Press enter to begin your search

Komunikatywność (Communication)

Talent Komuniktywność (Communication) jest talentem wywierania wpływu. Osobom, z silnym talentem Komunikatywności, radość przynosi ubieranie myśli w słowa, szukanie najlepszych określeń, mówienie i poruszanie innych za pomocą słów. Na ogół łatwo przychodzi „ubieranie swoich myśli w słowa”. Są dobrymi rozmówcami i mówcami. Lubią barwne opowieści. Czerpią satysfakcję ze skupiania na sobie uwagi słuchaczy. Szukają ciekawych historii, barwnych przykładów, zwrotów i słów, które przyciągają uwagę.

Czy masz ten talent?

  1. Czy lubisz i uważasz, że warto mówić? Chętnie mówisz, albo piszesz?
  2. Czy potrafisz tworzyć opowieści i przyciągać uwagę ludzi?
  3. Czy lubisz bawić się słowami? Czy szukasz ciekawych określeń i zwrotów?
  4. Kiedy ktoś jest zainteresowany, tym co mówisz, czy to sprawia, że opowiadasz jeszcze chętniej, a do twojej głowy napływają nowe pomysły, którymi warto się podzielić?
  5. Jak bardzo lubisz odpowiadać na pytania i snuć opowieści?

Jak często zadajesz innym te pytania?

  • czy wiesz o tym, że …?
  • czy ktoś ci powiedział, że …?
  • czy znasz historię o…?
  • czy chcesz usłyszeć o tym więcej?
  • do czego można by to porównać?
  • czy jasno się wyrażam?
  • wyjaśnię o co chodzi, dobrze?
  • czy chcesz usłyszeć więcej?
  • a znasz to…?
  • na pewno o tym nie wiesz, że…, prawda?
  • powiem ci to inaczej

Wnosisz wartość w pracę innych!

Możesz przyciągać uwagę innych i skupiać ją na ważnych wiadomościach. Możesz znajdować słowa do opisu nie tylko dla własnych myśli i uczuć, ale także aby pomóc innym ubrać w słowa to co myślą i czują. Dzięki temu mogą dotrzeć do innych i nawiązać z nimi istotny kontakt. Jako osoba z silnym talentem Komunikatywność (Communication) możesz pomóc innym zostać usłyszanym i zrozumianym.

Jak bardzo unikalny jest Twój talent?

#18
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa dla języka polskiego (maj, 2017)
Ranking PL
#17
miejsce w rankingu częstotliwości występowania talentów Clifton Strengths w bazie Gallupa, wyniki ogólnoświatowe (maj, 2017)
Ranking ogólnoświatowy

William Shakespeare

Mówić – to mało, trzeba mówić do rzeczy.

 

Rozwiń talent Komunikatywność (Communication)

Niedojrzałość i nieproduktywność talentu

Posiadając silny talent Komunikatywność (Communication) możesz czerpać satysfakcję z mówienia. Mówienie może być tak przyjemne, że możesz tracić kontakt ze swoimi słuchaczami i nie przejmować się tym, czy jeszcze cię słuchają. Największym wyzwaniem talentu  jest gadulstwo. Utrzymanie uwagi słuchaczy wymaga skoncentrowania się na innych, a nie na opowiadanej historii. Talent ten, aby być produktywnym wymaga ciągłego zabiegania o uwagę i sprawdzania czy czas wypowiedzi wzmacnia jego przekaz. Łatwo zgubić główny przekaz kiedy wypowiedzi są zbyt długie, zbyt barwne. Zbędne dygresje sprawiają, że siła przekazu maleje, a dodatkowe słowa nie wzmacniają go. Ucz się tego jak aktywnie utrzymywać uwagę innych. Zgromadź ciekawe, ale niezbyt długie czy wymyślne przykłady. Zadbaj o to, aby nie robić komuś wykładów, ale łatwość wypowiedzi wpleść w dyskusję a nie monolog. Sprawdź, które twoje opowieści lub tematy przyciągają najwięcej uwagi i dają ci możliwości największego wpływu na innych. Naucz się używać trafnych metafor i ćwicz pytania. Dowiedz się więcej o tym, jak formułować celowe pytania (otwarte, zamknięte, ukierunkowane na przyszłość lub poszukiwanie przyczyn, kreatywne lub na temat danych i faktów itd). Pytania mogą stanowić twoje najpotężniejsze narzędzie wpływu na innych.

Odpowiedz na pytania, aby korzystać lepiej z talentu

  • Co powinno zostać usłyszane?
  • Jakim pomysłom, ideom, wartościom, grupom mogę pomóc zostać usłyszanym?
  • Kiedy udaje mi się skupić uwagę słuchaczy?
  • Co takiego robię, że uwaga ich jest wzbudzana i utrzymywana?
  • Jak długo moi słuchacze potrafią się skupić aby dotarło do nich to co chcę przekazać?
  • Po czym poznam, że ciągle mam ich uwagę i że ją tracę?

Książki i filmy polecane przez moich klientów

  • Książka „Sztuka zadawania pytań w coachingu. Jak opanować najważniejszą umiejętność coacha?” T. Stoltzfus
  • Książka „Mosty zamiast murów. Podręcznik komunikacji interpersonalnej” J. Stewart
  • Książka „Sztuka rozmawiania” F.S. von Thun
  • Książka „Natural Storytelling” J. Wagner
  • Książka „Visual Storytelling” M. Panov
  • Książka „Made to stick” P. Brown
  • Film „Kawa i papierosy” (2003)
  • Film „Sprzedawcy” (1994)

Przykładowe działania dla osób z talentem Komunikatywność (Communication)

  • Namierz, kto jest twoją najlepszą publicznością, komu i co opowiadać, aby dać z siebie to co najlepsze. Najwięcej uwagi poświęcaj właśnie tym grupom, osobom i poruszaj te tematy, które dla tej grupy są najcenniejsze. Wzmocnisz dzięki temu ich uznanie.
  • Możesz pomóc swoim współpracownikom, znajomym i najbliższym dogadywać się między sobą. W naturalny sposób znajdujesz słowa aby wyrazić czyjeś myśli, a być może i uczucia.
  • Daj się poznać jako osoba, która służy innym swoją komunikatywnością. Pomagaj innym osobom prezentować ich idee, tworzyć ciekawe przemówienia itp.
  • Zwróć uwagę na to, że komunikujesz się z innymi nie tylko poprzez słowa, ale także obrazy, postawę ciała, mimikę itp. Poświęć uwagę także i tym elementom kiedy będziesz przygotowywać wystąpienie.
  • Nie zaniedbuj przygotowań do wystąpień. Będziesz ciekawiej opowiadać, a więcej informacji pozostanie zapamiętanych kiedy skupisz się w wystąpieniu na kilku kluczowych informacjach. Improwizując, ryzykujesz, że rozmyjesz główny przekaz, popłyniesz w dygresje i nie opowiesz rzeczy najważniejszych.

Dowiedz się więcej o talencie

Podcast Dominka Juszczyk Gallup Certified Strengths Coach (pl)

Communication Gallup Strengths (eng)

Communication Gallup theme thursday season 1: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Communication Gallup theme thursday season 2: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Communication Gallup theme thursday season 3: webinar Gallup Strengths Center (eng)

Zobacz także: 6 najlepszych wystąpień TED Talks na temat storytellingu (pl)

Talenty Gallupa (Clifton Strengths, StrengthsFinder)

Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Talent według Gallupa (ang. theme) to naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania, który może być wykorzystany produktywnie. Talent różni się od mocnej strony. Silna strona lub mocna strona to umiejętność stałego, bliskiego doskonałości wykonywania konkretnego zadania.

Uwaga! Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane przeze mnie opisy bazują na oryginalnych publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.

No Comments

Post a Comment