Press enter to begin your search

Zgodność (Harmony)

Talent Zgodność (Harmony) jest talentem budowania relacji. Osoby, które wyróżnia ta cecha, pragną pokoju i starają się zbliżać ludzi do siebie. Ich zdaniem niewiele można zyskać z konfliktów i starć, dlatego starają się je ograniczać do minimum. Próbują odciągnąć ludzi od konfrontacji i pomóc im znaleźć porozumienie. Kiedy inni się spierają, oni nie unikają rozmowy, ale wolą rozmawiać o praktycznych, użytecznych sprawach na których zależy wszystkim.

Czy masz ten talent?

 1. Czy za wszelką cenę starasz się unikać konfliktów?
 2. Inni przychodzą do Ciebie żeby wyżalić się na kogoś z kim się kłócą?
 3. Czy zdarza Cię się tłumaczyć zachowania innych osób?
 4. Czy wolisz, aby w trudnych sytuacjach rozmowa była skupiona na temacie, a nie roztrząsaniu emocji?
 5. Czy czujesz ulgę kiedy ludzie zaczynają współpracować?

Jak często zadajesz innym te pytania?

 • po co się denerwować?
 • jakie widzicie wspólne obszary?
 • czy możemy wrócić do tematu rozmowy?
 • znajdziemy rozwiązanie, prawda?
 • co się wydarzyło?
 • co nas łączy?
 • w czym się na pewno zgadzamy?
 • jak możemy na tym budować?

Wnosisz wartość w pracę innych!

Jesteś pragmatykiem. Wnosisz równowagę emocjonalną, zmniejszając tarcia i wskazując wspólne obszary. Wskazujesz na to co łączy innych. Unikasz rozmów na tematy kontrowersyjne, a przez to pomagasz innym w znalezieniu rozwiązania. Jako osoba z silnym talentem Zgodność (Harmony) zmniejszasz tarcia i wzmocniasz współpracę.

Jak bardzo unikalny jest Twój talent?

#06
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (grudzień, 2018)
Ranking PL
#07
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (marzec, 2018)
Ranking ogólnoświatowy

Stanisław Jerzy Lec

„Nasze punkty widzenia pokrywają się. Idzie tylko o to, który pokrywa.”

 

Rozwiń talent Zgodność (Harmony)

Niedojrzałość i nieproduktywność talentu

Posiadając silny talent Zgodność (Harmony) możesz mierzyć się z wyzwaniem jakim jest radzenie sobie z uświadomieniem sobie umiejscowienia swoich granic i momentów przekraczania ich (przez innych, sytuacje itp.). Wpływa to na umiejętność zdefiniowania i gotowość do wyrażenia swoich opinii w razie potrzeby. Niektórzy ludzie prowokują trudne dyskusje aby poprzez ścieranie opinii móc lepiej samemu zrozumieć swoje zdanie na jakiś temat, że tłumacząc coś komuś i odpierając argumenty budują swoje zdanie, upewniają się w nim, a dzięki temu zachowują jasność myślenia. Świadomość tego, kiedy uleganie służy, a kiedy jest nadmiernym ustępstwem w stosunku do innych, pomoże zapobiec wielu rozczarowaniom.

Odpowiedz na pytania, aby korzystać lepiej z talentu

 • Jak wyrazić własne zdanie w sytuacji konfliktowej i pozostać przy swoim zdaniu jeśli jest korzystne i dobre dla celu/grupy?
 • Kto może w zespole wesprzeć mnie abym wyraził swoje zdanie jeśli uważam je za istotne, albo powiedział innym dlaczego wstrzymuję się od jego wyrażenia?
 • Kto pomoże mi utrzymać swoje zdanie w sytuacjach trudnych zespołowo?

Książki i filmy polecane przez moich klientów

 • Książki „Odchodząc od NIE”, „Dochodząc do TAK” W. Ury
 • Książka „Porozumienie bez przemocy” Marshall B. Rosenberg
 • Książka „Porozumienie bez przemocy – ćwiczenia” Ingrid Holler
 • Film „Dama w vanie” (2015)

Przykładowe działania dla osób z talentem Zgodność (Harmony)

 • Szukaj pracy, w której nie będziesz się na co dzień konfrontować z innymi. Rola sprzedawcy będzie dla Ciebie ok, jeśli będzie polegała na jak najlepszym dopasowaniu rozwiązania do potrzeb, a nie przekonywania i taktyk sprzedażowych.
 • W rozmowach, szukaj praktycznych części omawianych spraw. Pomóż innym dostrzec praktyczną stronę. To punkt startowy dla porozumienia.
 • Obserwuj swoich przyjaciół i bliskich w jaki sposób bronią własnego zdania. Ucz się od nich odwagi do wyrażania własnych opinii w sposób, który jest zgodny z Tobą, ale pomaga uszanować własny interes.
 • Poczytaj o różnych sposobach rozwiązywania konfliktów albo idź na trening asertywności aby poszerzyć swoje sposoby reagowania.

Dowiedz się więcej o talencie

Podcast Dominka Juszczyk Gallup Certified Strengths Coach (pl)

Harmony Gallup Strengths (eng)

Harmony Gallup theme thursday season 1: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Harmony Gallup theme thursday season 2: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Harmony Gallup theme thursday season 3: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Zobacz także: Dale Feinauer, Why Conflict is a Good Thing (eng)

Talenty Gallupa (Clifton Strengths, StrengthsFinder)

Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Talent według Gallupa (ang. theme) to naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie. Talent różni się od mocnej strony. Silna strona lub mocna strona to umiejętność stałego, bliskiego doskonałości wykonywania konkretnego zadania.

Uwaga! Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane przeze mnie opisy bazują na oryginalnych publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

No Comments

Post a Comment