Mity na temat zarządzania talentami

Wykładowca Strategicznego zarządzania talentami na Uniwersytecie Harvarda, autor kultowej książki dotyczącej zarządzania talentami The War For Talent – Michael Dean, wymienia główne mity na temat zarządzania talentami w organizacji. Oto one...

W ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie zarządzaniem talentami w organizacjach.

Powodów jest wiele: kryzys gospodarczy i wynikająca z niego potrzeba nowego podejścia do konkurencyjności, wejście na rynek zupełnie odmiennego od poprzednich pokolenia, rozwój przepływu informacji i innowacyjności na niespotykaną dotychczas skalę itd.

Dzięki temu zainteresowaniu rośnie dostępność do badań, liczba opracowań i ilość wniosków wynikających z praktyki. Pomimo tego, praktyczne zarządzanie talentami w wielu firmach po prostu nie działa, ze względu na kilka nieaktualnych założeń. Wykładowca Strategicznego zarządzania talentami na Uniwersytecie Harvarda – Michael Dean, na podstawie kultowej książki dotyczącej zarządzania talentami The War For Talent, wymienia główne mity na temat zarządzania talentami w organizacji.

Mit 1 – Zatrudnijmy utalentowanych specjalistów

Owszem, rekrutacja najlepszych specjalistów i wabienie ich wysokimi wynagrodzeniami pomoże pozyskać organizacji ludzi, którzy mogą przynieść firmie sukces. Ale nie licz na to, że jeśli nie zainwestujesz w nich na dalszym etapie to pozostaną ci lojalni i nie uciekną przy okazji kolejnej ciekawszej oferty od headhuntera. Wyzwaniem jest utrzymać, wesprzeć ich rozwój oraz nauczyć się zarządzania wydajnością jako organizacja.

Mit 2 – Tnijmy koszty

Firmy w niestabilnej rynkowo sytuacji w pierwszej kolejności szukają oszczędności w obszarach, które oceniają jako chwilowo nieistotne, skupiając się na działaniach interwencyjnych.

Zamiast inwestować w ludzi i talenty, firmy rezygnują ze szkoleń rozwojowych, projektów rozwoju przywództwa, programów stażowych.

W rzeczywistości, szczególnie w tej sytuacji potencjał ludzki powinien być traktowany jako cześć strategii inwestycyjnej, a nie być degradowany do kosztów budżetu. Bowiem kto pozostanie na pokładzie jeśli przyjdzie sztorm?

Mit 3 – Od zarządzania talentami są kadry i HR

Talent w organizacji nie ogranicza się wyłącznie do wysokiego potencjału pracownika. Docenia się za to ludzi, którzy potrafią z niego zrobić użytek dla korzyści organizacji, czyli po prostu mają osiągnięcia. O ile rozpoznanie potencjału rzeczywiście wydaje się zadaniem HR, o tyle wydajność zależy od bezpośrednich działań na stanowisku pracy. Tym za to zarządza menedżer i to on jest odpowiedzialny za efekty pracy. Brak procesów rozpoznawania i korygowania problemów w zarządzaniu (np. relacjami i wydajnością), uniemożliwia skuteczne zarządzanie potencjałem pracowników utalentowanych.

W każdym z mitów jest ziarenko racjonalnej podpowiedzi, jak świadomie korzystać z potencjału pracowników dla ich satysfakcji i korzyści firmy.

Dopatrujesz się gdzie?

Licencja Creative CommonsTen utwór jest dostępny na licencji Creative Commons – Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Unported.

Tags from the story
,
Written By
More from Marta

Komunikatywność (Communication)

Talent Komuniktywność (Communication) jest talentem wywierania wpływu. Osobom, z silnym talentem Komunikatywności,...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *