Elastyczność (Adaptability)

Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa - Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.
talent według Gallupa (ang. talent, rzeczownik)
naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie
#aktywator   #analityk   #bezstronność   #bliskość   #czar  #dowodzenie  #dyscyplina   #elastyczność  #empatia  #indywidualizacja #integrator  #intelekt  #komunikatywność  #kontekst  #maksymalista  #naprawianie  #odkrywczość  #odpowiedzialność  #optymista #organizator  #osiąganie #poważanie  #pryncypialność  #rozwaga  #rozwijanie innych  #rywalizacja #strateg  #uczenie się   #ukierunkowanie  #wiara w siebie  #wizjoner #współzależność  #zbieranie  #zgodność
Uwaga!
Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane poniżej opisy bazują na publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

Elastyczność (Adaptability)


Ludzie z talentem Elastycznoci lubią płynąć z prądem zdarzeń. Zwykle żyją w tzw. „tu i teraz”, biorą rzeczy i życie takimi jakie są. Przyszłość za to odkrywa się dla nich z dnia na dzień. Talent Elastyczność (Adaptability) jest talentem budowania relacji.

Uważasz, że nie da się wszystkiego zaplanować? Szkoda Ci czasu na planowanie, rozważanie różnych scenariuszy i rozwiązań? W głębi duszy wiesz, że i tak pojawią się zdarzenia i sytuacje, których nie przewidzieliście, a w konsekwencji i tak trzeba będzie reagować na bieżąco? Lubisz dreszczyk emocji związany z pojawiającymi się niespodziankami, których nie przewidziano?

Pytasz: czym się musimy w tym momencie zająć? kogo tutaj mamy? kim musimy się zająć? co należy zrobić? czy możemy zobaczyć co z tego wyniknie zamiast o tym rozmawiać? spokojnie, czy możemy zająć się tym w pierwszej kolejności? czy są tematy którymi musimy zająć się od ręki? czy możemy zostać na spacerze?

A głównym wyzwaniem talentu Elastyczność (Adaptability) jest radzenie sobie z dysproporcją pomiędzy reagowaniem a kreowaniem. Łatwiej i mniej wysiłku wymaga reagowanie na zdarzenia, które się pojawiają. Tworzenie tych zdarzeń wymaga planowania, które dla osoby z Elastycznością jest żmudne. Branie odpowiedzialności za te zdarzenia jest wyzwaniem. Wiele nieprzewidzianych sytuacji pewnie nie miałoby miejsca jeśli byłyby odpowiednio przemyślane. Rozwijaj swoje zdolności związane z planowaniem. Proś o pomoc ludzi, np. z talentem Strateg (Strategic), Osiąganie (Achiever). Współpracownicy lub znajomi z talentem Dyscypliny (Discipline) pomogą Ci lepiej zarządzać codziennymi zadaniami, aby przyjemne zadania nie odciągały Cię od celu Twoich działań 😉

Nie ma zwykłych chwil. Tylko ta chwila ma znaczenie.
Peaceful Warrior

Adaptability

Gallup theme thursday: webinar Gallup Strengths Center


O talencie Elastyczność

Iwona Hołubiec

iwona-jpgCoach z zawodu, zamiłowania i pasji, o wieloletnim zawodowym doświadczeniu korporacyjnym w sprzedaży konsultacyjnej. Pracuje indywidualnie i z grupami metodami coachingu, warsztatu i ustawień systemowych.

Indywidualizacja | Empatia | Elastyczność | Maksymalista | Współzależność

Marta Bara: Elastyczność to cecha, która jest jedną z tych najczęściej wymienianych jako zaleta. Najczęściej służy do tego, żeby opisać, że ktoś nie jest usztywniony w swoich opiniach czy stanowiskach. Elastyczność oznacza także zdolność przystosowywania się. Potocznie często zapomina się o tym, że elastyczność owszem oznacza zdolność do zmiany i nieupieranie się przy swoich stanowiskach, ale o tym czy ktoś jest elastyczny czy nie decyduje nie zdolność do ulegania ale to, że zmiany te nie są dla tej osoby powodem stresu albo negatywnych emocji i prowadzą do szybkiej adaptacji. W takim ujęciu niewiele osób można określić elastycznymi. Definicja autorów testu StrengthsFinder ujmuje talent Elastyczność (Adaptability) właśnie jako zdolność do adaptacji, otwartość na niezapowiedziane sytuacje i szybkość odnajdywania się w nich. Co dla Ciebie oznacza talent Elastyczności?

Iwona Hołubiec: Wiesz, faktycznie nagła zmiana nie powoduje u mnie paraliżu i złości, jak u wielu osób, które znam. Gdy nagle się dowiem o czymś,  co mnie zaskakuje, to od razu, jakby z automatu zaczynam szukać rozwiązania. Całkowicie koncentruję się na znalezieniu wyjścia. To bardzo mi pomaga, ale jednocześnie wkurzam się, gdy widzę bezruch i generowanie problemów związanych z nagłą zmianą u osób z którymi akurat doświadczam tej zmiany. Patrzę wtedy i zastanawiam się, jak to możliwe, żeby dorośli ludzie byli tacy usztywnieni i ‘zafiksowani’ na coś. Po co tracić czas na rozpamiętywanie tego, co już się stało. Jeśli się wkurzam, to zdecydowanie na reakcję ludzi, a właściwie brakiem reakcji. W głowie mam myśli typu; dobra, to co mogę/możemy teraz zrobić, co jest możliwe i wydaje mi się, że tylko ja chcę wyjść z patowej sytuacji, gdy obserwuję bezradność wokół. Gdy ja coś zmieniam, czasem zdarza mi się, że w ostatniej chwili, oczekuję pewnie podświadomie podobnej reakcji jak moja – czyli szukania wyjścia i rozwiązania. Niestety, często widzę zdenerwowanie, wyrażane także słowami i generowanie problemów, nawet jak sama podpowiadam rozwiązania, bo je już dawno znalazłam. I wtedy też się denerwuję, bo wydaje mi się, że ja jestem jak zwykle elastyczna a druga strona nie ma otwartości na nową sytuację i dopasowanie się. Nie czuję, że to może być dla kogoś faktycznym stresem, nie rozumiem tego po prostu.

MB: Jak byś wyjaśniła osobie, która go nie ma, czym on jest?

IH: Chyba nieco już wyjaśniłam, ale dodam, że elastyczność to dla mnie dawanie dużej przestrzeni sobie i innym, wielkie pole do ćwiczenia wzajemnej kreatywności w szukaniu rozwiązań i  wzajemnego kompromisu. To bycie wygranym po obu stronach i brak odczuwania jakiegokolwiek przymusu, stresu, poczucia winy do robienia czegoś lub nie robienia.

MB: Co kochasz w nim i czego w nim nienawidzisz?

IH: Bardzo mnie kręci w mojej elastyczności odczuwanie wolności, tego że nic nie jest sztywne, skostniałe i do końca określone, że życie, choć dostarcza wielu niespodzianek, to ja, cokolwiek się wydarzy, znajdę zawsze rozwiązanie i pójdę do przodu. Czego nienawidzę? Być może tego, że gdy ja widzę rozwiązania, inni ich nie widzą i generują same problemy.

MB: Kiedy jest bezcenny, a kiedy cię wkurza?

IH: W codziennym życiu elastyczność jest bardzo przydatna, mnie na pewno bardzo ułatwia życie, ale bywa tak, że ludzie, którzy nie widzą rozwiązań od razu, często usztywniają się na cudze, szybkie, nowe pomysły. Nie chcą tych szybkich zmian, trwają w swojej niemocy i to mnie zawsze dziwi. Teraz wiem, że oni nie mając talentu elastyczności, potrzebują czasu, aby przywyknąć i rozważyć nową sytuację, ocenić ją po prostu. Kiedyś było to dla mnie niejasne, zastanawiałam się: „jak on/ona tego nie widzi, jak tego można nie widzieć, jak to nie można tego zrobić, przecież można”.

