Osiąganie (Achiever)

Osoby, z silnym talentem Osiągania są mocno wytrzymałe i ciężko pracują. Czerpią wysoką satysfakcję z bycia osobą zajętą i wydajną. Osiąganie (Achiever) to talent z domeny Realizowania.
Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa - Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.
talent według Gallupa (ang. talent, rzeczownik)
naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie
#aktywator   #analityk   #bezstronność   #bliskość   #czar  #dowodzenie  #dyscyplina   #elastyczność  #empatia  #indywidualizacja #integrator  #intelekt  #komunikatywność  #kontekst  #maksymalista  #naprawianie  #odkrywczość  #odpowiedzialność  #optymista #organizator  #osiąganie #poważanie  #pryncypialność  #rozwaga  #rozwijanie innych  #rywalizacja #strateg  #uczenie się   #ukierunkowanie  #wiara w siebie  #wizjoner #współzależność  #zbieranie  #zgodność
Uwaga!
Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane poniżej opisy bazują na publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

 

Osiąganie (Achiever)

Ludzie z silnym talentem Osiąganie mają silną potrzebę osiągnięć. Płonie w nich wewnętrzny ogień, który popycha, aby zrobić więcej. Najmocniejszą stroną talentu Osiąganie (Achiever) jest Realizowanie.

Uważasz, że życie jest pełne ciekawych wyzwań, które tylko czekają na to, aby je zrealizować. Wolisz konkretne zadania i robotę do wykonania, niż rozważanie nad nimi. Masz mnóstwo energii i wydaje się, że Twoje baterie nie słabną dopóki nie zrealizujesz swoich celów. Kiedy osiągasz to, co zamierzałeś dostajesz jeszcze większego kopa i marzysz o tym, aby rzucić się na kolejne wyzwanie. Dziwisz się, że ludzie w około Ciebie bywają powolni, mało pracowici. Dziwi Cię, to, że narzekają, ale nic z tym nie robią. Dziwisz się, że nie mają celów życiowych i nie wiedzą czego chcą od życia. Ty masz bardzo jasną drogę. Stawiasz sobie cele i po nie sięgasz.

Pytasz: co jest do zrobienia? na kiedy? co konkretnie mam zrobić? skąd będziemy wiedzieć, że to osiągnęliśmy? co nas może powstrzymać? z czym będziemy się mierzyć? jakie cele musimy osiągnąć, aby to zrealizować? kto może się w to zaangażować? ile mam na to czasu? co dzięki temu zyskamy? co dzięki temu będziemy mogli zrobić? czym w drugiej kolejności się zajmiemy?

A wyzwaniem talentu Osiąganie (Achiever) może być niezaspokojona potrzeba coraz to nowych osiągnięć. Jeśli masz wrażenie, że każdy dzień zaczyna się od zera, a pod koniec dnia, to aby dobrze czuć się ze sobą chcesz wskazać na jakieś znaczące osiągnięcie. Potrzebujesz każdy dzień zamykać jakimiś osiągnięciami. Tak, „każdy dzień” oznacza zarówno dni robocze, weekendy, święta, a nawet wakacje. Jeśli dzień mija bez jakiegokolwiek osiągnięcia, nawet małego, to możesz się czuć niezadowolony. 
Stąd krótka droga do przepracowania i wypalenia. Zadbaj o to, aby realizować osiągnięcia także na osobistym i rodzinnym polu. Z bliskimi wiele wspólnie możecie osiągnąć, a to może być dla Ciebie bardzo satysfakcjonujący i budujący czas.

Współpraca z osobami, które nie mają tak silnej potrzeby osiągnięć może być dla Ciebie demotywująca. Zauważ to, że inni mają swój rytm pracy. Porównaj gdzie stawiasz swoją poprzeczkę i czy czasem nie oczekujesz od otoczenia tak samo wiele, jak od siebie. Być może, poprzez samo zauważanie tego, że inni inaczej osiągają swoje cele sprawi, że przestaniesz innych oceniać własną miarą.

Osiągnięcie celu jest punktem startowym do osiągnięcia kolejnego.
J. Dewey

Ranking PL #4 miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (wrzesień, 2017)

Ranking #1 miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (marzec, 2018)

Materiały

na temat talentu Osiąganie (Achiever)

KSIĄŻKI I FILMY

polecane przez inne osoby z tym talentem
 1. „Wewnętrzna gra: tenis” Gallwey T.
 2. „Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie” Duhigg Ch.
 3. „Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć” Keller G.
 4. „Dołek czyli kiedy brnąć, a kiedy rezygnować” Godin S.
 5. „Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację” Pink D.
 6. Film „Bogowie” (2014)
 7. Film „Billy Elliot” (2000)

Przykładowe działania

dla osób z talentem Osiąganie (Achiever)
 • Twoja motywacja do działania może powodować, że spotkania odbierasz jako nieco nudne. Jeśli tak jest, użyj swojego talentu Osiąganie, aby dowiedzieć się tego, co będzie tematem każdego kolejnego spotkania i robić notatki na temat postępów w trakcie jego trwania. Pomożesz zagwarantować, że spotkania będą produktywne i efektywne.
 • Na bieżąco sprawdzaj ilość swoich celów oraz szacuj jak wiele Twojego zaangażowania wymagają. Możesz nieświadomie przeceniać swoje możliwości, a potrafisz wykrzesać z siebie siłę nawet jeśli Twoje ciało będzie miało jej niewiele. Postaraj się racjonalnie rozkładać swoje siły, inaczej ryzykujesz nadwyrężaniem się, a nawet chronicznym przepracowaniem

 • Wybieraj prace, które dają ci swobodę decydowania o tym jak ciężko pracujesz oraz w których jesteś zachęcany do mierzenia swojej produktywności. W tych warunkach będziesz zmotywowany i ożywiony.

 • Zadbaj o to, aby swoje zawodowe cele równoważyć osobistymi. Obie listy miej stale w polu widzenia, aby podejmując się realizacji jakiegoś celu nie tracić z oczu wszystkich Twoich celów życiowych. Dzięki temu będziesz inwestować swoją energię i wysiłki w realizację ważnych celów. Inaczej w poczuciu braku spełnienia możesz sięgać po szybko osiągalne cele, które mogą wcale nie mają znaczenia, a jedynie oszukiwać Cię, że osiągasz to, na czym Ci zależy.

Pytania dla Osiągania

na które warto sobie odpowiedzieć
 • Co chcesz osiągnąć w życiu osobistym i zawodowym? Jaką rolę pełnią inni?
 • Co jest dla Ciebie ważne? Dlaczego chcesz to zrobić? Co dzięki temu zyskasz?
 • Komu w moim otoczeniu potrzebne jest wsparcie w ustaleniu celów? Kto może zyskać ze współpracy ze mną?

 

Podcast Dominka Juszczyk Gallup Certified Strengths Coach z Michałem Śliwińskim

 

Achiever

Gallup Strengths

Achiever: season 4

Gallup theme thursday 4: webinar Gallup Strengths Center

Achiver: season 3

Gallup theme thursday 3: webinar Gallup Strengths Center

Achiever: season 2

Gallup theme thursday 2: webinar Gallup Strengths Center

Achiever: season 1

Gallup theme thursday 1: webinar Gallup Strengths Center

Teksty na blogu konsultantów Gallupa

dla osób z talentem Osiąganie (Achiever)

POTRZEBUJESZ OMÓWIENIA?

SESJE INFORMACJI ZWROTNYCH - bezpośrednio (Warszawa), via Skype lub telefonicznie
 • wsparcie w diagnozie talentów i przygotowanie do omówienia
 • poszukiwanie szczegółowych informacji, np.
  # talenty w obszarach menadżerskich,
  #
  talenty w przedsiębiorczości,
  #
  parametry środowiska rozwojowego,
  #
  warunki dla najwyżej efektywnych zadań i in.
 • pisemne podsumowanie najważniejszych informacji po sesji oraz spis literatury i szkoleń rekomendowanych dla rozwijania poszczególnych talentów
 • dwugodzinna sesja informacji zwrotnych z elementami coachingu talentów obejmująca wymienione zagadnienia omówione w analizie talentów:
  • charakterystyka Twojego układu talentów
  • wyzwania Twojego układu talentów
  • potrzeby wynikające z Twojego układu talentów
  • nawiązania do realnych sytuacji działania poszczególnych talentów w Twoim życiu
Written By
More from Marta

Analityk (Analytical)

Talent Analityk (Analytical) jest talentem myślenia, wyjaśniającym to w jaki sposób zbierasz...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *