O pasji

Nasze pasje i namiętności są kotwicami chwili obecnej :) PASJA jest powiązana: z poznaniem swoich talentów, z zauważaniem tego, co sprawia, że przepełnia mnie szczęście, z rozpoznaniem swoich ograniczeń i tego, z czego one wynikają, z dostrzeżeniem wzorców, które mnie ukształtowały, oraz z pytaniem – dokąd zmierzam...?

W przeciwieństwie do naszych przekonań, najlepsze chwile naszego życia nie zdarzają się w momentach bierności i odpoczynku.
Najlepsze chwile są wtedy, kiedy ciało lub umysł są napięte do ostatecznych granic, w dobrowolnym wysiłku, by wykonać coś trudnego i wartościowego.
Mihaly Csikszentmihalyi

Czym jest pasja?

PASJA to szczególne i bardzo silne upodobanie, zamiłowanie do zajmowania się czymś z entuzjazmem. A entuzjazm (gr. „entheos”) oznacza „natchnionego przez boga” ale też „nawiedzonego, opętanego”. Te znaczenia dość dobrze opisują czym jest życie z pasją.
W końcu charakteryzuje je ogromna intensywność emocjonalna, która daje poczucie pełni życia, uczucie podekscytowania a nawet gorączkowego podniecenia.
Owe uczucia pchają człowieka aby skupił swoje wysiłki na obiekcie namiętnego zainteresowania. Powodują, że zapominamy o bożym świecie; codziennych troskach i obowiązkach, relacjach międzyludzkich, a nawet najbardziej elementarnych potrzebach biologicznych.
Poeci, którzy dobrze znają takie duchowe wrzenie, nazywają je „natchnieniem muzy”. Carl Jung mówił o swym daimon, swoistym wewnętrznym geniuszu, który dręczył pisarza tak długo, póki nie zostało ukończone dzieło.
Stan ten na pewno wiąże się z potrzebami samorealizacji i transcendencji Abrahama Maslowa oraz badanym i opisywanym przez Mihaly’ia Csikszentmihalyi’a stanem FLOW.

Nasze pasje i namiętności są naszymi kotwicami chwili obecnej. W chwilach uniesienia liczy się tylko tu i teraz.

PASJA jest powiązana:

  • z poznaniem swoich talentów,
  • z zauważaniem tego, co sprawia, że przepełnia mnie szczęście,
  • z rozpoznaniem swoich ograniczeń i tego, z czego one wynikają,
  • z dostrzeżeniem wzorców, które mnie ukształtowały,
  • oraz z pytaniem – dokąd zmierzam…?

 Licencja Creative CommonsTen utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Unported

Written By
More from Marta

Alfabet talentów – wprowadzenie

Instytut Gallupa przez niemal 30 lat przeprowadził miliony wywiadów poszukując informacji o...
Czytaj więcej

1 Komentarz

  • Temat pasji a przy okazji aktualny temat polskiej wyprawy na Broad Peak i komentarzy, które pojawiły się w mediach. Po co szli, po co ryzykowali. Właśnie dlatego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *