Ukierunkowanie (Focus)

Ludzie z talentem Ukierunkowanie (Focus) potrafią wyznaczyć sobie kierunek, podążać nim i dokonywać korekt niezbędnych do tego, aby trzymać się obranego kursu. Ich mocną stroną jest Realizowanie.
Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa - Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.
talent według Gallupa (ang. talent, rzeczownik)
naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie
#aktywator   #analityk   #bezstronność   #bliskość   #czar  #dowodzenie  #dyscyplina   #elastyczność  #empatia  #indywidualizacja #integrator  #intelekt  #komunikatywność  #kontekst  #maksymalista  #naprawianie  #odkrywczość  #odpowiedzialność  #optymista #organizator  #osiąganie #poważanie  #pryncypialność  #rozwaga  #rozwijanie innych  #rywalizacja #strateg  #uczenie się   #ukierunkowanie  #wiara w siebie  #wizjoner #współzależność  #zbieranie  #zgodność
Uwaga!
Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane poniżej opisy bazują na publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

Ukierunkowanie (Focus)


Ludzie z talentem Ukierunkowanie potrafią wyznaczyć sobie kierunek, podążać nim i dokonywać korekt niezbędnych do tego, aby trzymać się obranego kursu.

Uważasz, że bez wyznaczenia celu nic nie jesteś w stanie osiągnąć? Uważasz, że życie bez jakiegoś naczelnego kierunku nie ma sensu? Wiesz, że z wielu rzeczy musisz zrezygnować żeby zrealizować swoje cele? Wiesz, że życie innych ludzi byłoby równie sprawcze i efektywne jeśli potrafiliby kierunkować swoja energię, siłę i działania aby realizować to co założyli. Irytuje cię, jeśli inni odchodzą od tego co postanowili zbyt szybko, zniechęceni małymi przeciwnościami losu. Uważasz, że to nie mądre.

Pytasz: co chcę osiągnąć? w jaki sposób to przełoży się na osiągnięcie mojego celu? czy mnie to przybliża, czy oddala? co jest twoim celem? co robisz aby go osiągnąć? jakie to przynosi rezultaty? co robisz kiedy ci się nie chce? co zrobisz żeby móc zrealizować swój cel?

A głównym wyzwaniem talentu Ukierunkowanie (Focus) jest to, aby utrzymać trzeźwość w związku ze swoimi celami i postanowieniami. Łatwo bowiem zabrnąć i pogrążyć się w robocie i realizacji celu, tracąc kontakt z rzeczywistością i jej wymaganiami. Może się okazać, że realizując cel (głównie długoterminowy) pojawią się okoliczności, które sprawią, że twój cel przestanie mieć znaczenie, np. pracujesz nad patentem naukowym, który ktoś zarezerwował kiedy pochłonęła cię praca i nie nadążałeś za doniesieniami naukowymi.

Aby nie dać się pochłonąć pracy, którą można usprawnić i nie stracić okazji do osiągnięcia celu szybciej i mniejszym nakładem sił, zadbaj o to aby na bieżąco konsultować swoje działania z kimś, kto posiada talenty myślenia strategicznego. Osoba ta, pomoże ci robić przegląd wszelkich możliwych opcji, zauważyć potencjalne ryzyka marnotrawienia energii i czasu. Współpracuj z osobami, z które potrzebują pomocy w ukierunkowaniu ich działań, ustanowieniu celów i motywowania, ale pozwól im myśleć i działać na ich sposób, nawet jeśli jest mniej wydajny niż twój. Pomoże ci to wzmacniać relacje z nimi oraz da wiele wglądów, na które możesz nie mieć czasu maksymalnie wykorzystując każdą chwilę.

Wykraczaj ze swoimi celami poza sferę zawodową. Kiedy masz zbyt wiele celów zawodowych, ustal konkretne cele osobiste związane z rodziną, przyjaciółmi, zdrowiem itp. To pomoże ci utrzymać działania w ryzach oraz ustalić priorytety, które są zgodne z Twoimi wartościami.

Wielu trzyma się uparcie raz obranej drogi, lecz tylko nieliczni dążą konsekwentnie do swego celu.
Fryderyk Nietzsche

Focus

Gallup theme thursday: webinar Gallup Strengths Center


Focus

Gallup theme thursday: webinar Gallup Strengths Center


O talencie Ukierunkowanie

Justyna Krawczyk

Właścicielka firmy Jak Być Szczęśliwą Kobietą, licencjonowana Style Coach, pierwsza w Polsce absolwentka Style Coaching Institute w Londynie.

Bliskość | Poważanie | Ukierunkowanie | Strateg | Wiara w siebie

Marta Bara: Ukierunkowanie według słownika polskiego to po prostu określony kierunek działania.  Jednak wydaje się, że nie w pełni wyjaśnia to korzyści płynące talentu Ukierunkowanie (Focus). Ten talent czasem wygląda w działaniu jak talenty Dyscypliny (Discipline) i Osiągania (Achiever). Zarzuca kotwicę na cel i ciągnie do niego, eliminując trudności i pojawiające się pokusy. Ukierunkowanie (Focus) to talent silnie motywujący do realizacji zadań, postanowień i celów. To talent operacyjny. Jego domeną jest realizowanie (executing). Co dla Ciebie znaczy talent Ukierunkowania?

Justyna Krawczyk: Kiedyś pomyślałam, że ja już tak mam, że jak czegoś chcę, to prędzej czy później to osiągam. Długo myślałam, że to jakiś przypadek czy szczęście. Dziś wiem, że to mój talent, który pozwala mi realizować wszystkie plany i marzenia. Faktycznie tak jest, że jak czegoś bardzo chcę, to choćby nie wiem co, znajdę sposób na to, aby to osiągnąć. Tak właśnie było z moja firmą. Ogromnie chciałam ją mieć. I mam 😉 Marzyłam o domu na wsi i go wspólnie z moim mężem wybudowaliśmy. Teraz marzę o dalekich podróżach i bilet mam już w ręku. Niestety mimo to, że faktycznie mam fokus w głowie, to nie sprawia on, że dążenie do celu jest łatwiejsze, czy spełnianie marzeń szybsze. Mimo ogromnej koncentracji na celu, muszę się nad wszystkim mocno napracować.

MB: Jak byś wyjaśniła osobie, która go nie ma, czym on jest?

JK:  Wyobraź sobie dziewczynę, która jest zdolna ćwiczyć codziennie przez wiele godzin i która zdobywa mistrzostwo świata w tańcu jazzowym. Wyobraź sobie dziewczynę, która kończy z wyróżnieniem międzynarodową szkołę jako pierwsza w Polsce. Wyobraź sobie dziewczynę, która ostatniego dnia roku, robi cztery treningi w ciągu jednego dnia z kontuzjowaną ręką, tylko dlatego, że wyznaczyła sobie cel – zrobić sto treningów w roku 2016. Wyobraź sobie dziewczynę, która śpi po cztery godziny, tylko dlatego, że zaplanowała wydanie książki i aby to zrobić, musi pracować nocami. To ja. I mój talent ukierunkowanie.

MB: Co kochasz w nim i czego w nim nienawidzisz?

JK: Uwielbiam w nim to, że nie pozwala mi odpuszczać. Nawet wtedy, gdy nie jest łatwo. Moje pragnienie spełnienia marzenia czy osiągnięcia celu jest tak duże, że mimo przeszkód odnajduję drogę do tego, aby być tam, gdzie zaplanowałam.
To, nad czym pracuję, to uważność i życie tu i teraz. Potrafię się wyłączyć ze świata, być nieobecna właśnie przez to, że jestem tak mocno skupiona na celu. A przecież życie trwa i chcę się nim cieszyć. Teraz a nie gdy osiągnę kolejny cel.

MB: Kiedy jest bezcenny, a kiedy cię wkurza?

JK: Wkurza mnie wtedy, gdy nie daje mi spokoju. Potrafi przesłonić mi oczy na długi czas. Pamiętam dzień kiedy powiedziałam na głos, iż fakt, że tak bardzo dążę do celu ma swoje skutki i czasem muszę iść po trupach. Ale po swoich, osobistych. Zobaczyłam wtedy spojrzenie mojego męża i zrozumiałam, że się mylę. Nie poświęcam ofiar, nie wykorzystuję ludzi, nie traktuję ich źle, tylko dlatego, że chcę osiągnąć cel. Uzależniam wszystko do siebie. Ale okazało się, że nawet jeśli stawiam na siebie, od siebie wymagam najwięcej, pracuję, koncentruję się i idę do przodu, to są osoby wokół mnie, które mogą to odczuwać negatywnie. Mogą czuć się odrzucone poprzez moją nieobecność i koncentrację na czymś zupełnie innym.
Talent Ukierunkowania, gdy się nim dobrze zarządza, jest wspaniały i daje możliwości spełniania wszelkich pragnień. Za to go kocham. Aby to umiejętnie zrobić, trzeba go najpierw zrozumieć a potem dobrze nim kierować.

MB: Jesteś właścicielką firmy, pracujesz jako style coach, ale Twoja praca daleko wykracza poza to co oferuje coach stylu. Motywujesz kobiety do życiowej zmiany, do przekroczenia progu sprawczości, do nabrania wiary w to, że życie takie jakiego chcą jest możliwe, a one są tego warte. Sprzedajesz w swoim sklepie internetowym, wydałaś książkę organizujesz warsztaty. Gdzie i w jakich sytuacjach talent Ukierunkowanie może być użyteczny?

