Poważanie (Significance)

Talent Poważanie (Significance) jest talentem wywierania wpływu społecznego. Ludzie z tym talentem pragną być ważni w oczach innych. Są niezależni i chcą być rozpoznawani. Motywuje ich pragnienie bycia uznanym, w wyniku czego osiągają wiele. Ciągną w górę, z dala od tego co mierne, ku temu co wyjątkowe.
Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa - Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.
talent według Gallupa (ang. talent, rzeczownik)
naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie
#aktywator   #analityk   #bezstronność   #bliskość   #czar  #dowodzenie  #dyscyplina   #elastyczność  #empatia  #indywidualizacja #integrator  #intelekt  #komunikatywność  #kontekst  #maksymalista  #naprawianie  #odkrywczość  #odpowiedzialność  #optymista #organizator  #osiąganie #poważanie  #pryncypialność  #rozwaga  #rozwijanie innych  #rywalizacja #strateg  #uczenie się   #ukierunkowanie  #wiara w siebie  #wizjoner #współzależność  #zbieranie  #zgodność
Uwaga!
Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane poniżej opisy bazują na publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

Poważanie (Significance)


Ludzie z silnym talentem Poważania chcą być widziani przez innych jako wartościowi. Być rozpoznawani, słyszani i docenieni. Szczególnie, chcą być znani i mile widziani ze względu na swoje atuty i silne strony, które wnoszą. Poszukują możliwości wpływu na ludzi, grupy i społeczeństwo jako całość. Chcą aby ich wkład był uznawany jako istotny, skuteczny i znaczący. Są motywowani pragnieniem bycia uznanym, w wyniku czego osiągają wiele. Ich talent Poważania ciągnie ich w górę, z dala od tego co mierne, ku temu co wyjątkowe. Talent Poważanie (Significance) jest talentem wywierania wpływu społecznego.

Uważasz, że praca jest sposobem na życie a nie wyłącznie wykonywanym zajęciem? Nie boisz się wyrażać oryginalnych opinii, które mają oparcie w Twojej eksperckiej wiedzy? Doceniasz profesjonalizm innych i chętnie otaczasz się profesjonalistami ponieważ to motywuje Cię do działania? Potrzebujesz widzieć rezultaty i uznanie dla swoich osiągnięć?

Pytasz: kto to zauważy? kto doceni? kto jest za to odpowiedzialny? kto już osiągnął w tej dziedzinie sukces i jak to zrobił? gdzie są najlepsi i jak mogę z nimi to zrobić? gdzie mogę się pojawić albo pokazać, aby osiągnąć cel? z kim porozmawiać aby osiągnąć zamierzony rezultat? gdzie tkwi sukces dla tego działania? komu mogę powiedzieć o tym aby sprawdzić, czy to osiągnięcie jest rzeczywistym sukcesem?

A głównym wyzwaniem jest radzenie sobie z potrzebą bycia uznanym w okolicznościach, w których nie jest to związane z osobą albo nie w ogóle ma wpływu na realizowany cel (nie zależy od działań osoby). Potrzeba bycia zauważanym i docenianym może być postrzegana w środowisku osób, dla których atuty danej osoby nie są wyjątkową wartością (np. w środowisku o wyrównanych kompetencjach) – jako próżność. Aby korzystać z tego talentu i móc wykorzystywać jego zdolności motywujące do osiągnięć potrzebne jest otoczenie, na tle którego osoba z Poważaniem (Significance) będzie mogła pełnić rolę liderską, ekspercką albo mentorską. W nich naturalnie się odnajdzie, będzie motywować, inspirować innych i stanowić „twarz” marki, zespołu albo całej organizacji.
Osoby te, mocno odczuwają swoje aspiracje („pragną” i „pożądają”). Osobistym wyzwaniem osób z talentem Poważania jest to w jaki sposób radzić sobie z silnie przeżywanymi emocjami wynikającymi z niezaspokojonych ambicji.

 

Jeśli odczułem, że znalazłem uznanie u wszystkich, znaczy, że osiągnąłem już pełnię własnej próżności.
Stefan Pacek

Ranking PL #23 miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (maj, 2017)

Ranking #32 miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (maj, 2017)

MATERIAŁY

NA TEMAT TALENTU POWAŻANIE (SIGNIFICANCE)

KSIĄŻKI I FILMY

polecane przez inne osoby z tym talentem
 1. „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” D. Carnegie
 2. „The Best Kept Secrets of Great Communicators” P. Thompson
 3. „Esencjalista” G. McKeown
 4. „The ONE Thing” G. Keller, J. Papasan
 5. Film „Apostoł” (1997)
 6. Film „Lincoln” (212)

PRZYKŁADOWE DZIAŁANIA

DLA OSÓB Z TALENTEM POWAŻANIE (SIGNIFICANCE)
 • Skup się na wynikach. Twój talent Poważania będzie zmuszał cię do sięgania po wybitne cele. Twoja skuteczność lepiej pasuje do tych celów, inaczej inni mogą nadać ci etykietę wielkiego myśliciela.
 • Czytaj biografie lub oglądaj filmy o swoich ulubionych liderach. Oceń, jak inspirują cię do praktycznego działania. Zastanów się jakie mocne strony dzielisz z tą osobą.
 • Wybieraj prace lub stanowiska, w których sam możesz ustalać własne zadania i działania. Docenisz siłę wynikającą z
  niezależności.
 • Kiedy dwoje osób się kłóci, mediuj zapraszając innych do podzielenia się swoimi myślami i uczestniczenia w rozwiązywaniu problemu. Przeprowadź pełną szacunku, otwartą na pomysły i rozwiązania dyskusję, w której pełnisz rolę mediatora i facylitatora. Nie musisz w niej pełnić roli eksperta, skup innych na rozwiązaniu problemu korzystając ze skupienia ich uwagi na tobie.
 • Twoja reputacja jest ważna dla ciebie, więc zdecyduj jaka powinna być i pielęgnuj ją w najmniejszych szczegółach. Na przykład, zidentyfikuj i zasłuż na określenie, które doda ci wiarygodności; napisz artykuł, który zapewni ci widzialność, lub zgłoś się na ochotnika aby przemówić przed grupą, która doceni twoje osiągnięcia.

PYTANIA DLA POWAŻANIA

na które warto sobie odpowiedzieć
 • Uznania jakiego środowiska potrzebuję najbardziej? Jakiego rodzaju uznanie lubię? Kto jest w stanie dostaRczyć mi takiego uznania?
 • Kto jest moją publicznością? Gdzie spotkam tych ludzi? W jakich miejscach i jakich sytuacjach?

SIGNIFICANCE

Gallup Strengths

Significance

Gallup theme thursday 1: webinar Gallup Strengths Center


Significance

Gallup theme thursday 2: webinar Gallup Strengths Center

 

O talencie Poważania

Michał Pańczak

empty avatar2

Konsultant w branży informatycznej dla sektora komunikacyjnego z kilkunastoletnim doświadczeniem. Współzałożyciel firmy konsultingowej, która w szczytowym momencie zatrudniała około 20 osób. Aktualnie niezależny konsultant w obszarze analiz i architektury systemów informatycznych.

Bliskość | Osiąganie | Poważanie | Dyscyplina | Maksymalista

 

Marta Bara: Talent Significance w dosłownym tłumaczeniu oznacza – doniosłość, znaczenie. W polskich tłumaczeniach talent występuje pod nazwą Poważanie (ang. respectability). Jego synonimy – uznanie, respekt, szacunek, poszanowanie (ang. respect, esteem, deference) – oddają jednak charakter talentu Significance, tak jak rozumieją go twórcy testu StregthsFinder. Co dla Ciebie znaczy talent Poważania (Significance)?

Michał Pańczak: Głównie oznacza bycie docenianym za to, co robisz. Praca bez uznania szybko traci na atrakcyjności i starasz się znaleźć coś innego, co będzie zauważone. Wiąże się to również z chęcią bycia zauważonym, słyszanym. Starasz się mieć zdanie, opinię i wyrażasz je. W grupie zazwyczaj tak się sytuacja „układa”, że pozostali patrzą na Ciebie, mimo, iż starasz się stać z boku.

MB: Jak byś wyjaśnił osobie, która go nie ma, czym on jest?

MP: Jest to chęć bycia docenionym, zauważonym i dostrzeżonym spośród innych osób. Chęć bycia poważanym i kimś, z kim i z kogo opinią inni się liczą.

MB: Co kochasz w nim i czego w nim nienawidzisz?

MP: Z jednej strony pozwala skupiać się na zadaniach, czynnościach, które są ważniejsze, przynajmniej z punktu widzenia otoczenia, gdyż za takie zadania zostaniesz doceniony. Z drugiej jednak strony chęć bycie zauważonym w każdej sytuacji jest męcząca, szczególnie dla introwertyka.

MB: Kiedy jest bezcenny, a kiedy cię wkurza?

MP: Jest przydatny szczególnie w czasie wystąpień publicznych. Pozwala „zagłuszyć” stres i introwertyzm. Niestety jest dość męczący w sytuacjach towarzyskich, kiedy starasz się być „duszą towarzystwa”.

MB: Pracujesz jako niezależny konsultant i analityk systemów IT, ale masz doświadczenie przedsiębiorcy i członka zarządu. Gdzie i w jakich sytuacjach ten talent może być użyteczny?

MP: Talent ten pozwala skupić się na zadaniach istotnych z punktu widzenia odbiorcy i otoczenia. Pozwala również odnaleźć się w czasie wystąpień publicznych oraz w sytuacjach towarzyskich. Ułatwia pozycjonowanie się jako lider, w którym pozostali często szukają wsparcia.

MB: Co inni zyskują dzięki temu talentowi?

MP: Pewność realizacji zadań, w szczególności tych, za które jest się docenianym. Możliwość powierzenia przewodnictwa grupie innych osób. Możliwość naturalnego wyłonienia lidera w sytuacjach, które tego wymagają.

MB: Co każda osoba z talentem Poważania powinna twoim zdaniem przeczytać albo obejrzeć aby lepiej nim zarządzać?

MP: Myślę, że głównie powinny być to pozycje, które pozwalają się bardziej skupić na słuchaniu innych ludzi. Zbyt często przyłapuję się, że zanim przedmówca skończy mówić, już mam wyrobioną opinię i znam już rozwiązanie problemu, i nie mogę się doczekać by o tym powiedzieć. Do takich pozycji np. należy „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” autorstwa Dale’a Carnegie’go. Bardzo również polecam pozycję bardzo poprawiającą komunikację „The Best Kept Secrets of Great Communicators” autorstwa Peter’a Thompson’a.

POTRZEBUJESZ OMÓWIENIA?

SESJE INFORMACJI ZWROTNYCH - bezpośrednio (Warszawa), via Skype lub telefonicznie
 • wsparcie w diagnozie talentów i przygotowanie do omówienia
 • poszukiwanie szczegółowych informacji, np.
  # talenty w obszarach menadżerskich,
  #
  talenty w przedsiębiorczości,
  #
  parametry środowiska rozwojowego,
  #
  warunki dla najwyżej efektywnych zadań i in.
 • pisemne podsumowanie najważniejszych informacji po sesji oraz spis literatury i szkoleń rekomendowanych dla rozwijania poszczególnych talentów
 • dwugodzinna sesja informacji zwrotnych z elementami coachingu talentów obejmująca wymienione zagadnienia omówione w analizie talentów:
  • charakterystyka Twojego układu talentów
  • wyzwania Twojego układu talentów
  • potrzeby wynikające z Twojego układu talentów
  • nawiązania do realnych sytuacji działania poszczególnych talentów w Twoim życiu
Written By
More from Marta

Blaski i cienie talentów – spotkać swojego Vadera

Słabość to jeden za ciekawszych wątków przy okazji pracy z talentami. Dzieje...
Czytaj więcej

2 komentarze

 • To niesamowite! Nie posiadam jeszcze zrobionego testu Galupa jednak w najbliższym czasie na pewno go zrobię, jednak talent ten jest jakby opisem mojej osoby, to co mnie zadzwiło to fakt, że nawet przeczytałem bądź też planuję przeczytać pozycje książek które tu są podane, zrobiłem to intuicyjnie, nie zdawałem sobie z tego sprawy. Ostatnio odkryłem też, że bardzo podnieca mnie możliwość bycia ekspertem w danej dziedzinie, muszę wymyślić jak to przekuć na moją karierę zawodową. Pani Marto świetny wpis, podobnie jak blog. Pozdrawiam 😉

 • Dziękuję Dominik.
  Gratuluję świetnej intuicji w wyborze literatury i zachęcam do zbadania swoich najmocniejszych stron. Ciekawe, czy Poważanie (Significance) pojawi się wśród tych najsilniejszych 🙂 Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *