Co zrobić żeby było widać moje talenty?
Kiedy poszukiwałam wiedzy na temat tego, w czym jestem dobra trafiłam na narzędzie (niezbyt trafnie zwane) „test Gallupa” – czyli kwestionariusz CliftonStrengths, dawniej jako StrengthsFinder. Byłam pełna nadziei, że wreszcie ktoś za mnie co to jest. Miałam już dosyć własnych poszukiwań i tego, że nie wiedziałam co ze sobą robić. Wykonałam badanie i zaczęłam z wypiekami czytać wyniki. Byłam zdumiona trafnością opisu i to, że „jakiś” teścik tyle wie o mnie. Nie zdziwiło mnie jednak to, co przeczytałam. Potem na wiele tygodni zatrzymałam się przy pytaniu: „czy to w ogóle jakiekolwiek talenty?”. Długo kłóciłam się sama ze sobą na temat tego, co mi wyszło. Miałam o sobie opinię osoby o silnych talentach relacyjnych i wykonawczych. Nigdy wcześniej nie myślałam o sobie jako o kimś, dla kogo domena talentów wywierania wpływu będzie silna. Chciałam być sprawcza, robić robotę i widzieć jej efekty, a z badania wyszło że jestem jakaś taka „nijaka”. Wyszło, że muszą być wokoło mnie ludzie, a talenty bezpośrednio powiązane z robotą („getting things done”) są poza moimi najsilniejszymi. Byłam załamana, bo zmierzyłam się z informacją, która podważa to, co chciałam myśleć o sobie.
Zaczęłam rozmawiać z przyjaciółmi na temat tego, co wartościowego wnoszę w kontakt i pracę. Wskazali na wiele rzeczy opisanych w moim raportach Strengths Insight oraz Theme Sequence. Wielu rzeczy nie dopuszczałam do siebie, chociaż były bardzo wyraźne dla innych.
Zaczęłam osobiste poszukiwania na temat swojej prawdy o sobie oraz tego, jak tę wiedzę wykorzystuję na co dzień. Okazało się, że weryfikacja własnych wyobrażeń z rzeczywistością bywa trudna, ale uwalniająca. Sprawia bowiem, że przestałam żyć złudzeniami i wzięłam w garść siebie i swoje życie. To w końcu ode mnie zależy jak wykorzystam swoje talenty. Zdecydowałam o używaniu ich i pracy nad sobą. Pomogło mi w tym kilka rzeczy, którymi się z Tobą dzielę.
Skąd wiem, że dobrze siebie widzę?
Pierwszą z rzeczy, na które trafiłam w pracy ze swoimi talentami było to, że nie byłam pewna czy moje wyobrażenia na swój temat pokrywają się z rzeczywistością. Doprowadziło mnie to do wielu filozoficznych i duchowych poszukiwań, ale rzeczywistość okazała się prostsza. Wystarczyło zapytać i otworzyć się na to, co mówią inni. To przecież w kontakcie z innymi jestem w stanie sprawdzić, czy rzeczywiście mój talent jest dojrzały. To przecież w pracy z innymi jestem w stanie dowiedzieć się na ile mój talent jest produktywny i przyczynia się do końcowego rezultatu działań. To inni mi mogą wskazać na to, co im pomaga, ale także co im przeszkadza. Słuchając innych znalazłam potwierdzenie dla niektórych swoich wyobrażeń, ale także dostałam wskazówki na temat tego, kiedy przesadzam i nadużywam swoich talentów. Dostałam wiele wartościowych lekcji z zakresu zarządzania swoimi talentami. Nie kupiłam wszystkiego co usłyszałam, bo szukałam obiektywnych informacji na temat swojego wkładu i efektywności. Uważam, że poszukiwanie u innych informacji powinno być jak najbardziej obiektywne, bo łatwo wpaść w spiralę odpowiadania na oczekiwania niektórych osób. Nie o to chodzi. Spójrz z dystansu na siebie i to co wnosisz. Z dystansu potraktuj co usłyszysz. Skorzystaj z tej wiedzy.
Najfajniejszym narzędziem, które mi w tamtym czasie pomogło to okna Johari. Trafiłam także na badania, które wskazują, że większość ludzi (do dwóch trzecich) nie mają znaczącej świadomości swoich mocnych stron (Linley, 2008) oraz, że wszyscy ludzie (100%) posiadają pewien stopień niewiedzy na temat swoich mocnych stron (Niemiec, 2014). Dlaczego jest tak ważne, aby wyostrzyć swoje postrzeganie mocnych stron? Badania pokazują, że ludzie, którzy znają i stosują swoje mocne czerpać wielkie korzyści.
Ułatwię Ci sprawę i dostosuję okno Johari tak, abyś mógł z tego skorzystać.
Jak poszerzyć wiedzę na swój temat?
ARENA – Znam swoje talenty, mocne strony i słabości tak jak inni.
Najwięcej mocnych stron masz szansę zbudować powiększając obszar zwany ARENA. Dzieje się dlatego, że znając siebie masz szansę działać w zgodzie ze sobą. Inni wiedzą, co wnosisz, ale także gdzie potrzebujesz pomocy. To bardzo ułatwia współpracę. Aby poszerzać ten obszar:
- Doskonal talenty
- Mów o sobie i swoich potrzebach
- Uwzględniaj swoje potrzeby i zdolności planując działania
- Zbieraj rzeczowe informacje zwrotne (feedback) i uwzględniaj do poprawy i rozwoju
ŚLEPE PUNKTY – Nie znam swoich talentów i słabości, tak dobrze jak inni.
