Press enter to begin your search

Elastyczność (Adaptability)

Talent Elastyczność (Adaptability) jest talentem budowania relacji. Osoby, które wyróżnia ta cecha lubią płynąć z prądem zdarzeń. Zwykle żyją w tzw. „tu i teraz”, biorą rzeczy i życie takimi jakie są. Przyszłość za to odkrywa się dla nich z dnia na dzień. To nie znaczy, że nie mają planów. Ale ich zdolności adaptacyjne pozwalają im z łatwością reagować na aktualne wymagania, nawet jeśli okoliczności odciągają ich od ich własnych planów. Nie żałują nagłych próśb ani nieprzewidzianych objazdów. Oczekują ich.

Czy masz ten talent?

 1. Czy uważasz, że nie da się wszystkiego zaplanować?
 2. Szkoda Ci czasu na planowanie, rozważanie różnych scenariuszy i rozwiązań?
 3. W głębi duszy wiesz, że i tak pojawią się zdarzenia i sytuacje, których nie przewidzieliście, a w konsekwencji i tak trzeba będzie reagować na bieżąco?
 4. Lubisz dreszczyk emocji związany z pojawiającymi się niespodziankami, których nie przewidziano?

Jak często zadajesz innym te pytania?

 • czym się musimy w tym momencie zająć?
 • kogo tutaj mamy?
 • kim musimy się zająć?
 • co należy zrobić?
 • czy możemy zobaczyć co z tego wyniknie zamiast o tym rozmawiać?
 • spokojnie, czy możemy zająć się tym w pierwszej kolejności?
 • czy są tematy którymi musimy zająć się od ręki?
 • czy możemy zostać na spacerze?

Wnosisz wartość w pracę innych!

Emanujesz opanowaniem, z jakim reagujesz na chaos. Szybko dostosowujesz się i reagujesz na okoliczności, które mogłyby przerosnąć innych. Kiedy wydarzy się coś niespodziewanego, Ty znajdujesz sposoby na to, aby iść naprzód. Ich naturalna zdolność do bycia w tej chwili może pomóc innym zobaczyć drogę naprzód. Jako osoba z silnym talentem Elastyczność (Adaptability) możesz wnieść w pracę innych łatwość radzenia z nieuchronną zmiennością codziennego dnia.

Jak bardzo unikalny jest Twój talent?

#15
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (wrzesień, 2019)
Ranking PL
#10
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (wrzesień, 2019)
Ranking ogólnoświatowy

Karol Darwin

„Przetrwają nie najsilniejsze ani najinteligentniejsze gatunki ale te, które są najbardziej wrażliwe na zmiany.”

 

 

Rozwiń talent Elastyczność (Adaptability)

Niedojrzałość i nieproduktywność talentu

Posiadając silny talent Elastyczność (Adaptability) możesz mierzyć się z wyzwaniem jakim jest radzenie sobie z dysproporcją pomiędzy reagowaniem a kreowaniem. Łatwiej i mniej wysiłku wymaga reagowanie na zdarzenia, które się pojawiają. Tworzenie tych zdarzeń wymaga planowania, które dla osoby z Elastycznością jest żmudne. Branie odpowiedzialności za te zdarzenia jest wyzwaniem. Wiele nieprzewidzianych sytuacji pewnie nie miałoby miejsca jeśli byłyby odpowiednio przemyślane. Rozwijaj swoje zdolności związane z planowaniem. Proś o pomoc ludzi, np. z talentem Strateg (Strategic), Osiąganie (Achiever). Współpracownicy lub znajomi z talentem Dyscypliny (Discipline) pomogą Ci lepiej zarządzać codziennymi zadaniami, aby przyjemne zadania nie odciągały Cię od celu Twoich działań.

Odpowiedz na pytania, aby korzystać lepiej z talentu

 • Jakiego rodzaju zmiany są dla mnie trudne?
 • W jakich sytuacjach szczególnie dobrze sobie radzę?
 • W jakich okolicznościach, albo z jakimi osobami powinienem ograniczyć własną elastyczność?
 • Jak mogę śledzić postęp własnych zmian i poziomu adaptacji?
 • Jak mogę ograniczyć niechciane zmiany?
 • Które działania i cele własne powinny być ważniejsze niż pojawiające się sytuacje?

Przykładowe działania dla osób z talentem Elastyczność (Adaptability)

 • Szukaj ról, w których należy stale reagować na zmieniające się okoliczności. Pomyśl o pracy w mediach, opiece zdrowotnej, albo obsłudze klienta. W rolach, w których musisz reagować natychmiast, będziesz mógł dać z siebie to, co najlepsze.
 • Unikaj zbytnio usztywnionych zadań, bo będą one tłumiły twoją potrzebę spontaniczności. Kiedy otrzymujesz od kogoś listę zadań, postaraj zrobić z niej zabawę.
 • Obserwuj jak inni planują, bowiem może to być dla Ciebie trudne. Osoby  z silnymi talentami Ukierunkowania, Stratega, lub Pryncypialności mogą pomóc Ci określić długoterminowe cele. Pamiętaj, aby planując pozostawić sobie przestrzeń do rozwoju i radzenia ze zmiennością każdego dnia.
 • Nie pozwól innym nadużywać swojej elastyczności. Mimo, że twój talent Elastyczności dobrze ci służy, nie uzależniaj swojego długoterminowego sukcesu od każdego kaprysu, pragnienia lub czyjegoś żądania. Użyj mądrych wytycznych, aby pomóc sobie decydować kiedy się dostosować, a kiedy pozostać nieugiętym.

Dowiedz się więcej o talencie

Podcast Dominika Juszczyka - Słownik talentów Elastyczność (Adaptability) - Sezon 1

Podcast Dominika Juszczyka - Słownik talentów Elastyczność (Adaptability) - Sezon 2

Podcast Gallupa: Adaptability: Learning to Love All 34 Talent Themes

Podcast Gallupa: Pairing and Expanding Your Strengths: Adaptability

Podcast Gallupa: Your Adaptability Talent: Calmness and Clarity During Change

Podcast Gallupa: Understanding and Investing in Your Adaptability Talent

Podcast Gallupa: Adaptability: Highlights From Your CliftonStrengths 34

Webcast Gallupa: Adaptability: Learning to Love All 34 Talent Themes

Webcast Gallupa: Pairing and Expanding Your Strengths: Adaptability

Webcast Gallupa: Your Adaptability Talent: Calmness and Clarity During Change

Webcast Gallupa: Understanding and Investing in Your Adaptability Talent

Webcast Gallupa: Adaptability: Highlights From Your CliftonStrengths 34

Talenty Gallupa (Clifton Strengths, StrengthsFinder)

Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Talent według Gallupa (ang. theme) to naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie. Talent różni się od mocnej strony. Silna strona lub mocna strona to umiejętność stałego, bliskiego doskonałości wykonywania konkretnego zadania.

Uwaga! Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane przeze mnie opisy bazują na oryginalnych publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

No Comments

Post a Comment