Press enter to begin your search

Osiąganie (Achiever)

Talent Osiąganie (Achiever) jest talentem wykonywania. Osoby, które wyróżnia ta cecha życie pragną wyzwań, które tylko czekają na to, aby je zrealizować. Wolą konkretne zadania i robotę do wykonania, niż rozważanie nad nimi. Mają mnóstwo energii i wydaje się, że ich baterie nie słabną dopóki nie zrealizują swoich celów. Kiedy osiągają to, co zamierzali dostają jeszcze większego kopa i marzą o tym, aby rzucić się na kolejne wyzwanie. Dziwią się, że ludzie w około nich bywają powolni, mało pracowici. Dziwi ich to, że narzekają, ale nic z tym nie robią. Dziwi, że nie mają celów życiowych i nie wiedzą czego chcą od życia. Oni sami mają bardzo jasną drogę. Stawiają sobie cele i po nie sięgają.

Czy masz ten talent?

 1. Czy niecierpliwisz się kiedy spotkania przeciągają się?
 2. Nie potrafisz siedzieć bezczynnie i zawsze znajdziesz sobie coś do zrobienia?
 3. Irytują Cię osoby, które unikają pracy?
 4. Jesteś najefektywniejszy kiedy masz konkretne rzeczy do zrobienia?
 5. Czy trudno Ci porzucić działanie, które jest niedokończone i wolisz przeciągnąć czas pracy, aby je skończyć?

Jak często zadajesz innym te pytania?

 • co jest do zrobienia?
 • na kiedy trzeba to zrobić?
 • czy możesz powiedzieć o wszystkich rzeczach, które należy wykonać?
 • czym jeszcze się trzeba zająć?
 • co i kto powinien zrobić?
 • czy mamy coś jeszcze do omówienia, czy mogę już iść i się tym zająć?

Wnosisz wartość w pracę innych!

Masz w sobie duży zapas sił życiowych i ciężko pracujesz. Czerpiesz olbrzymią satysfakcję z bycia osobą zajętą i efektywną. Uwielbiasz wykonywać zadania i czerpiesz frajdę z osiągnięć. Mówiąc prościej masz wewnętrzną siłę napędową – wrodzone źródło energii i mocy, które pozwala im naciskać na domykanie spraw. Jako osoba z silnym talentem Osiąganie (Achiever) możesz wyznaczać tempo pracy i ustalać poziom produktywności dla siebie i innych.

Jak bardzo unikalny jest Twój talent?

#04
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (wrzesień, 2019)
Ranking PL
#01
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (wrzesień, 2019)
Ranking ogólnoświatowy

Thomas Edison

„Geniusz to 1% inspiracji i 99% potu.”

 

 

Rozwiń talent Osiąganie (Achiever)

Niedojrzałość i nieproduktywność talentu

Posiadając silny talent Osiąganie (Achiever) możesz mierzyć się z wyzwaniem jakim jest radzenie sobie z niezaspokojonym apetytem na osiągnięcia i potrzebą bycia w ciągłym ruchu. Potrzeba odhaczenia rzeczy z listy może sprawiać, że zajmujesz się mało istotnymi tematami, a na temat najważniejszy masz za mało czasu. Przy pracy „na akord” może ucierpieć jakość. Dodatkowo będąc w nieustannym ruchu można zapomnieć o załadowaniu taczki. Pamiętaj także o tym, żeby cele osobiste były tak samo atrakcyjne jak zawodowe. Umożliwi to utrzymanie balansu życiowego.

Odpowiedz na pytania, aby korzystać lepiej z talentu

 • Które cele są ważne, a które pilne?
 • Na jakie bloki działań mogę rozłożyć dany cel?
 • Po czym poznam, że zrealizowałem dany blok?
 • Jaką jedną główną rzecz zamierzam dzisiaj (w tym tygodniu, miesiącu, roku) osiągnąć?
 • Jakie dwie dodatkowe rzeczy chciałbym osiągnąć?
 • Jakie trzy rzeczy, które wykonam będą stanowiły miły dodatek?

Przykładowe działania dla osób z talentem Osiąganie (Achiever)

 • Twoja motywacja do działania może powodować, że spotkania odbierasz jako nieco nudne. Jeśli tak jest, użyj swojego talentu Osiąganie, aby dowiedzieć się tego, co będzie tematem każdego kolejnego spotkania i robić notatki na temat postępów w trakcie jego trwania. Pomożesz zagwarantować, że spotkania będą produktywne i efektywne.
 • Na bieżąco sprawdzaj ilość swoich celów oraz szacuj jak wiele Twojego zaangażowania wymagają. Możesz nieświadomie przeceniać swoje możliwości, a potrafisz wykrzesać z siebie siłę nawet jeśli Twoje ciało będzie miało jej niewiele. Postaraj się racjonalnie rozkładać swoje siły, inaczej ryzykujesz nadwyrężaniem się, a nawet chronicznym przepracowanie.
 • Wybieraj prace, które dają ci swobodę decydowania o tym jak ciężko pracujesz oraz w których jesteś zachęcany do mierzenia swojej produktywności. W tych warunkach będziesz zmotywowany i ożywiony.
 • Zadbaj o to, aby swoje zawodowe cele równoważyć osobistymi. Obie listy miej stale w polu widzenia, aby podejmując się realizacji jakiegoś celu nie tracić z oczu wszystkich Twoich celów życiowych. Dzięki temu będziesz inwestować swoją energię i wysiłki w realizację ważnych celów. Inaczej w poczuciu braku spełnienia możesz sięgać po szybko osiągalne cele, które mogą wcale nie mają znaczenia, a jedynie oszukiwać Cię, że osiągasz to, na czym Ci zależy.

Dowiedz się więcej o talencie

Podcast Dominika Juszczyka - Słownik talentów Osiąganie (Achiever) - sezon 1

Podcast Gallupa: Achiever: Learning to Love All 34 Talent Themes

Podcast Gallupa: Pairing and Expanding Your Strengths: Achiever

Podcast Gallupa: Your Achiever Talent: Always Aiming for Completion

Podcast Gallupa: Understanding and Investing in Your Achiever Talent

Podcast Gallupa: Achiever: Highlights From Your CliftonStrengths 34

Webcast Gallupa: Achiever: Learning to Love All 34 Talent Themes

Webcast Gallupa: Pairing and Expanding Your Strengths: Achiever

Webcast Gallupa: Your Achiever Talent: Always Aiming for Completion

Webcast Gallupa: Understanding and Investing in Your Achiever Talent

Webcast Gallupa: Achiever: Highlights From Your CliftonStrengths 34

Talenty Gallupa (Clifton Strengths, StrengthsFinder)

Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Talent według Gallupa (ang. theme) to naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie. Talent różni się od mocnej strony. Silna strona lub mocna strona to umiejętność stałego, bliskiego doskonałości wykonywania konkretnego zadania.

Uwaga! Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane przeze mnie opisy bazują na oryginalnych publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

No Comments

Post a Comment