Press enter to begin your search

Indywidualizacja (Individualization)

Talent Indywidualizacja (Individualization) jest talentem budowania relacji. Osoby, które wyróżnia ta cecha, rozumieją wyjątkowość i unikalność każdej osoby. Nie lubią uogólnień. Skupiają się na różnicach między osobami. Instynktownie obserwują styl i motywację każdej osoby, jej sposób myślenia i sposób budowania relacji. Uważnie obserwują mocne strony i słabości innych ludzi. Pomaga im to budować produktywne zespoły. Podczas gdy niektórzy szukają idealnego przepisu na zespół, te osoby instynktownie wiedzą, że sekretem najlepszych zespołów są indywidualne mocne strony. Dzięki temu każdy może zrobić jak najwięcej tego, co robi dobrze.

Czy masz ten talent?

 1. Uważasz, że ludzie są ciekawi?
 2. Nie lubisz żadnych form szufladkowania ludzi, a może nawet nie wierzysz w jakiekolwiek testy typograficzne, albo osobowościowe?
 3. Zauważasz to, jak bardzo ludzie się od siebie różnią?
 4. Widzisz kto w czym jest dobry, a z czym sobie nie radzi?
 5. Domyślasz się, co kimś motywowało, że zachował się w określony sposób?

Jak często zadajesz innym te pytania?

 • kim jesteś?
 • co lubisz?
 • co Cię interesuje?
 • jak byś spędzał wolny czas?
 • co przychodzi Ci z łatwością?
 • co jest dla Ciebie trudne?
 • dlaczego zajmujesz się tym, co robisz?

Wnosisz wartość w pracę innych!

Zauważasz i doceniasz wyjątkowe cechy każdej osoby i odpowiednio dostosujesz podejście do nich. Prawdopodobnie korzystasz ze swojego wyczucia ludzi, aby ustawić ich w miejscach, w których będą robić to, na czym znają się najlepiej. Tworzy to rodzaj synergii zespołu, która prowadzi do zwiększenia skuteczności współpracy i przyjemniejszej atmosfery. Jako osoba z silnym talentem Indywidualizacja (Individualization) wnosisz uznanie różnorodności i korzystanie z niej dla wspólnego dobra.

Jak bardzo unikalny jest Twój talent?

#02
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (grudzień, 2018)
Ranking PL
#13
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (marzec, 2018)
Ranking ogólnoświatowy

William James

„Między poszczególnymi ludźmi są naprawdę małe różnice, jednak te małe różnice są bardzo ważne. W tym rozróżnieniu tkwi istota rzeczy.”

 

 

Rozwiń talent Indywidulizacja (Individualization)

Niedojrzałość i nieproduktywność talentu

Posiadając silny talent Indywidualizacja (Individualization) możesz mierzyć się z wyzwaniem jakim jest chęć dostosowywania rozwiązań do wszystkich. Z łatwością odczytujesz oczekiwania i potrzeby. Jeśli chcesz na nie wszystkie odpowiadać, to możesz się wypalić. Po pierwsze, nie zawsze ludzie tego chcą, aby ktoś zajmował się ich sprawami. Po drugie, nie zawsze będzie to efektywne, bo potrzeby grupowe mogą być inne niż poszczególnych osób. Po trzecie, nie będziesz wtedy realizować swoich własnych oczekiwań i potrzeb, ponieważ możesz niechcący o sobie zapomnieć. Pamiętaj o tym, że także jesteś wyjątkową osobą, o której indywidualność także warto zadbać.

Odpowiedz na pytania, aby korzystać lepiej z talentu

 • Jakich umiejętności wymaga to zadanie?
 • Kto najlepiej sobie z nim poradzi?
 • Z czym ta osoba może sobie nie poradzić i będzie potrzebowała wsparcia?
 • Jakimi słowami mogę tę osobę zaangażować w działanie?
 • Czego potrzebuje ten zespół, aby poradzić sobie z wyzwaniem?
 • Jakie mamy wspólne wartości, zasady, potrzeby?
 • Czego nie warto za wszelką cenę dostosowywać?

Książki i filmy polecane przez moich klientów

 • Książka „Każdy inny. O naturze ludzi i niepowtarzalności człowieka” J. Rich Harris
 • Książka „Pięknie się różnić, mądrze być podobnym” W. Łukaszewski
 • Książka „Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie” J. Mayer
 • Serial „Przyjaciele” (1994)
 • Film „Avatar” (2009)

Przykładowe działania dla osób z talentem Indywidualizacja (Individualization)

 • Szukaj pracy w której dostrzeganie ludzi jako niepowtarzalnych jednostek będzie atutem. Może Ci się to przydać w doradztwie, nauczaniu, pisaniu artykułów na temat ludzkich zainteresowań lub sprzedaży.
 • Naucz się nazywać mocne strony i dawać ludziom wzmacniające informacje zwrotne. Używając określeń właściwie opisujących, to co zauważasz będziesz w stanie przekuć swoje obserwacje na konkretne wskazówki, z których inni mogą skorzystać. Siła pochwały może nieść dla innych wielkie zmiany w życiu.
 • Uświadom innych, że lubisz rozmawiać na temat motywacji innych osób. Możesz być pomocny, kiedy ludzie nie rozumieją czyjegoś zachowania. Prawdopodobnie będziesz wtedy potrafił przetłumaczyć na zrozumiały dla kogoś innego sposób.
 • Z łatwością personalizujesz podejście. Pamiętaj jednak, że czasem potrzebne jest podejście uniwersalne, bez względu na to czy pasuje wszystkim. Naucz się zauważać kiedy przesadzasz i utrudniasz proste rzeczy nie wnosząc korzyści.

Dowiedz się więcej o talencie

Seria Talenty Lidera na blogu Strengths Community (pl)

Podcasty Dominka Juszczyka Gallup Certified Strengths Coach (pl)

Seria 1.

Seria 2.

Individualization Gallup Strengths (eng)

Individualization Gallup theme thursday season 1: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Individualization Gallup theme thursday season 2: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Individualization Gallup theme thursday season 3: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Zobacz także: Caroline McHugh, The art of being yourself (eng)

Talenty Gallupa (Clifton Strengths, StrengthsFinder)

Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Talent według Gallupa (ang. theme) to naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie. Talent różni się od mocnej strony. Silna strona lub mocna strona to umiejętność stałego, bliskiego doskonałości wykonywania konkretnego zadania.

Uwaga! Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane przeze mnie opisy bazują na oryginalnych publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

2 komentarze

 • Aleksandra

  Odpowiedz 1 marca 2021 17:41

  Świetne teksty i podpowiedzi, dziękuję

Post a Comment