Mapowanie zasobów i talentów

Mapowanie zasobów i talentów to rozwojowy proces diagnozy najmocniejszych stron, talentów oraz obszarów pasji i satysfakcji, szczególnie przydatny w momencie podejmowania decyzji o dalszej edukacji lub kierunku zawodowym, albo po to aby wzmocnić poczucie własnej wartości i wyjątkowości.

Na najważniejszych skrzyżowaniach życiowych nie stoją żadne drogowskazy.
Charles Chaplin

Posiadamy całe bogactwa zasobów. Niestety często ich nie wykorzystujemy. Najczęściej dlatego, że nie jesteśmy ich świadomi. Naprawdę! Najczęściej nie wiemy co mamy, albo zwyczajnie nie doceniamy wartości tego co mamy. Być może zapytasz – a co ja mogę mieć? No właśnie, co możesz mieć?

Palcem po mapie zasobów

Poprzez życie idziemy z osobistą mapą życia. Początkowo rysują ją z nami rodzice, dziadkowie, wychowawcy w szkole, koledzy i koleżanki. Potem zaczynamy tworzyć ją z partnerami życiowymi i zawodowymi. Na naszych mapach rozrysowane są najważniejsze momenty z naszego życia oraz drogowskazy życiowe. Odzwierciedlają one historię życiowych nauk oraz nieukojonych pragnień oraz to jak patrzymy na siebie, życie, innych ludzi, świat i wszechświat. Odzwierciedlają one cały nasz wyjątkowy sposób odczuwania, myślenia i życia.

W ciągu życia wielokrotnie aktualizujemy nasze mapy. To, co w pewnym jego momencie było przydatne, może być bezużyteczne w innym czasie, innym miejscu, przy innych osobach. Mapa umożliwia nam ogarnięcie całości naszych doświadczeń w formię indywidualnych wskazówek, które ułatwiają dotarcie do celu podróży. Aby efektywnie i bezpiecznie korzystać z mapy musimy rozumieć jej legendę oraz wiedzieć gdzie chcemy dotrzeć.

Mapa zasobów to specyficzny rodzaj mapy uwzględniającej to wszystko z czego możesz skorzystać. Przegląd własnych zasobów potrafi być zaskakującą podróżą. Wydaje się, że już wiemy dokąd zmierzamy, dopóki po drodze nie rozpoznamy np. swojego zamiłowania do oglądania zachodów słońca z tarasów widokowych. Od tej pory będziemy ich wyszukiwać w każdym nowym miejscu, w którym się znajdziemy. Odkrycia na swój temat potrafią być zaskakujące, szczególnie kiedy odkryjemy nieprzyjemną prawdę o sobie. Nierzadko prawda ta okazuje się być zupełnie inna, niż początkowo się wydawało. Nierzadko okazujemy się być zasobniejsi niż nam się na początku wydawało.

Zasoby niejedno mają imię

Czy jestem osobą zasobną? W odpowiedzi na te pytania większość z nas, raczej skupi się na tym co ma, oraz dla równowagi odniesie się do tego, czego nie ma. Dziwne to, ale zarazem naturalne. Przywykliśmy do ciągłego głodu tego czego nie mamy, a co moglibyśmy mieć. Zasoby to wszystko to, co gromadzimy dla wykorzystania w przyszłości, ale zasobami nazywamy też swoje doświadczenie, wiedzę czy umiejętności. W końcu nasze osiągnięcia to także nasz niematerialny dobytek. Zwróćmy jednak uwagę na ukryte w tym rozumieniu założenie, że zasoby to coś co gromadzimy w sposób celowy, intencjonalny. Owszem, wszystko co robimy przynosi jakieś owoce. To, że poznajemy kogoś i miło spędzamy z nim czas nie musi być kierowane chęcią wykorzystania tej znajomości („skorzystania z tego zasobu”), ale za każdym razem poznając kogoś tworzymy jakiś zasób. Znajomości, to zasób, który możemy w świadomy sposób rozwijać, dążąc do spotkań z osobami mającymi dla nas określoną wartość.

Innym przykładem na tworzenie i korzystanie z zasobów jest to w jaki sposób radzimy sobie z trudnymi doświadczeniami. Nauki wyciągamy z wszystkich doświadczeń, bez względu na to jak ostatecznie oceniamy własną skuteczność i efektywność. Nauki wyciągamy bez względu na to w jakim stopniu jesteśmy zadowoleni z rozwiązania sprawy. Uczymy się zarówno na swoich sukcesach jak i porażkach. Kiedy na polu bitwy opada kurz, z reguły próbujemy zrozumieć zaistniałą sytuację. Potrzebujemy wyciągnąć dla siebie wnioski, które mogą w przyszłości uchronić nas od podobnej sytuacji. O ile z reguły jesteśmy świadomi tego, że wracamy w myślach i rozpamiętujemy sytuację, o tyle doświadczenie które nas dotyka rzadko jest prowokowanym przez nas działaniem, w efekcie którego mamy stworzyć sobie określony zasób na przyszłość. W życiu mamy więcej okazji żeby uczyć się i wyciągać wnioski z sytuacji, które już się zadziały, niż je prowokować. Daje to ogromne bogactwo doświadczeń i zasobów, które gromadzimy jakby przy okazji tylko tego, że żyjemy.

Masz całe bogactwo zasobów

W jakie dobra obfitujesz?

Masz całe bogactwo zasobów indywidualnych!
Są nimi twoja wiedza, umiejętności, predyspozycje i talenty. Tworzy je cały twój wewnętrzny świat, osobiste wartości, intuicja, określony sposób przeżywania emocji i napięć, twoje mocne i słabe strony, wiara we własne możliwości, pewność siebie itp. Ten obszar można eksplorować całe życie i ciągle coś nowego odkrywać. Grunt, to żeby z tych zasobów korzystać tam gdzie trzeba, tak jak korzysta się z określonej waluty w określonym kraju bo w innym kraju nie stanowi ona wartości.

Masz całe bogactwo zasobów społecznych!
Jest nimi całe twoje otoczenie osobiste i zawodowe.Są nimi twoje kontakty, te bliskie i dalsze, a za nimi szanse związane z miejscami, w których bywasz oraz środowiskami, z którymi się stykasz. Zasoby te tworzy wsparcie rodziny i otoczenia (z wielością ról, w które wchodzisz), twoje kontakty z innymi kobietami i mężczyznami, twoja umiejętność sieciowania i korzystania ze wsparcia innych osób, środowisk i instytucji. Zasoby społeczne to rodzaj wchodzenia we współpracę z twoimi partnerami lub rywalizację z konkurentami na rynku. Zasobami społecznymi jest całe twoje środowisko, w którym mieszkasz, żyjesz, twoi sąsiedzi i społeczność lokalna. Zasoby te tworzą twoją sieć.

Masz całe bogactwo zasobów materialnych!
Są nimi wszystko to co masz, albo co z łatwością możesz mieć i z czego możesz skorzystać. To jakby najbardziej namacalna kategoria zasobów: twój kapitał, nieruchomości, sprzęty, urządzenia, materiały, ale także faktyczne możliwości np. pozyskania funduszy. Zasoby te możesz mieć zarówno na własność, we współudziale albo mieć możliwość używania ich. Warto tutaj wymienić jeszcze własność intelektualną i np. twój wkład w różne projekty. Pamiętaj, że o ile zasoby materialne ułatwiają życie i działania, o tyle nie kupisz sobie za nie poczucia wewnętrznego spełnienia czy satysfakcji.

Czy jesteś ich świadom?

Jak możesz je lepiej wykorzystać?

Jak wygląda Twoja mapa zasobów?

 

Mapowanie zasobów i talentów to proces diagnozy Twoich najmocniejszych stron, talentów oraz obszarów pasji i satysfakcji, aby ułatwić sobie podjęcie decyzji o dalszej edukacji lub kierunku zawodowym, albo wzmocnić poczucie własnej wartości i wyjątkowości. Jest szczególnie pomocny dla osób poszukujących nowych pomysłów na siebie.

Written By
More from Marta

Bezstronność (Consistency, Fairness)

udzie z silnym talentem Bezstronność (Consistency; w pierwszej wersji StrengthsFinder – Fairness)...
Czytaj więcej

4 komentarze

 • Pani Marta przeprowadziła ze mną konsultacje o charakterze coachingowym. Tematyka dotyczyła planowania swojej drogi zawodowej oraz życiowych wyborów w oparciu o zasoby i mocne strony.
  Sesja była dla mnie odkryciem i zrozumiem własnego potencjału, a jednocześnie otrzymaniem praktycznych wskazówek, które powinnam zastosować, aby osiągnąć upragniony cel.
  Pani Marta posiada bogatą wiedzę zawodową i doświadczenie, które można było zauważyć w czasie spotkania, gdyż przebiegało ono niezwykle sprawnie.
  Spotkanie oceniam bardzo pozytywnie. Otrzymałam praktyczne życiowe rady, które chciałam uzyskać.

 • Sesja ta uświadomiła mi ile tak naprawę mam zalet i jak mogę je wykorzystać. Spotkanie to było dla mnie przełomowe, bo nigdy wcześniej nie miałam do czynienia z pracą na moich zasobach, a wręcz przeciwnie spotykałam się z opiniami, że trzeba pracować nad swoimi wadami, aby zwalczać. I mimo, że od sesji minęło dopiero dwa tygodnie, już widzę pozytywną zmianę w moim myśleniu, a nawet działaniu. Postanowiłam się zaangażować w dodatkowy wolontariat i zapisałam na kurs mediacji. Tą sesję mogę podsumować jako bardzo pozytywną i przełomową zmianę w moim myśleniu.

 • Bardzo ciekawa strona. W Rosji bardzo popularne jest przysłowie: całe życie się ucz a durniem umrzesz
  Ale warto jednak się uczyć-jeżeli sprawia to dodatkowo jeszcze szczyptę przyjemności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *