Aktywator (Activator)

Talent Aktywator (Activator) jest talentem wywierania wpływu społecznego. Ludzie z tym talentem potrafią sprawić aby rzeczy się działy. Mają zdolność obracania myśli w działanie. Jeśli podejmą decyzję od razu przechodzą do działania. Niestety są często niecierpliwi.
Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa - Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.
talent według Gallupa (ang. talent, rzeczownik)
naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie
#aktywator   #analityk   #bezstronność   #bliskość   #czar  #dowodzenie  #dyscyplina   #elastyczność  #empatia  #indywidualizacja #integrator  #intelekt  #komunikatywność  #kontekst  #maksymalista  #naprawianie  #odkrywczość  #odpowiedzialność  #optymista #organizator  #osiąganie #poważanie  #pryncypialność  #rozwaga  #rozwijanie innych  #rywalizacja #strateg  #uczenie się   #ukierunkowanie  #wiara w siebie  #wizjoner #współzależność  #zbieranie  #zgodność
Uwaga!
Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane poniżej opisy bazują na publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

Aktywator (Activator)


Ludzie z talentem Aktywatora potrafią sprawić aby rzeczy się działy. Mają zdolność obracania myśli w działanie. Jeśli podejmą decyzję od razu przechodzą do działania. Niestety są często niecierpliwi. Talent Aktywator (Activator) jest talentem wywierania wpływy społecznego.

Uważasz, że działanie jest najlepszym sposobem uczenia się? Nie bagatelizujesz analizy czy dyskusji, ale kiedy decyzja zostanie podjęta nie potrafisz już nie działać? Nie potrafisz wtedy siedzieć bezczynnie, musisz działać? Czy Twoim sposobem na zachowanie świeżego i aktywnego umysłu jest podejmowanie się nowych działań i aktywności oraz kolejnych kroków?

Pytasz: kiedy zaczynamy? po co czekać? czy możemy to sprawdzić? zobaczmy co się wydarzy kiedy to zrobimy? co możemy zrobić dzisiaj? kto i co powinien zrobić? zadzwonię tam od razu i sprawdzę, ok?

A głównym wyzwaniem jest radzenie sobie z nagłą potrzebą działania oraz mądrym wyborem działań, które mają szansę powodzenia. Motywacja bowiem startuje jak rakieta, ale równie szybko opadnie jeśli efekty działań nie będą widoczne.

Człowieka nie należy oceniać po słowach, lecz po czynach.
Teofrast

Ranking PL #19 miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (maj, 2017)

Ranking #29 miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (maj, 2017)

MATERIAŁY

NA TEMAT TALENTU AKTYWATOR (ACTIVATOR)

KSIĄŻKI I FILMY

polecane przez inne osoby z tym talentem
 1. „Mądrzej, szybciej, lepiej. Sekret efektywności” C. Duhigg
 2. „4-godzinny tydzień pracy” T. Ferris
 3. „Formuła wpływu. Działasz naprawdę, czy jedynie robisz zamieszanie?” Ch. Brogan, J. Smith
 4. Film „Moja lewa stopa” (1993)
 5. Film „Odlot” (2009)
 6. Film „Choć goni nas czas” (2007)

PRZYKŁADOWE DZIAŁANIA

DLA OSÓB Z TALENTEM AKTYWATOR (ACTIVATOR)
 • Szukaj pracy w której możesz sam podejmować decyzje i realizować je. W szczególności, szukaj rozpoczynających się lub
  przekształcających sytuacji.
 • W pracy, upewnij się że twój menadżer twoją ocenę opiera na mierzalnych wynikach, a nie ocenie procesu dochodzenia do nich.
  twój proces nie zawsze jest piękny.
 • Popraw swoją higienę spania ustalając regularne pory snu, jedzenie na 3-4 godz. przed pójściem do łóżka, unikanie pracowania w łóżku, nie picie kawy po południu, itp. Zwróć uwagę na zmiany w twoim poziomie energii.
 • Pamiętaj, że Twoja wytrwałość jest bardzo mocna, ale potrafi niektórych przestraszyć. Twój talent Aktywatora będzie najbardziej
  efektywny kiedy najpierw zapracujesz na zaufanie i lojalność innych.
 • Zastanów się jak sprawić aby zadania, które masz do wykonania angażowały cię i ekscytowały zanim się nimi zajmiesz. Robiąc to, sprawdź czy możesz dostrzec punkt lub moment, w którym zaczynasz tracić czas.

PYTANIA DLA AKTYWATORA

NA KTÓRE WARTO SOBIE ODPOWIEDZIEĆ
 • Które działania, mają największy sens? Które działania rokują jako przemyślane, kompletne i gotowe aby je wdrożyć? Które działania są stratą energii? Które przyniosą najmniej korzyści?
 • W jaki sposób reaguję kiedy jestem gotowy do podjęcia działania? Jak mogę wydłużyć tą chwilę, aby zgromadzić informacje na temat sensowności inwestycji mojej energii w to działanie?

 

Podcast Dominka Juszczyk Gallup Certified Strengths Coach z Dominiką Stróżyńską

 

 

ACTIVATOR

GALLUP STRENGTHS

Activator

Gallup theme thursday season 1: webinar Gallup Strengths Center

Activator

Gallup theme thursday season 2: webinar Gallup Strengths Center

Activator

Gallup theme thursday season 3: webinar Gallup Strengths Center

  Download Theme Thursday Season 3 Companion Guide – Activator – Leadership

 

 

O talencie Aktywatora

Magdalena Gałecka-Nowak

magda-aktywator

Lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii, w Klinice Uniwersyteckiej, obecnie na Oddziale Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego. Na co dzień ma do czynienia z pacjentami w stanie bezpośredniego zagrożenia życia.

Bliskość| Strateg | Indywidualizacja | Aktywator | CZAR

 

Marta Bara: Słowo aktywator określa substancję przyspieszającą reakcję chemiczną lub genetyczną, katalizującą jakieś działanie. Twórcy testu StrenghtsFinder talentem Aktywator (Activator) określają łatwość do wchodzenia w nowe działania ale także „popychania” innych do działania napędzane przez pewnego rodzaju niecierpliwość. Co dla Ciebie znaczy talent Aktywator?

Magdalena Gałecka-Nowak: Mówiąc najprościej ten talent to zdolność do przeprowadzenia konkretnego działania bez odwlekania, od razu od momentu swojej decyzji albo przydzielenia zadania przez kogoś.

MB: Jak byś wyjaśniła osobie, która go nie ma, czym on jest?

MGN: Osoba która posiada ten talent po wyznaczeniu sobie konkretnego zadania lub po byciu przydzieloną do konkretnego projektu, musi to zadanie zrobić od razu. Nie analizuje wszystkich za i przeciw. Szybko podejmuje decyzje, nastawia się zadaniowo, przechodzi do akcji. To silna potrzeba zamknięcia pewnego zadania lub etapu, która Cię dręczy i męczy dopóki wszystko nie jest gotowe i może zostać odhaczone.

MB: Co kochasz w nim i czego w nim nienawidzisz?

MGN: Najbardziej lubię rezultat, tzn. że jeśli stawiam sobie określony cel, to go osiągam. Jeśli podejmuję decyzję to realizuję od razu to co zaplanowałam. Natomiast najgorsze jest uczucie, że coś nie może być zrobione i nie mam na to wpływu. Równie frustrujące bywają trudne do przewidzenia okoliczności nazwijmy to „hamujące” albo obecność w otoczeniu osoby „hamulcowej”.

Często również się spotykam z uwagami typu „masz ADHD”, albo „jesteś nadpobudliwa” szczególnie od osób, które wolą wszystko przemyśleć, a potem podjąć działanie lub je zaniechać. Ja wolę działać, wtedy jestem najefektywniejsza.

MB: Kiedy jest bezcenny, a kiedy cię wkurza?

MGN: Talent bezcenny w osiąganiu kolejnych etapów edukacji lub zdobywaniu kolejnych szczebelków kariery zawodowej. Chcesz mieć certyfikat z konkretnej umiejętności, więc zaczynasz, uczysz się i go zdobywasz. Chcesz skończyć studia, zrobić doktorat, zdobywasz materiał naukowy, siadasz i piszesz. Ta łatwość w przechodzeniu w kolejne działania bardzo to ułatwia.

Talent wkurzający w przypadku wyznaczenia przez siebie lub inna osobę celu, który jest z przyczyn „zewnętrznych” nieosiągalny. W tym wypadku jedyną szansą jest zamiana tego zadania na inne, lub skierowanie projektu na inny tor. Niedokończenie zadania daje bardzo silne uczucie porażki i przysparza silnych emocji bo pobudzenie nie jest wykorzystane w działaniu.

MB: Pracujesz jako kardiolog na oddziale szpitalnym. Masz stały kontakt z pacjentami i ich rodzinami. Gdzie i w jakich sytuacjach korzystasz z tego talentu, albo w jakich sytuacjach może być on użyteczny?

MGN: W przypadku stanów zagrożenia życia musisz szybko podejmować decyzje i musisz wiedzieć jak działać. W tym wypadku nawet niewielka zwłoka może mieć fatalne skutki, pacjenci mogą nie przeżyć jeśli poświęcę zbyt dużo czasu na rozmyślanie a nie akcję.

MB: Co inni zyskują dzięki Aktywatorowi w tobie?

MGN: Często robię to co należy do innych, ale z jakiegoś powodu tego nie robią. Odkładanie nie jest bez sensu. Wtedy biorę sprawę w swoje ręce i dokańczam za innych ich zadania.

W przypadku prośby o radę staram się nakierować osobę na konkretne realne do wykonania działania od zaraz. Wiem, ze nie nadaję się do głębszej analizy stanów duchowych i mistycznych.

POTRZEBUJESZ OMÓWIENIA?

SESJE INFORMACJI ZWROTNYCH - bezpośrednio (Warszawa), via Skype lub telefonicznie
 • wsparcie w diagnozie talentów i przygotowanie do omówienia
 • poszukiwanie szczegółowych informacji, np.
  # talenty w obszarach menadżerskich,
  #
  talenty w przedsiębiorczości,
  #
  parametry środowiska rozwojowego,
  #
  warunki dla najwyżej efektywnych zadań i in.
 • pisemne podsumowanie najważniejszych informacji po sesji oraz spis literatury i szkoleń rekomendowanych dla rozwijania poszczególnych talentów
 • dwugodzinna sesja informacji zwrotnych z elementami coachingu talentów obejmująca wymienione zagadnienia omówione w analizie talentów:
  • charakterystyka Twojego układu talentów
  • wyzwania Twojego układu talentów
  • potrzeby wynikające z Twojego układu talentów
  • nawiązania do realnych sytuacji działania poszczególnych talentów w Twoim życiu

 

Written By
More from Marta

Po co niepełnosprawnym coaching?

Kiedy czytasz zwrot "coaching niepełnosprawnych", jakie pytania się w Tobie pojawiają? Jakie...
Czytaj więcej

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *