Press enter to begin your search

Samotność talentów w pracy i pozytywne interwencje

Czy możesz pomóc komuś poczuć się dziś mniej samotnym w pracy?

Pracownicy, którzy czują się samotni osiągają gorsze wyniki, częściej rezygnują z pracy, czują mniejsze z niej zadowolenia – co w GB kosztuje pracodawców ponad 2,5 miliarda funtów, a w USA 3,5 miliarda dolarów. A to dane sprzed pandemii! Koszty samotności sięgają dużo dalej. Zapraszam, do krótkiej lektury tekstu na temat tego problemu, z kilkoma pomysłami na to, jak włączać do zespołu ludzi, którzy z jakiegoś powodu odstają, bo problem samotności może dotyczyć nawet 40% osób…

Samotność w miejscu pracy

Samotni pracownicy osiągają gorsze wyniki, częściej rezygnują z pracy, czują mniejsze z niej zadowolenia – co w samej Wielkiej Brytanii kosztuje pracodawców ponad 2,5 miliarda funtów (3,5 miliarda dolarów w USA).

The New York Times donosi, że Wielka Brytania uznała problem za tak istotny, że powołała Ministra ds samotności, którego zadanie to znalezienie rozwiązania tego problemu.

Badania (Wharton School of Business University of Pennsylvania), w których udział wzięło 477 pracowników z 99 zespołów dowiodły, że im bardziej jesteś samotny, tym mniej prawdopodobne jest, że będziesz angażować się w swoją organizację, tym gorzej przełożony będzie patrzeć na twoje wyniki, oraz bardziej prawdopodobne jest, że inni będą cię postrzegać jako osobę mało dostępną i niechętnie zaoferują ci pomoc. Oznacza to, że samotność to nie tylko problem osobisty, to problem każdego w miejscu pracy.

Z ewolucyjnego punktu widzenia samotność jest sygnałem, że musisz szukać innych, aby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby w zakresie kontaktów społecznych. Jednak gdy te potrzeby nie są zaspokojone, naukowcy odkryli, że ponieważ czujesz się niepewnie, stajesz się nadmiernie czujny na zagrożenia społeczne w swoim otoczeniu, oczekujesz więcej negatywnych interakcji społecznych i zapamiętujesz więcej negatywnych informacji społecznych. W rezultacie czujesz się bardziej wrogo nastawiony, zestresowany i niespokojny oraz dystansujesz się od innych, tworząc samonapędzającą się pętlę samotności.

Samotność pracowników w czasie pandemii

Z badań Gallupa wynika, że w miarę jak miliony pracowników przeszło na przełomie 2020 i 2021 roku na pracę z domu, osoby pracujące zdalnie przez 100% czasu zgłaszały wyższy odsetek „samotności przez większą część wczorajszego dnia”.

Sytuacja uległa zmianie w drugim kwartale roku – gdy szczepionki stały się bardziej dostępne, a ludzie zaczęli swobodniej nawiązywać kontakty towarzyskie. Wtedy samotność pracowników pracujących w pełni zdalnie spadła do poziomu osób pracujących hybrydowo lub świadczących pracę w lokalizacji pracodawcy. Dlaczego tak się dzieje? Jedną z możliwości jest to, że pracownicy zdalni dostosowali się i zaaklimatyzowali w miarę jak stawali się coraz bardziej przyzwyczajeni do pracy w domu. Możliwe jest, że nadwyżka samotnych pracowników zdalnych w 2020 r. była jedną z pierwszych grup osób, które powróciły, gdy biura zaczęły się otwierać. Jednak nawet w sytuacji, gdy pracownicy ci czują się mniej samotni i odizolowani, nadal bardzo ważne jest, aby organizacje dbały o dobre samopoczucie społeczne swoich pracowników i zwracały uwagę na ich samotność.

Badania Gallupa wykazały, że dobrostan społeczny jest jednym z fundamentalnych elementów dobrze prosperującego życia – czas spędzany w towarzystwie innych jest istotnym elementem ludzkiej natury i ważną częścią angażującego miejsca pracy. Badania opublikowane w PNAS w 2010 r. przez laureatów Nagrody Nobla Daniela Kahnemana i Angusa Deatona wykazały na przykład, że samotność była jednym z głównych czynników korelujących z brakiem odczuwania pozytywnych emocji, takich jak radość i szczęście, a także z częstym występowaniem negatywnych emocji, takich jak stres, zmartwienie i smutek.

Zmniejszenie samotności przynosi wyraźne korzyści biznesowe. Gallup odkrył, że posiadanie przyjaźni w pracy jest predyktorem wielu ważnych wyników biznesowych, w tym obsługi klienta i zysków.

Wielka zmiana w kierunku pracy zdalnej w 2020 r. spowodowała zwiększoną wrażliwość społeczną wielu osób, które pracowały w domu. I chociaż sytuacja osób pracujących zdalnie poprawiła się w II kwartale 2021 r., prawie dwóch na dziesięciu pracowników, niezależnie od miejsca wykonywania pracy, nadal zgłasza poczucie osamotnienia.

https://www.gallup.com/workplace/357386/loneliest-employees.aspx


Zmniejsz koszty samotności w miejscu, w którym pracujesz

Twórz okazje do wchodzenia w naturalny kontakt
Prawdopodobnie wiesz, kto w twoim zespole czuje się samotny. Spróbuj zaangażować te osoby w projekt roboczy, w którym znajdują się w samym środku działań, ponieważ może to prowadzić do bardziej naturalnych interakcji, z innymi. Działanie takie umożliwi im bycie dostrzeżonym i docenionym.

Uznaj i doceń unikalny wkład każdego członka zespołu
Może się okazać, że czyjeś talenty są na tyle odmienne od pozostałych osób, że ktoś na co dzień jest przez innych niezrozumiany. Zauważ i nazwij wyjątkową perspektywę tej osoby, czyli np. to, na co zwykle zwraca zespołowi uwagę. Niech przestanie to być dziwne, że osoba ta reaguje inaczej. Zachęć innych do wyjaśnienia tego, co daną osobą motywuje. Niech wam podpowiedz w jakich sytuacjach może Wam pomóc, a także w jakich sytuacjach potrzebuje od Was pomocy. Niech ta rozmowa dotyczy wszystkich i każdy dostanie tyle samo czasu. Robienie z kogoś „dziwoląga”, którym trzeba się specjalnie zajmować, tylko mu zaszkodzi.

Ucz swoich współpracowników okazywania uznania i wdzięczności
Okazuj wdzięczność, kiedy ktoś coś dla Ciebie robi, nawet jeśli nie jest to dla Ciebie zbyt naturalne, ani tego nie potrzebujesz. Twój brak reakcji na czyjeś wsparcie może sprawiać, że ludzie czują, że są niechciani, a na drugi raz zniechęcać kontaktu i pomocy. Brak wdzięczności pogłębia problem wielu osób, które czują się samotne, aż problem staje się problemem społecznym.

Angażuj ludzi z talentami budowania relacji do tkania sieci wzajemnych powiązań
Szukaj kontaktu i bliskości osób, które pomogą być tym osobom włączanym w działania zespołu lub grupy, albo przynajmniej otoczą ją swoim zainteresowaniem lub uwagą. Ludzie z talentami Budowania relacji dadzą z siebie to co najlepsze i sami poczują się lepiej, kiedy będą mogli pomóc komuś poczuć się częścią grupy. Zadbaj jednak o to, aby nie przekraczać niczyich osobistych granic, poprzez popychanie do działań, których nie są gotowi przekroczyć.

Podsumowanie

Myśl o samotności jako o problemie, który szkodzi wszystkim – osobie, która go dotyka, Tobie jako współpracownikowi, szefowi i pracodawcy. Koszty samotności wykraczają poza pieniądze. Dotyczą zdrowia, a nawet życia osób, które Cię otaczają. Nie ignoruj problemu.

No Comments

Post a Comment