Talenty, pasja i nowa praca
Spędzasz niemal pół doby w pracy i dojazd do niej, zakupy robisz w biegu, w weekend nie wiesz w co ręce włożyć, dostajesz nagrody w pracy, awanse. Cały czas pędzisz, ale czy wiesz gdzie chcesz dotrzeć? Oby się okazało, że drabina po której się wspinasz jest przystawiona do Twojej ściany… A może tkwisz w miejscu i stagnacji, ciągle robiąc to samo. Czekasz na lepszy czas dla siebie? Czekasz na sukces? Czekasz na przyjście satysfakcji z tego, co robisz? Czekaj… ale czy zauważysz kiedy ten czas już nadejdzie? A może on już nadszedł?
Znasz takich ludzi, dla których ich praca to pasja? Znasz alpinistów, malarzy, sportowców, organizatorów imprez, plastyków, strategów itp.? Kojarzysz pasję tylko z hobby? Sądzisz, że Ty jej nie masz?
Dlaczego większości z nas praca kojarzy się z czymś nie przyjemnym i wyczerpującym? Dlaczego za wszelką cenę przystosowujemy się zamiast robić to co lubimy i w czym jesteśmy najlepsi? Dlaczego rozpoczynamy drogę do swojego sukcesu z miejsca braku a nie pełni?
Satysfakcja zawodowa
Jako młodzi dorośli, nierzadko zaraz po cieplarnianym okresie szkolnym, zaczynamy swoje życie zawodowe pełni entuzjazmu i nie świadomi tego co na tej drodze się wydarzy. Zaczynamy zbierać różne doświadczenia, które nie tylko podnoszą atrakcyjność naszego CV. Marzymy o karierze, która umożliwia realizację naszych planów i daje perspektywę rozwoju, chociaż tak naprawdę to zupełnie nie wiemy co to dla nas znaczy. Nierzadko doświadczenia, które zbieramy są zupełnie rozbieżne z tym czego oczekiwaliśmy. Refleksja nad tym co się wydarza w pracy zmusza nas do odpowiedzi na pytania o to, co mi odpowiada, a co nie? Co mi przychodzi z łatwością, a co jest wyzwaniem? Co jest moją ambicją i celem życia? Na co chcę mieć wpływ? Z jakimi ludźmi chcę budować relacje, a z jakimi nie chcę obcować? Jakie problemy chcę rozwiązywać, a jakie mnie przerastają albo nudzą? Itp.
Odpowiadając na nie, budujemy w sobie obraz naszej idealnej pracy. Chociaż doskonałość nie jest możliwa, to samo świadome dążenie do niej może już podnosić satysfakcję z pracy. Wtedy hasła kariera i sukces, nabierają osobistego znaczenia i pojawiają się w zasięgu Twoich możliwości.
Mistrzostwo osobiste
Mistrzami zwykliśmy nazywać innych, ale nie siebie. Możesz być dobry w swojej dziedzinie, ale tylko mając predyspozycje, będąc zaangażowanym i czerpiąc radość z tego co robisz osiągniesz mistrzostwo. Kiedy widzisz mistrza w akcji to jego działania wydają się być dla niego bardzo proste i radosne.
I choćbyś się zarzekał że jesteś pospolity, to, każdy posiada talenty, predyspozycje i potencjał do osiągnięcia sukcesu na własną miarę. Zewnętrzne mierniki sukcesu nie istnieją. Nikt Ci nie może powiedzieć, co jest dla Ciebie dobre. Tutaj tylko Ty jesteś mistrzem. Możesz pozostać po prostu dobrym ale sfrustrowanym tym co robisz, albo mistrzem, korzystając ze swoich talentów i pielęgnując swoje pasje.
Określ swoje talenty
Co Cię wyróżnia spośród innych osób? Co składa się na Twoją wyjątkowość? Jakie Twoje cechy są unikalne i niepowtarzalne? Jak działasz, że osiągasz sukcesy? O jakich Twoich kompetencjach to świadczy? Jakie Twoje talenty widzą inni? W jaki sposób osiągasz pożądane rezultaty? W jaki sposób myślisz i dochodzisz do rozwiązań? W jaki sposób wchodzisz i budujesz relacje?
Korzystając ze swoich talentów i tego w czym masz szansę być najlepszy, możesz działać z łatwością i bez napinania, bo talent to Twój naturalny sposób reagowania na określonego rodzaju informacje, sytuacje i ludzi.
Określ swoje pasje
Co Cię kręci? Co Cię zachwyca? Jakie Twoje działania Cię uskrzydlają? Kiedy działasz w stanie głębokiego zaangażowania, lecz nie wyczerpującego wysiłku? Jakie czynności wymagające skoncentrowania i ukierunkowanego działania, eliminują z Twojej świadomości problemy i niepokoje dnia codziennego życia? Co będziesz robić nawet jeśli Ci za to nie zapłacą?
Korzystając ze swoich pasji i entuzjastycznego zamiłowania do zajmowania się czymś, wzbudzamy w sobie motywację do inwestowania czasu i energii. Dużo łatwiej mobilizujemy się do doskonalenia umiejętności i prac, które robimy z sercem. Jeśli my coś kochamy, to będziemy potrafili sprawić aby świat to szanował. Pasja jest bowiem sposobem na osiągnięcie osobistej charyzmy i ekspertstwa.
Określ swój rynek
Co ze swoich talentów i prac, które Cię uskrzydlają możesz dobrze sprzedać? Do jakich obszarów swoich szczególnych zainteresowań i pasji, zdołasz przekonać rynek lub szefa? W jakich nowych dla Ciebie branżach i dziedzinach Twoje talenty byłyby przydatne? Jacy ludzie mogą być zainteresowani współpracą z Tobą? Kto może być Twoim klientem?
Jeśli w czymś jesteś mistrzem, robisz to z sercem i widzisz sens tych działań dla innych, to zarabiaj na tym. Dlaczego nie miałbyś spieniężyć swoich największych darów? Żadna firma nie utrzyma się bez misji, ale także żadna nie utrzyma się bez finansów.
Kiedy bazujemy na naturalnej autentyczności (wrodzonych talentach i naturalnych pędach ku czemuś) oraz na swoich zasobach – doświadczeniach i umiejętnościach zawodowych, łatwo przekuć pracę w ciekawą przygodą. Za to praca, zamiast żmudną robotą, staje się satysfakcjonującym działaniem, które przynosi dochody. I chociaż prawdopodobnie nie ma pracy idealnej, czyli takiej, w której 100% czasu poświęcamy na to, co lubimy robić najbardziej, to chociaż warto zawalczyć o to, aby to co lubimy przeważało. Czy nie o tym marzymy na początku swojej kariery?
No Comments