Wciśnij enter aby wyszukać

Samotność talentów w pracy

Czy możesz pomóc komuś poczuć się dziś mniej samotnym w pracy?

Pracownicy, którzy czują się samotni osiągają gorsze wyniki, częściej rezygnują z pracy, czują mniejsze z niej zadowolenia – co w GB kosztuje pracodawców ponad 2,5 miliarda funtów, a w USA 3,5 miliarda dolarów. A to dane sprzed pandemii! Koszty samotności sięgają dużo dalej. Zapraszam, do krótkiej lektury tekstu na temat tego problemu, z kilkoma pomysłami na to, jak włączać do zespołu ludzi, którzy z jakiegoś powodu odstają, bo problem samotności może dotyczyć nawet 40% osób…

Samotność talentów w pracy

Samotni pracownicy osiągają gorsze wyniki, częściej rezygnują z pracy, czują mniejsze z niej zadowolenia – co w samej Wielkiej Brytanii kosztuje pracodawców ponad 2,5 miliarda funtów (3,5 miliarda dolarów w USA).

The New York Times donosi, że Wielka Brytania uznała problem za tak istotny, że powołała Ministra ds samotności, którego zadanie to znalezienie rozwiązania tego problemu.

Badania (Wharton School of Business University of Pennsylvania), w których udział wzięło 477 pracowników z 99 zespołów dowiodły, że im bardziej jesteś samotny, tym mniej prawdopodobne jest, że będziesz angażować się w swoją organizację, tym gorzej przełożony będzie patrzeć na twoje wyniki, oraz bardziej prawdopodobne jest, że inni będą cię postrzegać jako osobę mało dostępną i niechętnie zaoferują ci pomoc. Oznacza to, że samotność to nie tylko problem osobisty, to problem każdego w miejscu pracy.

Z ewolucyjnego punktu widzenia samotność jest sygnałem, że musisz szukać innych, aby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby w zakresie kontaktów społecznych. Jednak gdy te potrzeby nie są zaspokojone, naukowcy odkryli, że ponieważ czujesz się niepewnie, stajesz się nadmiernie czujny na zagrożenia społeczne w swoim otoczeniu, oczekujesz więcej negatywnych interakcji społecznych i zapamiętujesz więcej negatywnych informacji społecznych. W rezultacie czujesz się bardziej wrogo nastawiony, zestresowany i niespokojny oraz dystansujesz się od innych, tworząc samonapędzającą się pętlę samotności.


Co więc możesz zrobić, aby zmniejszyć koszty samotności w miejscu, w którym pracujesz?

 • Twórz okazje do wchodzenia w naturalny kontakt
  Prawdopodobnie wiesz, kto w twoim zespole czuje się samotny. Spróbuj zaangażować te osoby w projekt roboczy, w którym znajdują się w samym środku działań, ponieważ może to prowadzić do bardziej naturalnych interakcji, z innymi. Działanie takie umożliwi im bycie dostrzeżonym i docenionym.
 • Uznaj i doceń unikalny wkład każdego członka zespołu
  Może się okazać, że czyjeś talenty są na tyle odmienne od pozostałych osób, że ktoś na co dzień jest przez innych niezrozumiany. Zauważ i nazwij wyjątkową perspektywę tej osoby, czyli np. to, na co zwykle zwraca zespołowi uwagę. Niech przestanie to być dziwne, że osoba ta reaguje inaczej. Zachęć innych do wyjaśnienia tego, co daną osobą motywuje. Niech wam podpowiedz w jakich sytuacjach może Wam pomóc, a także w jakich sytuacjach potrzebuje od Was pomocy. Niech ta rozmowa dotyczy wszystkich i każdy dostanie tyle samo czasu. Robienie z kogoś „dziwoląga”, którym trzeba się specjalnie zajmować, tylko mu zaszkodzi.
 • Ucz swoich współpracowników okazywania uznania i wdzięczności
  Okazuj wdzięczność, kiedy ktoś coś dla Ciebie robi, nawet jeśli nie jest to dla Ciebie zbyt naturalne, ani tego nie potrzebujesz. Twój brak reakcji na czyjeś wsparcie może sprawiać, że ludzie czują, że są niechciani, a na drugi raz zniechęcać kontaktu i pomocy. Brak wdzięczności pogłębia problem wielu osób, które czują się samotne, aż problem staje się problemem społecznym.
 • Angażuj ludzi z talentami budowania relacji do tkania sieci wzajemnych powiązań
  Szukaj kontaktu i bliskości osób, które pomogą być tym osobom włączanym w działania zespołu lub grupy, albo przynajmniej otoczą ją swoim zainteresowaniem lub uwagą. Ludzie z talentami Budowania relacji dadzą z siebie to co najlepsze i sami poczują się lepiej, kiedy będą mogli pomóc komuś poczuć się częścią grupy. Zadbaj jednak o to, aby nie przekraczać niczyich osobistych granic, poprzez popychanie do działań, których nie są gotowi przekroczyć.

Myśl o samotności jako o problemie, który szkodzi wszystkim – osobie, która go dotyka, Tobie jako współpracownikowi, szefowi i pracodawcy. Koszty samotności wykraczają poza pieniądze. Dotyczą zdrowia, a nawet życia osób, które Cię otaczają. Nie ignoruj problemu.

Brak komentarzy

Skomentuj