Press enter to begin your search

Optymista (Positivity)

Talent Optymista (Positivity) jest talentem budowania relacji. Osoby, które wyróżnia ta cecha, mają entuzjazm, który jest zaraźliwy. Są pełne nadziei i pozytywnych myśli oraz potrafią sprawić, że inni także zafascynują się tym, co mają zrobić. Wydaje się zawsze znajdą sposób na poprawienie humoru otaczającym je osobom. Są optymistyczne, pełne nadziei i miłości. Chętnie świętują każde osiągnięcie. Wiedzą jak sprawić, aby coś stało się bardziej ekscytujące i ważniejsze.

Czy masz ten talent?

  1. Uważasz, że sytuacja nigdy nie jest tak beznadziejna, żeby nie było z niej wyjścia?
  2. Wolisz skupić się na tym co jest ok, zamiast się dołować?
  3. Lubisz poprawiać samopoczucie innych?
  4. Wolisz skoncentrować się na tym, co dobrego wyjdzie z działania?
  5. Czy trudno Ci czasem dostrzec co może pójść nie tak?

Jak często zadajesz innym te pytania?

  • co dobrego słychać?
  • jak dobrze się bawisz?
  • prawda, że damy radę?
  • jak to uczcimy?
  • czy to nie wystarczająca okazja żeby świętować?
  • co lubisz?

Wnosisz wartość w pracę innych!

Wnosisz entuzjazm tam, gdzie się pojawiasz i pomagasz w ten sposób ludziom, grupom i organizacjom. Możesz przynosić ludziom nadzieję i pobudzać ich do większej pracy. Zarażają energią i entuzjazmem. Mówiąc wprost, wszyscy czują się w życiu lepiej, gdy jesteś w pobliżu. Jako osoba z silnym talentem Optymista (Positivity) możesz podnieść innych na duchu, dodać otuchy i wiary, że działanie ma sens.

Jak bardzo unikalny jest Twój talent?

#28
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (grudzień, 2018)
Ranking PL
#11
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (marzec, 2018)
Ranking ogólnoświatowy

Stanisław Lem

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.”

Rozwiń talent Optymista (Positivity)

Niedojrzałość i nieproduktywność talentu

Posiadając silny talent Optymista (Positivity) możesz mierzyć się z wyzwaniem jakim jest pomijanie problemów i potencjalnych zagrożeń. Patrzenie przez całe życie przez różowe okulary może mieć poważne konsekwencje. Można popaść w naiwność, albo stawiać nierealne oczekiwania. Ucz się rozpoznawać wszystkie elementy sytuacji zanim przejdziesz do działania. Rysuj mapę tego, co może pójść nie tak, mimo iż nie jest to dla Ciebie naturalne. Dzięki temu lepiej się przygotujesz i zbudujesz autorytet osoby pozytywnej, ale realistycznej. Nie daj się malkolentom i krytykom ściągać Cię w dół.

Odpowiedz na pytania, aby korzystać lepiej z talentu

  • Czego się nauczyłem ze swojego ostatniego sukcesu?
  • Czego się nauczyłem ze swojego ostatniego niepowodzenia?
  • Po czym poznam, że osiągnąłem to co zamierzałem?
  • Co może pójść nie tak i jak temu zapobiegnę?
  • Jeśli zacznę sam siebie oszukiwać, że idzie mi lepiej niż się to dzieje naprawdę, to po czym to poznam?

Książki i filmy polecane przez moich klientów

  • Książka „ Pozytywność” B. Fredrickson
  • Książka „Głaskologia” Brzeziński M.
  • Książka „Optymizmu można się nauczyć” Seligman M.
  • Film „Patch Adams” (1999)
  • Film „Życie jest piękne” (1998)
  • Film „Choć goni nas czas” (2007)
  • Film „Nietykalni” (2011)

Przykładowe działania dla osób z talentem Optymista (Positivity)

  • Szukaj ról w których będą ci płacić za uwydatnianie pozytywów. W roli nauczyciela, sprzedawcy, przedsiębiorcy lub przywódcy będziesz mieć szansę, aby się realizować.
  • Rejestruj swoje pozytywne i negatywne myśli oraz to w jaki sposób przyczyniają się do Twoich przyszłych osiągnięć.
  • Upewnij się, że nie sam nie tracisz nadziei. Unikaj negatywnych osób. Celowo spędzaj czas w pozytywnym otoczeniu, które ożywi i zasili twój optymizm. Szukaj towarzystwa osób, które mają podobne poczucie humoru i podejście do życia co Ty.
  • Szukaj okazji, które warto uczcić. Wyjdź poza imprezy okolicznościowe typu imieniny lub firmowy śledzik. Zaproś bliskich na obiad, aby świętować zaliczenie egzaminów, albo dostanie się do wymarzonej szkoły przez córkę przyjaciół. Inni mogą na co dzień nie zauważać, że to świetne okazje, które aż się proszą, aby się z nich cieszyć. Nadaj nawet prostym i małym sprawom znaczenie i zachęć do wspólnego radowania się z nich.

Dowiedz się więcej o talencie

Podcast Dominka Juszczyk Gallup Certified Strengths Coach (pl)

Positivity Gallup Strengths (eng)

Positivity Gallup theme thursday season 1: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Positivity Gallup theme thursday season 2: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Positivity Gallup theme thursday season 3: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Zobacz także: Samantha Rea, Positivity: The Power of Choice (eng)

Zobacz także: Lea Waters, Warning: Being positive is not for the faint hearted! (eng)

Talenty Gallupa (Clifton Strengths, StrengthsFinder)

Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Talent według Gallupa (ang. theme) to naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie. Talent różni się od mocnej strony. Silna strona lub mocna strona to umiejętność stałego, bliskiego doskonałości wykonywania konkretnego zadania.

Uwaga! Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane przeze mnie opisy bazują na oryginalnych publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

No Comments

Post a Comment