Inni są źródłem wartościowych informacji na temat naszej efektywności i dojrzałości. Pewnych rzeczy nie zauważamy. Możemy nie zauważać tego, że nadużywamy pewnych talentów, a przez to nie przyczyniamy się dobrych rezultatów. Może to także dotyczyć pozytywnego wpływu naszych talentów. Nasze naturalne wzorce reakcji mogą wydawać się nam tak oczywiste, że ich możemy najzwyczajniej nie zauważać. Coś może nam przychodzić z ogromną łatwością, a przez to możemy tego nie doceniać jako wartościowego wkładu. Aby poszerzać ten obszar:
- Pytaj innych, w czym jesteś dobry i jakie widzą twoje silne strony
- Gromadź informacje zwrotne; traktuj je jako okazję do uczenia się o sobie, a nie krytykę
FASADA – Niektórych talentów, mocnych stron i słabości nie pokazuję innym.
Pomiędzy tym, co pokazujemy swoim zachowaniem na zewnątrz, a tym co wiemy o sobie może być pewien rozdźwięk. Widać to w różnych sytuacjach społecznych, w których chcemy dobrze wypaść. Często słyszę od innych, że w pracy kontrolują swoje zachowanie, nie dzielą się wieloma informacjami na swój temat i chcą wpływać na to jaki wizerunek budują. Nie ma w tym nic złego. Może się jednak okazać, że tworząc swój wizerunek, zaczyna się on oddalać od tego kim na prawdę jesteśmy. Wtedy zaczynamy żyć pewnym wizerunkiem i przestajemy być sobą. Niestety istnieje istotny związek pomiędzy zdrowiem psychicznym, a odgrywaniem życiem w sztucznych rolach. Spójność pomiędzy tym jak sobie myślimy, a tym jak żyjemy wpływa na poczucie dobrostanu psychicznego, czyli szczęścia (Suh, 1999, za: Diener, Lucas, 2002). Aby poszerzać ten obszar:
- Mów o sobie. Daj się poznać innym.
- Wychylaj się. Będziesz mieć małe szanse na wykazanie się jeśli tego nie będziesz pokazywać.
- Próbuj rzeczy, których pragniesz i pozwalaj się poznać innym oraz obserwować się w działaniu.
STREFA NIEZNANA – O pewnych sprawach nikt nie zna dopóki się nie wydarzą.
W oryginalnym modelu okna Johari jest to obszar związany z podświadomością, czyli tym, czego zarówno Ty do końca nie wiesz, a także do którego nie mają dostępu inni. Wiedza przechodzi z obszaru podświadomego do świadomego, czyli do ćwiartki FASADA lub ARENA. W kontekście talentów i mocnych stron jest to obszar, w ramach którego pewnych rzeczy nie wiesz, dopóki się nie wydarzą. To jednak bardzo istotna wskazówka w kontekście rozwoju. Dlaczego? Dlatego, że otwiera na zupełnie nowe rzeczy. Aby poszerzać ten obszar:
- Eksperymentuj. Ucz się.
- Próbuj nowych rzeczy, nowych rozwiązań.
- Testuj nowe pomysły. Dopóki ich nie sprawdzisz nie wiesz dokąd doprowadzą.
Mocna strona, czyli pozytywny rezultat używania talentu
Talent, czyli opis cechy, który przeczytasz w swoim raporcie jest informacją o Twoim potencjalne. Jest to Twój naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, z którego możesz skorzystać. Jednak w samym raporcie nie przeczytasz tego, na jak bardzo pozytywne rezultaty uzyskujesz w swoim życiu. Tak naprawdę to raporty Gallupa nie mówią o mocnych stronach, ale o talentach.
Mocna strona to pozytywny rezultat jaki osiągasz w ramach jakiegoś zadania, który uzyskujesz w sposób celowy. To znaczy, że wiesz jak działasz, a także co zrobić, aby uzyskać to za każdym razem. Nie ma czegoś takiego jak mocna strona Komunikatywność (Communication). Jest taki talent, ale to od Ciebie zależy czy np. Twoje wystąpienia są wciągające i za każdym razem sprawiają, że angażujesz swojego rozmówcę, czy też może jednak zagadujesz innych lub robisz nużące innych dygresje. Jeśli zainwestujesz czas w ćwiczenie, zdobycie wiedzy i umiejętności jest szansa, że swoją naturalną łatwość ubierania myśli w słowa jaka idzie za talentem Komunikatywność (Communication) przekujesz w mocną stronę, czyli np. prowadzenie wciągających rozmów prezentujących ofertę, albo pisanie ciekawych i komentowanych wpisów w mediach społecznościowych. Bo to są mocne strony, czyli talent w działaniu!
Szukaj wiedzy, umiejętności i środowisk, w których będziesz ćwiczyć wykorzystanie swoich talentów i przekuwanie ich w mocne strony.
Aga W
29 września 2020 13:21Super artykuł! Oby więcej takich merytorycznych treści!
Marta Bara
29 września 2020 20:30Dzięki 🙂
Ada
29 września 2020 19:05Bardzo ciekawy artykuł. Ja przez długi czas miałam problem z rozróżnieniem talentów od predyspozycji czy zdolności. Sporo rozjaśnił mi ten tekst: https://perso.in/blog/talenty-umiejetnosci-kompetencje-czy-predyspozycje/. Myślę, że przede wszystkim warto jest poszerzać wiedzę o samym sobie- o tym, co lubimy i w czym jesteśmy „dobrzy” 🙂
Marta Bara
29 września 2020 20:39Dzięki za komentarz i podzielenie się linkiem do ciekawego artykułu, który zbiera pojęcia. Samo pojęcie talentu jest interdyscyplinarne zaś Gallup definiuje go na swój sposób, który akurat w tym tekście nie został objęty. Podział nie byłby wtedy taki oczywisty 😉 Niemniej kompetencje co coś, co pomaga inwestować w talenty i rozwijać je w mocne strony. Dzięki.