Cele i strategie bazujące na mocnych stronach

Cele same w sobie nie działają. Strategie realizacji celów łączą się z talentami. Cele bazujące na mocnych stronach wymagają rozpoznania pełnych zaangażowania strategii, które wspierają wytrwałe działanie zakończone wdrożonym w życie celem.

Jak stworzyć cele, które bazują na mocnych stronach?

Początek roku dla wielu osób jest okazją do „naprawiania” tego co nie zadziałało w poprzednim roku. Jeśli masz talent Naprawianie (Restorative) w swoich dominujących talentach, to będzie najlepsza dla Ciebie strategia realizacji swoich zamierzeń. Ten talent posiada zaledwie 18% osób w Polsce, więc jeśli nie jest u Ciebie silny to szukaj dopasowanych dla siebie strategii działania, który pomogą utrzymać Ci motywację na wysokim poziomie.

W jaki sposób nasze cele mają się do naszych najmocniejszych stron?

1 Twoje talenty nie mówią o tym co możesz, a czego nie możesz osiągnąć.
Te same rezultaty są możliwe dzięki zupełnie różnym sposobom działania i innym strategiom. Widać to w przypadku osób na tych samych stanowiskach, które realizują takie same działania i mają takie same osiągnięcia, ale dzięki innym strategiom działania. 
Widać to np. w sprzedaży, gdzie mimo tych samych procedur i standardów poprzez zupełnie różne sposoby działania sprzedawcy dochodzą do takich samych wyników.

2 Twoje talenty są bezpośrednią wskazówką jakie sposoby działania będą dla ciebie adekwatne.
Te same zachowania nie sprawdzają się dla wszystkich. To dlatego rynek mówców motywacyjnych i szkoleń w stylu „zrealizuj swoje marzenia w 1 dzień” ma takie powodzenie. Coś, co zadziałało dla kogoś nie koniecznie zadziała dla mnie. Powtarzanie tych samych zachowań, to istotny trening w wielu obszarach, jak np. sprzedaż, ale tylko dostosowanie tych zachowań do siebie, nadanie im osobistego rysu sprawia, że stają się one naprawdę skuteczne. 
Ale widać to także na wysokim szczeblu zarządzania organizacjami. Świetnym przykładem jest dyrektor w pewnej firmie branży IT, w organizacji która ma silną presję na cele. Jego dominujące talenty są silnie społeczne, a jego nastawienie na działanie operacyjne lub wpływ lokują się nisko wśród 34 talentów. Zbudował on zespół, z którym zarządza wspólnie poprzez budowanie silnego poczucia wspólnoty, zaufania i zaangażowania, a nie poprzez delegowanie i egzekucję.

3 Twoje talenty filtrują twoje cele, w których jest więcej twojego zaangażowania.
Z talentami łączy się to, co uznajesz za istotne. Określone aktywności, o pewnych parametrach bardziej cię stymulują, a inne są trudniejsze. Np. dla takiego społecznego zwierzęcia jak ja (Empatia, Integrator, Współzależność) najbardziej angażującymi są sytuacje, w których bezpośrednio kontaktuję się z innymi. Te działania mnie szczególnie mocno angażują, dodają energii, ciekawią mnie i ciągną.

4 Nierealizowane talenty będą odciągać twoją uwagę.
Kiedy postawione cele nie wykorzystują twoich naturalnych sposobów działania, myślenia i odczuwania, to trudniej będzie ci utrzymać swoją uwagę na nich i łatwo będzie dać się rozproszyć innymi aktywnościami.

5 Twoje dotychczasowe strategie są źródłem nauki i planowania nowych działań.
Funkcjonowanie w społeczeństwie sprawia, że większość nauk wyciągamy z porażek i własnych słabości. Kiedy pomyślisz o tym, w jaki sposób osiągasz sukces, to być może trudno będzie ci znaleźć odpowiedź. Czy potrafisz odtworzyć swoje kroki i działania, które prowadzą do sukcesu, a nie porażki? Jeśli tak, to znaczy, że swój talent rozwinąłeś w mocną stronę 🙂

 

Podcast „Strategie dla talentów, nie cele”

Posłuchaj podcastu nagranego z Kasią Bieleniewicz,w którym rozmawiamy o postanowieniach noworocznych i celach, które nie działają, oraz o strategiach, które ułatwiają ustanawianie bazujących na mocnych stronach celów.

Co zrobić?

1. Podsumuj czego się nauczyłaś lub nauczyłeś w ostatnim roku.


Z sukcesów możesz nauczyć się bardzo wiele o swoich efektywnych sposobach działania.

2. Przeanalizuj swoje motywy postępowania: swoje DLACZEGO.

Rozumiejąc to, zrozumiesz swoje wybory i zmniejszysz ryzyko oszukiwania samego siebie.

3. Opracuj swoje efektywne strategie działania – swoje JAK.

 

Written By
More from Marta

Mity na temat zarządzania talentami

Wykładowca Strategicznego zarządzania talentami na Uniwersytecie Harvarda, autor kultowej książki dotyczącej zarządzania...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *