Press enter to begin your search

Maksymalista (Maximizer)

Wpis aktualizowany 2025/01

Talent Maksymalista (Maximizer) jest talentem wywierania wpływu społecznego. Osoby, które wyróżnia ta cecha, widzą talenty i mocne strony u innych. Mocne strony – własne lub kogoś innego – fascynują je. Widzą, co ludzie robią najlepiej i może im być ławo zobaczyć w jakich zawodach mogą się sprawdzać. Widzą to w jaki sposób talenty ludzi pasują do zadań, które należy wykonać. Dążą do doskonałości, a nie średniej. Mają orientację na jakość. Chcą radzić sobie ze słabościami, ale wolą skupiać się na zasobach, oraz tym co silne.

Czy masz ten talent?

  1. Uważasz, że nie we wszystkim można być na prawdę dobrym?
  2. Lubisz coś udoskonalać i nie jest Ci szkoda czasu, ani wysiłku żeby coś było na prawdę świetne?
  3. Bywasz perfekcjonistyczny, a nawet nadmiernie krytyczny w jakichś obszarach?
  4. Czasem jest Ci łatwiej coś wyrzucić i zrobić od początku niż naprawiać coś słabego?
  5. Widzisz, w czym inni są dobrzy i łatwo przychodzi Ci do głowy powiedzenie tego, w czym ktoś się sprawdzi, a w czym nie?

Jak często zadajesz innym te pytania?

  • co już mamy?
  • kto sobie z tym najlepiej poradzi?
  • czy ten rezultat jest warty tego, aby się pod nim podpisać?
  • nie stać Cię na więcej?

Oryginalny opis Gallupa talentu Maksymalista (Maximizer®)

Doskonałość, a nie przeciętność jest miarą dla ciebie. Wyciąganie czegoś z położenia poniżej średniej do lekko powyżej średniej wymaga bardzo dużego wysiłku i według ciebie nie jest tego warte. Przekształcenie czegoś dobrego w coś doskonałego wymaga dokładnie tyle samo wysiłku, a jest dużo bardziej ekscytujące. Silne strony czy to twoje, czy kogoś innego, fascynują cię. Tak jak poławiacz pereł, tak ty poszukujesz talentów, wypatrując zwiastujących je oznak. Przebłysk wrodzonej zdolności, szybkie uczenie się oraz umiejętność nabyta bez przechodzenia przez kolejne stopnie rozwoju sugerują, że masz do czynienia z talentem. Gdy już zdobędziesz perłę, czujesz się zobowiązany/a do jej pielęgnowania. Polerujesz ją, aż zacznie lśnić. Taką selektywność niektórzy mogą określić jako dyskryminację. Wybierasz towarzystwo ludzi, którzy doceniają twoje atuty. Na tej samej zasadzie pociągają cię te osoby, które zdają się mieć świadomość swoich talentów i skłonność do ich rozwijania. Raczej unikasz tych, którzy chcieliby uczynić z ciebie wszechstronny ideał, być może znajdą w tym celu kogoś innego. Ty nie chcesz spędzić życia bolejąc nad swoimi brakami. Raczej wolisz w pełni wykorzystać talenty, jakimi jesteś obdarzony/a. To jest znacznie przyjemniejsze. I bardziej konstruktywne. A także, wbrew temu, czego by się można spodziewać, bardziej wymagające.

Wnosisz wartość w pracę innych!

Koncentrujesz się na jakości i inspirują innych do tego, aby się nią kierować. Naturalnie wolisz pracować z najlepszymi. Wzmacniasz siłę grupy, umożliwiając każdej osobie robienie tego, co naturalnie wychodzi jej najlepiej. Twoje dążenie do doskonałości może tworzyć nowy standard sukcesu, czegoś pod czym warto się podpisać. Jest Ci łatwo dostrzec wkład poszczególnych osób i ich mocne strony. Jako osoba z silnym talentem Maksymalista (Maximizer) możesz wnieść nową jakość jaką jest korzystanie z najmocniejszych stron we współpracy i osiąganie efektu synergii pracy grupowej.

Jak bardzo unikalny jest Twój talent?

#17
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego
Ranking PL
#19
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe
Ranking ogólnoświatowy

*) Gallup opublikował zestawienie częstotliwości występowania talentów CliftonStrengths we wrześniu 2019 roku z deklaracją, że robi to ostatni raz i zestawienia w podziale na kraje nie będą więcej publikowane.

Rozwiń talent Maksymalista (Maximizer)

Niedojrzałość i nieproduktywność talentu

Posiadając silny talent Maksymalista (Maximizer) możesz mierzyć się z wyzwaniem jakim jest nadmierny perfekcjonizm i krytycyzm. Jeśli z łatwością widzisz czyjś potencjał, to możesz chcieć zachęcać daną osobę do tego, aby stawała się coraz lepsza. Przez to, nawet jeśli widzisz jej zasoby możesz podnosić jej poprzeczkę oczekując coraz więcej. Przez to, zamiast dawać motywujące komplementy, z Twoich ust może wydobywać się ciągłe niezadowolenie i krytyka. Naucz się dawać uznanie i formułować pozytywne informacje zwrotne. Stosuj je także do siebie za każdym razem kiedy jesteś niezadowolony ze swoich efektów. Dzięki temu docenisz co już wniosłeś, oraz skierujesz uwagę na to, co warto doskonalić, a co lepiej zignorować.

Odpowiedz na pytania, aby korzystać lepiej z talentu

  • Które działania przyniosą najlepszy rezultat najmniejszym nakładem sił?
  • Co będzie wystarczająco dobre?
  • Po czym poznam, że grzęznę w mało istotnym dla sprawy szczególe?
  • Kto poradzi sobie z zadaniem lepiej niż ja?
  • Czego potrzebuję się nauczyć, aby wykonać zadanie, które przede mną stoi?
  • Jakimi słowami powinienem powiedzieć komuś o tym, co zrobił i jak tą osobę pozytywnie zmotywować do lepszej pracy?
  • Czy ta osoba oczekuje lepszych rezultatów? Czy chce być motywowana?

Przykładowe działania dla osób z talentem Maksymalista (Maximizer)

  • Szukaj pracy, w której będziesz pomagać ludziom osiągać sukces. W coachingu, zarządzaniu, mentoringu, edukacji, twoja koncentracja na mocnych stronach okaże się szczególnie korzystna dla innych.
  • Świadomie skupiaj uwagę na czyichś mocnych stronach i naucz się je nazywać. Będziesz w stanie silnie wpływać na innych, dodając im skrzydeł i wiary w ich możliwości. Dopilnuj, aby Twoje wzmocnienia były prawdziwe i adekwatne.
  • Naucz się przyjmować słowa uznania od innych i pochwały. Nie umniejszaj swoim osiągnięciom i zawsze doceń co zrobiłeś. Ograniczysz nadmierny krytycyzm w stosunku do siebie.
  • Cały czas sprawdzaj jakie poziomu oczekuje od Ciebie otoczenie. Możesz nieświadomie podnosić swoją poprzeczkę wyżej. W takiej sytuacji Twoje wysiłki mogą być nadmiarowe w stosunku do oczekiwań, a inwestycja nieistotna.

Zadbaj o swój dobrostan z talentem Maksymalista (Maximizer)

Osoby z talentem Maksymalista (Maximizer) dążą do doskonałości i potrafią przekształcać dobre w świetne. Jesteś skoncentrowany na rozwijaniu mocnych stron, zarówno swoich, jak i otoczenia, i czerpiesz radość z pracy nad tym, co ma największy potencjał. Twoja dążność do perfekcji i skupienie na jakości mogą być inspirujące, ale mogą prowadzić do frustracji, gdy rzeczy nie spełniają Twoich wysokich standardów, lub do trudności w podejmowaniu decyzji.

Oto, jak zadbać o swój dobrostan z tym talentem

DBAJ O RÓWNOWAGĘ MIĘDZY DOSKONAŁOŚCIĄ A REALIZMEM
Twoja dążność do perfekcji jest atutem, ale ważne jest, aby nie pozwolić, by perfekcjonizm blokował działanie.
Praktykuj zasadę „wystarczająco dobrze”: Naucz się rozpoznawać moment, w którym coś jest wystarczająco dobre, by iść dalej, zamiast spędzać zbyt wiele czasu na ulepszaniu.
Ustal granice: Zastanów się, które obszary naprawdę wymagają perfekcji, a które mogą być wykonane w sposób solidny, ale nie idealny.

PRIORYTETYZUJ ZADANIA
Twoje skupienie na jakości może sprawić, że będziesz chciał doskonalić wszystko, co robisz. Ważne jest, abyś skoncentrował się na tym, co ma największy wpływ.
Identyfikuj kluczowe obszary: Skupiaj się na projektach i zadaniach, które mają największy potencjał przynieść znaczące rezultaty.
Odrzucaj mniej istotne działania: Naucz się mówić „nie” zadaniom, które nie przyczyniają się do osiągnięcia Twoich priorytetów.

CELEBRUJ SWOJE OSIĄGNIĘCIA
Twoja koncentracja na ulepszaniu może sprawić, że rzadziej zauważasz swoje sukcesy, ponieważ zawsze widzisz przestrzeń do poprawy.
Podsumowuj swoje postępy: Regularnie zatrzymuj się, aby docenić, jak daleko już zaszedłeś, i zauważyć swoje osiągnięcia.
Świętuj małe zwycięstwa: Nawet drobne kroki w kierunku doskonałości są warte uznania i celebracji.

DBAJ O SWOJĄ ENERGIĘ
Twoje dążenie do maksymalizacji może prowadzić do przeciążenia, jeśli próbujesz zbyt wiele ulepszać naraz.
Planuj czas na regenerację: Uwzględnij w swoim harmonogramie przerwy, które pozwolą Ci naładować baterie i spojrzeć na swoje działania z nowej perspektywy.
Ogranicz multitasking: Skup się na jednym zadaniu naraz, aby zachować koncentrację i uniknąć rozpraszania się.

ROZWIJAJ SWOJĄ UMIEJĘTNOŚĆ DELEGOWANIA
Twoja potrzeba jakości może sprawiać, że trudniej Ci powierzać zadania innym.
Zaufaj zespołowi: Ucz się oddawać część odpowiedzialności osobom, które mogą wykonać zadanie dobrze, nawet jeśli niekoniecznie według Twoich standardów.
Dziel się swoją wizją: Komunikuj swoje oczekiwania w jasny sposób, aby delegowane zadania były realizowane w zgodzie z Twoimi priorytetami.

DBAJ O RELACJE Z INNYMI
Twoje wysokie standardy mogą być inspirujące, ale mogą też sprawiać, że inni czują presję lub niepewność.
Doceniaj mocne strony innych: Skupiaj się na pozytywnych aspektach pracy i talentów ludzi wokół Ciebie, zamiast podkreślać obszary do poprawy.
Buduj atmosferę współpracy: Upewnij się, że Twoje dążenie do doskonałości jest motywujące, a nie zniechęcające dla innych.

ZACHOWAJ ELASTYCZNOŚĆ WOBEC NIESPODZIEWANYCH WYDARZEŃ
Twoje plany i wizje mogą czasem wymagać dostosowania do nieprzewidywalnych sytuacji.
Praktykuj akceptację: Zrozum, że nie wszystko można przewidzieć ani kontrolować, i znajdź sposoby na adaptację.
Skup się na tym, co kluczowe: Nawet w obliczu zmian, trzymaj się swoich priorytetów, aby zachować kierunek działania.

DBAJ O ROZWÓJ WŁASNYCH MOCNYCH STRON
Masz naturalny talent do doskonalenia siebie i swojego otoczenia.
Szukaj okazji do nauki: Regularnie inwestuj czas w rozwijanie swoich umiejętności i odkrywanie nowych możliwości.
Dziel się swoimi doświadczeniami: Pomagaj innym w odkrywaniu ich potencjału, inspirując ich swoją wiedzą i perspektywą.

Dowiedz się więcej o talencie

Podcast Dominika Juszczyka - Słownik talentów Maksymalista (Maximizer) - Sezon 1

Podcast Dominika Juszczyka - Słownik talentów Maksymalista (Maximizer) - Sezon 2

Podcast Gallupa: Maximizer: Learning to Love All 34 Talent Themes

Podcast Gallupa: Pairing and Expanding Your Strengths: Maximizer

Podcast Gallupa: Your Maximizer Talent: Making What's Great Even Better

Podcast Gallupa: Understanding and Investing in Your Maximizer Talent

Podcast Gallupa: Maximizer: Highlights From Your CliftonStrengths 34

Podcast Gallupa: How to Improve Your Wellbeing With Maximizer

Webcast Gallupa: Maximizer: Learning to Love All 34 Talent Themes

Webcast Gallupa: Pairing and Expanding Your Strengths: Maximizer

Webcast Gallupa: Your Maximizer Talent: Making What's Great Even Better

Webcast Gallupa: Understanding and Investing in Your Maximizer Talent

Webcast Gallupa: Maximizer: Highlights From Your CliftonStrengths 34

Webcast Gallupa: How to Improve Your Wellbeing With Maximizer

Talenty Gallupa (Clifton Strengths, StrengthsFinder)

Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Talent według Gallupa (ang. theme) to naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie. Talent różni się od mocnej strony. Silna strona lub mocna strona to umiejętność stałego, bliskiego doskonałości wykonywania konkretnego zadania.

Uwaga! Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane przeze mnie opisy bazują na oryginalnych publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

No Comments

Post a Comment