia. Faktyczne reguły motywowania i rozumienia motywacji” M. Brzeziński
 4. „W pułapce myśli. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem” S.C. Hayes, S. Smith
 5. „Z wielką odwagą. Jak odwaga bycia wrażliwym zmienia to, jak żyjemy i kochamy, jakimi jesteśmy rodzicami i jak przewodzimy” B. Brown
 6. Książki branżowe na temat ryzyka specyficznego dla dziedziny działalności zawodowej, np. bezpieczeństwa w sieci, logistyce, finansach publicznych, pracy.
 7. Film „Konopielka” (1981) 😉

Przykładowe działania

dla osób z talentem Rozwaga (Deliberative)
 • Uświadom swoich najbliższych i współpracowników, że kiedy wydaje się, że spowalniasz działanie to wewnątrz ciebie dzieje się intensywny proces zbierania informacji, który pomaga określić najbezpieczniejszy plan. Kiedy inni będą to wiedzieć, mogą dawać ci więcej czasu do namysłu i nie naciskać na podejmowanie pochopnych decyzji, czy nieprzemyślanych działań.
 • Wiedz, że właśnie dlatego, że rzadko chwalisz innych, twoja pochwała może dla wielu osób dużo znaczyć. Kiedy chwalisz innych, pomyśl o tym, czy nie wzmocnić tej okazji dając jakąś trwałą pamiątką twojego uznania. Widoczny dowód uznania pomoże utrzymać ją na długo w czyjejś pamięci.

 • Nie pozwól nikomu dać się popychać do odkrywania siebie zbyt wcześnie. Przed podzieleniem się poufnymi informacjami sprawdzaj ludzi. Naturalnie powoli budujesz przyjaźnie. Bądź dumy ze swojego niewielkiego kręgu dobrych przyjaciół.

 • Współpracuj z kimś z silnym talentem Dowodzenia, Wiary w siebie lub Aktywatora. Razem podejmiecie wiele dobrych decyzji. Namierz, kto jest twoją najlepszą publicznością, komu i co opowiadać, aby dać z siebie to co najlepsze. Najwięcej uwagi poświęcaj właśnie tym grupom, osobom i poruszaj te tematy, które dla tej grupy są najcenniejsze. Dzięki temu uzyskasz ich uznanie.
 • Nie pozwól, aby obawy przed możliwymi zagrożeniami sprawiały, że zaczynasz tworzyć zagrożenia. Podejmuj czasem działania mimo brakującej ilości informacji.

Pytania dla Rozwagi

na które warto sobie odpowiedzieć
 • Gdzie znajdę zadania, które wymagają skurpulatnej, szczegółowej analizy problemów?
 • Które drogi są obarczone najmniejszym ryzykiem? Jak przenieść swoją uwagę na omijanie zagrożeń, a nie wypatrywanie nowych?
 • Kto w otoczeniu podejmuje nieprzemyślane działania i jak mogę tej osobie pomóc zarządzać jej efektywnością?

 

Podcast Dominka Juszczyk Gallup Certified Strengths Coach z Maciejem Płonczyńskim

 

Deliberative

Gallup Strengths

Deliberative

Gallup theme thursday 3: webinar Gallup Strengths Center

Deliberative

Gallup theme thursday 2: webinar Gallup Strengths Center

Deliberative

Gallup theme thursday 1: webinar Gallup Strengths Center

 

O talencie Rozwaga

Przemysław Karczewski

Menadżer, entuzjasta i propagator organizacji turkusowych oraz rozwoju w oparciu o talenty i mocne strony, początkujący bloger dwanasciepytan.pl

Odpowiedzialność | Strateg | Maksymalista | Odkrywczość | Rozwaga

Marta Bara: Rozwaga to zdolność trafnego, realnego oceniania sytuacji i właściwego wobec nich zachowania się, skłonność do namysłu, refleksji przed działaniem. Znaczenia te precyzyjnie oddają to w jaki sposób twórcy StrengthsFinder rozumieją talent Rozwaga (Deliberative).
Według nich osoby z silnym talentem Rozwaga (Deliberative) głęboko zastanawiają się przed podjęciem decyzji lub dokonaniem wyboru. Mają łatwość do przewidywania przeszkód i potencjalnych problemów. Chęć uniknięcia przeszkód sprawia, że z ogromną łatwością analizują planowane działania pod kątem możliwych problemów i niepowodzeń. Skupiają się na utrzymaniu bezpieczeństwa i niechętnie wycofują się z raz podjętych decyzji. To znaczy, że często potrzebują szczegółowych informacji i czasu, które pomogą rozważyć sytuację.
Ja Ty rozumiesz talent Rozwaga?

Przemysław Karczewski: Początkowo posiadanie tego talentu w top 5 było dla mnie zaskoczeniem. Z perspektywy czasu widzę jednak wiele dowodów na jego obecność. Jest dla mnie czymś w rodzaju poduszki bezpieczeństwa, dzięki której moje decyzje podejmowane są w oparciu o głęboką analizę szans i ryzyk. Zapewnia przeciwwagę dla spontaniczności. Pomaga budować szczegółowe plany działania uwzględniające potencjalne przeszkody i sposoby ich omijania. Na pewno zmusza do myślenia i przewidywania, dzięki czemu rzadko działam pochopnie.

MB: Jak byś wyjaśnił osobie, która go nie ma, czym on jest?

