Press enter to begin your search

Czym jest ten coaching?

Chcesz coś zmienić? Nie wiesz jak? To świetnie! Bo człowiek pozbawiony wewnętrznych wątpliwości jest bez wątpienia półgłówkiem. Nie ważne też czy wiesz to co wiesz, albo czy nie wiesz tego czego nie wiesz, często i tak trudno jest ruszyć z miejsca. Ty też tak masz?

Coaching jest procesem zmiany, który inicjują serie rozmów z coachem. Jego celem jest wsparcie zmiany bez względu na to, czy chodzi o jej zainicjowanie, wytrwanie w niej czy dokonywanie. Coaching świetnie przyspiesza proces, który już trwa. Coaching jest podróżą, gdzie kierunek drogi i miejsce Twojego celu zależy od Ciebie. Coach jest obsługą techniczną, zabezpieczającą Twój tor ruchu.

To czym naprawdę jest coaching możesz tylko doświadczyć, a nie przeczytać czy usłyszeć.

Czy żyjąc ze sobą tyle lat możesz się jeszcze czegoś o sobie dowiedzieć?

Życie ciągle nas zmienia dlatego ciągle poznajemy się na nowo, np. poprzez to, że docieramy do granic swoich możliwości i dzięki temu otwieramy nowe perspektywy, albo znajdujemy się w sytuacji, w której pozostawieni bez wsparcia odnajdujemy się i wychodzimy z opresji. To są przejawy naszych kompetencji, umiejętności i zasobów, których być może nie jesteśmy świadomi. Pozytywne zainteresowanie sobą i poszerzanie wiedzy o sobie, swoich mocnych stronach i talentach, oraz zrównoważenie ich z siłą koncentracji na słabościach i ograniczeniach, umożliwia zbudowanie adekwatnej samooceny, wysokiego poczucia własnej wartości a także nowego wizerunku siebie.

Rozmowy coachingowe mają na celu poszerzyć perspektywy widzenia zagadnienia, które Ciebie interesują, a wszystko po to żebyś się poprzyglądał mu i poeksperymentował między sesjami. Mają pomóc zrozumieć dlaczego działasz w określony sposób. Przygotuj się na ciekawe i atrakcyjne zadania do wykonania między spotkaniami oraz literaturę, która pomoże Ci w lepszym zrozumieniu swoich zasobów, mocnych stron, talentów oraz wyzwań za nimi stojących. Prace pomiędzy spotkaniami są częstą formą w pracy coachingowej.

Jak często pragniesz trzymać swoje życie we własnych rękach?

Coaching nie jest doradztwem, szkoleniem, terapią ani consultingiem, chociaż coachowie mają różny styl pracy. Jeśli chcesz trzymać swoje życie we własnych rękach – polegaj na sobie! Jeśli Twoją wartością jest samostanowienie – polegaj na sobie! Nikt nie wie o Tobie tyle ile Ty sam. Nikt nie zna Cie tak dobrze. Nikt nie wie co jest dla Ciebie najlepsze. Korzystaj z rozmów z coachem, aby wyostrzać swój własny punkt widzenia spraw i brać życie w swoje ręce.

Ile razy już wiedziałeś co „krok po kroku” masz zrobić, a nie miałeś siły nawet żeby zacząć?

Coaching jest nierozerwalnie połączony z poszukiwaniem energii do realizacji swoich celów, a nigdzie nie ma jej tyle ile po jasnej strony mocy 😉 – w pasji, sensie własnej pracy, możliwości działania w środowisku, które Cie rozwija i szanuje Twoje zasoby, mocne strony i talenty, oraz w którym możesz działać z innymi na rzecz wspólnego albo większego dobra.

Kiedy szukać dla siebie coachingu?

Jeśli chcesz przemeblować mieszkanie, to nie czekaj na trzęsienie ziemi, które poprzesuwa Ci meble. Może się bowiem okazać, że nie będzie Ci tak wygodnie jak tego oczekiwałeś, a do uzyskania stanu idealnego będziesz musiał włożyć więcej wysiłku w posprzątanie. Może też się okazać, że ten bałagan był czymś najlepszym co Cię mogło spotkać, aby wreszcie posprzątać zamiast zamiatać pod dywan…

Poprzez coaching odkryjesz co jest przyczyną zachowań ograniczających Twoje działania, a to otworzy Ci drogę do poszukiwań skuteczniejszych i efektywniejszych rozwiązań. Zmiana, której oczekujesz ma podnosić Twoją jakość życia. A Ty możesz, masz prawo i zasługujesz aby wykorzystać swoją filozofię życiową do realizacji swoich pragnień.

Kto będzie dla mnie dobrym coachem?

Na rynku trafisz na wiele ofert coachów, którzy mogą towarzyszyć w Twojej zmianie. Pamiętaj, aby dobrze wybrać osobę, z którą będziesz pracować. Coachowie różnią się doświadczeniem, stylem pracy, a także i ceną. Pomyśl nad tym, kogo byłoby mieć najlepiej w swoim otoczeniu, aby osiągnąć to, czego dla siebie pragniesz. Wybrzydzaj, szukaj i rozmawiaj z ludźmi. Ktoś, kto robi pierwsze dobre wrażenie nie koniecznie będzie najlepszym wyborem. Coaching jest formą usługi więc kupuj ją mądrze, szukając tego, co Ci posłuży.

Zwróć uwagę na to, że coachingiem nazywa się wiele form pracy indywidualnej. Od czystego procesu wolnego od jakichkolwiek spostrzeżeń coacha, aż po rozmowy konsultacyjne. Wiele zależy od stylu pracy danej osoby. Niektórzy coachowie powstrzymują się całkowicie od dzielenia osobistymi spostrzeżeniami i wiedzą, inni korzystają z wiedzy i doświadczenia a ich coaching zbliża się do mentoringu.

Wybierz świadomie, a nie przypadkowo. Powiedz coachowi, jakiego rodzaju rozmowy Ci służą i czego od tej osoby oczekujesz. Wysokiej klasy coach odniesie się do tego otwarcie, a jeśli nie będzie to zgodne z jego stylem i standardami pracy, to uczciwie w stosunku do Ciebie przyzna się do tego i zrezygnuje z pracy z Tobą. Im więcej osobistej dojrzałości w tym wykaże Twój potencjalny coach, tym więcej skorzystasz z kontaktu z nim lub nią.

Jakie korzyści przyniesie Ci coaching?

  • Poszerzysz perspektywy.
  • Przyspieszysz zmiany w pożądanym przez Ciebie kierunku, i w zgodnie z Twoimi wartościami.
  • Uzyskasz większe efekty mniejszym wysiłkiem.
  • Zwiększysz poczucie własnej wartości i wpływu na osiągane cele (sprawczość).
  • Uświadomisz sobie swoje możliwości i zasoby.
  • Wzmocnisz to, co wymaga wzmocnienia.
  • Zwiększysz świadomość problemu i siebie w nim.
  • Zwiększysz zaangażowanie i własne siły do realizacji określonych celów.

Zamiast wierzyć w wartościowość swojej osoby poznaj jej wartość. Wiara to wyłącznie przypuszczenie i oczekiwanie pozytywnego kierunku rozwoju, a Ty sam weź ster w swoje ręce i pokieruj kierunkiem.

No Comments

Post a Comment