Press enter to begin your search

Organizator (Arranger)

Talent Organizator (Arranger) jest talentem wykonywania. Osoby, które wyróżnia ten talent są dyrygentami. W obliczu złożonej i wieloczynnikowej sytuacji, lubią zarządzać wszystkimi elementami i przesuwać je, dopóki nie ustawią ich w możliwie najbardziej produktywnej konfiguracji. Dobrze radzą sobie w dynamicznych sytuacjach. W obliczu zmian wskakują w wir działania, wymyślają nowe opcje, szukają nowych ścieżek i wymyślają nowe partnerstwa – bo przecież zawsze może być po prostu lepszy sposób.

Czy masz ten talent?

 1. Lubisz sytuacje, które dynamicznie się zmieniają, a Ty musisz nimi zarządzać?
 2. Źle czujesz się w sztywnej strukturze, której nie można dopasować?
 3. Nie rozumiesz oporu przed zmianami, które mają szansę zwiększych produktywność?
 4. Lubisz brać na siebie odpowiedzialność za modyfikacje i usprawnienia?
 5. Uważasz, że zawsze znajdzie się sposób na bardziej optymalne ustawienie wszystkich zmiennych sytuacji?

Jak często zadajesz innym te pytania?

 • co się dzieje?
 • kto jest w punkcie A, kto w punkcie B, kto w C?
 • jakie mamy zasoby (np. czas, pieniądze, ludzie, rozwiązania)?
 • jakich zasobów nam brakuje?
 • ile potrzebujemy zasobów do zrobienia tego?
 • czy możesz iść tam i to zrobić?
 • czy w międzyczasie ktoś inny może zająć się tym?

Wnosisz wartość w pracę innych!

Najlepiej sprawdzasz się w dynamicznych i złożonych sytuacjach. Niezależnie od tego, czy zmieniasz w ostatniej chwili harmonogram podróży, ponieważ znalazłeś lepszą cenę albo zastanawiasz się nad właściwą kombinacją osób i zasobów, aby zrealizować nowy projekt. Od przyziemnych sytuacji po kompleksowe. Zawsze szukasz idealnej konfiguracji. Jako osoba z silnym talentem Organizator (Arranger) możesz pomóc zarządzać ludźmi i zasobami, aby osiągnąć maksymalną skuteczność.

Jak bardzo unikalny jest Twój talent?

#26
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (grudzień, 2018)
Ranking PL
#17
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (marzec, 2018)
Ranking ogólnoświatowy

Julian Tuwim

„Niech życie moje zwie się: wieczna zmienność.”

Rozwiń talent Organizator (Arranger)

Niedojrzałość i nieproduktywność talentu

Posiadając silny talent Organizator (Arranger) możesz mierzyć się z wyzwaniem jakim jest radzenie sobie z ciągłą potrzebą zmian. Twoja wiara w to, że zawsze istnieje lepszy układ może sprawiać, że będziesz zmieniał rzeczy bez potrzeby. Czasami korzyści z optymalizacji są znikome. Mało tego, zmiany mogą wytrącić niejedną osobę w Twoim otoczeniu. Osoby te, mogą być zdezorientowane. Mogą podejrzewać, że działasz kapryście i tracić do Ciebie zaufanie. Zachowaj swoją czujność kiedy pragniesz wnieść jakąś zmianę. Sprawdź, czy na prawdę jest tego warta, bo inaczej posiejesz zamęt.

Odpowiedz na pytania, aby korzystać lepiej z talentu

 • Z jakich elementów składa się sytuacja?
 • Jakie osoby i zasoby są tę sytuację zaangażowane?
 • Kogo dotyczy zmiana?
 • Czy ta zmiana się na prawdę opłaca?
 • Czy straty wynikające ze zmiany są warte wysiłku (mojego i osób zaangażowanych)?
 • Jak zakomunikować planowaną zmianę, aby przekonać ludzi i utrzymać ich wiarę w sens działań?

Książki i filmy polecane przez moich klientów

 • Książka „Getting things done” D. Allen
 • Książka „Sztuka możliwości” R. Stone, B. Zander
 • Książka „o pierwsze: złam wszelkie zasady” M. Buckingham, C. Coffman
 • Książka „Od przewodnika do inspiratora, czyli coaching przez duże „C” R. Dilts
 • Film „Forest Gump” (1994)

Przykładowe działania dla osób z talentem Organizator (Arranger)

 • Szukaj pracy w której będziesz się stykać z dynamicznie zmieniającymi sytuacjami. Szczególnie rozważ pracę dla organizacji, w których nie ma ściśle określonych procedur, lub zależnie od sytuacji jest ich kilka.
 • Wyjaśnij innym jak działasz i cierpliwie ucz innych tego, w jaki sposób Twoje zmiany wpływają na efekty. Innym może być trudno zerwać ze znanymi sposobami działania. Wskazuj co zyskujesz kiedy działasz na swój sposób. Zyskasz zaufanie i zrozumienie.
 • Prawdopodobnie najefektywniej działasz kiedy masz kilka różnych zadań i przełączasz się pomiędzy nimi. Informuj innych o postępach prac w swoich zadaniach. Na zewnątrz może być widoczne przeskakiwanie między tematami więc Twoi przełożeni i współpracownicy mogą odczuwać niepokój.
 • Podejmij się organizacji dużego wydarzenia, w ramach którego trzeba będzie zgrać wiele elementów. Takie zadania to sala treningowa dla Twojego talentu.

Dowiedz się więcej o talencie

Podcast Dominka Juszczyk Gallup Certified Strengths Coach (pl)

Arranger Gallup Strengths (eng)

Arranger Gallup theme thursday season 1: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Arranger Gallup theme thursday season 2: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Arranger Gallup theme thursday season 3: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Zobacz także: Kerry Thomas, From Clutter to Clarity (eng)

Zobacz także: David Allen, Getting in control and creating space (eng)

Talenty Gallupa (Clifton Strengths, StrengthsFinder)

Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Talent według Gallupa (ang. theme) to naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie. Talent różni się od mocnej strony. Silna strona lub mocna strona to umiejętność stałego, bliskiego doskonałości wykonywania konkretnego zadania.

Uwaga! Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane przeze mnie opisy bazują na oryginalnych publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

No Comments

Post a Comment