PK: Talent rozwagi to taki wewnętrzny krytyk wartościujący, zadający pytania i poszukujący na nie odpowiedzi. Lubi mieć czas na przeanalizowanie zagadnienia, zanim zacznie działać. Chętnie przyswaja wiedzę, która jest istotna dla podjęcia decyzji. Mając komplet informacji, z entuzjazmem przystępuje do działania. Nie znosi pośpiechu i presji. Czujny obserwator, często stojący z boku, z dystansem patrzący na otaczającą rzeczywistość.

MB: Co kochasz w nim i czego w nim nienawidzisz?

PK: Lubię i zarazem czasem nienawidzę pewnej charakterystycznej powściągliwości wynikającej z tego talentu. Często pomaga mi ona nie popełnić błędu, zdarza się jednak, że hamuje przed podjęciem ciekawego wyzwania. Trzeba świadomie wykorzystywać rozwagę i wzmacniać jej zalety przy trudnych, złożonych i ryzykownych tematach, ale też ograniczać jej wpływ w przypadkach wymagających podjęcia konkretnych działań i, mówiąc kolokwialnie, pchnięcia sprawy do przodu.

MB: Kiedy jest bezcenny, a kiedy cię wkurza?

PK: Bezcenny jest w przypadkach, w których nie mam dostatecznej wiedzy do podjęcia decyzji. Śmieję się często, że muszę wtedy „przeczytać cały internet” zanim wykonam kolejny krok. Dzięki temu, uczę się wielu nowych rzeczy i stale poszerzam swoją wiedzę na różne tematy.

Najbardziej wkurzający jest w momencie podejmowania decyzji zakupowej. Moje dzieci śmieją się, że zakupy z tatą to koszmar. I nie ważne, czy to zakup jogurtu, czy sprzętu AGD. Czytanie etykiet, specyfikacji, porównywanie składu, rozmowy ze sprzedawcą, to naprawdę potrafi trwać zbyt długo i bywa irytujące nawet dla mnie.

MB: Pracujesz jako menadżer ds. administracji i gospodarki magazynowej, odpowiadasz ponadto za zagadnienia związane z ochroną środowiska. Współpracujesz ze wszystkimi działami w firmie oraz z serwisami zewnętrznymi. Gdzie i w jakich sytuacjach talent Rozwaga może być użyteczny?

PK: Myślę, że Rozwaga pomaga mi ogarniać tak szeroki obszar odpowiedzialności poprzez pozyskiwanie potrzebnych informacji lub korzystanie z wiedzy eksperckiej przed podjęciem decyzji. Poza tym zespół, który tworzymy wraz z pozostałymi kierownikami oraz Dyrektorem, często konsultuje różne tematy i wspólnie podejmuje decyzje. Mój talent Rozwagi uruchamia wówczas proces zadawania pytań zmuszających pozostałych do głębszych refleksji, co przekłada się na podejmowanie „rozważnych”, przepracowanych decyzji.

MB: Co inni zyskują dzięki Twojemu talentowi Rozwaga?

PK: Poza chłodną głową wspierającą podejmowanie przemyślanych, przeanalizowanych decyzji, mój talent Rozwaga sprawia, że jestem osobą godną zaufania. Inni zawsze mogą przyjść, porozmawiać, zapytać, czasem to ja chodzę i zadaję pytania, dzięki czemu być może inspiruję ludzi do refleksji.

MB: Co każda osoba z talentem Rozwagi powinna twoim zdaniem przeczytać albo obejrzeć aby lepiej nim zarządzać?

PK: Ostatnio czytałem książkę „Jedna rzecz” autorów Gary Keller i Jay Papasan. Jest to poradnik, jak być bardziej produktywnym stosując w życiu metodę skupiania się na realizacji jednej rzeczy. Wg. Autorów gwarantem sukcesu jest umiejętność identyfikacji jednego priorytetu i organizowania wszystkich działań w celu jego osiągnięcia. Takie podejście może wspierać rozwagę i wykorzystywać ją do optymalnego wybierania tej właściwej jednej rzeczy.

Z uwagi na to, że słucham wielu podcastów, do głowy przychodzi mi znakomity podcast Radka Budnickiego „Lepiej teraz” w którym zaproszeni goście opowiadają niezwykle inspirujące historie swojego życia. Kluczowe kwestie odgrywają w nich często odważne decyzje. Polecam jako pewnego rodzaju przeciwwagę dla talentu Rozwaga, w który wszystko musi mieć rozłożone na czynniki pierwsze.

POTRZEBUJESZ OMÓWIENIA?

SESJE INFORMACJI ZWROTNYCH - bezpośrednio (Warszawa), via Skype lub telefonicznie
 • wsparcie w diagnozie talentów i przygotowanie do omówienia
 • poszukiwanie szczegółowych informacji, np.
  # talenty w obszarach menadżerskich,
  #
  talenty w przedsiębiorczości,
  #
  parametry środowiska rozwojowego,
  #
  warunki dla najwyżej efektywnych zadań i in.
 • pisemne podsumowanie najważniejszych informacji po sesji oraz spis literatury i szkoleń rekomendowanych dla rozwijania poszczególnych talentów
 • dwugodzinna sesja informacji zwrotnych z elementami coachingu talentów obejmująca wymienione zagadnienia omówione w analizie talentów:
  • charakterystyka Twojego układu talentów
  • wyzwania Twojego układu talentów
  • potrzeby wynikające z Twojego układu talentów
  • nawiązania do realnych sytuacji działania poszczególnych talentów w Twoim życiu
Written By
More from Marta

Talenty w pracy

Znasz takich ludzi, dla których ich praca to pasja? Znasz alpinistów, malarzy,...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *