Press enter to begin your search

Pryncypialność (Belief)

Talent Pryncypialność (Belief) jest talentem wykonywania. Osoby, które wyróżnia ta cecha, mają trwałe zasady, według których żyją. Ich wartości są sprawą indywidualną i dla różnych osób mogą się różnić, ale na pewno posiadają głęboko zakorzenione ideały i silne poczucie celu w swoim życiu. Ich podstawowe wartości wpływają na ich wybory, decyzje i zachowanie. Ich zdaniem, sukces jest czymś więcej niż pieniądze czy prestiż. Poczucie misji nadaje ich życiu sens i kierunek.

Czy masz ten talent?

 1. Czy bez zastanowienia jesteś w stanie powiedzieć, co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu?
 2. Czy trudno jest Ci się dogadać z osobami, które mają zupełnie różne od Ciebie wartości?
 3. Unikasz ludzi bez własnego honoru i moralności?
 4. Nie da się Ciebie namówić do tego, aby zrobić coś, co uważasz za złe?
 5. Trudno Ci wyobrazić sobie jakie pieniądze mogłyby Cię kupić, aby zrobić coś niezgodnego z Tobą?

Jak często zadajesz innym te pytania?

 • co jest ważne?
 • czym się kierujesz w życiu?
 • czy to jest z tobą zgodne?
 • co zostawisz po sobie?

Wnosisz wartość w pracę innych!

Twój talent nadaje ci kierunek i pomaga działać spójnie, nie rozpraszać się czającymi na drodze pokusami. Ta stałość i przewidywalność są podstawą twoich relacji z innymi. Możesz być postrzegany jako osoba silnie moralna i godna zaufania. Twoja motywacja, energia i determinacja wynikające z życia według twoich wartości i przekonań mogą być dla innych źródłem silnej motywacji i ukierunkowania.  Jako osoba z silnym talentem Pryncialność (Belief) wnosisz jasne zasady i stabilne wartości. Stałe fundamentalne zasady mogą podnosić standardy etyczne osób, z którymi współpracujesz.

Jak bardzo unikalny jest Twój talent?

#31
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (grudzień, 2018)
Ranking PL
#26
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (marzec, 2018)
Ranking ogólnoświatowy

Chris Lowney

„Słabi ludzie sprzedają swoje wartości, gdy jest to wygodne lub korzystne. Ludzie uczciwi trzymają się swoich wartości, nawet gdy jest to trudne lub niepopularne.”

 

Rozwiń talent Pryncypialność (Belief)

Niedojrzałość i nieproduktywność talentu

Posiadając silny talent Pryncypialność (Belief) możesz mierzyć się z wyzwaniem jakim jest radzenie sobie z niezrozumieniem Twojego systemu wartości przez innych. Może to prowadzić do odrealnienia. Usztywnianie się we własnych przekonaniach i traktowanie innych wartości jako wrogich może prowadzić do konserwatyzmu. Ucz się rozmowy na temat tego, co jest dla ludzi ważne i obserwuj to, w jaki sposób wartości innych osób wpływają na ich wybory i styl życia. Nauczysz się z tego więcej niż z okopywania się w swoim „jedynym” słusznym sposobie życia.

Odpowiedz na pytania, aby korzystać lepiej z talentu

 • Co jest dla mnie ważne?
 • Jaka jedna rzecz kieruje całym moim życiem?
 • Jakimi osobami chcę się otaczać?
 • Jakimi zasadami powinniśmy się kierować, aby dobrze ze sobą współpracować i żyć?
 • Jakie zasady będą szanowały nasze potrzeby i wartości?
 • W jakich sytuacjach powinienem przywoływać ustalone zasady, a w których będzie to nadmiarowe?

Książki i filmy polecane przez moich klientów

 • Książka „Jedna rzecz” G. Keller, J. Papasan
 • Książka „Przyzwoitość w zarządzaniu” S. Harrison
 • Książka „7 nawyków skutecznego działania” S. Covey
 • Film „Siedem lat w Tybecie” (1997)
 • Film „Ojciec chrzestny” (1972)
 • Filmy „Trzy kolory: Niebieski”, „Trzy kolory: Czerwony”, „Trzy kolory: Biały” (1993-94)

Przykładowe działania dla osób z talentem Pryncypialność (Belief)

 • Szukaj dla siebie ról, które pasują do tego, co dla Ciebie najważniejsze. Dołącz do klubów lub organizacji, które skupiają swoje cele na wkładzie w społeczeństwo.
 • Sens i cel twojego życia będzie często wyznaczać kierunek dla innych. Naucz się o tym prosto i bez pompy mówić, bo dzięki temu pochwycisz niejedno serce.
 • Powiąż swoje wartości z uczuciami, których doświadczasz. Umożliwi Ci to kontakt z tym, co najważniejsze każdego dnia.
 • Zaakceptuj, że wartości innych ludzi mogą się różnić od twoich własnych. Wyrażaj swoje przekonania, ale nie oceniaj innych zbyt szybko.

Dowiedz się więcej o talencie

Podcast Dominka Juszczyk Gallup Certified Strengths Coach z Magdą Seroka Strengths Community Coach (pl)

Belief Gallup Strengths (eng)

Belief Gallup theme thursday season 1: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Belief Gallup theme thursday season 2: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Belief Gallup theme thursday season 3: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Zobacz także: Simon Sinek, Build your Life with your Values (eng)

Zobacz także: Jacek Walkiewicz, Pełna moc możliwości (pl)

Talenty Gallupa (Clifton Strengths, StrengthsFinder)

Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Talent według Gallupa (ang. theme) to naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie. Talent różni się od mocnej strony. Silna strona lub mocna strona to umiejętność stałego, bliskiego doskonałości wykonywania konkretnego zadania.

Uwaga! Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane przeze mnie opisy bazują na oryginalnych publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

No Comments

Post a Comment