MB: Jesteś przedsiębiorcą. Współprowadzisz firmę ale także pracujesz jako menadżer i coach w projektach rozwojowych. W swojej pracy stykasz się z ludźmi, którzy: dużo narzekają, widzą ograniczenia w sobie, w innych, że każdy ma lepiej od nich. Chcą, żeby coś się zmieniło ale sami nie chcą nic zmienić. Gdzie i w jakich sytuacjach talent Elastyczność może być użyteczny?

IH: Wszędzie, w każdym miejscu i o każdej porze, gdy ma się do czynienia z ludźmi. W obecnych czasach jest to jeden z bardziej cennych talentów, co zaczęłam niedawno bardzo doceniać. Mój talent elastyczności bardzo pomaga mi w życiu, w mojej pracy i ogromnie się cieszę, że go mam. Uczę swoje dzieci, że nie sztuką jest narzekać, sztuką jest znajdować rozwiązania. Na razie mi się to udaje, bo oboje  już całkiem dobrze sobie w życiu radzą i są nastawieni głównie na działanie, a jeśli o tym zapominają, to widząc mój wzrok, szybko przestawiają się na szukanie rozwiązań a nie narzekanie.

MB: Co inni zyskują dzięki Twojemu talentowi Elastyczności?

IH: Bardzo często słyszę, że jestem bardzo pogodną, uśmiechniętą osobą i wnoszę w relacje pozytywne nastawienie i pozytywne myślenie. Myślę, że wnoszę także spokój i opanowanie oraz dobry humor. Bo przecież, gdy wiesz, że zawsze jest rozwiązanie, to nie ma powodów do zmartwień. Jeśli nie ma zagrożenia życia, ciężkiej, nieuleczalnej choroby, utraty osoby bliskiej, to czym i po co się martwić? Po co utrudniać sobie życie i relacje?

MB: Co każda osoba z talentem Elastyczności powinna twoim zdaniem przeczytać albo obejrzeć aby lepiej nim zarządzać?

IH: Myślę, że dla osób posiadających talent elastyczności bardzo przydaje się ćwiczenie asertywności, bo gdy raz przyzwyczaisz ludzi do tego, że cokolwiek się wydarzy, ty się zawsze dopasujesz, będziesz w końcu odczuwać dyskomfort i przekroczenie twoich granic. Mając obecne doświadczenie, doradziłabym ćwiczenie asertywności i umiejętności odpuszczania niekiedy i niektórym.

POTRZEBUJESZ OMÓWIENIA?

SESJE INFORMACJI ZWROTNYCH - bezpośrednio (Warszawa), via Skype lub telefonicznie
 • wsparcie w diagnozie talentów i przygotowanie do omówienia
 • poszukiwanie szczegółowych informacji, np.
  # talenty w obszarach menadżerskich,
  #
  talenty w przedsiębiorczości,
  #
  parametry środowiska rozwojowego,
  #
  warunki dla najwyżej efektywnych zadań i in.
 • pisemne podsumowanie najważniejszych informacji po sesji oraz spis literatury i szkoleń rekomendowanych dla rozwijania poszczególnych talentów
 • dwugodzinna sesja informacji zwrotnych z elementami coachingu talentów obejmująca wymienione zagadnienia omówione w analizie talentów:
  • charakterystyka Twojego układu talentów
  • wyzwania Twojego układu talentów
  • potrzeby wynikające z Twojego układu talentów
  • nawiązania do realnych sytuacji działania poszczególnych talentów w Twoim życiu
Written By
More from Marta

Rozwój talentów i mocnych stron zespołu

Podejście bazujące na mocnych stronach przekłada się na biznesowe wyniki firm. Rozwój...
Czytaj więcej

1 Komentarz

 • Od wczoraj wiem że jestem elastyczna 🙂 I właśnie takich informacji poszukiwałam 🙂 Dzięki za fajny art – który pomógł mi w zrozumieniu mojego talentu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *