Press enter to begin your search

Rywalizacja (Competition)

Talent Rywalizacja (Competition) jest talentem wywierania wpływu społecznego. Osoby, które wyróżnia ta cecha mierzą swój postęp porównując go z postępem innych ludzi. Dążą do tego, aby zająć pierwsze miejsce i uwielbiają współzawodnictwo. Mają głębokie aspiracje, aby być najlepszym i będą ciężko pracować, aby osiągnąć sukces – zwłaszcza w porównaniu z innymi. I nie chodzi tu o włożony wysiłek; chodzi o zwycięstwo. Bez względu na wysiłek czy zamiary, nawet jeśli osiągną swój cel, ich osiągnięcie będzie nieznaczące, jeśli nie osiągną lepszych rezultatów niż inne osoby. Potrzebują się porównywać. Jeśli mogą to robić, to mogą rywalizować, a jeśli mogą rywalizować to mogą wygrać.

Czy masz ten talent?

  1. Uważasz, że ludzie się rozwijają kiedy ze sobą współzawodniczą?
  2. Czy porównujesz się z innymi po to, aby sprawdzić w czym jesteś lepszy od nich?
  3. Chciałbyś być najlepszym we wszystkim w czym uczestniczysz?
  4. Długo i ciężko odchorowujesz przegraną?
  5. Chcesz wygrać niemal każdym kosztem?

Jak często zadajesz innym te pytania?

  • o co grasz?
  • na czym się znasz?
  • jak jesteś w tym dobry?
  • z kim współzawodniczysz?
  • co cię wyróżnia?
  • kto lepiej się na tym zna?
  • jakie masz szanse być najlepszym?

Wnosisz wartość w pracę innych!

Masz zdolność dopingowania siebie i innych, aby osiągać więcej. Możesz podnieść poziom osiągnięć grupy, tworząc kulturę zwycięstwa i wnosząc chęć dążenia do bycia najlepszym.
 Jako osoba z silnym talentem Rywalizacji (Competition) możesz wnieść silną motywację zespołu do osiągnięć i rozwoju.

Jak bardzo unikalny jest Twój talent?

#25
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (grudzień, 2018)
Ranking PL
#27
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (marzec, 2018)
Ranking ogólnoświatowy

Kazimierz Górski

„Jeśli boisz się grać, nie graj.”

 

Rozwiń talent Rywalizacja (Competition)

Niedojrzałość i nieproduktywność talentu

Posiadając silny talent Rywalizacja (Competition) możesz mierzyć się z wyzwaniem jakim jest radzenie sobie z przegraną, a raczej umiejętnością uczenia się z nich, zamiast unikania wracania do nich myślami. Jeśli nie będziesz się z nich uczyć, to prawdopodobnie będziesz chciał wygrać nawet kosztem gry fair play. Pamiętaj, że oszukiwanie podczas współzawodnictwa, nie jest oszukiwaniem rywala ale samego siebie, bo oszukujesz to w jaki sposób oceniasz swoje możliwości. Ucz się z porażek i trenenuj swoje umiejętności, aby stawać się coraz lepszym w swojej lidze.

Odpowiedz na pytania, aby korzystać lepiej z talentu

  • Z jakimi markami i organizacjami chcę rywalizować?
  • Kogo mogę zaangażować w pozytywne, nacechowane zabawą,
    współzawodnictwo?
  • Od których swoich rywali mogę się najwięcej nauczyć?
  • W czym chcę być lepszy i z kim mogę współzawodniczyć żeby to
    osiągnąć?
  • Po czym poznaję, że jestem w czymś lepszy?

Książki i filmy polecane przez moich klientów

  • Książka „Przewaga – o zasadach zwyciężania we współzawodnictwie”
    B. Jeffrey
  • Książka „Szybcy jak diabli. Rywalizacja Forda i Ferrari o zwycięstwo w wielkim wyścigu w Le Mans” A.J. Baime
  • Książka „Porażka znaczy zwycięstwo” Ch. Pepin
  • Książka „Pozytywna psychologia porażki. Jak z cytryn zrobić lemoniadę” P. Fortuna
  • Film „Whiplash” (2014)
  • Film „Czarny łabędź” (2010)
  • Film „Jak zostać królem” (2010)

Przykładowe działania dla osób z talentem Rywalizacja (Competition)

  • Szukaj takiego środowiska pracy, w którym możesz mierzyć swoje osiągnięcia. Bez rywalizacji możesz nie odkryć tego jak jesteś dobry.
  • Kiedy wygrywasz, poświęć czas na prześledzenie swojej drogi do zwycięstwa. Ze zwycięstwa będziesz się chętniej uczyć, niż z przegranej.
  • Naucz się radzić sobie z emocjami, które towarzyszą przegranej. Bazuj na obiektywnych ocenach, które pomogą Ci namierzyć obszary poprawy. Dzięki temu namierzysz rzeczy do poprawy. Nie daj uczuciom przekreślać całości swojego wkładu.
  • Uświadamiaj innym, że rywalizowanie z nimi nie umniejsza ich w Twoich oczach. Przeciwnie. Wyjaśnij, że czerpiesz satysfakcję ze stawania przeciwko dobrym, silnym współzawodnikom i zwyciężania ich, a muszą takimi być skoro z nimi wchodzisz w grę.

Dowiedz się więcej o talencie

Podcast Dominka Juszczyk Gallup Certified Strengths Coach (pl)

Competition Gallup Strengths (eng)

Competition Gallup theme thursday season 1: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Competition Gallup theme thursday season 2: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Competition Gallup theme thursday season 3: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Zobacz także: John Wooden, Różnica między wygraną a sukcesem (pl)

Talenty Gallupa (Clifton Strengths, StrengthsFinder)

Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Talent według Gallupa (ang. theme) to naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie. Talent różni się od mocnej strony. Silna strona lub mocna strona to umiejętność stałego, bliskiego doskonałości wykonywania konkretnego zadania.

Uwaga! Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane przeze mnie opisy bazują na oryginalnych publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

No Comments

Post a Comment