Press enter to begin your search

Kontekst (Context)

Talent Kontekst (Context) jest talentem myślenia strategicznego. Osoby, które wyróżnia ta cecha, lubią myśleć o przeszłości. Rozumieją teraźniejszość badając jej historię. Cenią sobie wgląd w tło wydarzeń oraz perspektywę. Robią retrospekcje, ponieważ uważają, że to właśnie tam znajdują się odpowiedzi. Spoglądają wstecz, aby zrozumieć teraźniejszość.

Czy masz ten talent?

 1. Czy uważasz, że bez rozumienia kontekstu sytuacji trudno sobie z nią poradzić?
 2. Czy musisz go zrozumieć, aby Twoje rozwiązania były dobre?
 3. Czy czerpiąc z tego co już się wydarzyło uczysz się najwięcej?
 4. Widzisz, że wiele schematów i sytuacji powtarza się w historii (zarówno poszczególnych osób, rodzin, narodów a nawet człowieczeństwa jako takiego)?
 5. Czy interesujesz się historią i uwielbiasz ją odkrywać?

Jak często zadajesz innym te pytania?

 • jak to się stało, że się tym zajmujesz?
 • co sprawiło, że się przeprowadziłeś/zmieniłeś pracę/poszedłeś na ten kurs?
 • kto dotychczas był zaangażowany?
 • czego już próbowaliście?
 • jakie działania były podjęte? do czego to doprowadziło? co dobrze zagrało? co się nie sprawdziło?
 • czy taka sytuacja miała już kiedyś miejsce?
 • czy coś takiego kogoś już spotkało?
 • skąd wiemy, że problem nas dotyczy/nie dotyczy?

Wnosisz wartość w pracę innych!

Kontrolujesz w czasie jazdy wsteczne lusterko, aby zapewnić bezpieczeństwo. Dzięki temu jesteś na bieżąco z tym, co się za nim dzieje. W ten sam sposób odkrywasz związki pomiędzy tym, skąd przybyliście i dokąd zmierzacie. W rozmowie pytasz o źródła zdarzań i przyczyny decyzji, pomagając innym dostrzec ciągłość i wynikanie z siebie zdarzeń. Zidentyfikowanie podobieństw może doprowadzić was do nowej perspektywy lub odpowiedzi na wasze problemy. Jako osoba z silnym talentem Kontekst (Context) możesz pomagać zespołowi uniknąć podjęcia złych decyzji, które nie rozwiązują prawdziwych problemów.

Jak bardzo unikalny jest Twój talent?

#32
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (grudzień, 2018)
Ranking PL
#30
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (marzec, 2018)
Ranking ogólnoświatowy

George Orwell

„Kto kontroluje przeszłość, ten ma władzę nad przyszłością.”

 

Rozwiń talent Kontekst (Context)

Niedojrzałość i nieproduktywność talentu

Posiadając silny talent Kontekst (Context) możesz mierzyć się z wyzwaniem jakim jest to, w jaki sposób utrzymać równowagę pomiędzy myśleniem o przeszłości i przyszłości. Nadmiar rozpamiętywania tego co było potrafi utrudniać planowanie. Podobnie jest z rozwiązywaniem problemów, bowiem wiele z nich pojawia się cyklicznie. Skoro jakiś problem już się pojawił i znowu powrócił, to próba zrozumienia co nie zadziałało może być ważniejsza niż próba znalezienia rozwiązania. Takie rozmyślania nie ułatwiają także ruszania do działania, bowiem jak się porządnie przyjrzeć temu co było, to można zobaczyć jak wiele rzeczy nie zadziało.

Naucz się tego, jak zdiagnozować sytuację – do wniosków, a nie wyłącznie do rozważania jej. Kiedy będziesz w stanie wskazać wnioski, łatwiej będzie ci rozmawiać z innymi i wyjaśniać swoje stanowisko. Naucz się jakiejś metody rozwiązywania problemów. Może ci się spodobać metoda Metaplanu.

Wspaniałe dyskusje eksplorujące przeszłość i kontekst sytuacyjny czekają cię z osobami o talencie Współzależności. W pewien sposób myślicie podobnie.

Współpracuj z osobami, z które wniosą zupełnie nową perspektywę np. z Wizjonerami lub osobami z talentem Osiągania, którzy przeniosą cię w przyszłość, w ramach której będziesz mógł przeanalizować to w jaki sposób tam dotarłeś. Aby przemyśleć to jak działać, zbierz dane i wykorzystaj je do przemyślenia strategii działania (np. Analityk, Strateg). Aby działać, współpracuj z osobami o talentach operacyjnych (wykonawczych; executing themes) np. Dyscycplina, Ukierunkowanie, Odpowiedzialność.

Odpowiedz na pytania, aby korzystać lepiej z talentu

 • Jakich informacji potrzebuję/niepotrzebuję, aby zrozumieć co powinienem zrobić?
 • Co wpływa na sytuację i w jakim stopniu?
 • Czego dotychczas nie próbowaliśmy?
 • Jakie pomysły zostały odrzucone?
 • Jak podejmowaliśmy decyzje i czego się z tego nauczyliśmy?
 • Która osoba zaangażowana w planowanie może być zainteresowana tymi informacjami?
 • Co, dzięki naturalnemu śledzeniu tego, co stoi u podłoża sytuacji, mogę wnieść w pracę innych osób?

Książki i filmy polecane przez moich klientów

 • Książka „Beksińscy. Portret podwójny” M. Grzebałkowskia
 • Saga „Filary Ziemi” K. Follet
 • Książka „Księgi Jakubowe” O. Tokarczuk
 • Saga „Wiedźmin” A. Sapkowski
 • Film „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” (2008)
 • Film „Interstellar” (2014)
 • Publikacje historyczne

Przykładowe działania dla osób z talentem Kontekst (Context)

 • Zaakceptuj to, że tylko zmiana jest stałą. Twój talent nie wymaga od ciebie życia przeszłością. Zamiast tego, możesz być jedną z pierwszych osób, które adaptują się do zmiany i uczą tego innych. Twoje naturalne wyczucie kontekstu umożliwia Ci pominąć mało istotne aspekty przeszłości, a także uwzględnić te istotne, które budują dobrą przyszłość.
 • Korzystaj z udokumentowanych sukcesów, aby zachęcać innych do zmiany, a także samemu uczyć się z pozytywnych doświadczeń.
 • Obserwuj zachowanie ważnych dla Ciebie osób. Przyniesie Ci to wiele wskazówek dotyczących tego, jak prawdopodobnie zachowają się w przyszłości. Zwróć szczególną uwagę na te działania, które przyczyniają się do ich aktualnych sukcesów. Korzystając z tego możesz pomóc im podejmować lepsze decyzje na przyszłość. To pomoże im umiejscowić ich decyzje w szerszym kontekście.
 • Czytaj powieści historyczne, literaturę faktu lub biografie. Odkryjesz wiele informacji, które pomogą ci zrozumieć teraźniejszość. Będziesz jaśniej myśleć.

Dowiedz się więcej o talencie

Podcast Dominka Juszczyk Gallup Certified Strengths Coach (pl)

Context Gallup Strengths (eng)

Context Gallup theme thursday season 1: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Context Gallup theme thursday season 2: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Context Gallup theme thursday season 3: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Zobacz także: Rory Sutherland, Perspective is everything (pl)

Zobacz także: Kerry Harling, Context is Everything (eng)

Zobacz także: Sam Sommers, The Hidden Power of Context (eng)

Talenty Gallupa (Clifton Strengths, StrengthsFinder)

Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Talent według Gallupa (ang. theme) to naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie. Talent różni się od mocnej strony. Silna strona lub mocna strona to umiejętność stałego, bliskiego doskonałości wykonywania konkretnego zadania.

Uwaga! Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane przeze mnie opisy bazują na oryginalnych publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

No Comments

Post a Comment