Press enter to begin your search

Odkrywczość (Ideation)

Talent Odkrywczość (Ideation) jest talentem myślenia strategicznego. Osoby, które wyróżnia ta cecha, są twórcze i doceniają oryginalne pomysły. Lubią swobodne myślenie, takie jak burza mózgów i grupy dyskusyjne. Mają naturalną zdolność do rozpatrywania problemów z wielu perspektyw. Myślą nieszablonowo. Fascynują ich nowe pomysły i koncepcje, które przychodzą im z łatwością. Kochają pomysły, ponieważ mogą być głębokie, nowatorskie i dziwaczne. Czerpią energię, gdy wpadają na nowy pomysł.

Czy masz ten talent?

  1. Uwielbiasz wymyślać nowe pomysły?
  2. Kiedy z kimś rozmawiasz, Twoje pomysły pojawiają się spontanicznie i często Cię ożywiają?
  3. Lubisz łamigłówki i zabawy mentalne?
  4. Znajdujesz połączenia pomiędzy rzeczami lub sprawami, które wydają się niepowiązane?
  5. Uwielbiasz czytać i rozmawiać, bo to zasila Cię w nowe perspektywy i idee?

Jak często zadajesz innym te pytania?

  • a co gdyby…?
  • a może byśmy …?
  • przegadamy wszystkie pomysły?
  • co możemy zrobić w tej sytuacji?
  • czego w tej sytuacji nie możemy zrobić?
  • z czym to się wiąże?

Wnosisz wartość w pracę innych!

Jesteś spontanicznie kreatywny. Podrzucasz pomysły i zadajesz pytania, które wnoszą nową, świeżą perspektywę. Masz naturalny zmysł innowacji, która jest odwróceniem konwencjonalnego myślenia. Jako osoba z silnym talentem Odkrywczość (Ideation) wnosisz swoje innowacyjne podejście do problemów i projektów, które może być źródłem nowych i cennych pomysłów.

Jak bardzo unikalny jest Twój talent?

#11
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (grudzień, 2018)
Ranking PL
#14
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (marzec, 2018)
Ranking ogólnoświatowy

Nikola Tesla

„Stały rozwój człowieka zależy w dużej mierze od inwencji.”

Rozwiń talent Odkrywczość (Ideation)

Niedojrzałość i nieproduktywność talentu

Posiadając silny talent Odkrywczość (Ideation) możesz mierzyć się z wyzwaniem jakim jest radzenie sobie z ilością pomysłów i wdrażaniem ich w życie. Pomysły przychodzą Ci z łatwością i często w nadmiarze. Wiele z nich potrzebuje być skonkretyzowanych i dokładnie rozplanowanych żeby można je było zrealizować. Z tego powodu może się okazać, że wiele rzeczy nigdy nie wychodzi poza Twoją głowę, nawet jeśli Twoje pomysły są przełomowe. Naucz się oceniać swoje pomysły. Pracuj nad nimi systematycznie, aby uszczegóławiać najlepsze z nich i planować wdrożenie. Inaczej pozostaniesz nieszablonowym myślicielem, który nie osiągnął zbyt wiele.

Odpowiedz na pytania, aby korzystać lepiej z talentu

  • Na jakim etapie projektu jestem?
  • Czy moje pomysły pomogą danemu etapowi prac, czy raczej go zakłócą?
  • Które z pomysłów są warte dalszej pracy nad nimi?
  • Nad którymi decyduję się pracować?
  • Jak opracowany pomysł będzie gotowy do realizacji?
  • Jak będę nad nim dalej pracować?

Książki i filmy polecane przez moich klientów

  • Książka „Mapy myśli” T. Buzan
  • Książka „Myślenie pytaniami. Zmień swoje pytania a zmienisz siebie” M. Adams
  • Książka „The Thinker’s Toolkit: 14 Powerful Techniques for Problem Solving” M. Jones
  • Książka „Trening twórczości ” E. Necka
  • Książka „Droga artysty” J. Cameron
  • Film „Amadeusz” (1994)
  • Film „Jobs” (2013)

Przykładowe działania dla osób z talentem Odkrywczość (Ideation)

  • Szukaj pracy w której wymyślanie pomysłów będzie stanowiło jej podstawę, jak np. w marketingu, reklamie, dziennikarstwie, projektowaniu lub rozwoju produktów.
  • Może Ci być łatwo wymyślać różne rzeczy, ale nie koniecznie wszystkie one będą wartościowe. Przypomnij sobie najlepsze z pomysłów i zastanów się w jakich okolicznościach one powstały. Czy byli tam inni? Jaki temat je uruchomił? Jak nad nimi pracowałeś? W jakim miejscu byłeś? Znajomość warunków i okoliczności poprawi jakość Twoich pomysłów.
  • Kiedy chcesz zrealizować z innymi swój pomysł dopilnuj tego, aby był przemyślany w szczegółach. Przygotuj się do tego, aby powiedzieć o nim innym. Prawdopodobnie znajdziesz jeszcze elementy, które uniemożliwiają zrozumienie go i wdrożenie. Skorzystaj z obecności innych i udoskonal pomysł. Pracuj nad nim także z innymi.

Dowiedz się więcej o talencie

Podcast Dominka Juszczyk Gallup Certified Strengths Coach (pl)

Ideation Gallup Strengths (eng)

Ideation Gallup theme thursday season 1: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Ideation Gallup theme thursday season 2: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Ideation Gallup theme thursday season 3: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Zobacz także: Sir Ken Robinson, Czy szkoła zabija kreatywność (pl)

Talenty Gallupa (Clifton Strengths, StrengthsFinder)

Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Talent według Gallupa (ang. theme) to naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie. Talent różni się od mocnej strony. Silna strona lub mocna strona to umiejętność stałego, bliskiego doskonałości wykonywania konkretnego zadania.

Uwaga! Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane przeze mnie opisy bazują na oryginalnych publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

No Comments

Post a Comment