Empatia (Empathy)
Talent Empatia (Empathy) jest talentem budowania relacji. Osoby, które wyróżnia ta cecha, mogą wyczuć emocje otaczających ich osób. Mogą je rozumieć jakby były ich własnymi. Intuicyjnie patrzą na świat oczami innych i dzielą się swoimi perspektywami. Dostrzegają ludzki ból lub radość – czasem nawet zanim zostaną wyrażone. Słyszą niewypowiedzialne pytania i przewidują potrzeby. W rezultacie pomagają ludziom wyrazić swoje uczucia i oddać im głos w ich życiu.
Czy masz ten talent?
- Czy często pytasz ludzi o to, jak się czują?
- Uważasz, że nie ma życia bez emocji?
- Źle się czujesz kiedy ktoś obok Ciebie przeżywa silne emocje?
- Uczucia potrafią wytrącić Cię na długo?
- Łatwo się wzruszasz?
Jak często zadajesz innym te pytania?
- jak się czujesz?
- jak bardzo rozzłościła Cię ta sytuacja?
- co zrobić, żeby poprawić Ci humor?
- czy to rozwiązanie jest dla Ciebie w porządku?
- czy mogę Ci jakoś pomóc?
- jak on/ona się z tym poczuje?
Wnosisz wartość w pracę innych!
Jesteś w stanie budować i tworzyć relacje o dużej głębi emocjonalnej. Inni mogą szukać Twojego towarzystwa, bo czują się dobrze rozumiani. Prawdopodobnie z łatwością odczuwasz czego ludzie wokół Ciebie potrzebują. Nazywając potrzeby po imieniu możesz tworzyć partnerską atmosferę zrozumienia. Jako osoba z silnym talentem Empatii (Empathy) możesz wnosić poczucie komfortu i współpracy.
Jak bardzo unikalny jest Twój talent?
Ranking PL
Ranking ogólnoświatowy
Jeff Foster
„Nie bądź zawstydzony swoją wrażliwością. Ona przyniosła ci wiele bogactw. Widzisz to, czego inni nie mogą zobaczyć. Czujesz to, czego inni wstydzą się czuć.”
Rozwiń talent Empatia (Empathy)
Niedojrzałość i nieproduktywność talentu
Posiadając silny talent Empatia (Empathy) możesz mierzyć się z wyzwaniem jakim jest radzenie sobie z silnymi emocjami własnymi oraz współodczuwaniem uczuć innych osób. Wrażliwość jest w porządku. Mamy wpływ na siłę i natężenie własnych chociaż nauczenie się tego nie jest proste. Nierzadko wymaga własnej psychoterapii, jednak taka forma rozwoju może pomóc nauczyć się korzystania z tego talentu bez szkody dla siebie i innych. Współodczuwanie, czyli nasiąkanie uczuciami innych osób, nie jest dojrzałą formą talentu i warto uczyć się oddzielać uczucia własne od innych. Wymaga treningu i uczenia się nowych wzorców emocjonalnych, ale jest możliwe.
Odpowiedz na pytania, aby korzystać lepiej z talentu
- Co i gdzie w ciele czuję?
- Czy to co przeżywam mi służy i pomaga realizować to, co dla mnie ważne?
- Jakie emocje pomagają mi realizować moje cele?
- Jakie emocje mi to utrudniają?
- Czy to co odczuwam, to moje własne przeżycia, czy też przejmuję emocje innych osób?
- Jak mogę najlepiej wyrazić to, co czuję?
Książki i filmy polecane przez moich klientów
- Książka „Inteligencja emocjonalna” D. Goleman
- Książka „Naturalne przywództwo. Odkrywanie mocy inteligencji emocjonalnej” D. Goleman, R. Boyatzis i A. McKee
- Książka „Porozumienie bez przemocy” M. Rosenberg
- Książka „Jak pogłębić inteligencję emocjonalną” J. Segal
- Książki „Rosnąc w siłę”, „Dary niedoskonałości” i „Z odwagą w nieznane” B. Brown
- Film „Angielski pacjent” (1996)
- Film „W głowie się nie mieści” (2015)
Przykładowe działania dla osób z talentem Empatia (Empathy)
- Szukaj pracy w której możesz pomagać innym. Z łatwością wyobrażasz sobie, czego potrzebują, a także z czym się mierzą.
- Od razu reaguj kiedy ktoś zachowuje się w stosunku do Ciebie, albo kogoś innego w nieodpowiedni sposób. Zrozumienie czyjegoś stanu emocjonalnego nie oznacza, że powinieneś usprawiedliwiać to zachowanie. Pozostań czujny, aby Twoja empatia nie przerodziła się w sympatię, bo inni mogą to odbierać jako współczucie lub litość.
- Używane przez Ciebie słowa mają siłę wpływania na emocje. Naucz się słownika opisującego stany emocjonalne. Irytacja, złość i gniew różnią się natężeniem emocjonalnym. Używaj tych nazw, aby precyzyjnie określić co czujesz. Używaj ostrożnie w nazywaniu uczuć innych osób.
- Trenuj przeżywanie pozytywnych stanów emocjonalnych. Rób listy wdzięczności, przywołuj pozytywne doświadczenia i świadomie szukaj sytuacji, w których czujesz się dobrze. Nie pozwól, aby w Twoim życiu emocjonalnym pojawiła się nierównowaga.
Dowiedz się więcej o talencie
Podcast Dominka Juszczyk Gallup Certified Strengths Coach (pl)
Empathy Gallup Strengths (eng)
Empathy Gallup theme thursday season 1: webinar Gallup Strengths Center (eng)
Empathy Gallup theme thursday season 2: webinar Gallup Strengths Center (eng)
Empathy Gallup theme thursday season 3: webinar Gallup Strengths Center (eng)
Zobacz także: Brene Brown, Moc wrażliwości (pl)
Zobacz także: VS Ramachandran, Neurony które ukształtowały cywilizację (pl)
Talenty Gallupa (Clifton Strengths, StrengthsFinder)
Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Wyniki tej analizy pozwoliły zidentyfikować talenty ponad 150 różnych rolach w tym wybitnych menedżerów i pracowników. Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton Strengths (wcześniej znanego jako Clifton StrengthsFinder) mierzy on obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty w naturalny sposób predysponują do określonego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby cechują się największą dynamiką, ułatwiają najszybsze uczenie się i mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.
#aktywator #analityk #bezstronność #bliskość #czar #dowodzenie #dyscyplina #elastyczność #empatia #indywidualizacja #integrator #intelekt #komunikatywność #kontekst #maksymalista #naprawianie #odkrywczość #odpowiedzialność #optymista #organizator #osiąganie #poważanie #pryncypialność #rozwaga #rozwijanie innych #rywalizacja #strateg #uczenie się #ukierunkowanie #wiara w siebie #wizjoner #współzależność #zbieranie #zgodność
Uwaga! Talenty Gallupa mają unikalne nazwy, które są zastrzeżone prawami autorskimi Gallup. Przygotowane przeze mnie opisy bazują na oryginalnych publikacjach autorów testu oraz wieloletnim praktycznym doświadczeniu w diagnozie i wspieraniu innych w rozwoju mocnych stron.
No Comments