Kontekst (Context)

Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa - Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.
talent według Gallupa (ang. talent, rzeczownik)
naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie
#aktywator   #analityk   #bezstronność   #bliskość   #czar  #dowodzenie  #dyscyplina   #elastyczność  #empatia  #indywidualizacja #integrator  #intelekt  #komunikatywność  #kontekst  #maksymalista  #naprawianie  #odkrywczość  #odpowiedzialność  #optymista #organizator  #osiąganie #poważanie  #pryncypialność  #rozwaga  #rozwijanie innych  #rywalizacja #strateg  #uczenie się   #ukierunkowanie  #wiara w siebie  #wizjoner #współzależność  #zbieranie  #zgodność
Uwaga!
Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane poniżej opisy bazują na publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

Kontekst (Context)


Ludzie z talentem Kontekst lubią myśleć o przeszłości. Rozumieją teraźniejszość badając jej historię.Talent Kontekst (Context) jest domeną myślenia strategicznego.

Uważasz, że bez rozumienia kontekstu sytuacji trudno sobie z nią poradzić? Wiesz, że musisz ją zrozumieć aby Twoje rozwiązania były dobre? Wiesz, że czerpiąc z tego co już się wydarzyło uczysz się najwięcej. Widzisz, że wiele schematów i sytuacji powtarza się w historii (zarówno poszczególnych osób, rodzin, narodów a nawet człowieczeństwa jako takiego). Irytuje cię to, że historia w tak małym zakresie służy ludziom do zrozumienia i wyjaśnienia sytuacji aktualnej, a także wprowadzania zmian.

Pytasz: jak to się stało, że się tym zajmujesz? co sprawiło, że się przeprowadziłeś/zmieniłeś pracę/poszedłeś na ten kurs? kto dotychczas był zaangażowany? czego już próbowaliście? jakie działania były podjęte? do czego to doprowadziło? co dobrze zagrało? co się nie sprawdziło? czy taka sytuacja miała już kiedyś miejsce? czy coś takiego kogoś już spotkało? skąd wiemy, że problem nas dotyczy/nie dotyczy?

A głównym wyzwaniem talentu Kontekst (Context) jest to, w jaki sposób utrzymać równowagę pomiędzy myśleniem o przeszłości i przyszłości. Nadmiar rozpamiętywania tego co było potrafi utrudniać planowanie. Podobnie jest z rozwiązywaniem problemów, bowiem wiele z nich pojawia się cyklicznie. Skoro jakiś problem już się pojawił i znowu powrócił, to próba zrozumienia co nie zadziałało może być ważniejsza niż próba znalezienia rozwiązania. Takie rozmyślania nie ułatwiają także ruszania do działania, bowiem jak się porządnie przyjrzeć temu co było, to można zobaczyć jak wiele rzeczy nie zadziało.

Naucz się tego, jak zdiagnozować sytuację – do wniosków, a nie wyłącznie do rozważania jej. Kiedy będziesz w stanie wskazać wnioski, łatwiej będzie ci rozmawiać z innymi i wyjaśniać swoje stanowisko. Naucz się jakiejś metody rozwiązywania problemów. Może ci się spodobać metoda Metaplanu.

Wspaniałe dyskusje eksplorujące przeszłość i kontekst sytuacyjny czekają cię z osobami o talencie Współzależności. W pewien sposób myślicie podobnie.

Współpracuj z osobami, z które wniosą zupełnie nową perspektywę np. z Wizjonerami lub osobami z talentem Osiągania, którzy przeniosą cię w przyszłość, w ramach której będziesz mógł przeanalizować to w jaki sposób tam dotarłeś. Aby przemyśleć to jak działać, zbierz dane i wykorzystaj je do przemyślenia strategii działania (np. Analityk, Strateg). Aby działać, współpracuj z osobami o talentach operacyjnych (wykonawczych; executing themes) np. Dyscycplina, Ukierunkowanie, Odpowiedzialność.

Kto kontroluje przeszłość, ten ma władzę nad przyszłością.
George Orwell

Context

Gallup theme thursday: webinar Gallup Strengths Center


Context

Gallup theme thursday: webinar Gallup Strengths Center


O talencie Kontekst

Patryk Janiak

patryk2-730x1024Menedżer, wydawca, coach, okazjonalny podróżnik. Jego pasją jest historia. Współpracuje z  portalem historia.org.pl oraz recenzuje na jego łamach publikacje historyczne.

Zbieranie | Kontekst | Współzależność | Intelekt | Uczenie się

Marta Bara: Często słyszę, że dany kontekst zmienia znaczenie i wagę wydarzenia. Słowem tym określa się to, co pozwala dokładnie zrozumieć jakąś sytuację, zobaczyć ją pod pewnym kątem, na tle jakichś wydarzeń czy sytuacji. Kontekst odwołuje do tego, co ze sobą współistnieje, wpływa na siebie. Kontekstem nazywa się też odniesienia w pracach literackich lub naukowych, które umożliwiają ich zrozumienie oraz uwiarygadniają wyciągane wnioski. Znaczenia te wskazują w jaki sposób twórcy StrengthsFinder rozumieją talent Kontekst (Context). Według nich osoby z silnym talentem Kontekst (Context) naturalnie poszukują informacji o przeszłości. Lubią myśleć o niej, bowiem kiedy zrozumienie teraźniejszości jest dla nich pełniejsze kiedy badają jej historię – to, co przyczyniło się do obecnego stanu.
Co dla Ciebie znaczy talent Kontekstu?

 

Patryk Janiak: Albert Einstein (podobno) powiedział, że wszechświat składa się z historii, a nie z atomów. Przyznam, że jest to myśl szczególnie mi bliska i rzeczywiście przeszłość ma dla mnie znaczenie, nie tylko dlatego że jest to fascynująca gałąź nauki. Zawsze miałem naturalną tendencję do szukania przyczyn obecnego stanu rzeczy, w przeszłości, w jakieś praprzyczynie. Miałem wrażenie że dotarcie do niej, pozwoli lepiej zrozumieć teraźniejszość i łatwiej na nią oddziaływać. To jest dla mnie takim poszukiwaniem intencji działania kogoś z mojego otoczenia. W dzisiejszych czasach jest szczególnie ważne by ustalić podstawowe fakty, jak jest i dlaczego właśnie tak? Ma to także znaczenie w biznesie, zwłaszcza w pracy z ludźmi. Każdy z nas niesie swoją przeszłość, swoje doświadczenia zawodowe i to w jakiś sposób wpływa na sposób działania dziś. Zrozumienie intencji innej osoby jest przydatne, łatwiej wtedy zaproponować rozwiązania które dają efekt win-win, powodują, że dostajemy coś co jest cenne i ważne dla każdej ze stron.

MB: Jak byś wyjaśnił osobie, która go nie ma, czym on jest?

PJ: Kontekst ma znaczenie dla rozumienia teraźniejszości, dla łatwiejszego oddziaływania na przyszłość. Dotarcie do praprzyczyn, intencji pierwotnych, jest swoistą dźwignią która niewielkim wysiłkiem, ułatwia zmienianie teraźniejszości. Kontekst to też wzajemne powiązania, każda informacja ma znaczenie, ale tylko w powiązaniu z innymi informacjami. One nadają prawdziwy sens  i wagę.

MB: Co kochasz w nim i czego w nim nienawidzisz?

PJ: Oh to bardzo proste, nie lubię tego talentu  za to,  że trudno mi przestać analizować przeszłości. Kontekst to nieustanne poszukiwanie, analizowanie początków. Pogłębianie znaczenia jak w fraktalach. Kiedyś trzeba powiedzieć stop i zacząć działać, a tu ciągle brakuje pewności że wie się już wszystko. A nigdy nie pozna się całego kontekstu.
Uwielbiam za to w nim właśnie tą wieloaspektowość, to że patrzysz na jakąś rzecz w powiązaniu z innymi rzeczami, ale właśnie i przez pryzmat wcześniejszych doświadczeń. To jest prawdziwe „trójwymiarowe” spojrzenie.

MB: Kiedy jest bezcenny, a kiedy cię wkurza?

PJ: Hmm, bardzo przydaje się w kontaktach z ludźmi. Każdy niesie swoją historię, a z nią motywy działania. To bardzo cenne w ocenie postępowania innych (choć tak naprawdę utrudnia ferowanie łatwych „wyroków”). Przydaje się też przez wyciąganie wniosków z przeszłości, szukając przyczyn znajdujesz przecież też dawne rozwiązania.
Wkurza zaś mnie zawsze wtedy gdy mnie blokuje, a o to niezwykle łatwo. Kontekst powoduje że nieomal słyszysz potrzeby innych, prawie tak głośno jak własne. Łatwo wpaść wtedy w spirale zadowolenia innych, a nie siebie. To jest naprawdę trudne, gdyż łatwo „łapiesz” możliwe konsekwencje swojej decyzji właśnie w kontekście otoczenia.

MB: Pracujesz jako manager w wydawnictwie, ale wiele Twoich pasjonujących recenzji i relacji z podróży można przeczytać na portalu www.historia.org.pl. Gdzie i w jakich sytuacjach talent Kontekst może być użyteczny?

PJ: Ohh o sobie mogę powiedzieć co najwyżej „okazjonalny podróżnik”. Przy poznawaniu innej kultury to już w ogóle jest bezcenna umiejętność. Wyjazd do zupełnie innego świata oznacza zupełnie inne doświadczenia ludzi tam żyjących. Łatwo wtedy powiedzieć „ale nachalni ci sprzedawcy, one dolar i one dolar”. Ale jeśli od sprzedaży kilku butelek wody na stacji zależy Twój byt, masz zupełnie inny poziom motywacji niż my w Europie. Jeśli patrzysz na drugiego człowieka przez pryzmat doświadczeń swojej kultury, to ci „inni” zwykle będą „dziwni” a i przy okazji zapewne „dzicy”. I to nie jest też tak, że są od nas lepsi, bo nieskażeni materializmem. To tez nie to, mają swój własny kontekst, jeśli go zrozumiesz, wiele rzeczy staje się prostszych. Na portalu więcej można poczytać moich recenzji książek historycznych, ale po tym wszystkim co powiedziałem, chyba jest jasne czemu (hobbystycznie) interesuje się historią.

MB: Co inni zyskują dzięki Twojemu talentowi Kontekstu?

PJ: To chyba pytanie do osób które mnie znają. Mogę tylko napisać, że wydaje mi się, że otoczenie będzie wiedziało, że będę starał się zrozumieć przyczyny postępowania, a nie tylko sam efekt. Oczywiście, na końcu ten efekt jest najważniejszy, ale zrozumienie przyczyn będzie niezbędne dla uzyskania pełnego obrazu. Nawet by zrozumieć co należy zmienić w naszym postępowaniu, by w przyszłości było lepiej, inaczej, ciekawiej?

MB: Co każda osoba z talentem Kontekst powinna twoim zdaniem przeczytać albo obejrzeć aby lepiej nim zarządzać?

PJ: Generalnie polecam czytać co jakiś czas książki z poza obszaru swojej wiedzy wykorzystywanej w codziennej pracy. Pracujesz jako informatyk, poczytaj o ewolucji. Jesteś psychologiem, poczytaj o naturze wszechświata, czy właśnie historii. To strasznie poszerza horyzonty i pozwala zauważyć, że Twoja pozornie wąska codzienna aktywność, zanurzona jest bardzo głęboko w świecie i ma swój kontekst. Aha niech to będą tylko bardzo dobre książki. Na zwyczajnie „dobre” i tak nie warto tracić czasu ;).

 

POTRZEBUJESZ OMÓWIENIA?

SESJE INFORMACJI ZWROTNYCH - bezpośrednio (Warszawa), via Skype lub telefonicznie
 • wsparcie w diagnozie talentów i przygotowanie do omówienia
 • poszukiwanie szczegółowych informacji, np.
  # talenty w obszarach menadżerskich,
  #
  talenty w przedsiębiorczości,
  #
  parametry środowiska rozwojowego,
  #
  warunki dla najwyżej efektywnych zadań i in.
 • pisemne podsumowanie najważniejszych informacji po sesji oraz spis literatury i szkoleń rekomendowanych dla rozwijania poszczególnych talentów
 • dwugodzinna sesja informacji zwrotnych z elementami coachingu talentów obejmująca wymienione zagadnienia omówione w analizie talentów:
  • charakterystyka Twojego układu talentów
  • wyzwania Twojego układu talentów
  • potrzeby wynikające z Twojego układu talentów
  • nawiązania do realnych sytuacji działania poszczególnych talentów w Twoim życiu
Written By
More from Marta

Jak poznać swoje 34 talenty?

Talenty dominujące, wspierające i słabsze Diagnozując swoje talenty testem Gallup Clifton Strengths...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *