Press enter to begin your search

Bliskość (Relator)

Talent Bliskość (Relator) jest talentem budowania relacji. Osoby, które wyróżnia ta cecha, charakteryzuje chęć otaczania się osobami, które są im bliskie. Lubią spędzać czas z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi. Wolą pracować z osobami, które znają. Najlepiej pracują ze swoimi przyjaciółmi. Są typem słuchacza i dają nowo poznanym ludziom dużo czasu zanim upewnią się, że chcą się do tej osoby zbliżyć. Tworzą wyjątkową atmosferę lojalności i zażyłości. Świetnie budują długoterminowe relacje z innymi, pod warunkiem że mają na to czas, a ludzie z którymi pracują szanują ich potrzebę oswojenia się z nowymi osobami.

Czy masz ten talent?

 1. Czy uważasz, że warto słuchać innych?
 2. Potrafisz stworzyć przestrzeń bliskości, co otwiera ludzi i sprawia, że chętnie opowiadają Ci o sobie i swoich przeżyciach?
 3. Czy cenisz sobie zażyłe, lojalne i długotrwałe relacje z ludźmi?
 4. Czy wykazujesz się ostrożnością i dajesz czas relacjom aby sprawdzić ich trwałość?
 5. Czy silnie przywiązujesz się do ludzi i bardzo boleśnie przeżywasz rozstania?

Jak często zadajesz innym te pytania?

 • jak dobrze się znamy?
 • czego jeszcze o Tobie nie wiem?
 • czy możesz powiedzieć więcej o sobie?
 • co o tym myślisz?
 • jakie jest twoje zdanie?
 • z kim przy tym pracowałeś?
 • czy możemy zrobić ten projekt jeszcze raz?
 • po co mamy zmieniać zespół skoro w tym już się znamy i sobie ufamy?
 • czy warto tej osobie zaufać?

Wnosisz wartość w pracę innych!

Tworzysz trwałe, autentyczne i wzajemnie satysfakcjonujące relacje. Jeśli jesteś z kimś w relacji to opiekujesz się ludźmi i obdarzasz ich swoim zaufaniem. Inni wiedzą, że mogą na Ciebie liczyć i że będziesz interesować się nimi jako ludźmi. Jako osoba z silnym talentem Bliskość (Relator) możesz wnieść w pracę zaufanie i przyjacielską atmosferę.

Jak bardzo unikalny jest Twój talent?

#01
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (grudzień, 2018)
Ranking PL
#04
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (grudzień, 2018)
Ranking ogólnoświatowy

Marcin Bara

„Lepiej bliżej niż dalej.”

 

Rozwiń talent Bliskość (Relator)

Niedojrzałość i nieproduktywność talentu

Posiadając silny talent Bliskość (Relator) możesz mierzyć się z wyzwaniem jakim jest niemal całkowity brak zainteresowania obcymi ludźmi. Talent ten zachęca co kontaktu z tymi, których już znasz. Przez to, Twoje grono kontaktów może być skromne. Z całą pewnością nie będzie ono nigdy przypomniało osoby z talentem Czar (Woo), ale zdolności Twoje umożliwiają zbudowanie całkiem pokaźnego grona lojalnych klientów i współpracowników, jeśli tylko poświęcisz im swój czas i uwagę. Z osobą z talentem Czar (Woo) możesz stworzyć bardzo skuteczny zespół pozyskujący ludzi do współpracy lub nawet sprzedażowy.

Przez to, że naturalnie zwracasz się do ludzi których znasz, czasami możesz budować wrażenie osoby, która tworzy kliki, albo mało efektywne kółka wzajemnej adoracji. Jeśli potrafisz efektywnie korzystać z tego zasobu, nawiązujesz trwałe i autentyczne relacje ze swoimi współpracownikami i klientami, które oparte są na zaufaniu, wartości będącej w deficycie współczesnego biznesu.

Odpowiedz na pytania, aby korzystać lepiej z talentu

 • Z kim mogę nawiązać dobre relacje, nawet jeśli nie są one bardzo głębokie?
 • Jak różne relacje nawiązuję w różnorodnych sytuacjach, m.in. z klientami, współpracownikami, sąsiadami, rodzicami przyjaciół dzieci, lokalnymi sprzedawcami itp?
 • Kto znajduje się w kręgu moich najbliższych osób?
 • Kto znajduje się w kręgu moich znajomych i przyjaciół?
 • Kto znajduje się w kręgu moich dalekich znajomych?
 • Na czym polega nasza relacja? Czego wzajemnie od nas wymaga?

Książki i filmy polecane przez moich klientów

 • Książka „Z wielką odwagą. Jak odwaga bycia wrażliwym zmienia to, jak żyjemy i kochamy, jakimi jesteśmy rodzicami i jak przewodzimy” B. Brown
 • Książka „Mosty zamiast murów. Podręcznik komunikacji interpersonalnej” J. Stewart
 • Książka „Vital friends” T. Rath
 • Film „Green Book” (2018)
 • Film „Wybór Zofii” (1982)
 • Film „Angielski Pacjent” (1996)

Przykładowe działania dla osób z talentem Bliskość (Relator)

 • Wyrażaj swoje uczucia za pomocą fizycznych gestów (przytulaj, całuj, głaszcz, dotykaj). Pozwalaj to odwzajemniać.
 • Koncentruj się raczej na intencjach osób, które kochasz, niż ich zachowaniach. Postaraj się zauważać ich chwilowe nastroje bardziej niż ich stałe skłonności, wpływaj na ich działania, które mogą być szkodliwe.
 • Pomóż innym tworzyć plany samodoskonalenia (np. nowe zajęcia, utratę wagi, ćwiczenia, nowe ścieżki kariery). Raczej zachęcaj niż naciskaj.
 • Nie ważne jak bardzo jesteś zajęty, pozostań w kontakcie ze swoimi przyjaciółmi. Oni są twoim paliwem.
  Bądź szczery ze swoimi przyjaciółmi. Prawdziwa troska oznacza pomoc drugiej osobie odnieść sukces i czuć się spełnionym.
 • Dzielenie się szczerymi informacjami zwrotnymi lub dopingowanie swojego przyjaciela do wyjścia poza rolę, z którą się zmaga, jest prawdziwym gestem współczucia.

Dowiedz się więcej o talencie

Podcast Dominka Juszczyk Gallup Certified Strengths Coach (pl)

Relator Gallup Strengths (eng)

Relator Gallup theme thursday season 1: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Relator Gallup theme thursday season 2: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Relator Gallup theme thursday season 3: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Zobacz także: Celeste Headlee, How to Have a Good Conversation (eng)

Talenty Gallupa (Clifton Strengths, StrengthsFinder)

Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Talent według Gallupa (ang. theme) to naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie. Talent różni się od mocnej strony. Silna strona lub mocna strona to umiejętność stałego, bliskiego doskonałości wykonywania konkretnego zadania.

Uwaga! Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane przeze mnie opisy bazują na oryginalnych publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

Post a Comment