Press enter to begin your search

Poważanie (Significance)

Talent Poważanie (Significance) jest talentem wywierania wpływu społecznego. Ludzie z silnym talentem Poważania chcą być postrzegani przez innych jako wartościowi, być rozpoznawani, słyszani i docenieni. Szczególnie, chcą być znani i mile widziani ze względu na swoje atuty i silne strony, które wnoszą. Poszukują możliwości wpływu na ludzi, grupy i społeczeństwo jako całość. Chcą aby ich wkład był uznawany jako istotny, skuteczny i znaczący. Są motywowani pragnieniem bycia uznanym, w wyniku czego osiągają wiele. Ich talent Poważania ciągnie ich w górę, z dala od tego co mierne, ku temu co wyjątkowe. Talent Poważanie (Significance) jest talentem wywierania wpływu społecznego.

Czy masz ten talent?

 1. Czy uważasz, że praca jest sposobem na życie a nie wyłącznie wykonywanym zajęciem?
 2. Nie boisz się wyrażać oryginalnych opinii, które mają oparcie w Twojej eksperckiej wiedzy?
 3. Doceniasz profesjonalizm innych i chętnie otaczasz się profesjonalistami ponieważ to motywuje Cię do działania?
 4. Chcesz w swoim życiu osiągać wyjątkowe rzeczy?
 5. Potrzebujesz widzieć rezultaty i uznanie dla swoich osiągnięć?

Jak często zadajesz innym te pytania?

 • kto to zauważy? kto doceni?
 • kto jest za to odpowiedzialny?
 • kto już osiągnął w tej dziedzinie sukces i jak to zrobił?
 • gdzie są najlepsi i jak mogę z nimi to zrobić?
 • gdzie mogę się pojawić albo pokazać, aby osiągnąć cel?
 • z kim porozmawiać aby osiągnąć zamierzony rezultat?
 • gdzie tkwi sukces dla tego działania?
 • komu mogę powiedzieć o tym aby sprawdzić, czy to osiągnięcie jest rzeczywistym sukcesem?

Wnosisz wartość w pracę innych!

Oczekujesz więcej od życia. Chcesz zajmować się sprawami, które mają znaczenie. Z łatwością jesteś w stanie wskazać, co jest ważne. Chcesz, aby świat był lepszym miejscem, ponieważ jesteś jego częścią. Jako osoba z silnym talentem Poważanie (Significance) możesz wnieść w pracę poczucie sensu i ważności.

Jak bardzo unikalny jest Twój talent?

#23
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (maj, 2017)
Ranking PL
#32
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (maj, 2017)
Ranking ogólnoświatowy

Stefan Pacek

„Jeśli odczułem, że znalazłem uznanie u wszystkich, znaczy, że osiągnąłem już pełnię własnej próżności.”

 

 

Rozwiń talent Poważanie (Significance)

Niedojrzałość i nieproduktywność talentu

Posiadając silny talent Poważanie (Significance) możesz mierzyć się z wyzwaniem jakim jest jest radzenie sobie z potrzebą bycia uznanym w okolicznościach, w których nie jest to związane z osobą albo nie w ogóle ma wpływu na realizowany cel (nie zależy od działań osoby). Potrzeba bycia zauważanym i docenianym może być postrzegana w środowisku osób, dla których atuty danej osoby nie są wyjątkową wartością (np. w środowisku o wyrównanych kompetencjach) – jako próżność. Aby korzystać z tego talentu i móc wykorzystywać jego zdolności motywujące do osiągnięć potrzebne jest otoczenie, na tle którego osoba z Poważaniem (Significance) będzie mogła pełnić rolę liderską, ekspercką albo mentorską. W nich naturalnie się odnajdzie, będzie motywować, inspirować innych i stanowić „twarz” marki, zespołu albo całej organizacji.
Osoby te, mocno odczuwają swoje aspiracje („pragną” i „pożądają”). Osobistym wyzwaniem osób z talentem Poważania jest to w jaki sposób radzić sobie z silnie przeżywanymi emocjami wynikającymi z niezaspokojonych ambicji.

Odpowiedz na pytania, aby korzystać lepiej z talentu

 • Co jest dla mnie na prawdę ważne?
 • Jakie są moje życiowe wartości?
 • Uznania jakiego środowiska potrzebuję najbardziej?
 • Jakiego rodzaju uznanie lubię?
 • Kto jest w stanie dostarczyć mi takiego uznania?
 • Kto jest moją publicznością?
 • Gdzie spotkam tych ludzi?
 • W jakich miejscach i jakich sytuacjach?

Książki i filmy polecane przez moich klientów

 • Książka „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” D. Carnegie
 • Książka „The Best Kept Secrets of Great Communicators” P. Thompson
 • Książka „Esencjalista” G. McKeown
 • Książka „Jedna rzecz” G. Keller, J. Papasan
 • Książka „Człowiek w poszukiwaniu sensu” V. Frankl
 • Film „Apostoł” (1997)
 • Film „Lincoln” (2012)

Przykładowe działania dla osób z talentem Poważanie (Significance)

 • Skup się na wynikach. Twój talent Poważania będzie zmuszał cię do sięgania po wybitne cele. Twoja skuteczność lepiej pasuje do tych celów, inaczej inni mogą nadać ci etykietę wielkiego myśliciela.
 • Czytaj biografie lub oglądaj filmy o swoich ulubionych liderach. Oceń, jak inspirują cię do praktycznego działania. Zastanów się jakie mocne strony dzielisz z tą osobą.
 • Wybieraj prace lub stanowiska, w których sam możesz ustalać własne zadania i działania. Docenisz siłę wynikającą z
  niezależności.
 • Kiedy dwoje osób się kłóci, mediuj zapraszając innych do podzielenia się swoimi myślami i uczestniczenia w rozwiązywaniu problemu. Przeprowadź pełną szacunku, otwartą na pomysły i rozwiązania dyskusję, w której pełnisz rolę mediatora i facylitatora. Nie musisz w niej pełnić roli eksperta, skup innych na rozwiązaniu problemu korzystając ze skupienia ich uwagi na tobie.
 • Twoja reputacja jest ważna dla ciebie, więc zdecyduj jaka powinna być i pielęgnuj ją w najmniejszych szczegółach. Na przykład, zidentyfikuj i zasłuż na określenie, które doda ci wiarygodności; napisz artykuł, który zapewni ci widzialność, lub zgłoś się na ochotnika aby przemówić przed grupą, która doceni twoje osiągnięcia.

Dowiedz się więcej o talencie

Podcast Dominka Juszczyk Gallup Certified Strengths Coach (pl)

Significance Gallup Strengths (eng)

Significance Gallup theme thursday season 1: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Significance Gallup theme thursday season 2: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Significance Gallup theme thursday season 3: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Pobierz przewodnik do pracy z talentem Poważanie (Significance) w roli liderskiej Download Theme Thursday Season 3 Companion Guide – Significance – Leadership (eng)

Zobacz także: Stephen Duneier, How to Achieve Your Most Ambitious Goals (eng)

Talenty Gallupa (Clifton Strengths, StrengthsFinder)

Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Talent według Gallupa (ang. theme) to naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie. Talent różni się od mocnej strony. Silna strona lub mocna strona to umiejętność stałego, bliskiego doskonałości wykonywania konkretnego zadania.

Uwaga! Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane przeze mnie opisy bazują na oryginalnych publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

No Comments

Post a Comment