Bliskość (Relator)

Talent Bliskość (Relator) jest talentem budowania relacji. Osobom, z silnym talentem Bliskości, sprawiają radość bliskie relacje w innymi. Czerpią głęboką satysfakcję pracując z przyjaciółmi nad osiągnięciem jakiegoś celu.
Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa - Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.
talent według Gallupa (ang. talent, rzeczownik)
naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie
#aktywator   #analityk   #bezstronność   #bliskość   #czar  #dowodzenie  #dyscyplina   #elastyczność  #empatia  #indywidualizacja #integrator  #intelekt  #komunikatywność  #kontekst  #maksymalista  #naprawianie  #odkrywczość  #odpowiedzialność  #optymista #organizator  #osiąganie #poważanie  #pryncypialność  #rozwaga  #rozwijanie innych  #rywalizacja #strateg  #uczenie się   #ukierunkowanie  #wiara w siebie  #wizjoner #współzależność  #zbieranie  #zgodność
Uwaga!
Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane poniżej opisy bazują na publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

 

Bliskość (Relator)

Ludzie z silnym talentem Bliskości charakteryzuje chęć otaczania się osobami, które są im bliskie. Lubią spędzać czas z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi. Wolą pracować z osobami, które znają. Najlepiej pracują ze swoimi przyjaciółmi. Są typem słuchacza i dają nowo poznanym ludziom dużo czasu zanim upewnią się, że chcą się do tej osoby zbliżyć. Tworzą wyjątkową atmosferę lojalności i zażyłości. Świetnie budują długoterminowe relacje z innymi, pod warunkiem że mają na to czas, a ludzie z którymi pracują szanują ich potrzebę oswojenia się z nowymi osobami. Najmocniejszą stroną talentu Bliskość (Relator) jest budowanie relacji.

Uważasz, że warto słuchać innych. Potrafisz stworzyć przestrzeń bliskości, co otwiera ludzi i sprawia, że chętnie opowiadają Ci o sobie i swoich przeżyciach. Naturalnie pogłębiasz ten kontakt. Cenisz sobie zażyłe, lojalne i długotrwałe relacje z ludźmi. Wykazujesz się ostrożnością i dajesz czas relacjom aby sprawdzić ich trwałość. Przywiązujesz się do ludzi, dlatego boleśnie przeżywasz rozstania.

Pytasz: jak dobrze się znamy? czy możesz powiedzieć więcej o sobie? co o tym myślisz? jakie jest twoje zdanie? z kim przy tym pracowałeś? czy możemy zrobić ten projekt jeszcze raz? po co mamy zmieniać zespół skoro w tym już się znamy i sobie ufamy? czy warto tej osobie zaufać?

A wyzwaniem talentu Bliskość (Relator) jest niemal całkowity brak zainteresowania obcymi ludźmi. Talent ten zachęca co kontaktu z tymi, których już znasz. Przez to, Twoje grono kontaktów może być skromne. Z całą pewnością nie będzie ono nigdy przypomniało osoby z talentem Czar (Woo), ale zdolności Twoje umożliwiają zbudowanie całkiem pokaźnego grona lojalnych klientów i współpracowników, jeśli tylko poświęcisz im swój czas i uwagę. Z osobą z talentem Czar (Woo) możesz stworzyć bardzo skuteczny zespół pozyskujący ludzi do współpracy lub nawet sprzedażowy.

Przez to, że naturalnie zwracasz się do ludzi których znasz, czasami możesz budować wrażenie osoby, która tworzy kliki, albo mało efektywne kółka wzajemnej adoracji. Jeśli potrafisz efektywnie korzystać z tego zasobu, nawiązujesz trwałe i autentyczne relacje ze swoimi współpracownikami i klientami, które oparte są na zaufaniu, wartości będącej w deficycie współczesnego biznesu.

Lepiej bliżej niż dalej.
Marcin Bara

Ranking PL #1 miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (maj, 2017)

Ranking #4 miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (maj, 2017)

Materiały

na temat talentu Bliskość (Relator)

KSIĄŻKI I FILMY

polecane przez inne osoby z tym talentem
 1. „Z wielką odwagą. Jak odwaga bycia wrażliwym zmienia to, jak żyjemy i kochamy, jakimi jesteśmy rodzicami i jak przewodzimy” B. Brown
 2. „Mosty zamiast murów. Podręcznik komunikacji interpersonalnej” J. Stewart
 3. Film „Brokeback Mountain” (2005)
 4. Film „Wybór Zofii” (1982)
 5. Film „Angielski Pacjent” (1996)

Przykładowe działania

dla osób z talentem Bliskość (Relator)
 • Wyrażaj swoje uczucia za pomocą fizycznych gestów (przytulaj, całuj, głaszcz, dotykaj). Pozwalaj to odwzajemniać.
 • Koncentruj się raczej na intencjach osób, które kochasz, niż ich zachowaniach. Postaraj się zauważać ich chwilowe nastroje bardziej niż ich stałe skłonności, wpływaj na ich działania, które mogą być szkodliwe.
 • Pomóż innym tworzyć plany samodoskonalenia (np. nowe zajęcia, utratę wagi, ćwiczenia, nowe ścieżki kariery). Raczej zachęcaj niż naciskaj.
 • Nie ważne jak bardzo jesteś zajęty, pozostań w kontakcie ze swoimi przyjaciółmi. Oni są twoim paliwem.
  Bądź szczery ze swoimi przyjaciółmi. Prawdziwa troska oznacza pomoc drugiej osobie odnieść sukces i czuć się spełnionym.
 • Dzielenie się szczerymi informacjami zwrotnymi lub dopingowanie swojego przyjaciela do wyjścia poza rolę, z którą się zmaga, jest prawdziwym gestem współczucia.

Pytania dla Bliskości

na które warto sobie odpowiedzieć
 • Z kim mogę nawiązać dobre relacje, nawet jeśli nie są one bardzo głębokie?
 • Jak różne relacje nawiązuję w różnorodnych sytuacjach, m.in. z klientami, współpracownikami, sąsiadami, rodzicami
  przyjaciół dzieci, lokalnymi sprzedawcami itp?

Relator

Gallup Strengths

Relator

Gallup theme thursday 1: webinar Gallup Strengths Center

Relator

Gallup theme thursday 2: webinar Gallup Strengths Center

 

O talencie Bliskość

Aneta Nowakowska

Pedagog z wieloletnim doświadczeniem w pracy z młodzieżą, doradca zawodowy, life coach

Wizjoner | Empatia | Bliskość | Elastyczność | Współzależność

Marta Bara: Określeniem bliskości określa się zażyłość między ludźmi ale także podobieństwo w poglądach. Autorzy badania Clifton Strengths (StrengthsFinder) używają go do wyjaśnienia określonego sposobu budowania relacji – Relator to nazwa talentu osoby, która buduje głębokie, oparte na zaufaniu i więzi relacje. Co dla Ciebie znaczy talent Bliskość (Relator)?

Aneta Nowakowska: Talent Bliskości to dla mnie autentyczne relacje z ludźmi, to prawdziwa i szczera przyjaźń. To cudowni najbliżsi mi ludzie, z którymi czuję się dobrze i bezpiecznie. To moi bliscy przyjaciele. To ludzie, którzy „Misia w sercu mają” (film „Paddington”).  I choć z niektórymi nie widzimy się czasem długo, to spotykając się wiem, że nic się nie zmieniło, że wciąż jesteśmy dla siebie tak samo ważni. Te relacje, Ci ludzie są dla mnie niezwykli, wyjątkowi. A spotkania z nimi to wielkie święto.  Czas wtedy płynie inaczej,  jak w innej przestrzeni. Ale to też dążenie do ciepłych i dobrych relacji ogólnie z ludźmi. I też trochę nieświadome  pogłębianie ich. Choć  wiąże się to z ryzykiem zranienia i myślę, że relacje są trudnym aspektem naszej rzeczywistości, to dla mnie są niezbędne. Są jak jasne punkty na mojej mapie. Ale też mam jakąś dziwną potrzebę w rozmowie z każdym człowiekiem, do nawiązania ciepłej, ludzkiej relacji choćby to była krótka wymiana zdań.

MB: Jak byś wyjaśniła osobie, która go nie ma, czym on jest?

AN: To jak potrzeba powrotu do domu po ciężkim dniu, potrzeba oddechu, nabrania sił, by znów dostać skrzydeł. Tak ważne są bliskie relacje. Można z nich czerpać energię, dawać i brać. To telefon po latach i rozmowa do samego rana i ta pewność, że po drugiej stronie jest ktoś kto zrozumie Cię bez słów. Kto wesprze, kto jest i będzie.

MB: Co kochasz w nim i czego w nim nienawidzisz?

AN: Kocham w nim  prawdziwość i autentyczność. To, że można być totalnie sobą, cieszyć się i smucić z drugim człowiekiem. I czuć się bezpiecznie.

Nie lubię i czuję się zdezorientowana kiedy, ktoś wydaje mi się bliski ale jest tak, nie do końca. Nie ma tej prawdziwej szczerości, nie wiem o co chodzi. Wtedy jest mi trudno, to boli.  Czasem trzeba  odejść, coś skończyć.

MB: Kiedy jest bezcenny, a kiedy cię wkurza?

AN: Bezcenny jest gdy moi bliscy są w potrzebie. Wtedy potrafię zrobić dla nich wszystko co w mojej mocy. Poświęcić bardzo dużo.

Raczej mnie nie wkurza, tylko rani, gdy dla innych bliskość jest taka letnia.

MB: Pracujesz jako doradca zawodowy, pedagog i coach. Współpracujesz z młodzieżą, ich opiekunami i nauczycielami. Gdzie i w jakich sytuacjach talent Bliskość może być użyteczny?

AN: Uwielbiam pracować z młodymi ludźmi, są tak szczerzy i autentyczni. Czasem zastanawiam się czemu młodzi ludzie chcą ze mną rozmawiać, proszą o wsparcie, przychodzą po pomoc. Mam nadzieję, że czują że jestem prawdziwa. Dla nich to szalenie ważne, są bardzo wyczuleni na fałsz. Ja też  uwielbiam ich za tę szczerość. Z wieloma moimi byłymi uczniami jestem w kontakcie do dziś i uwielbiam spotkania z nimi.

MB: Co inni zyskują dzięki Twojemu talentowi Bliskości?

AN: Nie wiem. Ale przyjaźniąc się jestem wstanie zrobić dla nich wszystko co w mojej mocy.

MB: Co każda osoba z talentem Bliskość powinna twoim zdaniem przeczytać albo obejrzeć aby lepiej nim zarządzać?

AN: Ostatni film jaki oglądałam i bardzo mnie urzekł to „Praktykant”. To cudowna relacja starszego pana z młodą dziewczyną, ale porozumienie między nimi ponadczasowe, cudowne, ciepłe i bliskie. Prawdziwa bliskość która daje satysfakcję niezależnie od zajmowanego stanowiska, tylko pozwala czerpać z tego co najistotniejsze: z prawdziwych i dobrych relacji. Polecam każdemu.

POTRZEBUJESZ OMÓWIENIA?

SESJE INFORMACJI ZWROTNYCH - bezpośrednio (Warszawa), via Skype lub telefonicznie
 • wsparcie w diagnozie talentów i przygotowanie do omówienia
 • poszukiwanie szczegółowych informacji, np.
  # talenty w obszarach menadżerskich,
  #
  talenty w przedsiębiorczości,
  #
  parametry środowiska rozwojowego,
  #
  warunki dla najwyżej efektywnych zadań i in.
 • pisemne podsumowanie najważniejszych informacji po sesji oraz spis literatury i szkoleń rekomendowanych dla rozwijania poszczególnych talentów
 • dwugodzinna sesja informacji zwrotnych z elementami coachingu talentów obejmująca wymienione zagadnienia omówione w analizie talentów:
  • charakterystyka Twojego układu talentów
  • wyzwania Twojego układu talentów
  • potrzeby wynikające z Twojego układu talentów
  • nawiązania do realnych sytuacji działania poszczególnych talentów w Twoim życiu
Written By
More from Marta

Regulamin

Niniejszy Regulamin określa zasady funkcjonowania i warunki korzystania ze sklepu internetowego dostępnego...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *