Mity na temat zarządzania talentami

Wykładowca Strategicznego zarządzania talentami na Uniwersytecie Harvarda, autor kultowej książki dotyczącej zarządzania talentami The War For Talent – Michael Dean, wymienia główne mity na temat zarządzania talentami w organizacji. Oto one...

W ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie zarządzaniem talentami w organizacjach.

Powodów jest wiele: kryzys gospodarczy i wynikająca z niego potrzeba nowego podejścia do konkurencyjności, wejście na rynek zupełnie odmiennego od poprzednich pokolenia, rozwój przepływu informacji i innowacyjności na niespotykaną dotychczas skalę itd.

Dzięki temu zainteresowaniu rośnie dostępność do badań, liczba opracowań i ilość wniosków wynikających z praktyki. Pomimo tego, praktyczne zarządzanie talentami w wielu firmach po prostu nie działa, ze względu na kilka nieaktualnych założeń. Wykładowca Strategicznego zarządzania talentami na Uniwersytecie Harvarda – Michael Dean, na podstawie kultowej książki dotyczącej zarządzania talentami The War For Talent, wymienia główne mity na temat zarządzania talentami w organizacji.

Mit 1 – Zatrudnijmy utalentowanych specjalistów

Owszem, rekrutacja najlepszych specjalistów i wabienie ich wysokimi wynagrodzeniami pomoże pozyskać organizacji ludzi, którzy mogą przynieść firmie sukces. Ale nie licz na to, że jeśli nie zainwestujesz w nich na dalszym etapie to pozostaną ci lojalni i nie uciekną przy okazji kolejnej ciekawszej oferty od headhuntera. Wyzwaniem jest utrzymać, wesprzeć ich rozwój oraz nauczyć się zarządzania wydajnością jako organizacja.

Mit 2 – Tnijmy koszty

Firmy w niestabilnej rynkowo sytuacji w pierwszej kolejności szukają oszczędności w obszarach, które oceniają jako chwilowo nieistotne, skupiając się na działaniach interwencyjnych.

Zamiast inwestować w ludzi i talenty, firmy rezygnują ze szkoleń rozwojowych, projektów rozwoju przywództwa, programów stażowych.

W rzeczywistości, szczególnie w tej sytuacji potencjał ludzki powinien być traktowany jako cześć strategii inwestycyjnej, a nie być degradowany do kosztów budżetu. Bowiem kto pozostanie na pokładzie jeśli przyjdzie sztorm?

Mit 3 – Od zarządzania talentami są kadry i HR

Talent w organizacji nie ogranicza się wyłącznie do wysokiego potencjału pracownika. Docenia się za to ludzi, którzy potrafią z niego zrobić użytek dla korzyści organizacji, czyli po prostu mają osiągnięcia. O ile rozpoznanie potencjału rzeczywiście wydaje się zadaniem HR, o tyle wydajność zależy od bezpośrednich działań na stanowisku pracy. Tym za to zarządza menedżer i to on jest odpowiedzialny za efekty pracy. Brak procesów rozpoznawania i korygowania problemów w zarządzaniu (np. relacjami i wydajnością), uniemożliwia skuteczne zarządzanie potencjałem pracowników utalentowanych.

W każdym z mitów jest ziarenko racjonalnej podpowiedzi, jak świadomie korzystać z potencjału pracowników dla ich satysfakcji i korzyści firmy.

Dopatrujesz się gdzie?

Licencja Creative CommonsTen utwór jest dostępny na licencji Creative Commons – Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Unported.

Tags from the story
,
Written By
More from Marta

Rozwaga (Deliberative)

Osoby, które wyróżnia cecha Rozwagi głęboko zastanawiają się przed podjęciem decyzji lub...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *