Press enter to begin your search

Ukierunkowanie (Focus)

Talent talentem Ukierunkowanie (Focus) jest talentem wykonywania. Osoby z nim potrafią wyznaczyć sobie kierunek, podążać nim i dokonywać korekt niezbędnych do tego, aby trzymać się obranego kursu.

Czy masz ten talent?

 1. Czy uważasz, że bez wyznaczenia celu nie jesteś w stanie czegokolwiek osiągnąć?
 2. Uważasz, że życie bez jakiegoś naczelnego kierunku nie ma sensu?
 3. Czy wiesz, że z wielu rzeczy musisz zrezygnować żeby zrealizować swoje cele?
 4. Czy uważasz, że życie innych ludzi byłoby równie sprawcze i efektywne jeśli potrafiliby kierunkować swoja energię, siłę i działania aby realizować to co założyli?
 5. Czy irytuje cię, jeśli inni odchodzą od tego co postanowili zbyt szybko, zniechęceni małymi przeciwnościami losu i uważasz, że to nie mądre?

Jak często zadajesz te pytania?

 • co chcę osiągnąć?
 • w jaki sposób to przełoży się na osiągnięcie mojego celu?
 • czy mnie to przybliża, czy oddala?
 • co jest twoim celem
 • co robisz, aby go osiągnąć?
 • jakie to przynosi rezultaty?
 • co robisz kiedy ci się nie chce?
 • co zrobisz żeby móc zrealizować swój cel?

Wnosisz wartość w pracę innych!

Podczas gdy inni z łatwością zbaczają z obranego kursu i zaczynają się błąkać, ludzie z Twoim talentem pozostają na głównym szlaku. Pomagają innym unikać rozpraszania się, odciągają od mało istotnych ale czasochłonnych rozrywek i utrzymują wszystkich w ryzach. Jako osoba z silnym talentem Ukierunkowania (Focus) możesz wnieść w pracę skupienie i koncentrację na celu.

Jak bardzo unikalny jest Twój talent?

#20
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (grudzień, 2018)
Ranking PL
#29
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (kwiecień, 2018)
Ranking ogólnoświatowy

Fryderyk Nietzsche

„Wielu trzyma się uparcie raz obranej drogi, lecz tylko nieliczni dążą konsekwentnie do swego celu.”

 

Rozwiń talent Ukierunkowanie (Focus)

Niedojrzałość i nieproduktywność talentu

Posiadając silny talent Ukierunkowanie (Focus) Twoim głównym wyzwaniem może być to, aby utrzymać racjonalny ogląd i mierzyć siły na zamiary. Łatwo bowiem zabrnąć i pogrążyć się w robocie i realizacji celu, tracąc kontakt z rzeczywistością i jej wymaganiami. Może się okazać, że realizując cel (głównie długoterminowy) pojawią się okoliczności, które sprawią, że twój cel przestanie mieć znaczenie, np. pracujesz nad patentem naukowym, który ktoś zarezerwował kiedy pochłonęła cię praca i nie nadążałeś za doniesieniami naukowymi.

Aby nie dać się pochłonąć pracy, którą można usprawnić i nie stracić okazji do osiągnięcia celu szybciej i mniejszym nakładem sił, zadbaj o to aby na bieżąco konsultować swoje działania z kimś, kto posiada talenty myślenia strategicznego. Osoba ta, pomoże ci robić przegląd wszelkich możliwych opcji, zauważyć potencjalne ryzyka marnotrawienia energii i czasu. Współpracuj z osobami, z które potrzebują pomocy w ukierunkowaniu ich działań, ustanowieniu celów i motywowania, ale pozwól im myśleć i działać na ich sposób, nawet jeśli jest mniej wydajny niż twój. Pomoże ci to wzmacniać relacje z nimi oraz da wiele wglądów, na które możesz nie mieć czasu maksymalnie wykorzystując każdą chwilę.

Wykraczaj ze swoimi celami poza sferę zawodową. Kiedy masz zbyt wiele celów zawodowych, ustal konkretne cele osobiste związane z rodziną, przyjaciółmi, zdrowiem itp. To pomoże ci utrzymać działania w ryzach oraz ustalić priorytety, które są zgodne z Twoimi wartościami.

Odpowiedz na pytania, aby korzystać lepiej z talentu

 • Kiedy pracuję najmniej i najsilniej efektywnie?
 • Po czym poznam, że osiągam to, na czym mi zależy?
 • W jaki sposób mogę sprawdzać na ile mój cel jest sensowny?
 • Po czym poznam, że zmieniają się okoliczności, na które powinienem zareagować?
 • Co mogę pominąć zanurzając się w pracy? Jak mogę tego uniknąć?

Książki i filmy polecane przez moich klientów

 • Książka „Focus. Sztuka koncentracji jako ukryte dążenie do doskonałości” D. Goleman
 • Książka „Głęboka praca” C. Newport
 • Książka „4-godzinny tydzień pracy” G. Keller, J. Papasan
 • Książka „Jedna rzecz” Ch. Brogan, J. Smith
 • Film „Fortepian” (1993)
 • Film „Nazywał się Bagger Vance” (2000)

Przykładowe działania dla osób z talentem Ukierunkowanie (Focus)

 • Szukaj ról, w których możesz funkcjonować niezależnie. Prawdopodobnie będziesz w stanie utrzymać kurs bez nadzoru innych osób.
 • Podziel się swoimi celami z najbliższymi osobami. Rozmawiaj z nimi na temat tego, na czym Ci zależy. To pomoże im lepiej Cię zrozumieć, a im uczestniczyć w Twoich osiągnięciach. Będziecie się wzajemnie inspirować. Sprawi to także, że nie zatracisz się w samotnych działaniach wycinając z nich swoich najbliższych.
 • Inni będą myśleć, działać i mówić mniej efektywnie niż ty. Uważaj. Droga, która wydaje się być okrężną potrafi doprowadzić do zachwycających odkryć. Czasami ta droga może okazać się lepszą i efektywniejszą.
 • Niektóre zadania nie wymagają wielkiej wytrwałości i mogą mniej Cię interesować. Uświadom sobie jak zmniejszyć straty w zadaniach, które nie wymagają wytrwałości.
 • Dla następnego trudnego zadania stwórz realistyczną oś czasu, która uwzględnia Twoje cele zarówno osobiste jak i zawodowe. Nie trać z oczu tego, co ważne, bo skupiając się na swojej pracy możesz z łatwością zapominać o tym, co dla Ciebie w życiu najważniejsze.

Dowiedz się więcej o talencie

Podcast Dominka Juszczyk Gallup Certified Strengths Coach z Dominiką Stróżyńską (pl)

Focus Gallup Strengths (eng)

Focus Gallup theme thursday season 1: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Focus Gallup theme thursday season 2: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Focus Gallup theme thursday season 3: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Zobacz także: Amishi Jha, How to tame your wandering mind (eng)

Zobacz także: Daniel Goleman, Focus: the Hidden Driver of Excellence (eng)

Zobacz także: Daniel Goleman, The Secret to High Performance and Fulfilment (eng)

Talenty Gallupa (Clifton Strengths, StrengthsFinder)

Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Talent według Gallupa (ang. theme) to naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie. Talent różni się od mocnej strony. Silna strona lub mocna strona to umiejętność stałego, bliskiego doskonałości wykonywania konkretnego zadania.

Uwaga! Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane przeze mnie opisy bazują na oryginalnych publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

No Comments

Post a Comment