Refleksje o szczęściu

Co sprawia, że każda chwila, każda myśl, każde zdarzenie, każdy dzień i całe życie staje się niesamowite i wspaniałe? Zgodzisz się ze mną pewnie, że to musi być coś bardzo ważnego.

Co sprawia, że każda chwila, każda myśl, każde zdarzenie, każdy dzień i całe życie staje się niesamowite i wspaniałe? Zgodzisz się ze mną pewnie, że to musi być coś bardzo ważnego.

Pytając, czym jest szczęście? stwierdzimy, że odpowiedzi może być tyle, ile ludzi, którzy na to odpowiadają.

Szczęście to stan ogarniający całego człowieka, jego myśli, uczucia i ciało. Jego radosna wymowa potrafi spowodować zadumę i atmosferę głębokiego zastanawiania się nad sensem życia, nad tym, jak każdy z nas potrafi to odczytać i się z niego cieszyć. Może dlatego mistycy stan wszechogarniającego szczęścia nazywają błogością. Ktoś, kto tego doświadczył pewnie chętniej użyje takiego określenia.

Głównym mechanizmem napędowym szczęścia nie są wielkie, czy wyjątkowe zdarzenia zewnętrzne. Wszyscy którzy grają na loterii, robią to, żeby wygrać fortunę. Jednak, kiedy się to wydarza, stres związany z wygraną może przerosnąć szczęście, które miało przynieść to zdarzenie. Badania wskazują na niewielki związek stanu materialnego z odczuwaniem szczęścia.

A może szczęście to system przekonań, czyli to co myślisz na swój temat, na temat innych ludzi, praw rządzących Twoim ciałem, światem, losem, powodzeniem itp.

Alexander Lowen pisze, że tak jak myśli są życiem umysłu, tak emocje są życiem ciała. Jeśli myśli i emocje idą w tym samym kierunku i dążą do tego samego celu, to zgodność tą odczuwamy jako szczęście. Wydarzy się to tylko wtedy kiedy Twoje dążenia wychodzą z TWOICH pragnień, umiejętności, wartości i pasji, czyli z Twojej wyjątkowości i autentyczności. Mistycy powiedzą, że szczęście odnajdziesz wtedy kiedy Twoje dążenia i aktywności wynikają bezpośrednio z Twojej duszy.

Sztuka polega na odnalezieniu swojej indywidualnej drogi, tej, którą krocząc będziemy mogli w pełni nazwać SWOIM szczęściem.

 

Licencja Creative CommonsTen utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Unported.

Written By
More from Marta

Mocne strony coacha – Jak wykorzystać swoje talenty w praktyce coachingowej?

Profesjonalne kompetencje coachingowe dają bazę do pracy z innymi, a talenty i...
Czytaj więcej

3 komentarze

  • Podoba mi się mistyczna interpretacja szczęśliwości, kiedy to dusza nadaje bieg i porządek temu, co czynię i uważam. Wtedy w efekcie mogę być spełnioną autorką mojego życia. Ale choć samo słowo szczęście przynosi na myśl „zielone pastwiska”, błogostan, spełnienie wszystkich marzeń, to jednak zawsze przypomina mi się V.E.Frankl i wskazanie na sens życia jako podstawową wartość tego życia. Życie według niego polega na życiu z sensem – nadawanym mu (twórczość, mityczna szczęśliwa miłość)lub zeń odczytanym i wypełnionym, kiedy życie nakłada na człowieka choćby cierpienie. Dobrze wiemy, że nie zawsze możemy nadawać ten sens więc może zamiast mówić o szczęściu mówić o sensie?…

  • Mam ostatnio refleksję, że odczuwanie szczęścia jest jakieś opóźnione 😉 Czasem słyszę „to był szczęśliwy okres w moim życiu” i nie mogę uwierzyć w tą amnezję, bo pamiętam czyjeś słowa i przeżycia z „tamtego” okresu.
    Szukam odniesienia do swojej sytuacji i… tak Anieta! Nadawanie życiu sensu jest ważniejsze. W perspektywie czasu szczęście może stać się czymś bliższym codzienności, a nie stanem wydumanym. Życie pokazuje nam, że szczęście jest tam gdzie nie koniecznie jest łatwo. A wtedy wszelkie rozważania o tym, czym jest szczęście przestają mieć jakiekolwiek znaczenie 😉

  • Podoba mi się ta interpretacja szczęścia! 😀

    Pozdrawiam 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *