Press enter to begin your search

Maksymalista (Maximizer)

Talent Maksymalista (Maximizer) jest talentem wywierania wpływu społecznego. Osoby, które wyróżnia ta cecha, widzą talenty i mocne strony u innych. Mocne strony – własne lub kogoś innego – fascynują je. Widzą, co ludzie robią najlepiej i może im być ławo zobaczyć w jakich zawodach mogą się sprawdzać. Widzą to w jaki sposób talenty ludzi pasują do zadań, które należy wykonać. Dążą do doskonałości, a nie średniej. Mają orientację na jakość. Chcą radzić sobie ze słabościami, ale wolą skupiać się na zasobach, oraz tym co silne.

Czy masz ten talent?

 1. Uważasz, że nie we wszystkim można być na prawdę dobrym?
 2. Lubisz coś udoskonalać i nie jest Ci szkoda czasu, ani wysiłku żeby coś było na prawdę świetne?
 3. Bywasz perfekcjonistyczny, a nawet nadmiernie krytyczny w jakichś obszarach?
 4. Czasem jest Ci łatwiej coś wyrzucić i zrobić od początku niż naprawiać coś słabego?
 5. Widzisz, w czym inni są dobrzy i łatwo przychodzi Ci do głowy powiedzenie tego, w czym ktoś się sprawdzi, a w czym nie?

Jak często zadajesz innym te pytania?

 • co już mamy?
 • kto sobie z tym najlepiej poradzi?
 • czy ten rezultat jest warty tego, aby się pod nim podpisać?
 • nie stać Cię na więcej?

Wnosisz wartość w pracę innych!

Koncentrujesz się na jakości i inspirują innych do tego, aby się nią kierować. Naturalnie wolisz pracować z najlepszymi. Wzmacniasz siłę grupy, umożliwiając każdej osobie robienie tego, co naturalnie wychodzi jej najlepiej. Twoje dążenie do doskonałości może tworzyć nowy standard sukcesu, czegoś pod czym warto się podpisać. Jest Ci łatwo dostrzec wkład poszczególnych osób i ich mocne strony. Jako osoba z silnym talentem Maksymalista (Maximizer) możesz wnieść nową jakość jaką jest korzystanie z najmocniejszych stron we współpracy i osiąganie efektu synergii pracy grupowej.

Jak bardzo unikalny jest Twój talent?

#15
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (grudzień, 2018)
Ranking PL
#16
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (marzec, 2018)
Ranking ogólnoświatowy

Johann Wolfgang Goethe

„Doskonałość jest miarą nieba, dążenie do doskonałości miarą człowieka.”

Rozwiń talent Maksymalista (Maximizer)

Niedojrzałość i nieproduktywność talentu

Posiadając silny talent Maksymalista (Maximizer) możesz mierzyć się z wyzwaniem jakim jest nadmierny perfekcjonizm i krytycyzm. Jeśli z łatwością widzisz czyjś potencjał, to możesz chcieć zachęcać daną osobę do tego, aby stawała się coraz lepsza. Przez to, nawet jeśli widzisz jej zasoby możesz podnosić jej poprzeczkę oczekując coraz więcej. Przez to, zamiast dawać motywujące komplementy, z Twoich ust może wydobywać się ciągłe niezadowolenie i krytyka. Naucz się dawać uznanie i formułować pozytywne informacje zwrotne. Stosuj je także do siebie za każdym razem kiedy jesteś niezadowolony ze swoich efektów. Dzięki temu docenisz co już wniosłeś, oraz skierujesz uwagę na to, co warto doskonalić, a co lepiej zignorować.

Odpowiedz na pytania, aby korzystać lepiej z talentu

 • Które działania przyniosą najlepszy rezultat najmniejszym nakładem sił?
 • Co będzie wystarczająco dobre?
 • Po czym poznam, że grzęznę w mało istotnym dla sprawy szczególe?
 • Kto poradzi sobie z zadaniem lepiej niż ja?
 • Czego potrzebuję się nauczyć, aby wykonać zadanie, które przede mną stoi?
 • Jakimi słowami powinienem powiedzieć komuś o tym, co zrobił i jak tą osobę pozytywnie zmotywować do lepszej pracy?
 • Czy ta osoba oczekuje lepszych rezultatów? Czy chce być motywowana?

Książki i filmy polecane przez moich klientów

 • Książka „Złam wszelkie zasady” M. Buckingham, C. Coffman
 • Książka „Głaskologia” M. Brzeziński
 • Książka „Filozofia sukcesu, czyli F*** it” J. Parkin, G. Pollini
 • Książka „Pełna MOC życia” J. Walkiewicz
 • Film „Nietykalni” (2011)
 • Film „Jestem na tak” (2008)
 • Film „Lepiej być nie może” (1997)
 • Film „Pociąg życia” (1998)

Przykładowe działania dla osób z talentem Maksymalista (Maximizer)

 • Szukaj pracy, w której będziesz pomagać ludziom osiągać sukces. W coachingu, zarządzaniu, mentoringu, edukacji, twoja koncentracja na mocnych stronach okaże się szczególnie korzystna dla innych.
 • Świadomie skupiaj uwagę na czyichś mocnych stronach i naucz się je nazywać. Będziesz w stanie silnie wpływać na innych, dodając im skrzydeł i wiary w ich możliwości. Dopilnuj, aby Twoje wzmocnienia były prawdziwe i adekwatne.
 • Naucz się przyjmować słowa uznania od innych i pochwały. Nie umniejszaj swoim osiągnięciom i zawsze doceń co zrobiłeś. Ograniczysz nadmierny krytycyzm w stosunku do siebie.
 • Cały czas sprawdzaj jakie poziomu oczekuje od Ciebie otoczenie. Możesz nieświadomie podnosić swoją poprzeczkę wyżej. W takiej sytuacji Twoje wysiłki mogą być nadmiarowe w stosunku do oczekiwań, a inwestycja nieistotna.

Dowiedz się więcej o talencie

Podcast Dominka Juszczyk Gallup Certified Strengths Coach z Michałem Szafrańskim (pl)

Maximizer Gallup Strengths (eng)

Maximizer Gallup theme thursday season 1: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Maximizer Gallup theme thursday season 2: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Maximizer Gallup theme thursday season 3: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Zobacz także: Cheryl Ferguson, Motivating People to Excellence (eng)

Zobacz także: Jacek Walkiewicz, Pełna moc możliwości (pl)

Talenty Gallupa (Clifton Strengths, StrengthsFinder)

Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Talent według Gallupa (ang. theme) to naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie. Talent różni się od mocnej strony. Silna strona lub mocna strona to umiejętność stałego, bliskiego doskonałości wykonywania konkretnego zadania.

Uwaga! Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane przeze mnie opisy bazują na oryginalnych publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

No Comments

Post a Comment