JK: Mój tata zawsze powtarzał, że jestem skazana na sukces. Długo nie rozumiałam i nie widziałam tego, co on we mnie widział. Teraz już wiem na czym to polega i doskonale go rozumiem. Jednak talent ukierunkowania bez refleksji, przemyśleń i wyciągania wniosków może być druzgocący.
Prowadząc własna firmę musiałam się nauczyć wyciągać wnioski i analizować sytuację. Samo – ja chcę – ja idę – jest super ale można iść inaczej, lepiej, szybciej, spokojniej. Ale trzeba się zatrzymać i czasem muszę to zrobić, aby obiektywnie spojrzeć na sytuację. Wciąż się tego uczę.
Gdzie talent Ukierunkowania się przydaje? Często słyszę od innych słowa: jak bardzo bym chciała, marzę o….planuję…..i nic z tego nie wychodzi. Ludzie nie podejmują działania, często też się usprawiedliwiają, że czasy nie te, rząd nie pomaga i mąż nie wspiera.
Ja nie szukam winnych, nie zastanawiam się nad tym, co daje mi rząd i co inni myślą o moim pomyśle. Ja się zastanawiam nad tym, jak go zrealizować i przystępuję do działania.
Gdy wymyśliłam, że chcę napisać wspomnianą książkę, to ją napisałam. I choć była to długa i trudna praca, to książka mojego autorstwa „Jak Być Szczęśliwą Kobietą – 15 kroków” jest już w sprzedaży.

MB: Co inni zyskują dzięki Twojemu talentowi Ukierunkowania?

JK: Zyskują albo i nie. Są tacy, których to denerwuje i irytuje. Są tacy, którzy chcą z tego talentu skorzystać. Bo nie każdy ma takie predyspozycje a jednak wiele ludzi ma plany i marzenia i chce je spełniać ale nie wie jak.
Gdy spotykam otwartą osobę, która szuka pomocy w tym zakresie, natychmiast włącza się w mojej głowie myślenie pod hasłem „jak to zrobić”. Natychmiast powstaje plan, szukanie możliwości. Naturalnie przychodzi mi również motywowanie, dopytywanie, co zrobiłaś, gdzie jesteś, co następnego zrobisz. Wiem też, że ta osoba może nie mieć tego talentu, ale musi chcieć. Bez chęci nic się nie da zrobić a ja nikogo nie będę ciągnąć na siłę.

MB: Co każda osoba z talentem Ukierunkowanie powinna twoim zdaniem przeczytać albo obejrzeć aby lepiej nim zarządzać?

JK: Nie przychodzą mi na myśl jako pierwsze pozycje psychologiczne czy typowo coachingowe.
Obejrzałam ostatnio wspaniały film „Bruce Wszechmogący” w którym gra niesamowity Jim Carrey. To film, który dał mi bardzo mocno do myślenia. Zwraca on uwagę na to, jak wiele może nas omijać, jak wiele możemy nie dostrzegać właśnie przez to, że tak bardzo chcemy, tak bardzo pragniemy i jesteśmy skupieni na celu. Przepiękny film o wartościach, o miłości, o życiu. Obejrzałam go już kilka razy i za każdym razem wyciągam nowe wnioski.

POTRZEBUJESZ OMÓWIENIA?

SESJE INFORMACJI ZWROTNYCH - bezpośrednio (Warszawa), via Skype lub telefonicznie
 • wsparcie w diagnozie talentów i przygotowanie do omówienia
 • poszukiwanie szczegółowych informacji, np.
  # talenty w obszarach menadżerskich,
  #
  talenty w przedsiębiorczości,
  #
  parametry środowiska rozwojowego,
  #
  warunki dla najwyżej efektywnych zadań i in.
 • pisemne podsumowanie najważniejszych informacji po sesji oraz spis literatury i szkoleń rekomendowanych dla rozwijania poszczególnych talentów
 • dwugodzinna sesja informacji zwrotnych z elementami coachingu talentów obejmująca wymienione zagadnienia omówione w analizie talentów:
  • charakterystyka Twojego układu talentów
  • wyzwania Twojego układu talentów
  • potrzeby wynikające z Twojego układu talentów
  • nawiązania do realnych sytuacji działania poszczególnych talentów w Twoim życiu
Written By
More from Marta

„Zakładam stronę” – marka osobista

Jestem freelancerem. Zakładam stronę 🙂 Podniecam się myślą, że ludzie będą mnie...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *